تزریق بوتاکس یک روش درمانی مورد تایید FDA است که به دلیل توانایی آن در کاهش چین و چروک صورت شناخته شده است. با این حال، علاوه بر درمان زیبایی، تزریق بوتاکس می تواند در کمک به بسیاری از شرایط پزشکی نیز موثر باشد. برای آشنایی بیشتر با عوارض وخطرات بوتاکس با نجوا نیوز همراه باشید.

خطرات بوتاکستزریق بوتاکس چیست؟

بوتاکس نام تجاری یک درمان تزریقی است که حاوی سم بوتولینوم نوع A یا onobotulinumtoxinA است. این سم توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود و می تواند باعث مسمومیت غذایی خطرناکی به نام بوتولیسم شود.

با این حال، همان سم زمانی که در دوزهای کوچک استفاده می شود می تواند مفید باشد. این به این دلیل است که وقتی بوتاکس در دوزهای کوچک تزریق می‌شود، سیگنال‌های انتهای عصبی به عضلات را مسدود می‌کند. به این ترتیب به طور موقت از انقباض یا حرکت عضلات مورد نظر جلوگیری می کند. این اثر بوتاکس در شرایط خاصی مفید است. به عنوان مثال، بوتاکس می تواند از چین و چروک های پویا که از انقباض مکرر عضلات صورت ایجاد می شوند، جلوگیری کند.

عوارض و خطرات بوتاکس چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، بوتاکس یک روش سریع است که معمولا برای اهداف زیبایی انجام می شود. با شل کردن موقت ماهیچه های صورت و کاهش خطوط ریز، چین و چروک های عمیق، خطوط اخم، خطوط گلابلار، خطوط پنجه کلاغی و خطوط پیشانی که در طول فرآیند پیری ایجاد می شوند، عمل می کند. لوازم آرایشی بوتاکس با مسدود کردن حرکت عضلات صورت می‌تواند ظاهری جوان‌تر را به چهره بازگرداند. همچنین از تزریق بوتاکس برای درمان بیماری هایی استفاده می شود که در زیر به برخی از آنها به اختصار توضیح داده شده است.

تکان دادن چشم

درمان بوتاکس می تواند به رفع بلفارواسپاسم (انقباض غیرارادی عضلات چشم) کمک کند.

تنبلی چشم یا استرابیسم

برخی از انواع تنبلی چشم یا تنگی چشم می توانند از تزریق بوتاکس سود ببرند. اثرات بوتاکس به طور موقت ماهیچه های چشم را ضعیف می کند و به چشم های ضربدری اجازه می دهد تا صاف شوند.

انقباضات عضلانی

درمان بوتاکس می تواند در برخی از بیماری های عصبی مانند فلج مغزی تسکین دهد. این دارو با مسدود کردن سیگنال‌های بین اعصاب و ماهیچه‌ها عمل می‌کند، بنابراین درد، اسپاسم اندام فوقانی و انقباضات عضلانی را تسکین می‌دهد.

تعریق بیش از حد

در افراد مبتلا به وضعیتی به نام هایپرهیدروزیس، تعریق بیش از حد، مانند تعریق شدید زیر بغل، حتی در غیاب دمای گرم یا فعالیت بدنی رخ می دهد. استفاده از بوتاکس در چنین بیمارانی می‌تواند سیگنال‌های عصبی که باعث تعریق می‌شوند را مسدود کند، بنابراین غدد عرق را از تولید بیش از حد عرق باز می‌دارد.

خطرات بوتاکساختلال عملکرد مثانه

درمان بوتاکس می تواند به شل شدن عضلات مثانه و کاهش بی اختیاری ادرار در افراد مبتلا به مثانه بیش فعال کمک کند.

میگرن مزمن

در افرادی که بیش از 15 روز در ماه میگرن را تجربه می کنند، تزریق بوتاکس می تواند به کاهش دفعات سردرد کمک کند.

اثرات منفی بوتاکس چیست؟

هنگامی که توسط یک پزشک مجرب انجام می شود، تزریق بوتاکس آرایشی و سم بوتولینوم برای شرایط پزشکی نسبتا بی خطر است. با این حال، مانند همه درمان ها، آنها خطراتی را به همراه دارند. برخی از عوارض جانبی بالقوه و عوارض درمان بوتاکس عبارتند از:

  • درد و تورم در محل تزریق
  • تغییر رنگ پوست یا قرمزی سطحی در محل تزریق
  • سردرد
  • علائم شبیه آنفولانزا
  • خشکی چشم یا اشک ریزش زیاد
  • افتادگی پلک یا ابروهای درهم رفته

به ندرت، سم می تواند از محل تزریق به سایر قسمت های بدن سرایت کند. اگر متوجه مشکلات بینایی، ضعف عضلانی، مشکلات تنفسی، مشکل در بلع، مشکل در صحبت کردن یا از دست دادن کنترل مثانه شدید ، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید و فوراً به پزشک مراجعه کنید. این علائم و نشانه ها می توانند در عرض چند ساعت یا چند هفته پس از فرآیند تزریق بوتاکس رخ دهند.

بوتاکس به طور کلی برای زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود. همچنین نباید در افرادی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند استفاده شود.

خطرات بوتاکسآیا بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A) بی خطر است؟

همانطور که گفته شد، سم بوتولینوم می تواند باعث مسمومیت غذایی تهدید کننده زندگی شود. با این حال، دوزهای مورد استفاده در کاربردهای آرایشی و پزشکی بسیار ناچیز است و به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود. در سال های گذشته، زمانی که بوتاکس برای اولین بار تایید شد، تا سال 2003، تنها 36 عارضه جانبی به سازمان غذا و داروی (FDA) گزارش شده است. در بسیاری از موارد، عوارض جانبی مربوط به شرایط زمینه ای بیمار بود و نه بوتاکس. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که تزریق‌های زیبایی بوتاکس خطر کمتری نسبت به تزریق بوتاکس درمانی برای شرایط پزشکی دارند، زیرا دوزهای آن بسیار کمتر است.

اثر سم بوتاکس در عرض چند هفته از بین می رود. بنابراین، تزریق ها تسکین یا نتایج موقتی را ارائه می دهند. اکثر مردم برای ادامه فواید نیاز به تزریق بوتاکس مکرر دارند. با این وجود، تحقیقات محدودی در مورد ایمنی طولانی مدت استفاده از بوتاکس وجود دارد.

برخی از مطالعات نشان داده اند که بروز عوارض جانبی با تزریق مکرر بوتاکس افزایش نمی یابد. به عنوان مثال، هر 6 ماه یک بار برای مثانه بیش فعال، بوتاکس انجام می شود. در واقع، چنین قرار دادن می تواند پاسخ به درمان را بهبود بخشد. با این حال، مطالعات فقط بیماران را به مدت 2 سال مشاهده کردند.

مطالعات دیگر نشان داده اند که عوارض جانبی جدی ممکن است پس از تزریق های متعدد در طول 10 سال یا بیشتر رخ دهد، از جمله افتادگی پلک، تاری دید، مشکل در بلع، گرفتگی صدا، مشکل در صحبت کردن، مشکل در تنفس، ضعف گردن، تهوع، استفراغ، ضعف عمومی، تورم و تپش قلب

همانطور که در بالا ذکر شد، دوزهای بالاتر بوتاکس برای کاربردهای درمانی استفاده می شود. بنابراین، کاربردهای پزشکی خطر بیشتری نسبت به استفاده از بوتاکس در زیبایی دارند.

به طور خلاصه، کارشناسان بر این عقیده هستند که تحقیقات بیشتری برای درک اثربخشی طولانی مدت و عوارض جانبی طولانی مدت بوتاکس مورد نیاز است.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید