مادربرد گیمینگ چیست؟

مادربرد (Motherboard)  برد اصلی رایانه شماست که از نوعی تخته مداری الکتریکی ساخته شده، و اکثر بخش های رایانه شما روی مادر برد سوار شده است. می توان گفت دو وظیفه اصلی دارد: اتصال اجزا به همدیگر و دیگری تامین انرژی الکتریکی. مادربرد گیمنیک یکی از با اهمیت ترین قطعات رایانه شماست.

 

مادربرد گیمینگ

تفاوت عمده ای که بین مادربردها جدا از چیپست و پلتفرم آن، به امکانات جانبی هم محدود میشود. امکانات جانبی متشکل از کیفیت، اسلات های ورودی، اورکلاک، و قطعات الکترونیکی با کیفیت که تحمل گرمای زیاد را داشته باشند، هستند.

اصول اولیه: چیپست ها، اندازه برد، اتصالات و پورت هااگر به دنبال اصول اولیه خرید مادربرد گیمنیگ هستید، اگر به دنبال تفاوت‌ های بین چیپست‌ ها، اندازه‌ های مادربرد، ویژگی‌های رابط و پورت، و اسلات‌های رم هستید، می‌توانید آنها را در ویژگی پایه مادربرد بیابید. در آنجا ما کامل به پیچیدگی‌های طراحی و ویژگی‌های برد می‌پردازیم، بنابراین شما دقیقاً می‌دانید هنگام خرید مادربرد به دنبال چه چیزی باشید و یا چه چیزی را نادیده بگیرید.

می توان اینطور گفت چیپست همان خانواده مادربرد است که در تعیین کامپونت ها مانند کارت گرافیک و رم نقش اصلی را دارد.با این حال پردازنده مرکزی یا cpu است که چیپست مادربرد گیمینگ را تعیین می کند.و هر زمانی که پردازنده جدیدی معرفی شود، باید منتظر یک مادربرد جدید باشیم.

نجوا نیوز اینجاست تا به شما کمک کند که مدل مناسبی را برای نیازهای خود بدون اینکه بودجه ساخت خود را برای بخش های دیگر کاهش دهید، انتخاب کنید.

هنگام خرید مادربرد گیمینگ به این موارد دقت کنید

سوکت مناسب برای CPU خود تهیه کنید: شما می توانید CPU های عالی را از اینتل یا AMD پیدا کنید، اما هر پردازنده ای که خریداری می کنید، مطمئن شوید که برد شما سوکت مناسبی برای آن باشد. جدیدترین تراشه‌های اصلی AMD از سوکت‌های AM4 استفاده می‌کنند، در حالی که پردازنده‌های هسته‌ ای نسل دهم اینتل و نسل یازدهم آینده در سوکت‌های LGA 1200 کار می‌کنند.

 

انتخاب مادربرد گیمینگ مناسب

اندازه مناسب انتخاب کنید: مادربرد گیمینگ در سه اندازه اصلی، از بزرگ‌ترین تا کوچک‌ترین، عرضه می‌شوند: ATX، Micro-ATX و Mini-ITX. می‌توانید از شاسی‌های کوچک‌تر با بردهای میکرو یا مینی استفاده کنید، باید به اسلات‌های PCIe، اسلات‌های رم و سایر کانکتورها بسنده کنید. اما اگر می‌خواهید یک تراشه اینتل را اورکلاک کنید، PCIe 4.0  به پورت‌های زیادی نیاز دارید، باید بیشتر هزینه کنید، تراشه های دسکتاپ پیشرفته مانند AMD Threadripper به مادربردهای گران قیمت نیاز دارند.

از چه  نوع پردازنده ای برای مادربرد گیمینگ خود استفاده می کنید؟ پردازنده ای که می خواهید با برد خود جفت کنید، گزینه های شما را در این مورد محدود می کند، زیرا سوکت CPUدر یک مادربرد معین فقط با تراشه ای که برای آن طراحی شده کار می کند.به طور مثال، اگر یک پردازنده Core نسل دهم و یا یازدهم می خواهید، به یک برد یا سوکت LGA1200 نیاز دارید و پردازنده های نسل نهم به بردهایی با سوکت LGA1151 نیاز دارند.

مادربرد چه اندازه ای می خواهید؟ می توان گفت اکثر مادربردهای گیمینگ جدید در سه سایز تولید می شوند.

 • ATX استاندارد واقعی مادربرد و بیشترین فضا را برای دو شاخه ها و اسلات ها ارائه می دهد.
 •  Micro-ATX  2.4 اینچ کوچیک تر است، فضای کمتری دارند
 • Mini-ITX می توانید برای یک کامپیوتر کوچک استفاده کنید و اصولا فقط برای یک کارت مانند کارت گرافیک استفاده می شود و کانکتورهای کمتری برای ذخیره سازی و فضای رم خواهید داشت.

نحوه سازگاری مادربرد و رم: هنگام انتخاب یک مادربرد گیمینگ برای رایانه خود، اول باید مطمئن شوید که ماژول و رم با هم سازگار باشند.باید موارد زیر را بررسی کنید:

 

سازگاری رم و مادربرد

 1. مادربرد باید از نوع رم DDR4-DDR5 پشتیبانی کند. منظور نوع کلی رم می باشد،استاندارد اصلی DDR4 است ولی به تازگی  DDR5 بر روی مادربرد ها Z690اینتل برای پردازنده های نسل دوازدهم منتشر شده، مادربردها فقط از یک رم پشتیبانی می کند.
 2. هنگام خرید ماژول های 3200مگاهرتزدقت کنید که رم شماروسرعت آن را پشتیبانی کند.
 3. باید در نظر داشته باشید که رم نباید بیشتر از ظرفیت رم مادربرد باشد، وهر برد باید از مقدار 32، 64 و128 گیگابایت و… پشتیبانی کند.
 4. مادربرد گیمنیگ باید دارای اسلات رم کافی باشد، مادربرد ATX دارای چهار اسلات رم است، ولی مادربردهای Mcro ATX-Mini ITX  ممکن است فقط دو اسلات رم داشته باشد.

 

آیا برند مادربرد مهم است؟ هنگام خرید مادربرد، تولید کنندگان و برندهای زیادی وجود دارد. و برای اطمینان از داشتن خرید با کیفیت می توانید از این برندها انتخاب کنید Asus-MSI-Gigabyte-ASRock ولی همیشه تحقیق کنید که کدام برند بهتر است زیرا هیچ مشخصه ای برای برتری یک برند وجود ندارد.

 

سوالات و ویژه گی های مادربرد

 

سوالات و ویژگی های مادربرد

 

 • هدرهای فن مادربرد گیمینگ چیست؟ و برای یک کامپیوتر گیمینگ به چند عدد نیاز دارید؟ می توان گفت مادربردها با مقادیر متفاوتی هدرفن عرضه میشود، ارزان ترین مادربرد با 1عدد و بالاترین آنها 6عدد و یا بیشتر است. ولی بیشتر مادربردها مناسب 2 عدد هدرفن می باشد ولی در حالت ایده آل 3الی 4 فن هم خواهد داشت، ولی برای رایانه های گیمنیگ اصولا 2-4هدرفن کافی ایست.
 • آیا همه مادربردها دارای پورت اترنت هستند؟ بله، باید گفت هر مادربرد پیشرفته دارای یک پورت LAN برای اتصال کابل اترنت است.این پورت حداقل یک پورت  1Gوحداکثر گیگابیت را امکان پذیر می کند.
 • آیا همه مادربردها وای فای دارند؟ خیر، همه مادربردها دارایی وای فای نیستند ولی اگر بخواهیم از وای فای به اینترنت استفاده کنید، باید مادربردی را انتخاب کنید که قابلیت بی سیم در مدل آن قید شده باشد.
 • آیا همه مادربردها بلوتوث دارند؟ خیر، همه مادربردها بلوتوث ندارند.می توانید قبل از خرید مشخصات مادربرد خود را بررسی کنید، یا می توانید یک آدبتور وای فای PCle که هم بلوتوث دارد با یک آدابتور بلوتوث USB دار جداگانه خریداری کنید.
 • آیا مادربردها دارای کابل SATA هستند؟ بله، هر مادربرد باید حداقل 1 تا 2 کابل داده SATA برای اتصال هارد دیسک به مادربرد داشته باشد.
 • آیا همه مادربردها از اورکلاک پشتیبانی می کند؟ خیر، همه مادربرد گیمینگ از اورکلاک CPU پشتیبانی نمی کند. پشتیبانی از اورکلاک بر اساس چیپست مادربرد است که چیپست های مدرن از AMD پشتیبانی می کند، مانند B550، B450 وX5701 ولی همه مادربردهای پیشرفته هم از اورکلاک پشتیبانی نمی کند.

اگرشما هم به دنبال یک مادربردگیمینگ با ویژگی ها خاص و قیمت مناسب هستید باید به یک سری ویژگی ها مانند پورت، چیپست، هدر، و…توجه کنید. تنها کافیست یک خرید هوشمندانه داشته باشید. و اگر بخواهید هر جا به راحتی بازی کنید،انتخاب شما خرید یکی از بهترین تبلت های گیمینگ موجود در بازار می باشد.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید