«پدر طب نوین» معروف به ابوعلی سینا در جهان اسلام در سال 980 میلادی در روستای افشانا، امروزی در ازبکستان به دنیا آمد و نام کامل ابوعلی الحسین بن عبدالله بلخی داشت و ابن سینا نیز نامیده می شد.

پدر ایرانی ابن سینا یک بوروکرات و والی در امپراتوری سامانی بود. این به او یک تربیت ممتاز را داد. او تحصیلات بسیار خوبی را دریافت کرد و در سن 10 سالگی، تمام قرآن – متن مقدس اسلامی را حفظ کرده بود. او در دوران نوجوانی روی پزشکی تمرکز کرد و به عنوان یک پزشک شهرت پیدا کرد.

هنگامی که سلطان – حاکمی، در این زمینه، شبیه شهردار – شهر مجاور بخارا بیمار شد، تنها ابن سینا توانست او را درمان کند. سلطان برای تشکر به او اجازه دسترسی به کتابخانه سلطنتی سامانیان را داد. این امر ابن سینا را با گنجینه ای از علوم، فلسفه و ریاضیات آشنا کرد که به تحصیل او سرعت بیشتری بخشید.

علت مرگ ابوعلی سیناحرفه نویسندگی و تأثیر ماندگار ابوعلی سینا

ابن سینا نوشتن را در سن 21 سالگی آغاز کرد. با این حال، اغلب درگیر، درگیری های سیاسی و مذهبی آن دوران، به دلیل نیاز دائمی به ادامه حرکت کند شد.

تا زمانی که به اصفهان راه یافت و در آنجا نزد شاهزاده ای محلی اقامت کرد، ثبات و امنیت را یافت تا به طور جدی کار خود را آغاز کند. در اینجا بود که او بسیاری از 450 متنی را که امروزه به او نسبت می دهند (که 240 متن آن هنوز موجود است) نوشت.

یکی از مشهورترین آثار ابوعلی سینا، قانون فی الطب (قانون طب) دانشنامه ای باورنکردنی از دانش پزشکی از منابع کهن و دانشمندان معاصر اسلامی بود و در قرن دوازدهم به لاتین ترجمه شد و به عنوان دانشگاه مورد استفاده قرار گرفت.

با خواص دمنوش های گیاهی آشنا هسیتد؟

امروزه، ابوعلی سینا شاید بیشتر به عنوان یک فیلسوف شناخته شود تا یک پزشک یا مرجع پزشکی، زیرا او آثار مهمی در موضوعات مختلف از ریاضیات و متافیزیک (مثلا وجود خدا)، تا علوم فیزیکی (نجوم، علوم زمین)، نوشته است. روانشناسی، روانپزشکی و استفاده از منطق برای اثبات حقیقت. اما در واقع کمک های پزشکی او به همان اندازه قابل توجه بود.

بسیاری از اکتشافات و اعمال ابوعلی سینا، مانند استفاده از شراب به عنوان یک پانسمان زخم، در دوره قرون وسطی در اروپا به کار گرفته شد. او یکی از اولین کسانی بود که بیماری موسوم به “آتش ایرانی” را به درستی شناسایی کرد که اکنون آن را سیاه زخم تشخیص می‌دهیم و مدت‌ها قبل از ظهور آزمایش‌های خون به ایجاد ادرار خوش طعم به عنوان علامت دیابت کمک کرد.

شاید مهم‌تر از همه، او مشکوک بود که برخی از بیماری‌ها توسط ارگانیسم‌های بسیار کوچکی پخش می‌شوند که با چشم انسان قابل مشاهده نیستند. او برای جلوگیری از انتشار این موجودات کوچک به یکدیگر، سیستمی را ارائه کرد که بیماران را به مدت چهل روز منزوی می کرد. او این روش را اربعینیه (در عربی به معنای واقعی کلمه اربعین) نامید. ما می توانیم این را به وضوح به عنوان ریشه قرنطینه مدرن ببینیم که در جلوگیری از گسترش بیماری بسیار موثر است.

علت مرگ ابوعلی سینا

متأسفانه ابوعلی سینا در زمان اقامت در اصفهان، فاجعه ای رخ داد: ابن سینا به قولنج مبتلا شد. این یک درد شدید در شکم است، معمولاً ادراری یا روده ای (مربوط به سیستم گوارش ما). او سعی کرد خود را با تنقیه دانه کرفس معالجه کند، اما اعتقاد بر این است که یک برده حاضر، دوز مصرفی را تغییر داد و علائم او فقط برای سال‌ها بدتر شد.

ابوعلی سینا در سفری که به همدان می‌کرد، وضعیت بدی پیدا کرد. پس از مدت ها مبارزه با وضعیت خود، در سال 1037 در سن 58 سالگی درگذشت و سرانجام در ماه مبارک رمضان از دنیا رفت.

ابوعلی سینا با این که پدر علم طب سنتی در جهان است به علت درد قولنج درگذشته است. یکی از راه های درمان قولنج ماساژ درمانی است

اهميت اساسي كار پزشكي اين چندگانه قابل توجه اغلب فراموش مي شود، اما زمان آن فرا رسيده است كه درخشش ابوعلی سینا ​​را بشناسيم. به ویژه، ما به خاطر مشارکت باستانی او در نبرد مدرن ما علیه بیماری های همه گیر و بیماری، مدیون او هستیم.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید