آش رشته یکی از انواع آش های خوشمزه و مجلسی ایرانی است که به عنوان محبوب ترین آش ایرانی محسوب می شود. آش رشته می‌تواند به‌عنوان وعده اصلی و یا پیش غذا مورد استفاده قرار گیرد و در ماه رمضان آش رشته برای افطار نیز غذای مناسب و محبوبی است. شاید دانستن این موضوع برایتان جالب باشد که بیش از ۴۰۰ نوع آش در ایران وجود دارد؛ اما آش رشته قطعا مشهورترین و پرطرفدارترین آن‌ها است. در نجوا نیوز طرز تهیه آش رشته برای 150 نفر و نکات مهم برای پخت بهتر را گذاشتیم.

 

طرز پخت آش رشته برای 150 نفر

 

دستور پخت آش رشته برای 150 نفر بسیار گوناگون و متفاوت است ولی ما سعی کردیم در این مطلب به شما خوشمزه ترین آش رشته را ارئه دهیم و به شما توصیه می کنیم که نکات مهم طرز تهیه آش رشته را مطالعه کرده و دقت داشته باشید تا بتوانید آش خوشمزه تری را برای مهمانان خود بپزید.

در ادامه بخوانید آش رشته برای 8 نفر

 

مواد لازم برای آش رشته برای۱۵۰ نفر

مواد اولیه لازم آش رشته برای 150 نفر

 

نکات مهم برای طرز تهیه آش برای۱۵۰

 • حبوبات را از 24 ساعت قبل خیس کنید تا نفخ حبوبات گرفته شود. عددس احتیاج به خیس کردن ندارد چون باعث له شدن آن می شود.
 • در طول زمانی که حبوبات در حال خیس خوردن هستند باید چند بار آب حبوبات را عوض کنید تا باد آن گرفته شود. این کار باعث می شود کسانی که درد معده دارند به مشکل بر نخورند.
 • خیس کردن حبوبات باعث می‌شود تا پخت زودتر انجام شود.
 • پیاز و سیر را جداگانه خورد کنید و هر کدام را به صورت جداگانه سرخ کنید و برای خوش رنگ شدن در آخر کمی زرد چوبه اضافه کنید.
 • مقداری از سیر داغ و پیاز داغ را کنار بگذارید برای تزیین آش رشته و مابقی را هنگام پخت داخل آش بریزید.
 • برای خوشمزه تر شدن آش رشته برای۱۵۰ می توانید از آب قلم هم استفاده کنید.

 

نکات طلایی پخت آش رشته برای 150 نفر

 آش رشته برای 150 نفر

دقت داشته باشید که مواد مورد نیاز برای تهیه آش رشته نذری در این مطلب برای 150 نفر می باشد و می توانید به تعداد نفرات مواد را کم و زیاد کنید.

 1. ابتدا باید یک قابلمه بزرگ که برای 150 نفر مناسب است را انتخاب کنید و تا نصف آن آب بریزید و روی اجاق گاز قرار دهید تا به جوش بیاید.
 2. در این زمان سبزی هایی که از قبل پاک و خرد شده است را داخل قابلمه در حال جوش بریزید و در قابلمه را نیمه باز بگذارید تا سبزی شما نیمه پخته شود. در نظر داشته باشید اگر در قابلمه رو کامل بزارید مواد شما سر می رود.
 3. بعد از حدود 45 دقیقه که گذشت و سبزی شما نیم پز شد حالا نوبت اضافه کردن حبوبات است اگر حبوبات را از قبل خیس کرده باشید و جداگانه بپزید روند پخت آش رشته شما سریعتر انجام می شود.
 4. در این مرحله سیر داغ و پیاز داغی که از قبل آماده کردید را به آش رشته خود اضافه کنید در این مرحله می توانید نمک و فلفل اضافه کنید. فقط این مورد را فراموش نکنید که چون کشک و رشته نمک دارند باعث شور شدن آش رشته شما نشود.
 5. حالا نوبت اضافه کردن رشته آش است، قبل از اضافه کردن رشته حبوبات خود را نگاه کنید تا از پخت کامل حبوبات مطمئن شوید و بعد رشته آشی را اضافه کنید. این نکته در در نظر داشته باشید که حتما رشته آشی را به دو نیم کنید.
 6. بعد از گذشت نیم تا چهل و پنج دقیقه که رشته های آش پخته شد و اش شما جا افتاد، برای جا افتادن آش رشته می توانید کمی آرد سفید را در کمی روغن تفت بدید و به آش رشته خود اضافه کنید این کار باعث می‌شود آش شما لعاب دار شود.
 7. بعد از این مراحل آش شما آماده است.

در این مطلب طرز تهیه آش رشته برای۱۵۰ نفر و فوت و فن های برای پخت بهتر ارائه شد. مصرف آش رشته برای همه افراد به خصوص بچه ها در سن رشد بسیار مفید است. شما می توانید به سادگی این آش خوش طعم را در منزل تهیه نموده و حتی برای مهمانی ها آن را تدارک ببینید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید