یک مهمونی ایرانی با یک آش کامل خواهد شد و طرز پخت آش رشته برای 8 نفر بسیار ساده است، با ما تا انتها باشید تا یک آش رشته ایرانی خوش مزه داشته باشید

آش رشته یک غذای سنتی ایرانی است و یکی از پر طرفدارترین غذاها در میان ایرانیان می باشد.می توان گفت این آش رشته به دلیل محبوبیت و خوشمزگی بسیار در میان ایرانیان پای ثابت مهمانی های در ماه رمضان ومحرم  و نذری ها می باشد. برای اطلاع از آموزش طرز پخت آش رشته برای 8 نفر در نجوا نیوز با ما همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه آش رشته برای 8 نفر

 

مواد لازم برای تهیه آش رشته برای 8 نفر

  • نخود   120 گرم
  • لوبیا چیتی 150 گرم
  • عدس  150گرم
  • سبزی آش(اسفناج یا برگ چغندر، تره، گشنیز، جعفری، شوید) از هر کدام 200 گرم
  • سیر به مقدار دلخواه
  • پیار به مقدار دلخواه
  • رشته 200 گرم
  • کشک به میزان لازم
  • نعناع خشک به میزان لازم
  • نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و روغن به مقدار کافی

بهتر است بدانید آش رشته برای 150 نفر

 

طرز تهیه آش رشته برای 8 نفر

طرز پخت آش رشته برای 8 نفر

مرحله اول طرز پخت آش رشته برای 8 نفر : خیساندن حبوبات

یکی از مهم ترین مراحل در طرز پخت آش رشته برای 8 نفر، خیساندن حبوبات است. برای آماده سازی آش رشته ابتدا باید حبوبات را از شب قبل درون یک کاسه آب بریزیم و اجازه دهیم یه خوبی خیس بخورد تا نفخ حبوبات کاملا گرفته شود. باید هر چند ساعت آب حبوبات را عوض کنیم. برای اینکه نفخ حبوبات گرفته شود می توانید داخل کاسه آب که حبوبات خیس شده، یک خیار داخل آن بگذارید تا معجزه آن را ببینید.

مرحله دوم: پخت حبوبات

در این مرحله از طرز پخت آش رشته برای 8 نفر باید حبوبات را آبکش کنید، سپس اول نخود که نسبت به بقیه حبوبات دیر پخت تر است را داخل قابلمه برید و با سه لیوان آب بگذارید نیم پز شود و بعد از آن لوبیا چیتی را به آن اضافه کنید، تا کاملا پخته شود. در آخر عدس را به آن اضافه کنید،عدس چون زود پخت است در مراحل پخت آش  آماده میشود.

مرحله سوم: اضافه کردن سبزی آش 

بعد از پخت حبوبات سبزی آش به صورت درشت خرد می کنیم، و به قابلمه ای که حبوبات ها در آن است اضافه می کنیم، در این مرحله نباید در قابلمه رو کامل گذاشت، چون باعث سر رفتن آش میشود. شعله گاز را کم می کنیم و اجازه میدهیم سبزی به همراه حبوبات پخته شود.

مرحله چهارم تهیه آش رشته برای هشت نفر: آماده سازی پیازداغ 

در این مرحله باید پیازهارو به صورت خلالی خرد کنید و در یک ماهیتابه که از قبل داغ شده و روغن داخل آن ریختید سرخ کنید.برای بهتر سرخ شدن پیازها یک فوت کوزه گری داریم به این صورت که بعد از خرد کردن پیازها اول آن را داخل یک فابلمه که  داخل آن آب است بریزید و بگذارید یه جوش بیاد و ییازهای خرد شده را درآن بریزید به مدت 5 الی 7 دقیقه بعد آن را آبکش کنید و بگذارید خوب آب آن گرفته شود و در آخر پیاز را سرخ کنید.بعد متوجه خواهید شد که چه پیاز مجلسی به رنگ طلایی خواهید داشت.

مرحله پنجم: از طرز تهیه آش رشته برای ۸ نفر با سیرداغ

حالا نوبت به سیرها میرسد طبق سلیقه خود سیرها را خرد کنید و به همراه کمی روغن تفت دهید. تا به رنگ طلایی در بیاید و از ماهیتابه سیر داغ را خارج کنید و در همان ماهیتابه نعنا خشک را با کمی روغن تفت دهید. فقط این نکته را در نظر بگیرید شعله شما کم باشد تا نعنا شما نسوزد چون باعث تلخی نعنا می شود.

مرحله شش: طرز پخت آش رشته برای ۸ نفر

در این مرحله به سراغ قابلمه آش بروید می بینید بعداز 45 دقیقه سبزی آش شما پخته شده و حالا نوبت اضافه کردن رشته آش می باشد باید کم کم رشته راه از وسط به دو نیم کنید و به قابلمه اضافه کنید و کاملا هم بزنید و اجازه دهید رشته آش هم پخته شود و در اخر ادویه ها به اش اضافه شود. بعد از گذشت نیم ساعت آش شما جا افتاده است و اماده سرو است برای طعم بهتر آش بسته به سلیقه شما می توانید مقداری از پیازداغ و سیر داغ را به آش خود اضافه کنید.

 

طرز پخت آش رشته برای ۸ نفر

آش رشته برای هشت نفر شما آماده است،  و حالا می توانید در ظرف مورد نظر خود بریزید و با کشک،سیر و پیازداغ آن را تزیین کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید