مشاوره شغلی چیست؟

مشاوره شغلی، همچنین به عنوان یک مربی شغلی شناخته می شود به افراد کمک می کند تا مشاغلی را پیدا کنند که برای آنها بهترین کار را انجام می دهد. آنها می توانند به افراد در زمینه تغییرات شغلی ، جستجوی شغل، سنجش گزینه های شغلی و پیشرفت شغلی کمک کنند.

مشاوران می توانند شبیه مربیان باشند، اما بیشتر بر موقعیت های تصمیم گیری حرفه ای و برنامه ریزی تمرکز می کنند. آنها به مشتریان راهبردهایی را آموزش می دهند که به آنها کمک می کند تا شغل مورد نظر خود را پیدا کنند، به آنها منابعی برای موفقیت در شغل فعلی خود می دهند و تست های استعداد ارائه می دهند تا به افراد کمک کنند اگر به فکر تغییر هستند، علایق خود را بهتر درک کنند.

مشاوره شغلی می تواند گزینه ای برای افراد در هر سنی و در تمام مراحل شغلی باشد. کسی که هنوز در دبیرستان است می تواند به یک مشاور شغلی (اغلب در قالب مشاور راهنمایی خود) یا شخصی که 30 سال کار می کند مراجعه کند. تغییر شغل بعداً در زندگی ایرادی ندارد و یک مشاور شغلی می تواند در این مورد کمک کند.

مشاوره شغلیمشاوره شغلی چه تفاوتی با مربیگری شغلی دارد؟

مشاوران شغلی با مربیان شغلی متفاوت هستند. هر دو با شما همکاری می کنند تا بهترین استفاده را از زندگی حرفه ای خود ببرید، اما بر دامنه اهداف و موانع مختلف تمرکز می کنند.

یک مشاور شغلی به شما در رفع موانع و اهداف کوتاه مدت بیشتر کمک می کند، مانند یادگیری نحوه ایجاد روابط کاری بهتر یا درک نحوه استفاده از یک ابزار جدید. اگر برای آماده شدن برای مصاحبه شغلی یا برنامه ریزی توسعه شغلی خود به کمک نیاز دارید، یک مشاور می تواند از شما حمایت کند. آنها برای ارائه مشاوره در مورد یک موقعیت، نیازی به شناخت شما ندارند.

یک مربی شغلی نگاهی به ارزش‌ها، نقاط قوت و ویژگی‌های شما می‌اندازد تا به شما کمک کند در سناریوهای محل کار حرکت کنید و اهداف بلندمدت تعیین کنید. از طریق ایجاد یک پیوند قوی تر، آنها می توانند ناامنی ها، نگرانی ها و جاه طلبی های شما را در نظر بگیرند تا به بهترین شکل به رشد شما کمک کنند. مربیان شغلی به شما کمک می کنند ارتقای شغلی خود را تضمین کنید یا مهارت های خود را ارتقا دهید تا روزی به شغل رویایی خود دست پیدا کنید.

9 مزیت مشاوره شغلی

در حالی که ممکن است یک فرد بیکار تجربه خود را با مربی شغلی خود متفاوت از کسی که به دنبال ایجاد تغییر شغلی است بیابد، یک مشاور شغلی می تواند به همه چیز مفیدی ارائه دهد.

در اینجا نه مزیتی که می توانید با مراجعه به مشاور تجربه کنید آورده شده است:

 • اهمیت توسعه شغلی و برنامه ریزی برای توسعه آینده را بیاموزید
 • بدانید که شغل مناسب بر اساس نوع شخصیت، مجموعه مهارت ها و اهداف سبک زندگی شما چیست
 • پیدا کردن اینکه آیا مسیر شغلی متفاوت برای شما مناسب تر است یا خیر
 • یک متخصص داشته باشید تا در مورد نگرانی ها، ایده ها و برنامه ریزی ها با او صحبت کنید
 • اطلاعات و منابع بیشتری را برای تصمیم گیری شغلی آگاهانه باز کنید
 • تقویت مهارت های مصاحبه
 • مهارت های ارتباطی را برای مصاحبه ها و موقعیت ها
 • یاد بگیرید که چگونه نامه ها و رزومه های متقاعد کننده بنویسید
 • برنامه ای برای انتقال شغل ایجاد و اجرا کنید

مشاوره شغلی چگونه می تواند به شما در پیشرفت شغلی کمک کند؟

مشاوره شغلی به شما کمک می کند حرفه خود را به شکلی که می خواهید به نظر برسد، توسعه دهید. در حال حاضر، شما می توانید از حرفه خود راضی باشید. اما در برخی مواقع، ممکن است احساس کنید که خواهان تغییر هستید یا به نوعی سطح خود را ارتقا دهید.

یک مشاور شغلی می تواند به شما نشان دهد که برخی از اهداف توسعه حرفه ای در صنعت شما چیست یا اگر آماده تغییر هستید چگونه اهدافی را برای پیشرفت شغلی خود تعیین کنید. برای توسعه حرفه خود، مشاور شما ممکن است به شما نشان دهد که چگونه می توانید شبکه سازی را در صنعت خود شروع کنید.

آنها همچنین برای کمک به شما برای غلبه بر چالش هایی که در حین توسعه حرفه خود با آن روبرو هستید، وجود دارند. این امری عادی است که احساس کنید گیر کرده اید یا مطمئن نیستید که چه کاری باید انجام دهید، حتی اگر بدانید که می خواهید تغییری ایجاد کنید.

شاید مشاور شما برای کمک به پیشرفت شغلی شما، تحصیلات تکمیلی یا سایر مهارت‌ها و صلاحیت‌های جدید را پیشنهاد کند. آنها حتی می توانند به شما کمک کنند تا اضطراب ناشی از تغییر شغل را برطرف کنید.

مشاوره شغلیچه زمانی باید یک مشاور شغلی استخدام کنید؟

هیچ قانون یا دستورالعملی وجود ندارد که هنگام تصمیم گیری در مورد نیاز به مراجعه به یک مشاور شغلی، از آنها پیروی کنید. اگر به کمک نیاز دارید، به کمک نیاز دارید. اما چند سناریو خاص وجود دارد که در آنها ایده خوبی است که برای صحبت با یک مربی حرفه ای تلاش کنید. در اینجا چهار مثال از زمانی که باید به یک مشاور شغلی مراجعه کنید آورده شده است:

شما به دنبال ایجاد یک تغییر شغلی بزرگ هستید: اگر می خواهید وارد یک حرفه و صنعت کاملاً جدید شوید، یک مربی فرد بسیار خوبی خواهد بود که از او مشاوره بخواهید. آنها به شما کمک خواهند کرد که بدانید چگونه در شغل جدید خود مستقر شوید و در انجام آن موفق شوید.

کار خود را انجام داده اید، اما نتیجه ای نمی بینید: اگر رزومه را پس از رزومه ارسال کرده اید و هیچ پاسخی دریافت نکرده اید، یک مشاور می تواند به شما کمک کند تا رزومه خود را برجسته کنید و مهارت هایی را برای کمک به شغل خود ایجاد کنید.

شما غرق شده و گیج شده اید: ممکن است بدون پیشرفت کار زیادی انجام دهید. مشاور شما می تواند به شما کمک کند انرژی خود را بر روی استراتژی هایی متمرکز کنید تا بهره وری خود را بهبود ببخشید و از نتایج راضی تر باشید.

شما دیگر در رشته خود خوشحال نیستید: این اتفاق می افتد. ما از کاری که انجام می دهیم خسته می شویم و نیاز به تغییر داریم. یک مشاور شغلی به شما کمک می کند تا بفهمید چه شغلی کنجکاوی فکری شما را ارضا می کند.

وظایف یک مشاور شغلی چیست؟

مشاوران شغلی مسئول کمک به مشتریان خود در انتخاب شغلی هستند که آنها را راضی می کند. از طریق هر مسیر یا استراتژی، آنها می خواهند موفقیت شما را ببینند. برخی وظایف وجود دارد که اکثر مشاوران شغلی بدون توجه به اینکه چرا به کمک آنها نیاز دارید، مشترک هستند:

 1. آموزش به مشتریان از چه پلتفرم هایی برای بهترین شبکه و جستجوی شغل استفاده کنند
 2. همکاری مشترک با مشتریان برای ایجاد یک برنامه شغلی پر از عمل
 3. ارائه آزمون ها و ارزیابی های استعداد برای کمک به افراد برای تطبیق علایق و ارزش های خود با شغل خود
 4. ارائه نکاتی در مورد چگونگی انجام مصاحبه های موفق
 5. ویرایش و تصحیح رزومه ها، نمونه کارها و نامه ها
 6. کمک به درخواست برای برنامه ها
 7. بحث در مورد نحوه مذاکره حقوق
 8. حل هرگونه تعارض یا سؤالی که مشتریان در مورد دنیای کار دارند
 9. شما را در طول حرفه خود راهنمایی می کند تا شما را در مسیر درست نگه دارد

مشاوره شغلیچگونه مشاور مناسب خود را انتخاب کنیم

هدف یک مشاور شغلی این است که به شما کمک کند تصمیمات آگاهانه بگیرید تا شغل خود را به چیزی تبدیل کنید که شما را خوشحال کند. چه تحقیق در مورد یک شغل جدید، سنجیدن گزینه های شغلی شما، یا کمک به شما در جستجوی شغل، یک مربی برای کمک به شما وجود دارد.

در هر مرحله ای که در حرفه کاری خود هستید، درخواست کمک و راهنمایی هرگز ضرری ندارد.

اما انتخاب مشاوری که برای شما مناسب است کاری نیست که کورکورانه انجام دهید. شما باید مطمئن شوید که مربی شما برای شما مناسب است. در اینجا چند نکته برای کمک به شما در انتخاب مشاور آورده شده است:

 • بر این اساس اگر هزینه ای داشته باشند، بودجه بندی کنید
 • اطمینان حاصل کنید که آنها هنگام صحبت در مورد نیازهای خود احساس راحتی می کنند
 • از قبل در مورد تجربه یا تخصص آنها در زمینه کاری خود سؤال بپرسید
 • فردی را انتخاب کنید که گواهینامه داشته باشد
 • به توصیه های دوستان یا خانواده گوش دهید
 • ممکن است مجبور شوید چند مربی مختلف را امتحان کنید قبل از اینکه فردی را پیدا کنید که مناسب شما و اهداف شغلی شما باشد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید