پوکی استخوان که به معنای استخوان‌های متخلخل است، وضعیتی پیشرونده است که در آن استخوان‌ها از نظر ساختاری ضعیف می‌شوند و احتمال شکستگی یا شکستن آن‌ها بیشتر است. گاهی اوقات به آن یک بیماری “خاموش” می گویند، زیرا از دست دادن استخوان اغلب بدون اینکه شما بدانید اتفاق می افتد. اگر به موقع انجام نشود، مقابله با پوکی استخوان می تواند بسیار سخت باشد.

تقریباً 10 میلیون ایرانی پوکی استخوان و 34 میلیون نفر دیگر دارای توده استخوانی کم هستند. دندانپزشک شما ممکن است اولین کسی باشد که با علائم زیر متوجه پوکی استخوان شما می شود:

  • پوکی استخواناز دست دادن استخوان در فک و اطراف دندان ها
  • از دست دادن دندان
  • دندان مصنوعی شل یا نامناسب
  • بیماری لثه

اگر شما یا دندانپزشکتان مشکوک به پوکی استخوان هستید، حتما در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید. آنها احتمالاً تراکم مواد معدنی استخوان شما را با استفاده از اسکن جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DEXA) اندازه گیری می کنند. داروهای جدیدی برای پیشگیری و همچنین درمان پوکی استخوان در دسترس هستند و مداخله زودهنگام کلید مدیریت سلامت دهان و دندان و سلامت کلی شما است .

با این حال، اگر پوکی استخوان در شما تشخیص داده شد، در اینجا چند نکته برای کمک به شما برای مقابله با آن وجود دارد:

چند روش موثر برای جلوگیری از پوکی استخوان

مقداری ویتامین D دریافت کنید

ویتامین D معدنی سازی بافت استئوییدی تازه تشکیل شده در استخوان را امکان پذیر می کند و نقش مهمی در عملکرد ماهیچه ایفا می کند. به بدن در جذب، حفظ و استفاده از کلسیم کمک می کند. نور خورشید باعث تولید ویتامین D در بدن می شود و منابع غذایی شامل غذاهای غنی شده مانند شیر، آب پرتقال و غلات صبحانه است.

بیس فسفونات های خوراکی

بیس فسفونات ها پرمصرف ترین داروهای پوکی استخوان هستند و شامل آلندرونات (فوساماکس)، قرص یا مایعی است که روزانه یا هفتگی مصرف می شود. ریزدرونات (اکتونل) و ایباندرونات (بونیوا)، یک قرص روزانه یا ماهانه. این داروها برای جلوگیری از شکستگی در ستون فقرات، لگن و مچ دست در بین افرادی که از دست دادن استخوان غیرطبیعی دارند استفاده می شود. با این حال، Boniva فقط برای کاهش شکستگی های ستون فقرات ثابت شده است. قرص ها می توانند باعث دل درد و ناراحتی معده شوند. بنابراین باید با معده خالی مصرف شود. بسته به نوع دارو، بین 30 تا 60 دقیقه پس از مصرف آنها نمی توانید غذا بخورید.

پوکی استخوانآنتی بادی های مونوکلونال

دسته جدیدی از داروها (denosumab) یک آنتی بادی مونوکلونال است که مکانیسم طبیعی تجزیه استخوان را غیرفعال می کند. در سال 2010، دنوزوماب برای درمان پوکی استخوان تایید شد. این تزریق که با نام Prolia فروخته می شود، دو بار در سال برای بیماران پوکی استخوان که سایر درمان ها در آنها شکست خورده است یا دارای پوکی استخوان شدید و خطر بالای شکستگی هستند، انجام می شود. در حالی که این دارو موثر است، عوارض جانبی خاص خود را دارد.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

قندها و نشاسته های تصفیه شده بیش از حد، سطح انسولین بالا می تواند شرایط را تشدید کند. رژیم غذایی ایده آل، رژیمی است که به آن رژیم «شاخص گلیسمی پایین» می گویند. شاخص گلیسمی اندازه گیری سرعت تبدیل غذا به قند در جریان خون است. غذاهای با شاخص گلیسمی پایین سطح قند خون یا انسولین را به سرعت افزایش نمی دهند و شامل پروتئین های بدون چربی، لوبیا، سبزیجات و چربی های خوب (آجیل، زیتون، روغن زیتون، ماهی، روغن ماهی، آووکادو) می شوند. مصرف فیبر خود را افزایش دهید.

پوکی استخوانبدنی فعال باشید

یوگا و پیلاتس می توانند قدرت، تعادل و انعطاف پذیری را بهبود بخشند. با این حال، برخی از پوزیشن ها ممکن است برای افراد مبتلا به پوکی استخوان یا افرادی که در معرض خطر شکستگی استخوان هستند، ایمن نباشد. به عنوان مثال، ورزش هایی که شما را به جلو خم می کند ممکن است احتمال شکستگی استخوان در ستون فقرات را افزایش دهد. یک فیزیوتراپیست باید بتواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید کدام تمرینات برای شما ایمن و مناسب هستند.

مقابله با پوکی استخوان تا حدی به میزان توده استخوانی شما در جوانی بستگی دارد. پس حتما این نکات را جدی بگیرید تا با درد ناشی از پوکی استخوان کنار بیایید.

سلب مسئولیت: اطلاعات موجود در این سایت فقط برای اهداف آموزشی است و به عنوان جایگزینی برای درمان پزشکی توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی در نظر گرفته نشده است. به دلیل نیازهای فردی منحصر به فرد، خواننده باید با پزشک خود مشورت کند تا مناسب بودن اطلاعات را برای وضعیت بیمارتعیین کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید