کمر درد در ورزش در ورزش یکی از رایج ترین آسیب هایی است که هم در ورزش سبک و هم در ورزش های سنگین احتمال دارد برای هر ورزشکاری رخ دهد، اما باید علت ها و راه های پیشگیری آن به خوبی آشنا باشیم

هر زمان که وارد زمین بازی یا باشگاه می شوید، در معرض خطر آسیب دیدگی قرار می گیرید. آسیب های کمر جزو شایع ترین آسیب ها هستند.

اگرچه شایع نیست، اما آسیب های کمر و گردن می تواند در ورزشکاران جوانی که در ورزش شرکت می کنند رخ دهد. اگرچه آسیب هایی که باعث کمردرد می شوند شایع ترین علت آسیب در ورزشکار جوان نیستند، اما می توانند باعث ناامیدی شوند. بیشتر آسیب های ورزشی به کمر، رگ به رگ شدن رباط ها یا کشیدگی عضلات است. با این حال، چندین بیماری جدی‌تر می‌توانند علائمی شبیه به رگ به رگ شدن یا کشیدگی معمول داشته باشند.

بسیاری از آسیب ها پس از استفاده مکرر از ساختارهای ستون فقرات رخ می دهد. بنابراین، درمان مناسب یک ورزشکار جوان همیشه شامل یک ارزیابی خوب توسط پزشک همراه با مطالعات تصویربرداری در مواقع ضروری است.

علت کمر درد در ورزش

صدمات گردنی

برخی از آسیب ها بیشتر در ورزش های خاص رخ می دهد. به عنوان مثال، در فوتبال، ما معمولاً «نیش» را می بینیم که نوعی آسیب به گردن است. این آسیب ها به صورت بی حسی یا گزگز گذرا یک طرفه در شانه به دلیل کشش یا فشرده شدن ریشه های عصبی گردنی ظاهر می شوند.

کشیدگی عضلات و رگ به رگ شدن رباط

کشیدگی های عضلانی و رگ به رگ شدن رباط شایع ترین آسیب هایی است که باعث ایجاد کمردرد در ورزشکاران جوان می شود. آنها می توانند به دلیل استفاده بیش از حد ورزشی، مکانیک و تکنیک نامناسب بدن، عدم آمادگی مناسب، کشش ناکافی و همچنین ضربه ایجاد شوند. ورزشکار با فعالیت از کمردرد ورزش شکایت می کند و با استراحت احساس تسکین می کند.

درمان اولیه ممکن است نیاز به یک دوره استراحت و حذف ورزشکار از شرکت در ورزش داشته باشد. درمان ممکن است شامل دارو و ورزش خاص باشد. می توان از یخ در کنار داروهای مسکن استفاده کرد که باید در مصرف آن کم باشد. علاوه بر این، اقدامات دیگری برای کنترل درد و بازگرداندن حرکت معمولا استفاده می شود. در ابتدا می توان از یخ و داروهایی مانند ضدالتهاب های غیراستروئیدی استفاده کرد. برای علائم پایدار، به ویژه علائم مرتبط با اسپاسم عضلانی، گرما نیز ممکن است بسیار مفید باشد.

با کاهش درد، ورزشکار آسیب دیده باید ورزش مناسب را برای کمک به بهبود نشان دهد. یک برنامه ورزشی می تواند برای بهبود انعطاف پذیری و قدرت عضلات مناسب برای عملکرد ورزشی و همچنین کمک به کاهش خطر آسیب مشابه دیگر بسیار مفید باشد. حفظ تهویه هوازی در طول درمان کمردرد نیز مهم است. ورزش هوازی باید متناسب با ورزشکار باشد و تا جایی که درد اجازه می دهد انجام شود. استفاده مکرر از ستون فقرات (به ویژه چرخش) باید حداقل در ابتدا اجتناب شود.

قبل از رها شدن برای بازگشت به بازی، تمرینات ورزشی خاص که فعالیت‌های رقابت‌های ورزشی را تقلید می‌کنند، اغلب در برنامه تمرینی گنجانده می‌شوند. همچنین ارزیابی و اصلاح تکنیک و مکانیک ضعیفی که ممکن است ورزشکار را مستعد آسیب اولیه کرده باشد، همیشه مهم است.

اسپوندیلولیز و اسپوندیلولیزیس

نقص پارس بین مفصلی مهره (اسپوندیلولیز) و لغزش یک مهره نسبت به مهره دیگر (اسپوندیلولیتزیس) از علل شایع کمردرد در ورزشکار است. این آسیب‌ها اغلب در ورزشکارانی دیده می‌شود که در ورزش‌هایی شرکت می‌کنند که نیاز به پیچش و کشیدگی بیش از حد ستون فقرات دارند، مانند ژیمناستیک. ورزشکار معمولاً از دردی شکایت می کند که هنگام قوس دادن به کمر بدتر می شود. پزشک باید هوشیار باشد زیرا این صدمات اغلب به صورت رگ به رگ شدن یا کشیدگی به نظر می رسد.

تصاویر اشعه ایکس اغلب طبیعی هستند و ممکن است برای تایید تشخیص به مطالعات تصویربرداری خاصی مانند اسکن استخوان و سی تی اسکن نیاز باشد.

چند ملاحظات خاص در ورزشکاری که دچار اسپوندیلولیستزیس شده است مهم است. ورزشکارانی که 50 درصد یا کمتر از آن لغزش به جلو دارند، معمولاً پس از رفع درد و تکمیل توانبخشی مناسب، می توانند به تمام فعالیت های ورزشی بازگردند. ورزشکارانی که لغزش به جلو 50 درصد یا بیشتر دارند تشویق می شوند در ورزش های کمتر تشدید کننده شرکت کنند. همچنین، ورزشکاران مبتلا به اسپوندیلولیتزیس باید هر شش ماه یک بار از نظر لغزش پیشرونده تحت نظر باشند، زیرا آنها از طریق هر جهش رشد در نوجوانی روبرو می شوند.

فشار به کمر

یکی از رایج ترین دلیل های کمر درد فشار های ناشی از کف پا است که به ستون فقرات و دیسک وارد می شود، برای هر ورزشی باید بهترین مدل کفش را انتخاب کنید، اما این نوع درد بیشتر دردهای هوازی رخ می دهد که دلیل آن استفاده کردن از کفش ها نامرغوب و غیر اصولی است، اگر قصد پیاده روی طولانی مدت را دارید ما به شما کفش طبی را پیشنهاد می دهیم.

پیشگیری از آسیب کمر درد در ورزش

راه هایی برای کاهش خطر آسیب جدی به کمر وجود دارد. این پیشنهادات را امتحان کنید

هسته خود را تقویت کنید.

هنگام بلند کردن یا اجرا از فرم و تکنیک مناسب استفاده کنید.

گرم کنید و کشش دهید.

به اندازه کافی بخوابید.

وزن ایده آل بدن را حفظ کنید.

شرکت در ورزش راهی عالی برای تناسب اندام و سلامت عاطفی بدون توجه به سن است. اجازه ندهید آسیب کمر شما را از بازی خارج کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید