چگونه استرس عروسی را مدیریت کنیم

ازدواج هیجان انگیز است، اما همچنین می تواند فوق العاده استرس زا باشد. صفر تا صد کارهای عروسی مستلزم صرف زمان، انرژی و هزینه زیادی است. علاوه بر این، تعداد زیادی از تصمیماتی که باید بگیرید می تواند بسیار زیاد باشد.

فشار این که می خواهید همه چیز بی نقص باشد کمکی نمی کند. نظرات و انتظارات همه را به این ترکیب اضافه کنید و می تواند شبیه یک تمرین اعصاب خردکن باشد.

این مقاله برخی از علل رایج استرس عروسی ، علائمی که ممکن است تجربه کنید و برخی از راهکارهای مقابله ای که ممکن است مفید باشد را بررسی می کند.

 

دلایل استرس عروسی

اینها برخی از جنبه های برنامه ریزی عروسی هستند که می توانند استرس زا باشند :

لیست مهمان: تصمیم گیری برای دعوت از چه کسی، و مهمتر از آن، اینکه چه کسی را دعوت نکنید، می تواند دشوار باشد. بسته به بودجه و محل برگزاری، ممکن است نتوانید هرکسی را که دوست دارید در مراسم عروسی خود داشته باشید، جای دهید، که می تواند دردناک باشد.

پیدا کردن محل برگزاری: پیدا کردن مکان مناسبی که بتواند تمام نیازهای شما را برآورده کند و در تاریخ انتخابی شما در دسترس باشد، می تواند مشکل باشد.

ارسال کارت دعوت عروسی: هنگامی که در مورد دعوت کنندگان خود تصمیم گرفتید، باید دعوت نامه عروسی را به موقع برای آنها ارسال کنید، که می تواند استرس زا باشد.

هماهنگی با فروشندگان: از کیک و گل گرفته تا برنامه ریزان و عکاسان، برنامه ریزی عروسی شامل کار با چندین فروشنده مختلف است. برای شروع، باید مواردی را پیدا کنید که می خواهید با آنها کار کنید و در حد بودجه شما هستند. سپس، برقراری ارتباط با آنچه می‌خواهید، هماهنگی با تمام شرکت‌های مختلف و اعتماد به آنها برای اجرای چشم‌انداز شما می‌تواند استرس‌زا باشد.

مدیریت بودجه: عروسی ها امور گران قیمتی هستند و ممکن است متوجه شوید که برخی از چیزهایی که دلتان به آن علاقه داشت فراتر از بودجه شما است، که می تواند ناامید کننده باشد.

ایجاد ظاهر شما: بخشی از فرآیند برنامه ریزی عروسی شامل ایجاد ظاهر شما نیز می شود که می تواند هم سرگرم کننده و هم استرس زا باشد. فکر مرکز توجه بودن و فشار برای بی نقص به نظر رسیدن می تواند طاقت فرسا باشد. از لباس‌ها و کفش‌هایتان گرفته تا اکسسوری‌ها و مدل‌های مو، تصمیم‌های زیادی باید گرفته شود.

تناسب اندام: دانستن اینکه همه نگاه ها به شما معطوف می شود می تواند باعث شود احساس خودآگاهی داشته باشید و بخواهید در روز عروسی خود در بهترین حالت خود باشید. با این حال، دنبال کردن رژیم‌های غذایی ناسالم و سایر روندهای ویروسی مراقبت از پوست و مراقبت از مو می‌تواند خطرناک باشد. رژیم غذایی تصادفی بی خطر نیست و می تواند منجر به اثرات طولانی مدت سلامتی شود.

ارسال یادداشت های تشکر: حتی بعد از پایان عروسی، کار تمام نمی شود. هنوز باید یادداشت های تشکر را به موقع برای مهمانان و فروشندگان خود ارسال کنید.

برنامه ریزی برای ماه عسل: علاوه بر برنامه ریزی برای عروسی، ممکن است همزمان ماه عسل خود را نیز برنامه ریزی کنید، که مجموعه ای کامل از وظایف است.

مدیریت انتظارات: شاید سخت‌ترین بخش فرآیند برنامه‌ریزی عروسی، مدیریت انتظارات باشد – انتظارات شما، شریک زندگی‌تان و عزیزانتان.

 

علائم استرس عروسی

استرس می تواند بر سیستم شما تأثیر بگذارد و علائم جسمی و روحی را ایجاد کند. اینها برخی از علائم استرس هستند که ممکن است تجربه کنید.

 • علائم عاطفی
 • برخی از علائم عاطفی و شناختی استرس عبارتند از:
 • ناتوانی در تمرکز
 • مشکل در تصمیم گیری
 • احساس غرق شدن و ناتوانی در مقابله
 • فراموشی مکرر
 • نگرانی دائمی
 • تحریک پذیری
 • افسردگی
 • موارد وحشت زدگی

 

علائم فیزیکی

برخی از علائم فیزیکی استرس عبارتند از :

 • فرسودگی
 • مشکل در خوابیدن
 • تغییر در اشتها
 • فشار خون بالا
 • ضربان قلب تند
 • ایمنی پایین
 • تنش عضلانی
 • سردرد و سایر دردها
 • سرگیجه
 • سبکی سر
 • دل درد
 • مشکلات گوارشی

 

چگونه استرس عروسی را مدیریت کنیم

این چند استراتژی است که می تواند به شما در مقابله با استرس عروسی کمک کند:

از قبل برنامه ریزی کنید: با شروع فرآیند برنامه ریزی عروسی، شروع به انجام تحقیقات می تواند مفید باشد. می توانید به صورت آنلاین بیابید یا از دوستان و اعضای خانواده کمک بگیرید. به این ترتیب، ایده ای از آنچه می خواهید خواهید داشت و کاملاً تحت تأثیر همه انتخاب های پیش روی خود قرار نخواهید گرفت. این می تواند به تصمیم گیری سریع تر و آسان تر کمک کند.

سازماندهی شده بمانید: از آنجایی که برنامه ریزی عروسی شامل چندین کار مختلف می شود، ابزارهایی مانند فهرست کارها می توانند به شما کمک کنند تا سازماندهی کنید. زمانی که احساس می کنید از همه کارهایی که باید انجام دهید غرق می شوید، داشتن یک لیست گام به گام کارها می تواند مفید باشد. می‌توانید یادآوری‌هایی را برای کارهایی که باید در تاریخ‌های خاصی انجام دهید، تنظیم کنید.

عوامل استرس زا را پیش بینی کنید: اگر قسمت های خاصی از روز عروسی شما را تحت فشار قرار می دهد، تمام تلاش خود را بکنید تا از قبل برای آنها برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال، اگر از سخنرانی در جمع می ترسید و نگران گفتن عهد یا سخنرانی هستید، می تواند مفید باشد که چندین بار با صدای بلند تمرین کنید تا زمانی که مطمئن شوید می توانید آن را انجام دهید.

اولویت های خود را تعیین کنید: ممکن است به دلیل محدودیت های بودجه یا سایر عوامل محدود کننده، گنجاندن همه چیزهایی که در عروسی خود دوست داشتید، امکان پذیر نباشد. اولویت های خود را تعیین کنید و انرژی خود را روی موارد با اولویت بالا متمرکز کنید. این امر می‌تواند کارها را برای شما آسان‌تر کند و اختلافات مربوط به تصمیم‌گیری‌های مربوط به برنامه‌ریزی عروسی را حل کند. اگر چیزی برای شما اولویت بالایی ندارد، می توانید به شخص دیگری اجازه دهید تصمیم بگیرد یا اگر امکان پذیر نیست، آن را رها کنید.

ارتباط برقرار کنید: برنامه ریزی عروسی می تواند رابطه شما با شریک زندگی و عزیزانتان را تیره کند. ارتباط باز و صادقانه می تواند به پیشگیری و رفع سوء تفاهم ها کمک کند.

واگذاری مسئولیت ها: حتی اگر بخواهید، ممکن است نتوانید همه کارها را خودتان انجام دهید. از دوستان و اعضای خانواده کمک بخواهید و برخی از مسئولیت ها را محول کنید. ایده های خود را با آنها در میان بگذارید و به آنها اعتماد کنید تا از طرف شما کارها را انجام دهند. اگر بودجه شما اجازه می دهد، یک برنامه ریز عروسی استخدام کنید که بتواند برخی از کارهای سنگین را برای شما انجام دهد. تماس‌ها یا جلسات منظمی را برای بحث در مورد به‌روزرسانی‌ها و پیگیری پیشرفت برنامه‌ریزی کنید.

از مقایسه بپرهیزید: چه عروسی دوست یا یکی از اعضای خانواده باشد، چه عروسی که در شبکه های اجتماعی دیده اید، مقایسه می تواند تمرینی بی ثمر باشد. از مقایسه عروسی خود با دیگران بپرهیزید و بر آنچه عروسی شما را خاص و منحصر به فرد می کند تمرکز کنید.

یک روال سالم را حفظ کنید: در طول فرآیند برنامه ریزی عروسی، خواب کافی، رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و پرهیز از کافئین زیاد را در نظر بگیرید. علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تناسب اندام و سالم بمانید، یک روال سالم می تواند به شما کمک کند بهتر با استرس مقابله کنید.

خودمراقبتی را تمرین کنید: اجازه ندهید که مراقبت از خود در طول فرآیند برنامه ریزی عروسی در پشت صندلی قرار بگیرد. خواه وقت گذاشتن برای مدیتیشن، حمام کردن آرامش بخش، گذراندن وقت با دوستان و خانواده، رفتن به شب قرار ملاقات با نامزدتان، یا ماساژ در آبگرم، انجام کارهایی که به شما احساس آرامش و شادی می دهد بسیار مهم است.

حد و مرزها را تعیین کنید: درک کنید و بپذیرید که هر کاری که انجام می دهید نمی توانید همه را راضی کنید. بنابراین، تعیین مرزها در همان ابتدا می تواند مفید باشد تا از استرس های غیرضروری جلوگیری شود.

مثبت اندیشی را تمرین کنید: اگر متوجه شدید که افکار منفی را تجربه می کنید یا روی سناریوهای “چه می شود اگر…” فکر می کنید، نوشتن لیستی از جملات تاکیدی مثبت و گفتن آنها با صدای بلند هر روز می تواند مفید باشد. به عنوان مثال، می‌توانید بگویید: «من عاشق شریک زندگیم هستم و برای ازدواج هیجان‌زده هستم»، «همه چیز خوب خواهد شد و من می‌توانم با هر چیزی که پیش می‌آید کنار بیایم» یا «بدنم را همان‌طور که هست می‌پذیرم و خواهم کرد. در عروسی عالی به نظر برسید.»

لذت ببرید: شاید مهمترین چیز این باشد که رها کنید و از خودتان لذت ببرید. ممکن است همه چیز دقیقاً طبق برنامه پیش نرود، اما به جای اینکه از آن ناراحت شوید، می توانید رها کنید و روی تصویر بزرگتر تمرکز کنید. عروسی در نهایت مربوط به ازدواج شما و شریک زندگیتان و گذراندن بقیه عمرتان با هم است.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید