نکات جامع و اساسی مدیریت منابع انسانی

در ابتدا در این مقاله مفهوم اصلی مدیریت منابع انسانی را شرح می‌دهیم و در ادامه به بررسی نکات مدیریت منابع انسانی می‌پردازیم. با نجوا نیوز همراه باشید.

 

مفهوم مدیریت منابع انسانی چیست؟

در واقع به مجموعه اقداماتی که توسط افراد انجام می‌شود تا سازمان به اهداف مشخصی دست پیدا کند، مدیریت منابع انسانی (Human Resource Management)  گفته می‌شود. از جمله‌ی این اقدامات می‌توانیم به جذب کارمند، آموزش، ارزیابی، پاداش، فراهم نمودن محیط سالم برای کارمندان اشاره کرد. از آنجاییکه همه مدیران به گونه ای درگیر فعالیت هایی مانند، یافتن نیروی کار با شرایط مطلوب، مصاحبه، گزینش و آموزش می باشند می توان همه مدیران را مدیر منابع انسانی نیز نامید.

هرچند در شرکت های کوچک، ممکن است سمت مشخصی به عنوان مدیر منابع انسانی وجود نداشته باشد، اما به هر حال،‌ مدیریت منابع انسانی بخشی از وظیفه مدیراجرایی یا مدیرعامل آن سازمان است.

نکات اساسی مدیریت منابع انسانی

نقش یک مدیر منابع انسانی چیست؟

مدیر منابع انسانی مسئول سازماندهی افراد واجد شرایط است تا بتوانند به طور موثر فعالیت های آن سازمان را درجهت اهداف مشخص پیش ببرند.

مدیر منابع انسانی مسئول نظارت بر سیاست‌های منابع انسانی با توجه به جهت سطح اجرایی می‌باشد.آن ها بررسی می‌کنند که چگونه افراد را طبق پروتکل های خاص هر سازمان استخدام کنند، حقوق، مزایا و پاداش آنان را مشخص کنند و در راستای اهداف سازمان افراد را به بهترین شکل به کار گیرند.

 

نکات مهم مدیریت منابع انسانی

در اینجا به برخی از وظایف مهم مدیر منابع انسانی و نکات مربوط به آن اشاره می‌کنیم.

 

 1. برنامه ریزی منابع انسانی

یک مدیر منابع انسانی باید بداند که سازمان به چه تعداد نیرو احتیاج دارد؟ اطلاع از این امر، استخدام، انتخاب، مدیریت عملکرد، یادگیری و سایر عملکردهای منابع انسانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. توسعه سازمانی فرآیند بسیار مهمی است که باید با معیارهای صحیح منابع انسانی کنترل شود. این معیارها به شما کمک می کند تا بتوانید به بهترین شکل سازمان را بهبود ببخشید.

 

 1. استخدام و گزینش

عملکرد دوم منابع انسانی شامل جذب کردن افراد برای کار در سازمان و انتخاب بهترین گزینه‌ها می‌باشد. زمانی که که داوطلبان متقاضی شدند، در این مرحله انتخاب بهترین داوطلبان واجد شرایط با بالاترین پتانسیل امر بسیار مهمی است..

 

 1. ایمنی و بهداشت

دستیابی به بهترین روش ها در صنایع مختلف شامل نگرانی های ایمنی و بهداشتی برای کارمندان است.

فعالیت های ایمنی و بهداشتی عبارتند از:

 • اطمینان داشتن از انطباق با الزامات قانونی مبتنی بر عملکرد شغلی برای اقدامات ایمنی
 • اجرا کردن اقدامات ایمنی جدید به هنگام تغییر قوانین در یک صنعت
 • گفت‌وگو در مورد ایمنی و انطباق با ادارات دولتی مربوطه
 • گفت‌وگو در مورد ایمنی و انطباق با اتحادیه ها

 

 1. آموزش کارکنان

آموزش به کارکنان کمک می کند تا بتوانند کارهای فعلی خود را به صورت موثرتری انجام دهند و برای موقعیت های بعدی آمادگی بیشتری داشته باشند. روش‌های مختلفی برای آموزش کارکنان وجود دارند مانند دوره های آموزشی، کارآموزی و آموزش شخصی بخشی از این روش‌ها هستند. البته آموزش های کارکنان می‌بایست در راستای اهداف سازمان باشند. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که برنامه های آموزشی که مد نظر دارید نیز هم‌راستا با اهداف سازمان شما است.

درباره روش ایجاد انگیزه در تیم کاری بیشتر بدانید

 1. حقوق منصفانه

پرداخت حقوق منصفانه یکی از مهم ترین اصول مدیریت منابع انسانی است. شما نمی‌توانید حقوق پایینی پرداخت کنید و همچنین به دنبال مدیریت منابع انسانی عالی هم باشید. چرا‌که حقوق معقول و عرف جامعه جزو اولین نیازهای کارکنان است و در مورد آن نباید تعلل کرد.

 

 1. ارزیابی عملکرد افراد

ارزیابی عملکرد افراد یکی از نکات مهم مدیریت منابع انسانی است . اگر نتوانید در این بخش به خوبی عمل کنید مطمئن باشید دچار اشتباه در پرداختی‌ها ، تشویق‌ها و تنبه‌ها می‌شوید که آسیب‌های زیادی به منابع انسانی وارد می‌سازد. افراد توانمند و با استعداد دیده نمی‌شوند و افرادی که عملکرد خوبی ندارند هم خودشان را در سایه افراد توانمند قرار می‌دهند و شما هرگز موفق به کشف این تفاوت‌ها نخواهید شد. عدم ارزیابی عملکرد همچنین یکی از نابود کننده‌های انگیزه منابع انسانی است.

 

 1. توانمندسازی

واگذاری یا سپردن اختیار یکی روش‌های قدرتمند توانمندسازی نیروی انسانی است که اغلب مدیران از آن غافل هستند. مدیران، بیشتر به تقسیم کار روی می آورند تا واگذاری اختیار. واگذار کردن اختیار با تقسیم کار متفاوت است.

در ابتدا به افراد مسئولیت های پایین بدهید و بعد از کسب موفقیت هایشان، اختیارات آنان را بیشتر و کارهای بیشتری را به آنها واگذار کنید تا بتوانید آنان را هر روز توانمندتر از قبل کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید