تنهایی می تواند همه ما را در هر زمانی از زندگی تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است در یک شهر شلوغ یا روستایی، به تنهایی یا با دیگران زندگی کنیم و همچنان احساس انزوا کنیم.

درک دلایل خودمان برای احساس تنهایی و نحوه مدیریت آن می تواند تفاوت زیادی در سلامت روان ما ایجاد کند. و اگر چه ممکن است صحبت کردن در مورد آن دشوار باشد، به اشتراک گذاشتن احساس تنهایی ما می تواند دیگران را نیز به صحبت تشویق کند.

تنهایی چیست؟با علائم احتمالی تنهایی، دلایل احساس تنهایی و راه های مدیریت آن آشنا شوید. همچنین پیوندهایی برای پشتیبانی بیشتر در صورت نیاز شما یا شخص دیگری وجود دارد.

تجربیات هرکسی از تنهایی متفاوت است – برای ما بسیار ذهنی و شخصی است.

شما نباید خود را به خاطر احساس تنهایی در حال حاضر یا در هر زمان دیگری سرزنش کنید، و همچنین بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که تنهایی و احساسات دشوار می توانند از بین بروند.

برخی از راه هایی که می توان تنهایی را تجربه کرد عبارتند از:

تنهایی عاطفی – عدم وابستگی عاطفی به شخصی مانند یک دوست نزدیک یا شریک زندگی

تنهایی اجتماعی – فقدان دوستانی که بتوانیم با آنها بیرون برویم یا کسانی که سرگرمی ها یا علایق ما را به اشتراک می گذارند

تنهایی وجودی – بودن در اتاق افرادی که می شناسید و هنوز احساس تنهایی می کنید

برخی از افراد گهگاه احساس تنهایی می کنند، شاید فقط در زمان های خاصی مانند جمعه ها، در حالی که برخی دیگر همیشه احساس تنهایی می کنند که گاهی اوقات تنهایی مزمن نامیده می شود.

علائم یا نشانه های تنهایی

ما اغلب در مورد احساس تنهایی صحبت می کنیم، مانند احساس انزوا یا عدم ارتباط، اما می توانیم علائم فیزیکی تنهایی را نیز داشته باشیم و همچنین می تواند بر رفتار ما تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، شما ممکن است:

  • عصبی شدن یا اجتناب از رفتن به رویدادهای اجتماعی
  • برنامه های روزانه خود را تغییر دهید، مانند دست از آشپزی برای خود، اهمیت دادن به ظاهر خود یا زود بیدار شدن
  • خوابیدن یا خواب ماندن برشما مشکل است

تنهایی و سلامتی ما

اگر تنهایی بسیار شدید باشد یا برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است خطر ابتلا به برخی از شرایط فیزیکی مانند زوال عقل و شرایط سلامت روانی مانند استرس ، اضطراب ، بدخلقی یا افسردگی را افزایش دهد.

چه چیزی باعث تنهایی می شود؟

دلایل زیادی برای تنهایی ما وجود دارد – و گاهی اوقات هیچ دلیل واضحی وجود ندارد و این دقیقاً همان احساسی است که ما داریم.

با این حال، چیزهایی که در زندگی برای ما اتفاق می‌افتد، مانند از دست دادن یکی از عزیزان، شاید در اثر سوگواری یا جدایی، می‌تواند باعث شود احساس تنهایی کنیم.

سایر تغییرات زندگی، به ویژه تغییراتی که ما را از خانه دور می‌کنند یا آن‌هایی که ممکن است ما را از نظر اجتماعی منزوی‌تر کنند، نیز می‌توانند ما را تنها کنند، از جمله:

  • باید در خانه بمانند تا از نوزاد تازه متولد شده مراقبت کنند
  • یک وضعیت سلامتی طولانی مدت که منجر به بستری طولانی مدت در بیمارستان یا عدم امکان ترک خانه می شود
  • تبدیل شدن به یک مراقب تمام وقت برای کسی که با او زندگی می کنیم

در مورد اینکه چه چیزی باعث می شود احساس تنهایی کنیم و چه حمایتی برای مقابله با چالش های زندگی در دسترس است، بیشتر بیاموزید.

تنهایی چیست؟نکاتی برای مقابله با تنهایی

در اینجا چند توصیه عملی در مورد راه های کنار آمدن با تنهایی برای شما یا کسی که به رهایی از تنهایی کمک می کنید آورده شده است.

با مردم در تماس باشید

چت منظم با دوستان و خانواده می تواند به مبارزه با تنهایی کمک کند. صحبت کردن با کسی در آن لحظه واقعا می تواند به زمانی که احساس تنهایی می کنید کمک کند – و به شخصی که با او تماس می گیرید کمک کند.

سعی کنید این کار را به طور منظم انجام دهید، زیرا بیشتر ما عاشق شنیدن نظرات دیگران هستیم.

ارسال پیام به دوستان و همکاران قدیمی یا ایجاد یک چت گروهی در برنامه هایی مانند WhatsApp یا روبیکا راه های خوبی برای احساس ارتباط بیشتر است.

به یک گروه بپیوندید

عضویت در یک گروه یا باشگاه راهی عالی برای ارتباط و ملاقات با افراد است.

به دنبال گروه هایی برای پیوستن به صورت حضوری یا آنلاین باشید که روی چیزهایی که دوست دارید یا فعالیت هایی که می خواهید امتحان کنید تمرکز دارند.

اگر در یک گروه هستید، به یاد داشته باشید که همیشه از دیگران استقبال کنید و آنها را درگیر کنید، زیرا واقعاً می تواند به هر کسی که ممکن است هنگام ملاقات با افراد جدید خجالتی یا فاقد اعتماد به نفس باشد کمک کند.

کارهایی را انجام دهید که از آنها لذت می برید

پر کردن وقت خود برای انجام کارهایی که دوست دارید ممکن است راهی باشد که شما را از تمرکز بر تنهایی خود باز دارد، که می تواند رفاه شما را بهبود بخشد.

گذراندن وقت در فضای باز در فضاهای سبز، ورزش یا پیاده روی، خواندن و گوش دادن به پادکست ها و برنامه های رادیویی راه های عالی برای تقویت روحیه و مشغول کردن ذهن شما هستند.

احساسات خود را به اشتراک بگذارید

صحبت آشکارتر در مورد تأثیر تنهایی شما واقعاً می تواند کمک کند. شنیدن صدایی آشنا یا دیدن چهره ای دوستانه نیز باعث می شود کمتر احساس انزوا کنیم.

سعی کنید خود را با دیگران مقایسه نکنید. برخی افراد فقط اتفاقات خوبی را که برایشان اتفاق می‌افتد به اشتراک می‌گذارند، به خصوص در شبکه‌های اجتماعی، بنابراین مقایسه خود با دیگران می‌تواند باعث شود احساس تنهایی کنید.

به علاوه، ما هرگز نمی توانیم مطمئن باشیم که شخص دیگری چه می گذرد.

تنهایی چیست؟با دیگران ارتباط برقرار کنید یا برای کمک داوطلب شوید

در مورد افرادی که می شناسید و ممکن است احساس تنهایی کنند فکر کنید و سعی کنید با آنها ارتباط برقرار کنید، که ممکن است باعث شود شما نیز کمتر احساس تنهایی کنید.

اگر از کنار کسی که می شناسید رد شدید، سعی کنید لبخند بزنید و سلام کنید. و اگر شروع به چت کنید، می‌توانید شماره تلفن‌ها را عوض کنید یا پیشنهاد کنید با هم یک گروه محلی بپیوندید یا راه‌اندازی کنید؟

آشنایی با مردم منطقه شما می تواند به انزوای اجتماعی کمک کند، به خصوص زمانی که به مکان جدیدی نقل مکان می کنید.

هماهنگی برای ملاقات با دوستان جدید در یک مکان امن و عمومی برای قدم زدن در بیرون، یا دعوت از کسی برای نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه می تواند راه بسیار خوبی برای کمک به یکدیگر باشد تا از تنهایی خلاص شوید.

برای افرادی که مدتی تنها بوده اند ممکن است سخت تر باشد که بتوانند ارتباط برقرار کنند، بنابراین به آنها زمان دهید تا به تماس دوستانه شما پاسخ دهند.

کار داوطلبانه همچنین یک راه عالی برای ملاقات با مردم است و دیدن مزایای اعمال شما می تواند واقعاً به تقویت سلامت روان شما کمک کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید