از دست دادن اندام می تواند باعث رنج جسمی، عاطفی و روحی شود. از این پس مشاوره افراد معلول بسیار مهم است. بسته به شدت قطع عضو، تعدادی از عوامل فیزیکی وجود دارد که می تواند تحت تأثیر قرار گیرد.

مشاوره افراد معلول

از دست دادن بخشی از بدن یک تغییر بزرگ در زندگی هر کسی است. چه قطع عضو به دلیل یک بیماری جدی باشد یا یک آسیب تروماتیک ناگهانی، اثرات عاطفی از دست دادن اندام قابل توجه است. بهبودی جسمی و روحی می تواند پیچیده باشد و زمان زیادی ببرد ولی با کمک مشاوره، افراد معلول می توانند به زندگی عادی خود برگردند.

مردم انتظار دارند که با بهبود جسمانی ناشی از قطع عضو دست و پنجه نرم کنند، اما بازیابی عاطفی به همان اندازه مهم است. از دست دادن اندام ممکن است به معنای تغییر در درک خود و همچنین تغییر در نحوه رفتار مردم با شما باشد. ممکن است درجاتی از استقلال خود را از دست بدهید و انتخاب های شغلی شما ممکن است تغییر کند. شما ممکن است احساس از دست دادن را داشته باشید، همان طور که اگر فردی را که دوستش دارید از دست بدهید. ‌

قطع عضو برنامه ریزی شده در مقابل ترومای غیرمنتظره ،دلیل قطع عضو می تواند بر نحوه برخورد عاطفی شما با آن تأثیر بگذارد. اگر قطع عضو به دلیل یک بیماری شناخته شده باشد، شما زمان خواهید داشت تا برای تغییر برنامه ریزی کنید. ممکن است بتوانید از نظر احساسی برای روند بهبودی آماده شوید. برای افرادی که قبل از قطع عضو دچار درد یا ناراحتی شده‌اند، ممکن است پس از اتمام عمل احساس تسکین داشته باشند.‌

مشاوره افراد معلولتاثیر عاطفی از دست دادن اندام به دلیل تصادف یا آسیب متفاوت است. شما نمی توانید برای یک ضربه ناگهانی مانند تصادف اتومبیل یا جراحت در طول خدمت سربازی آماده شوید. ممکن است متوجه شوید که عضوی از بدن خود را از دست داده اید پس از اینکه قبلاً اتفاق افتاده است. این فرآیند می تواند منجر به علائم قابل توجه PTSD شود.

شما باید با یک مشاوره افراد معلول ارتباط برقرار کنید تا در مورد احساسات خود پس از قطع عضو صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا حمایت مستمری پیدا کنید که به شما در مدیریت سلامت روان کمک می کند. اعضای خانواده و عزیزان شما نیز ممکن است نیاز به صحبت با یک مشاوره افراد معلول داشته باشند. یک مشاور با تجربه می تواند به آنها یاد دهد که چگونه از شما حمایت کنند.

تاراحتی و غم

برخی از افراد پس از از دست دادن اندام احساس اندوه می کنند. این طبیعی است زیرا غم و اندوه پاسخی عادی به از دست دادن چیزی است که دوستش دارید یا مهم است. مشاوران افرا معلول به افراد قطع عضو و عزیزانشان را تشویق می کنند تا در مورد روند ناراحتی یاد بگیرند. درک فرآیند احساسی رها کردن می تواند احساسات قوی را کمتر نگران کننده کند.

درک این نکته مهم است که غم و اندوه می تواند یک فرآیند طولانی مدت باشد. از دست دادن اندام یک تغییر دائمی است. در حالی که ممکن است به روش جدید کار بدن خود عادت کنید، ممکن است همیشه دلتان برای بدن قدیمی خود تنگ شود.

صحبت کردن در مورد اندوه خود با سایر افراد قطع عضو یا با یک مشاوره افرا معلول می تواند به شما در مدیریت احساسات کمک کند.

افسردگی

افسردگی یک پاسخ رایج به قطع عضو است. برای برخی افراد، افسردگی با عادت کردن به حالت عادی جدید خود برطرف می شود. برای دیگران، افسردگی می تواند یک مشکل دائمی باشد. ‌اما با مشاوره افراد معلول و انجام پروتز پا می توانند با این قطع عضو کنار آمده و به زندگی خود ادامه دهند.

افرادی که پس از قطع عضو با افسردگی مزمن مواجه هستند باید تحت درمان قرار گیرند. گروه های حمایتی و متخصصان سلامت روان برای افرادی که نیاز به حمایت عاطفی دارند بسیار مفید هستند. داروهای ضد افسردگی ممکن است به برخی افراد کمک کند. اگر فکر می کنید که به داروهای ضد افسردگی نیاز دارید ، باید با پزشک خود در مورد یک نسخه صحبت کنید. ‌

در برخی موارد، افسردگی آنقدر شدید است که افراد به خودآزاری یا اقدام به خودکشی متوسل می شوند و سلامت خود را به خطر می اندازند. اگر نگران هستید که کسی که دوستش دارید قصد خودکشی یا آسیب رساندن به خود را دارد، فوراً کمک بگیرید.مشاوره افراد معلول میتواند احتمال خود کشی را در این افراد کاهش دهد.

استراتژی های مقابله ای

برنامه ریزی برای زندگی شما پس از قطع عضو باید شامل برنامه هایی برای مراقبت از سلامت روان باشد. گروه‌های حمایتی سایر افراد قطع عضو، حسی از اجتماع و تجربه مشترک را ارائه خواهند کرد. مشاوران افراد معلول با ارائه راه کارهایی برای مشاوره افراد معلول  می توانند شما را از طریق احساسات پیچیده راهنمایی کنند. دوستان و خانواده می توانند مطمئن شوند که شما همچنان به افراد، مکان ها و فعالیت هایی که دوست دارید دسترسی دارید. ‌

اهداف تعیین کنید. با تیم مراقبت خود کار کنید تا اهداف معقولی برای بهبودی خود تعیین کنید. اهداف روشن برای توانبخشی، برنامه ریزی شغلی و مهارت های زندگی به شما احساس هدف می دهد. پس از دستیابی به هر مجموعه از اهداف، می توانید برنامه ریزی برای مرحله بعدی بهبودی را شروع کنید.

روال های مثبت را شکل دهید.

داشتن برنامه های روزمره برای همه نوع مردم آرامش بخش است. تنظیم یک برنامه کلی برای اینکه روزهایتان چگونه می گذرد، انگیزه شما را حفظ می کند و احتمال بیکاری را کاهش می دهد. مطمئن شوید که برنامه‌های روزمره شما شامل فعالیت‌های سرگرم‌کننده یا الهام‌بخش مانند سرگرمی‌ها، وقت گذرانی با عزیزان، مراسم مذهبی یا سرگرمی‌هایی مانند فیلم یا موسیقی باشد. ‌

خوش بینی و احساس هدف.

پذیرش دیدگاه مثبت ممکن است به خلق و خوی شما کمک کند. روی پیشرفتی که در اهداف بهبودی انجام داده اید تمرکز کنید. زمانی که به دستاوردهای خود افتخار می کنید به خود پاداش دهید. در نظر بگیرید که دوست دارید زندگی شما در آینده چگونه باشد و در مسیر دستیابی به چیزهای جدید قدم بردارید. اهداف شغلی، خدمات اجتماعی یا یادگیری مهارت های جدید، همگی حس مثبت و هدفمندی را ایجاد می کنند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید