در دنیای امروزی مزیت رقابتی در کسب و کار بسیار زیاد شده است شما باید در رقابت بین رقبای خود خاص باشید و حرفی برای گفتن داشته باشید تا در میان سیل اعظیم از رقبای خود دیده شوید و مشتری ها را به سمت خود جذب کنید، به عبارت دیگر باید چند مزیت رقابتی برای فروش خود ایجاد کنید. در نجوا نیوز با ما همراه باشید تا مزیت رقابتی در کسب و کار را آشنا شوید.

Competitive Advantage

تعریف مزیت رقابتی؟

مزیت رقابتی شامل مجموعه عوامل یا توانمندی هایی است که همواره شرکت را به نشان دادن عملکردی بهتر از رقبا قادر می سازد. به عبارتی، مزیت رقابتی عامل یا ترکیبی از عواملی است که در یک محیط رقابتی سازمان را بسیار موفق تر از سایر سازمان ها می نماید و رقبا نمی توانند به راحتی از آن تقلید کنند. بنابراین برای دستیابی به مزیت رقابتی، یک سازمان هم باید به موقعیت خارجی خود توجه کند و هم توانمندی های داخلی را مورد توجه قرار دهد.

سه عامل اصلی در نحوه شکل گیری و توسعه مزیت رقابتی در کسب و کار نقش اساسی دارند:

 • اجرای استراتژدی
 • نظارت بر پیشرفت و عملکرد
 • درک کامل بازار هدف

مزیت رقابتی در کسب و کار چیست؟

زمانی که شما در کسب و کار خود مزیتی برای مشتری های خود ایجاد می کنید که رقیب های شما نتوانند این مزیت ها را ایجاد کند. آن مزیت را مزیت رقابتی می گویند. این نوع مزیت ها نه تنها مشتری را به خرید کردن از شما ترغیب می کند، بلکه نشان دهنده این است که شما در مقایسه با رقیبانتان برتر هستید.

انواع نمونه های از مزیت رقابتی در کسب و کار :

 • داشتن خدمات پس از فروش مناسب
 • دستیابی به یک تکنولوژی جدید
 • استفاده از نیروهای متخصص
 • قیمت های شما نسبت به رقبا پایین تر باشد
 • داشتن بسته بندی خاص و شیک
 • نحوه ارسال کالا به دست مشتری رایگان باشد
 • هدف گرفتن یک موقعیت جغرافیایی خاص

اهمیت مزیت رقابتی در کسب و کار چیست؟

افرادی که به تازگی تصمیم گرفته اند یک کسب و کار جدید راه بیندازند، باید بازار خود را بشناسید و همچنین رقیب های که سال هاست در این زمینه فعالیت دارند، نسبت به آنها مزیتی داشته باشید تا بتوانید با آنها رقابت کنند. همان طور که وقتی می خواهید برای نخستین بار در یک مسابقه شرکت کنید، باید بهتر از رقیب های خود تلاش کنید تا بتوانید برنده شوید. در غیر اینصورت کسب و کارتان قطعا شکست خواهد خود.

شاید شما هم نتوانید از نظر محصولات نوآوری داشته باشید و باید همان محصولاتی را به فروش برسانید که بقیه به فروش می رسانند یا همان خدماتی را ارائه دهید که بقیه رقبای خود ارائه می دهند، پس باید به فکر یک ایده جدید باشید که رقبای شما از انجام دادن آن عاجز باشند.

بنابراین برای جذب مشتریان به سمت خود و در دست گرفتن بازار، نیاز به یک مزیت رقابتی در کسب و کار را دارید؛ در غیر این صورت، مشتریان به سمت رقیبانتان جذب خواهند شد و درآمدتان کاهش خواهد یافت.

Competitive Advantage

چطور یک مزیت رقابتی در کسب و کار خود ایجاد کنیم و از رقبای خود پیشه بگیریم؟

در دنیای امروزی رقابت بین رقبا بسیار زیاد شده است اما هنوز هم می توان خدماتی را ارائه داد که فقط مخصوص خودتان باشد. در هر حال شما باید مزیت هایی را که رقبایتان ارائه می دهند ارزیابی کنید و سپس اقدام به ارائه مزیت هایی نمایید که آن ها به مشتری های خود ارائه نمی دهند.

تحلیل مشتری

مشتری های خود ا از یاد نبرید. زیرا آنها هستند که از شما خرید می کنند. خدماتی را برای مشتری های خود در نظر بگیرید. در نظر بگیرید شما و رقیب تان در یک کسب و کار هستید اگر قیمت هر دوی شما یکی باشد مشتری با در نظر گرفتن خدمات پس از فروشتان شما را انتخاب خواهد کرد. پس بهتر است نیاز مشتری های خود را بشناسید و اقدام به رفع نیازهای آنان بکنید.

تحلیل رقبا

روند کاری رقبای خود را بسنجید. ببینید به مشتری های خود چه خدماتی را ارائه می دهند و چه خدماتی را در لیست کاری خود ندارند. ضعف های رقیب خود را شناسایی کنید و سعی کنید این ضعف ها را در کسب و کار خود جبران کنید. در واقع باید نقاط ضعف دیگران را به نقاط قوت خود تبدیل کنید تا بتوانید در کسب و کار خود موفق شوید.

کسب دانش

توانمندی و دانش شما می تواند برای شما مزیت رقابتی در کسب و کار  را به ارمغان بیاورد و این یک مزیت بزرگ در کسب و کار شما خواهد شد. به عنوان مثال اگر یک تیم متخصص در زمینه فروش داشته باشید راحت تر می توانید محصولات خود را به فروش برسانید. حتی اگر محصولات شما در حد و اندازه رقبای خود باشد.

Competitive Advantage

هفت استراتژی برای ایجاد مزیت رقابتی در کسب و کار

اگر شما نتوانید ارزشی برای مشتری های خود به وجود بیاورید، دیر یا زود متوجه این خواهید شد که مشتری های خود را از دست خواهید داد. شاید فکر می کنید مزیت رقابتی در کسب و کار، کار سختی می باشد اما اینطور نیست. اگر طعم شیرین فروش را بچشید، باز هم می خواهید مزیت رقابتی در کسب و کار خود ایجاد کنید و ارزش بیشتری به مشتری های خود بدهید. بنابراین تمام مزیت‌های حال حاضر زمینه کاری خود را پیدا کرده و یادداشت کنید. حالا فکر کنید و ببینید علاوه بر این مزیت‌ها چه کار متمایزی می‌توانید انجام دهید تا افراد بیشتری به شما رجوع کنند یا فروش بیشتری برای شما رقم بخورد.

 • استراتژی رهبری هزینه
 • استراتژی تنوع
 • استراتژی اثربخشی عملیاتی
 • استراتژی رقابتی مبتنی بر فناوری
 • انطباق مزیت رقابتی
 • مزیت اطلاعات

سخن آخر

این نکته را در نظر داشته باشید که مزیتی رقابتی در کسب و کار یکی از عناصر اصلی و مهم در بازاریابی است. رقابت در کسب و کار ابعاد مختلفی دارد و روزانه این علم در حال گسترش می باشد. سعی کنید با یادگیری در بازاریابی به کسب و کار خود رونق بدهید و درآمد شرکت خود را افزایش دهید. به طور کلی در رابطه با مقوله مزیت رقابتی در کسب و کار دو نکته بسیار حائز اهمیت است که اولی کسب و ایجاد مزیت رقابتی و ایجاد لایه های جدید و متعدد و دومی پایدارسازی آن است.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید