جذب کردن مشتری کار بسیار دشواری است و تبدیل کردن او به عنوان خریدار دشوارتر است. افزایش ترافیک ها در سایت و تعداد فالوئرهای پیچ، زمانی باعث افزایش درامد و سود‌دهی کسب و کارتان می شود که تنیک های متقاعد سازی مشتری را بشناسید و علاوه بر آن بتوانید مشتری های خود را با استفاده از مهارت متقاعد سازی به مشتریان خود محصول تبدیل کنید. فقط کافی است محصولی که ارائه می کنید با کیفیت باشد و همزمان با آن هنر این را داشته باشید که مشتری خود را قانع کنید و به این ترتیبت شما می توانید از میان مشتری های خود صدها مشتری وفادار دیگر برای خود فراهم کنید. با نجوا نیوز همراه باشید با تکنیک های متقاعد سازی مشتری.

چرا متقاعد سازی مشتری ها اهمیت دارد؟

هدف اصلی از راه اندازی یک کسب و کار چیست؟ بدون قطع فروش و کسب درآمد، پس اگر قرار است کسب و کار شما فروش داشته باشد در مرحله اول نیاز به مشتری دارد ولی اگر شما نتوانید مشتری را مجاب به خریدن کنیدذ، فقط وقت خود را هدر داده اید.

اصلی ترین و مهم ترین بخش در هر کسب و کاری، متقاعد سازی مشتریان برای خرید محصول و خدمات شما می باشد. پس باید روش های متقاعد سازی مشتریان را به طور کامل آمورش ببینید.

Customer-persuasion

در سال های اخیر رقابت در میان کسب و کارها بسیار رونق گرفته و دیگر مثل گذشته شغل ها انحصاری چندانی وجود ندارد. تا چند سال گذشته اگر در اطراف خانه خود می گشتید شاید چند تا مغازه لباس فروشی مردانه می دیدید. اما حالا کافی است در پیج اینستگرام خود کلمه لباس فروشی مردانه را سرچ کنید، بالای ده ها فروشگاه و فروشنده لباس مردانه را در همان محله زندگی خودتان بیابید.

فرقی نمی کند محصول شما کالای خواب باشد یا لوازم خانگی، شما باید بتوانید در میان رقبای خود مشتریان زیادی را جذب کنید و آنها را نسبت به خرید محصولتان  ترغیب کنید. چگونه؟ با تکنیک های که در ادامه توضیح خواهیم داد.

حس کمیابی محصول در متقاعد سازی مشتری

در علم روانشناسی می گویند هر چیزی که به سختی به دست بیاید برایمان لذت بخش تر می شود و برای به دست آوردن تلاش بیشتری می کنیم بر همین اساس، هنگامی که مشتری احساس کند کالای که شما ارائه می دهید کمیاب است، نسبت به خرید محصول شما مشتاق تر می شود. زیرا او دچار احساس ترس، از دست دادن می کند و این ترس چیزی حدود دو نیم برابر بیشتر از داشتن انگیزه، او را وادار به خرید کردن می کند.

به عنوان مثال به مشتری خود این طور بگوید این مدل زیورآلات تنها یک بار در سال تخفیف دارد و فرصت تخفیف امسال، فقط تا دو روز آینده است.

تکنیک انحصاری

این موضوع هم یک اصل روانشناسی تجاری است که برای فروش محصول خود باید آن را منحصر به خود جلوه دهید. به نحوی با مشتری ارتباط بگیرید که مشتری مطمئن شود کالای مورد نیازش را تنها از شما می تواند بخرد و شما تامین کننده اصلی هستید.

استفاده آزمایشی از محصول

این یک نوع ترفند برای متقاعد سازی مشتری، که باعث می شود که او علی رغم تجربه یک حس خوب به محصول شما داشته باشد و شک و تردید خود را کنار بگذارد. علاوه بر این ها استفاده چند روز آزمایشی محصول و اتمام زمان آن باعث می شود مشتری نسبت به محصولی که خریداری کرده و مورد آزمایش است احساس تعهد کند و آن را خریداری کند.

ارتباط چشمی برقرار کنید

یکی از روش های متقاعد سازی مشتریان، برقرار کردن ارتباط چشمی می باشد که حس اعتماد را در مشتری بیشتر می کند و باعث می شود مشتری به صحبت های شما بهتر گوش کند. یکی از اصول متقاعد سازی هر فردی برقراری ارتباط چشمی است. تا زمانی که ارتباط چشمی رخ دهد هیچ اتفاقی نمی افتد و مشتری به شما اعتماد نمی کند و به حرف های شما هم گوش نمی دهد.

از نتایج محصول بگویید

شما به جای اینکه از جزئیات و مشخصات محصول خود صحبت کنید بهتر است نتایج مثبت محصول خود را نشان دهید. به عنوان مثال به جای تعریف و تمجید از راحتی و نرمی مبل های تولید شده از مشتری های خود بخواهید بر روی یکی از مبل ها نشسته تا متوجه راحتی و نرمی مبل شوند و این طور با خیال راحت به خرید خود اقدام می کنند.

 

Customer-persuasion

با مشتری صادق باشید

با مشتری های خود صادق باشید این صداقت باعث می شود تا مشتری به شما بیشتر اعتماد کند و برای خرید بعدی دوباره به سراغ شما بیاید به عنوان مثال اگر کیفیت محصول شما مطلوب نیست با لحن دوستانه و زیبا به مشتری خود بگوید که این کالا مدت زمان زیادی برای شما کار نخواهد کرد.

پیدا کردن وجه اشتراک

انسان ها با افرادی که بیشتر به خودشان شباهت دارند سریعتر ارتباط می گیرند. و اغلب به راحتی با آنها ارتباط برقرار می کنند. پس اگر شما هم می خواهید از این اصل برای متقاعد سازی مشتری استفاده کنید. فقط کافی است کمی هوشمندانه رفتار کنید و یک وجه تشابه در مشتری خود پیدا کنید و یا اینکه یک وجه اشتراک بسازید. به عنوان مثال، همشهری بودن و … به دنبال یک نقطه اشتراک بگردید تا بتوانید به مشتری خود نزدیک شوید در این زمان مشتری احساس می کند که شبیه شما است و نسبت به خرید محصولات شما اقدام می کند.

خدمات پس از فروش داشته باشید

اکثر فروشندگان فکر می کنند همین که محصول خود را فروخته اند کار بسیار بزرگی انجام داده اند و این پایان فروش آنها است. در صورتی که این فکر اشتباه است زیرا حفظ مشتری به اندازه جذب او از اهمیت بالای برخوردار است و چه بسا دشوارتر است. پس از اینکه محصول خود را به فروش رساندید مشتری خود را به حال خود رها نکنید.

باید اقداماتی انجام دهید که او همچنان برای خرید از شما اشتیاق داشته باشد. از این رو، خدمات پس از فروش همچون ارسال رایگان، نصب رایگان در محل، گارانتی، تعویض کالا، استراد کالا در صورت وجود ایرادات مشخص و… را برای مشتریان خود درنظر بگیرید و آن‌ها را نسبت به برندتان وفادار سازید.

جوایز در نظر بگیرید

همه ما جایزه و پاداش را دوست داریم، شک دارم کسی بیاید و بگوید که جایزه گرفتن را دوست ندارد. پس برای مشتری های خود جایزه در نظر بگیرید و مطمئن شوید آنها از این جوایز با خبر هستند. با این کار احتمال اینکه مشتری سریع تر تصمیم بگیرد بالاتر می رود.

 

Customer-persuasion

 

رایج‌ترین اشتباهاتی که فروشندگان در فرآیند فروش و در زمان متقاعدسازی مشتری، انجام می‌دهند را بررسی کنیم:

  • فرصتی برای گوش دادن به حرف‌های مشتری ندارید.
  • رفتار شما به نحوی است که مشتری تصور می‌کند قصد به دام انداختن او را دارید.
  • به سرعت نسبت به عدم رضایت مشتری واکنش منفی نشان می‌دهید.
  • حاضر نیستید خودتان را به جای او بگذارید.
  • عذرخواهی کردن را یاد نگرفته‌اید.
  • هیچگاه به مشتری حق اعتراض نمی‌دهید.
  • اگر مشتری از محصول ناراضی است، طرف مشتری را نمی‌گیرید.
  • پس از فروش با مشتری هیچ تماسی برقرار نمی‌کنید.

در این جا راجع به روش های متقاعد سازی مشتری که بیشتر آن ها مبتنی بر اصول روانشناسی تجاری هستند؛ توضیحاتی را ارائه کردیم. گفتیم که برای افزایش فروش، چاره‌ای جز رفتار مانند یک فروشنده حرفه‌ای و یادگیری هنر متقاعد سازی مشتری ندارید. تا بتوانید به یک فروش بالا برسید.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید