برنج در بسیاری از خانه های ایرانی یک غذایی اصلی است، در واقع می توان گفت که ایرانی ها هر روز آن را می خورند. اما چیزی که اکثر ما نمی دانیم این است که اگرچه برنج منبع خوبی از انرژی برای ما به شکل کربوهیدرات است، خوردن بیش از حد آن می تواند عوارض جانبی داشته باشد. در نجوا نیوز به  عارضه جانبی مصرف بیش از حد برنج آورده شده است.

عوارض برنج سفید

در حالی که برنج سفید فواید کمی دارد، بسیاری معتقد هستند که عوارض جانبی خوردن برنج سفید بسیار بیشتر از این فواید است. این نیز به این دلیل است که مصرف برنج سفید در طول سال ها با بسیاری از بیماری های مزمن همراه بوده است.

عوارض برنج

  1. سمیت آرسنیک

برنج نسبت به سایر محصولات غذایی آرسنیک بیشتری جمع می کند. در واقع، این تنها بزرگترین منبع غذایی آرسنیک غیر آلی است که شکل سمی‌تری دارد.

در حالی که آرسنیک غذایی به طور کلی در مقادیر کم وجود دارد و هیچ علامت فوری مسمومیت ایجاد نمی کند، مصرف طولانی مدت آرسنیک غیر آلی ممکن است باعث مشکلات عصبی مختلف در کودکان و نوجوانان شود، مانند: اختلال در تمرکز، یادگیری و حافظه، کاهش هوش و صلاحیت اجتماعی.

 

  1. دیابت

برنج حاوی کربوهیدرات هایی است که در واقع برابر با داشتن قند است. بنابراین مصرف مکرر برنج در مقادیر زیاد می تواند باعث ایجاد بیماری دیابت بشود.

خوردن برنج سفید به صورت روزانه می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و همچنین چاقی را افزایش دهد.

 

  1. جایی برای رژیم غذایی متعادل باقی نمی گذارد

مصرف بیش از حد برنج یا هر ماده غذایی دیگر ممکن است باعث شود که شما از سایر مواد مغذی مورد نیاز برای اطمینان از سلامتی بسیار کم استفاده کنید. با گذشت زمان بدن دچار کمبودهایی مانند ویتامین A، روی، آهن می شود.

عوارض برنج سفید

  1. برنج از جذب چندین ویتامین و مواد معدنی جلوگیری می کند

برنج زمانی که به صورت فله مصرف شود، جذب مواد مغذی حیاتی مانند روی را کاهش می دهد .

وابستگی به برنج به عنوان یک منبع غذایی غالب نیز منجر به کمبود ویتامین A می شود

 

  1. بر متابولیسم گلوکز در بدن تأثیر می گذارد

در نتیجه کالری کم و محتوای کربوهیدرات بالا، خوردن بیش از حد برنج ممکن است بر متابولیسم گلوکز و تولید انسولین در بدن شما تأثیر منفی بگذارد. این می تواند منجر به افزایش وزن، مقاومت به انسولین و حتی دیابت شود.

 

  1. برنج سفید باعث افزایش وزن می شود

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که مصرف بیش از حد هر نوع غلات یا آرد تصفیه شده می تواند باعث افزایش ورن و چاقی شود، این به این دلیل است که برنج سفید دارای مواد مغذی و فاقد فیبر غذایی است. علاوه بر این، برنج سیر کننده است و کیانی که بیشتر ار آن می خورند معمولا میوه، سبزیجات، غلات کامل، آجبل و دانه ها کمتر می خورند. این باعث کاهش مصرف مواد مغذی آنها و افزایش وزن آنها می شود. با این حال، بسیاری از مطالعات همچنین نشان می دهد که در کشورهایی که برنج سفید به طور سنتی استفاده می شود، تا زمانی که اندازه وعده غذایی کنترل شده باشد، می تواند بخشی ضروری از رژیم های کاهش وزن باشد.

عوارض برنج

برنج پلاستیکی

به لطف چین، اکنون باید مراقب باشیم و منظورم این است که بسیار مراقب نوع برنجی است که در این فصل از بازار می خریم. همانطور که در حال حاضر برنج بسیار دوست داشتنی است، اکنون می تواند مضر باشد، همه اینها به لطف برنج پلاستیکی است که ظاهراً در چین تولید می شود.

برنج پلاستیکی، بر اساس گزارش‌ها، از سیب‌زمینی، با رزین مصنوعی که به شکل برنج واقعی قالب‌گیری می‌شود، ساخته می‌شود و گفته می‌شود که راه خود را به کشورهایی مانند هند، اندونزی و …  باز کرده است.

برنج پلاستیکی خوراکی است، اما خطرناک است، زیرا بدن قادر به هضم آن نیست و باید از مصرف آن اجتناب کرد.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید