همه ما در بزرگسالی یا کودکی دچار این تعریق شبانه شده‌ایم – شب‌ها از خواب بیدار می‌شویم و غرق عرق می‌شویم.

اغلب ممکن است به چیزهای پیش پا افتاده ای مربوط شود – و به راحتی قابل حل است – مثلاً اتاق خواب شما خیلی گرم است یا پتو یا لحاف شما خیلی سنگین است.

تعریق یک روش بسیار طبیعی برای بدن شما برای تنظیم دمای خود است و در صورت افزایش بیش از حد دمای مرکزی بدن به آزاد شدن گرما از طریق تبخیر کمک می کند.

علت تعریق شبانهاگر محیط خواب خود را بررسی کرده اید، چیزی را تغییر داده اید که تعریق شما را متوقف کرده است و دوره های تکراری وجود ندارد، در این صورت برچسب تعریق شبانه ندارند و معمولاً نشانه ای از یک مشکل پزشکی نیستند.

با این حال، اگر تعریق شبانه ادامه داشته باشد، علت تعریق شب شما ممکن است مربوط به سلامتی باشد، بنابراین خوب است بدانید که آیا تعریق شما بیش از حد است یا خیر.

تعریق شبانه زیاد چیست؟

اگر به طور مکرر از خواب بیدار می شوید و متوجه تعریق می شوید – شاید لازم باشد به طور مرتب ملافه یا لباس های شب خود را عوض کنید، حتی اگر اتاق شما خنک است – پزشک عمومی شما ممکن است بخواهد علائم دیگری را بررسی کند تا دلایل آن را بررسی کند.

شایع ترین علل تعریق شبانه

در اینجا شایع ترین دلایل تعریق شبانه آمده است:

هورمون ها

نگرانی ها و تغییرات هورمونی می تواند مربوط به تعریق شبانه باشد.

شب‌های عرق‌ریز اغلب به‌عنوان یک عارضه جانبی یائسگی گزارش می‌شود که تصور می‌شود با تغییرات قابل‌توجهی در تولید هورمون‌های خاص زنانه ایجاد می‌شود.

هورمون ها مسئول ایجاد تعریق شبانه در زنان نیستند – دلایل مرتبط با هورمون های زیادی وجود دارد که می تواند باعث تعریق شبانه در مردان نیز شود.

علت تعریق شبانهقند خون پایین (هیپوگلیسمی)

کسانی که نیاز به مصرف انسولین یا داروهای دیابت دارند ممکن است متوجه شوند که در شب دچار هیپوگلیسمی (همچنین “هیپو”) هستند و این می تواند با عرق کردن همراه باشد.

اضطراب

احساس اضطراب، ترس و وحشت می تواند تاثیر زیادی بر خواب شما داشته باشد.

اگر از اضطراب رنج می برید، این می تواند ریشه عرق شبانه شما باشد.

داروها

برخی از داروهای ضد افسردگی، استروئیدها و مسکن ها، و همچنین بسیاری از داروهای دیگر، می توانند باعث تعریق شبانه یا گرگرفتگی شوند.

اگر فکر می کنید که داروی شما باعث تعریق شبانه می شود با پزشک عمومی خود صحبت کنید و قبل از قطع هر دارویی با پزشک عمومی خود مشورت کنید.

مصرف الکل یا مواد مخدر

هم الکل و هم مواد مخدر می توانند باعث افزایش دمای بدن شوند و در نتیجه باعث تعریق شبانه شوند، مخصوصاً زمانی که در عصر مصرف شوند.

علت تعریق شبانهعفونت

همانطور که دمای بدن شما برای مبارزه با عفونت ها افزایش می یابد، منطقی است که این امر می تواند خواب شما را با تعریق شبانه مختل کند.

اگر در مورد عفونتی که ممکن است داشته باشید، با پزشک عمومی خود صحبت کنید.

هیپرهیدروزیس

در نهایت، تعریق شبانه اغلب ناشی از  هایپرهیدروزیس است که می تواند یک وضعیت بی ضرر باشد که باعث تعریق بیش از حد شما می شود.

کارهایی که می توانید برای کمک به هایپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد) انجام دهید

ممکن است متوجه شوید که هیپرهیدروزیس با افزایش سن بهتر می شود، اما کارهایی نیز وجود دارد که می توانید انجام دهید، مانند پوشیدن لباس های گشاد و کفش های جذب کننده رطوبت و تنفس.

نوشیدن الکل یا خوردن غذاهای تند نیز ممکن است باعث تعریق شود، بنابراین اگر متوجه شدید که باعث تعریق شبانه می شوند، از مصرف آنها اجتناب کنید.

علت تعریق شبانهگرگرفتگی، تعریق شبانه

اگر گرگرفتگی یائسگی یا تعریق بیش از حد را تجربه می کنید، ممکن است متوجه شوید که مریم گلی تاثیر مثبتی در کمک به کاهش علائم یائسگی دارد.

برای جلوگیری از تعریق شبانه چه کار دیگری می توانم انجام دهم؟

بسیاری از کارهایی که می توانید برای جلوگیری از تعریق شبانه انجام دهید با  نکات خواب سالم همپوشانی دارند که شامل تغذیه سالم، مدیریت استرس، هیدراته ماندن و ورزش می شود.

و اگر در مورد هر جنبه ای از تعریق شبانه خود نگران هستید، صحبت با پزشک عمومی خود را فراموش نکنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید