چای ماسالا یکی از بهترین نوشیدنی های کشور هندوستان است، که در کشورهای مانند ایران طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این چای خوش طعم دارای ترکیبات زیادی است به همین دلیل چای مخلوط به حساب می آید. چای ماسالا یک نوشیدنی گرم خامه ای اما بدون لبنیات با شیرینی طبیعی و با انواع ادویه های مختلف. این نوشیدنی گرم توسط روش های مختلف دم می شود که هر کدام از این روش ها می تواند طعم و عطر این چای را تغییر دهند. برای مشاهده آموزش کامل طرز تهیه چتی ماسالا با نجوا نیوز همراه شوید.

چای ماسالا

ماسالا چیست؟

ترکیبات اصلی این چای گرم شامل دارچین، جوز هندی، فلفل، چای سیاه، رازیانه، زنجبیل، میخک و … می باشد، که مقدار هر کدام از این ادویه ها می تواند بر طعم این چای تاثیر مستقیم بگذارد.

مواد لازم برای تهیه چای ماسالا

زنجبیل تازه یک تکه کوچک
میخک 3 عدد
چوب دارچین 1 عدد کوچک
هل 3 عدد
دانه فلفل سیاه 10 عدد
جوز هندی 2 عدد
چای سیاه 3 قاشق چایی خوری
شکر 3 الی 50 قاشق چایی خوری
شیر 1 فنجان
آب 2 فنجان

 

طرز تهیه چای ماسالا

طرز تهیه چای ماسالا

این نوشیدنی با همان ترکیبات گفته شده دارای خواص بسیار زیادی می باشد. اما اکثر افراد در هنگام دم کردن این چای از مواد دیگر مانند عسل و یا شیر برای مقوی تر شدن آن استفاده می کنند.

طرز تهیه چای ماسالا و استفاده از ترکیبات آن با هم متفاوت است که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

مرحله اول

اولین روش برای افرادی است که می خواهند در خانه چای ماسالا تهیه کنند. بعضی از افراد برای تهیه این چای به جای آب از شیر استفاده می کنند.

در این مرحله ابتدا شیر را کمی گرم کنید ولی به جوش نیاید و سپس مقدار کمی چای سیاه داخل شیر در حال گرم بریزید. زمانی که چای و شیر به جوش رسید، باید به مقدار دو قاشق چایی خوری سر پر به آن اضافه کرده و بعد از دو الی سه دقیقه دم کشید چای را میل کنید.

چای ماسالا هندی

مرحله دوم

در مرحله دوم می خواهیم از چایی ماسالا آماده در بازار استفاده کنیم. دم کردن این نوع از چایی به صورتی است که باید شیر یا آب را گرم کنید و دو قاشق غذاخوری از پودر آماده را داخل شیر یا آب در حال جوش اضافه کرده و اجازه دهید پودر حل شود و دو دقیقه بر روی حرارت بماند تا به خوبی دم بکشید.

مرحله سوم

در روش دیگر که مهم ترین مرحله است، تفت دادن ادویه هاست. ادویه ای هل، فلفل، دارچین و میخک را آسیاب و با هم مخلوط کزده و در آخر تفت می دهید.

در این نوع از روش شیر، آب و چای سیاه را با هم می جوشانیم و در ادامه ادویه های اماده شده را به آن اضافه می کنیم و به خوبی هم می زنیم و دمنوش آماده شده را برای مدت زمان کوتاه روی شعله کم دم می کنیم تا چای ماسالا آماده شود.

ارزش غذایی چای ماسالا

کالری 200
پروتئین 5 گرم
چربی 13.5 گرم
کربوهیدرات ها 19.5 گرم
کلسترون 0 میلی گرم
سدیم 21 میلی گرم
فیبر 3 گرم
چربی 13.5 گرم
چربی ترانس 0 گرم
شکر 4.9 گرم

 

چای ماسالا

سخن آخر

چای ماسالا با روش های مختلفی تهیه می شود و این موضوع به ذائقه افراد بستگی دارد که از کدام روش برای دم کردن چای استفاده کنند. نکته اصلی در تهیه این چایی این است که می توان مقدار ادویه های را کم یا زیاد کرد و یا حتی می توان از شیرین کننده طبیعی مانند عسل و نبات اضافه کرد تا طعم آن شیرین تر شود.

چای ماسالا برای قلب، لاغری، کاهش کلسترون، هضم غذا و رفع التهاب بدن بسیار مفید است.

 

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید