نقل یک نبات ایرانی است که یکی از سوغاتی های معروف شهر ارومیه است. این نبات با شربت، مغزها و دانه هایی مانند دانه هل معطر، تخم گشنیز، بادام بو داده، گردو و پسته پخته می شود. اما نوع اصلی آن معمولا با بادام بو داده درست می شود.

طرز تهیه نقل در منزل بسیار آسان است و می توانید در مدت زمان کوتاهی خودتان آن را با طعم ها و رنگ های مختلف درست کنید. اما مواد تشکیل دهنده چیست؟ چگونه آن را در خانه درست کنیم؟ در این مطلب با طرز تهیه انواع نقل خانگی آشنا شوید.

طرز تهیه نقل درست کردن نقل

زمان پخت: 15 دقیقه

  • مواد لازم برای طرز تهیه نقل خانگی
  • شکر 6 لیوان
  • 1 قاشق غذاخوری گلوکز یا مقداری کرم تارتار
  • بادام به میزان لازم
  • مغز گردو به میزان لازم
  • پسته به میزان لازم

طرز تهیه نقلطرز تهیه نقل خانگی

برای تهیه بادام نقل ابتدا باید شربت را تهیه کنید و سپس آجیل، گلاب ، پودر هل و … را در شربت سرد شده فرو کنید.

مرحله اول طرز تهیه نقل

داخل تابه مقداری آب بریزید و شکر را به آن اضافه کنید. آن را روی حرارت متوسط ​​قرار دهید و شکر و آب را هم بزنید تا خوب با هم ترکیب شوند. حالا کناره های قابلمه را با کفگیر تمیز کنید و بگذارید مخلوط آب و شکر بجوشد.

مرحله دوم طرز تهیه نقل

گلوکز مایع یا کرم تارتار را به مخلوط شربت اضافه کنید و سریع مواد را هم بزنید. به هم زدن ادامه دهید تا مواد غلیظ شوند. اگر در خانه دماسنج پخت و پز دارید، می توانید دمای داخل ظرف را اندازه گیری کنید. هر زمان که دما در حدود 115 درجه سانتیگراد باشد، مخلوط آماده است.

مرحله سوم

بعد از آماده شدن شربت، شعله را خاموش کرده و در ظرفی بریزید. اجازه دهید مواد کمی خنک شوند. برای تهیه بادام نقل خانگی با طعم های مختلف باید آجیل را داخل شربتی که از قبل تهیه کرده اید بریزید. سپس با کمک یک قاشق کوچک به آرامی مغزها را جدا کنید. در ظرف یا سینی کاغذ روغنی بریزید و آن را کنار بگذارید. بعد از خشک شدن یک طرف آن را برگردانید و اجازه دهید طرف دیگر خشک شود.

طرز تهیه نقلچگونه نقل را سرو کنیم؟

نقل ها را در ظرف مناسبی بریزید و در یخچال نگهداری کنید. هر زمان که خواستید آنها را تازه با چای سرو کنید.

نکته : هنگام تهیه نقل ها همانطور که به آنها شکل می دهید خشک می شوند. پس سعی کنید آن ها را به شکل دلخواه روی کاغذ روغنی قرار دهید و اگر می خواهید ظاهر نقل ها را تغییر دهید با کمک لبه چاقو به آن ها فرم دهید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید