شیرین پلو یک غذای برنج ایرانی است که با برنج و مخلوطی از میوه ها، سبزیجات و آجیل درست می شود.  طرز تهیه شیرین پلو به طوری است که  این غذا را معمولا با مرغ طبخ می کنند اما در برخی شهرها این غذا را با گوشت قرمز نیز می پزند. شیرین پلو با نام شیرین پلو ایرانی نیز شناخته می شود . می توان آن را به عنوان غذای اصلی یا به عنوان بخشی از یک وعده غذایی جشن سرو کرد. شیرین پلو را می توان با ماست یا سالاد در کنار آن سرو کرد.

در ایران، شیرین پلو به طور سنتی در جشن های نوروز (سال نو) در ماه بهار سرو می شود، اما می توان آن را در زمان های دیگر نیز تهیه کرد. با دستور پخت و طرز تهیه شیرین پلو در نجوا نیوز همراه باشید.

طرز تهیه شیرین پلومواد لازم برای تهیه شیرین پلو

برای آموزش و طرز تهیه شیرین پلو بهتر است مواد لازم برای را بدانید:

 • سینه مرغ 200 گرم
 • برنج 3 پیمانه
 • 3 عدد پیاز
 • ۱ عدد پرتقال بزرگ
 • 4 قاشق غذاخوری خلال پسته و بادام
 • زرشک 4 قاشق غذاخوری
 • 3 عدد هویج
 • ⅓ فنجان گلاب
 • کره به میزان لازم
 • زعفران دم کرده به میزان لازم
 • 6 قاشق غذاخوری شکر
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به میزان لازم

طرز تهیه شیرین پلوطرز تهیه شیرین پلو

مرحله اول

دراین مرحله طرز تهیه شیرین پلو ،برای تهیه شیرینی پلو خوشمزه کاسه ای مناسب انتخاب کنید و برنج را با 1 قاشق چایخوری نمک بریزید. سپس روی برنج را با آب بپوشانید و بگذارید 3 ساعت خیس بخورد.

مرحله دوم

خلال پسته و بادام را در ظرفی بریزید و مقداری گلاب به آنها اضافه کنید و بگذارید 2 ساعت خیس بخورد.

مرحله سوم

یک ظرف مناسب انتخاب کنید. سینه مرغ را در آن قرار دهید. پیاز را پوست بگیرید سپس پیاز را 4 تکه کنید و به قابلمه حاوی سینه مرغ اضافه کنید. نمک، فلفل سیاه و زردچوبه را به مواد اضافه کنید.

مرحله چهارم

روی سینه مرغ به اندازه کافی آب بریزید و قابلمه را روی حرارت متوسط ​​قرار دهید و بگذارید سینه مرغ به مدت 1 ساعت بپزد.

مرحله پنجم

پوست پرتقال را بگیرید و پوست آن را روی پوست بگذارید. از یک چاقوی تیز برای جدا کردن کل پوست بیرونی بدون دست زدن به مغز سفید استفاده کنید. تمام نوارهای پوست را به قطعات نازک برش دهید. سپس یک قابلمه را تا نیمه پر از آب کنید و روی حرارت قرار دهید و پوست پرتقال را به قابلمه اضافه کنید و بگذارید آب به نقطه جوش برسد.

طرز تهیه شیرین پلومرحله ششم

پوست پرتقال را آبکش کنید تا آب اضافی آن گرفته شود. این کار را چهار بار انجام دهید تا تلخی پوست پرتقال به طور کلی از بین برود.

مرحله هفتم

هویج ها را بشویید و پوست بگیرید. هویج ها را ورقه ای خرد کنید سپس تابه مناسبی را روی حرارت متوسط ​​قرار دهید و تکه ها را با نصف زعفران تفت دهید و کمی کره به تابه اضافه کنید.

مرحله هشتم

هویج های سرخ شده را از ماهیتابه خارج کنید. سپس تابه دیگری انتخاب کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید و کره را به تابه اضافه کنید و اجازه دهید کره کاملا آب شود.

مرحله نهم

حالا زرشک را با شکر به تابه اضافه کنید و دقایقی تفت دهید سپس از روی حرارت بردارید. ورقه های پرتقال را مستقیماً به همراه بقیه شکر داخل تابه بریزید و تفت دهید تا خلال های پرتقال کاملا سرخ شوند.

مرحله دهم

در این مرحله خلال های پسته و بادام خیس خورده را در تابه ریخته و با کمی کره تفت دهید. سپس مرغ را در آبکش بریزید تا آب اضافی آن گرفته شود و سپس آن را به مکعب های درشت خرد کنید.

مرحله یازدهم

نیمی از قابلمه را پر از آب کنید سپس روی حرارت زیاد قرار دهید تا آب به نقطه جوش برسد. برنج را به قابلمه اضافه کنید و 8 تا 10 دقیقه بجوشانید تا برنج پخته شود.

مرحله دوازدهم

حالا برنج را آبکشی کنید و یک قابلمه مناسب انتخاب کنید و یک تکه نان کف قابلمه قرار دهید. حالا مقداری برنج آبکش شده اضافه کرده و مقداری زعفران دم کرده و روی آن بریزید.

مرحله سیزدهم

هویج و مرغ سرخ شده را روی نیمی از برنج بریزید، دوباره برنج را روی مواد بریزید و به همین ترتیب ادامه دهید تا موادی باقی نماند.

مرحله چهاردهم

د رمرحله آخر طرز تهیه شیرین پلو درب قابلمه را گذاشته و روی حرارت متوسط ​​قرار دهید. اجازه دهید برنج ۴۰ تا ۴۵ دقیقه روی حرارت بماند تا بپزد.

طرز تهیه شیرین پلوچگونه شیرین پلو را سرو کنیم؟

بعدا مطالعه طرز تهیه شیرین پلو،در نهایت بعد از 45 دقیقه مواد شیرین پلو را خوب با هم مخلوط کرده و در ظرف مورد نظر بریزید و روی غذا را با خلال پسته و خلال بادام و زرشک تزئین کنید. غذای خود را با نوشیدنی مورد علاقه خود میل کنید.  برای طرز تهیه انواع پلوها  و مطالعه نکات کلیدی  مانند طرز تهیه شوید پلو کلیک نمایید.

نکات کلیدی در طرز تهیه شیرین پلو

 1. مقدار شکر اضافه شده به ذائقه شما بستگی دارد. می توانید آن را کم یا زیاد کنید، اما اضافه کردن شکر زیاد باعث چسبندگی برنج می شود.
 2. در صورت تمایل مقداری زرشک یا کشمش به مواد فوق اضافه کنید.
 3. ابتدا می توانید شربت را با مقداری آب و شکر تهیه کنید سپس تمام مغزها را داخل شربت بریزید و روی برنج با مرغ بریزید.
 4. زعفران را با یخ دم کنید تا رنگ بیشتری داشته باشد.
 5. در صورت تمایل می توانید 1/3 فنجان گلاب نیز اضافه کنید.
 6. می توانید 2 عدد هویج رنده شده را به مواد فوق اضافه کنید.
 7. بعد از دم کشیدن برنج می توانید روی آن کمی دارچین بپاشید.
 8. اگر دوست دارید وقتی می خواهید آبکش کنید برنجتان زرد و طلایی شود، کمی زردچوبه و زعفران داخل برنج بریزید و سپس آبکش کنید.
 9. اگر روغن را با کره جایگزین کنید طعم بی نظیری به غذا می دهد.
 10. مقدار نمک و شکری که به شیرین پلو اضافه می کنید به ذائقه شما بستگی دارد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید