دوغ عشایری، یک نوشیدنی ایرانی بر پایه ماست است که در شهرهای مختلف ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است. این نوشیدنی گوارا کمی شور، به نوعی گازدار است و معمولا با گیاهانی مانند نعناع، ​​گل رز و … طعم دار می شود. در ایران نوشیدنی دوغ تقریباً در هر سوپرمارکتی یافت می شود و در رستوران ها همراه با غذاهای ایرانی مختلف سرو می شود. کباب کوبیده ، کباب جوجه و تهچین برای متعادل کردن طعم غذاها. به غیر از ایران، دوغ در برخی از کشورهای خاورمیانه نیز سرو می‌شود و در برخی مناطق به ایران معروف است. دوغ نیز از نظر ترکیبات شبیه نوشیدنی شور هندی لاسی است.

طرز تهیه دوغ سنتی

ترکیبات اصلی دوغ عشایری

در اصل، این نوشیدنی از ماست بسیار تخمیر شده تهیه می شد که باعث می شود دوغ دارای گاز طبیعی و متوسطی باشد. به همین دلیل است که نوشیدنی ماست ایرانی تند است و حتی می توان آن را ماست سودا نامید. بنابراین، برخی از افراد غیر ایرانی دوست ندارند آن را امتحان کنند، زیرا فکر می کنند آب معدنی گازدار نمی تواند ماست را همراهی کند. این یکی از بزرگترین اشتباهات تاریخ است! اکیداً به شما توصیه می کنم این مقاله را دنبال کنید و برای خود یک لیوان نوشیدنی دوغ درست کنید. مطمئن خواهید بود که چیزی برای خنک کردن خود در روزهای گرم تابستان یا شستن یک غذای ایرانی بزرگ پیدا کرده اید!

مواد لازم برای طرز تهیه دوغ عشایری

  • 2 فنجان ماست سنتی
  • ½ فنجان نعناع خشک
  • 1 قاشق غذاخوری. گلبرگ های رز خشک شده
  • 1 قاشق چایخوری نمک
  • 2 فنجان نوشابه یا آب گازدار

طرز تهیه دوغ سنتیطرز تهیه دوغ عشایری

اگر می خواهید دستور اصلی نوشیدنی دوغ را بدانید، باید به صدها سال قبل برگردیم. در آن زمان دوغ در اصل توسط عشایر ایرانی تهیه می شد و محصول جانبی تولید کره بود. شیر چرب را در یک کیسه چرمی بزرگ به نام “مشک” قرار می دادند. سپس کیسه را آویزان کرده و به جلو و عقب می چرخاند تا کره تولید شود. سپس مایع تخمیر شده باقی مانده در کیسه تخلیه می شد. این همان دوغ سنتی بود که ما در مورد آن صحبت می کنیم. طرز تهیه دوغ سنتی تقریبا شبیه طرز تهیه دوغ نعنایی و طرز تهیه دوغ محلی با مشک و طرز تهیه دوغ کفیر می باشد.

بعضا دوغ عشایری را با شیر بدون ماست تهیه می کنند. ولیکن براساس آمار فروش، دوغ عشایری با ماست بسیار خوشمزه تر می باشد.

این در حالی است که امروزه نوشیدنی دوغ در کارخانه ها تولید می شود و تنها تعداد کمی از روستائیان هنوز از دستور سنتی دوغ پیروی می کنند. علاوه بر این، احتمالاً نمی خواهید زمان زیادی را صرف تولید دوغ در خانه کنید. بنابراین ما دستور تهیه دوغ خانگی راحت را به شما معرفی می کنیم.

طرز تهیه دوغ سنتیماست، نعناع، ​​گلبرگ های گل رز و نمک را در مخلوط کن مخلوط کنید تا مایعی یکپارچه به دست آید. مخلوط را داخل ظرف بریزید و با قاشق کاملاً مخلوط کنید تا همه چیز یکدست شود.

دوغ را در لیوان بریزید و روی آن را با برگ نعنا و گل رز تازه تزئین کنید. نوشیدنی خوشمزه شما آماده است. نوش جان!

نوشیدنی دوغ را با غذاهای ایرانی مخصوصاً با برنج و کباب، کشک بادمجان و کتلت به صورت خنک سرو کنید.

اگر از ترشی و گازدار نوشیدنی ایرانی دوغ لذت می برید، می توانید مقداری کفیر به ماست اضافه کنید تا دوغ ترش به دست آید.

نسبت آب به ماست را نیز تنظیم کنید.

اگر ترشی دوغ را دوست ندارید، می توانید طعم آن را با سبزی بیشتر یا حتی کمی شکر یا عسل تنظیم کنید. با این حال، دیگر نوشیدنی ماست دوغ سنتی نخواهد بود!

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید