طب تسکینی چیست؟

مواجهه با یک بیماری یا شرایط جدی می تواند رنج جسمی، عاطفی و روحی ایجاد کند. طب تسکینی مراقبتی دلسوزانه همراه با رویکردهای مبتنی بر شواهد است که می تواند کیفیت زندگی شما یا عزیزانتان را بهبود بخشد.

طب تسکینی به علائم فیزیکی خود بیماری، عوارض جانبی درمان و استرس و عدم اطمینان در مورد آینده می پردازد. این مداخلات می توانند به شما آزادی بیشتری را برای انجام کارهایی که برایتان مهم هستند، اجازه دهند و با آسایش و آرامش بیشتری زندگی کنید.

همکاری با یک تیم طب تسکینی می تواند به شما امکان دسترسی به تخصص در پرستاری، مدیریت درد، درمان تنفسی، روحانیت، تغذیه، فارماکولوژی، مددکاری اجتماعی و سایر رشته ها را بدهد.

دانستن اولویت ها، اهداف، فرهنگ و سبک زندگی شما به ارائه دهندگان مراقبت های تسکینی کمک می کند تا آنچه را که برای شما مهم است در مراقبت های پزشکی شما بگنجانند.

طب تسکینی چیست؟آیا من به درمان طب تسکینی نیاز دارم؟

پزشکی مراقبت تسکینی می تواند به افرادی که با شرایطی مانند، اما نه محدود به موارد زیر زندگی می کنند، کمک کند:

 • سرطان
 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD/آمفیزم)
 • بیماری یا نارسایی اندام (قلب، کلیه، کبد یا سیستم ایمنی)
 • بیماری های عصبی مانند زوال عقل، بیماری هانتینگتون، مولتیپل اسکلروزیس پیشرونده، بیماری پارکینسون، سکته مغزی یا لرزش
 • HIV/AIDS

طب تسکینی چگونه به من یا عزیزم کمک می کند؟

پزشکی مراقبت تسکینی، بیمار را در مرکز هر طرح و توصیه قرار می دهد. با در نظر گرفتن این موضوع، کارشناسان مراقبت های تسکینی با یادگیری در مورد شما، تشخیص شما و اینکه چگونه یک بیماری و درمان آن بر رفاه شما تأثیر می گذارد، شروع می کنند. برای تدوین یک برنامه مراقبتی، متخصصان تسکین دهنده با شما صحبت می کنند تا نگرانی ها و اهداف شما را بسنجند و با شما روی استراتژی هایی برای دستیابی به آنها کار می کنند.

تیم طب تسکینی همچنین ممکن است با سایر پزشکان شما برای بینش بیشتر در مورد سیر بیماری و تأثیر علائم و درمان آن همکاری کند.

تحت درمان تسکینی بودن به چه معناست؟

اگر تحت درمان مراقبت تسکینی هستید، به این معنی است که یک تیم تخصصی دارید که به شما یا عزیزتان در موارد زیر کمک می کند:

ارتباط و هماهنگی مراقبت . هنگامی که شما یا کسی که به او اهمیت می دهید به شدت بیمار است، دریافت (و درک) اطلاعات مورد نیاز، برنامه ریزی قرار ملاقات ها و آماده بودن برای اتفاقات بعدی می تواند بسیار سخت باشد. این تیم به شما کمک می‌کند تا جریان اطلاعات را بین پزشکان، پرستاران، اعضای خانواده و دیگران هماهنگ کنید و به منابع دسترسی داشته باشید تا قرار ملاقات‌ها، آزمایش‌ها، کارهای اداری و نسخه‌ها را پیگیری کنید.

کنترل درد، درد یکی از ترسناک ترین علائم هر بیماری است و قابل درک است که برای بسیاری از بیماران و عزیزانشان نگران کننده است. تیم طب تسکین دهنده می تواند یک استراتژی برای تسکین درد آماده کند:

یک برنامه تسکین دهنده درد ممکن است با داروهایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن شروع شود و داروهای کمکی (مانند استروئیدها یا شل کننده های عضلانی) یا داروهای قوی تر مانند مواد افیونی به آن اضافه شود.

جراحی ممکن است در صورتی امکان پذیر باشد که بتواند راحتی یا تحرک فرد را افزایش دهد.

درمان‌های مکمل برای تسکین درد نیز ممکن است پیشنهاد شود و می‌تواند شامل ماساژ درمانی، روش‌های آرام‌سازی، موسیقی‌درمانی، طب سوزنی و رایحه‌درمانی باشد.

طب تسکینی چیست؟مدیریت علائم. بسیاری از بیماری های مزمن و پیشرونده علائم ناراحت کننده ای ایجاد می کنند. داروی مراقبت تسکینی می تواند تأثیر بسیاری از علائم را کاهش دهد، از جمله:

 • کاهش تحرک
 • خستگی
 • بیخوابی
 • مشکلات گوارشی مانند تهوع، استفراغ یا اسهال
 • مشکلات تنفسی
 • اضطراب و افسردگی

تغذیه . متخصصان تغذیه و رژیم درمانی که در چارچوب تسکین دهنده کار می کنند می توانند تغذیه شما را ارزیابی کرده و مشاوره ارائه دهند. آنها می توانند به یافتن گزینه هایی برای تغذیه پایدار کمک کنند که نیازهای غذایی، توانایی شما برای خوردن و هضم، و ترجیحات شخصی و فرهنگی شما را در نظر بگیرد.

رفاه عاطفی و معنوی . بیماری جدی می تواند باعث ترس، عصبانیت، سردرگمی، غم و اندوه شود که می تواند بر رنج فیزیکی بیفزاید. بیماران و خانواده‌هایشان ممکن است احساس خستگی، اضطراب یا تنهایی کنند. پیمایش این احساسات دشوار با حمایت پزشکان تسکینی که می توانند آسایش، منابع معنوی و فضاهای امن را برای طیف وسیعی از احساسات مرتبط با بیماری ارائه دهند، آسان تر است. در صورت تمایل، آنها می توانند در تصمیم گیری و برنامه ریزی مرتبط با پایان زندگی کمک کنند، بنابراین بیماران می توانند از دستیابی به اهداف خود اطمینان حاصل کنند.

زمان استفاده از داروی مراقبت طب تسکینی چه زمانی است؟

یک تصور غلط رایج در مورد پزشکی مراقبت های تسکینی این است که این دارو فقط برای افراد در پایان زندگی است. در واقع، پزشکی مراقبت های تسکینی می تواند در هر مرحله از بیماری جدی تسکین و راحتی را ارائه دهد – لازم نیست تا مراحل نهایی بیماری پیشرونده یا پایانی صبر کنید. شما می توانید سایر درمان های پزشکی را در حین دریافت مراقبت های تسکینی ادامه دهید.

طب تسکینی چیست؟پزشکی طب تسکینی کجا انجام می شود؟

پزشکی مراقبت تسکینی با افراد در هر کجا که باشند ملاقات می کند، از جمله:

 • در بیمارستان (واحدهای مراقبت‌های ویژه، بخش‌های جراحی و پزشکی، مراکز کودکان و بخش‌های اورژانس)
 • تنظیمات تخصصی درمان مانند مراکز مراقبت از سرطان
 • مراکز مراقبت پرستاری مسکونی
 • در خانه – برخی از برنامه های طب تسکینی ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را که می توانند درمان در خانه ارائه دهند، ارائه می دهند.

چگونه مراقبت طب تسکینی دریافت کنم؟

اولین قدم این است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که شما را درمان می کند صحبت کنید و توضیح دهید که چه چیزی برای بهبود کیفیت زندگی شما مهم است – این ممکن است مدیریت درد تهاجمی، توانایی درمان در خانه یا چیز دیگری باشد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند شما را به یک برنامه خدمات مراقبت تسکینی ارجاع دهد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید