اگر نگران هستید، زیرا شما و همسرتان با هم مشاجره کرده‌اید و احساس می‌کنید به حمایت نیاز دارید، مشاوره زوجین می‌تواند کمک کند. تمرینات زوج درمانی ممکن است به شما کمک کند تا روش های ارتباطی موثری را برای تقویت رابطه خود بیاموزید. بسیاری از زوج ها با هم بحث می کنند. درمان ممکن است به شما و همسرتان کمک کند تا این الگوها را ارزیابی کرده و راهبردهایی را برای تقویت رابطه خود بیاموزید. به خواندن ادامه دهید تا بدانید  زوج درمانی چگونه کار می کند.

couples therapyزوج درمانی چگونه کار می کند؟

مشاجرات زوجین ممکن است شامل نگرانی های مختلفی باشد، از جمله:

 • پول
 • توزیع عادلانه کارهای خانه یا سایر مشاغل
 • صمیمیت فیزیکی
 • تعهدات و مسائل خانوادگی گسترده
 • فرزندان یا والدین
 • مشاغل
 • عادات خوابیدن، مانند خروپف یا بیدار ماندن تا دیروقت شب
 • روابط گذشته
 • مصرف مواد
 • الگوهای رفتاری ناسالم

مشاوره زوجین: پایه ای برای ارتباط

به جای تمرکز بر دعوای کمتر، زوج‌ها در مشاوره ممکن است در هنگام بروز اختلاف، بر ارتباط بهتر تمرکز کنند. در درمان، ممکن است یاد بگیرید که به طور فعال با شنیدن صحبت های همسرتان و دادن فضایی به او برای بیان نظر خود گوش کنید. با این حال، یادگیری صحبت کردن درباره افکار و احساسات سالم از طریق مشاوره هفتگی ممکن است پایه ای ارزشمند برای یک رابطه سالم تر باشد. در  مشاوره زوجین یا مشاوره رابطه ، رعایت نکات زیر می تواند کمک کننده باشد.

couples therapyاز هر گونه رفتار مشکل دار آگاه باشید

آگاهی از رفتارهای مشکل ساز می تواند شامل شناسایی الگوهای تکرار شونده در استدلال های شما باشد. ممکن است بخواهید به هر دو طرف بحث نگاه کنید. آیا در مورد قبوض ماهانه یا مسائل بهداشتی استرس داشته اید؟ آیا در مورد نحوه تربیت فرزندان خود اختلاف نظر دارید؟ آیا احساس می کنید در سایر وظایف خانوادگی غرق شده اید؟ هر اتفاقی که می افتد، می توانید نگرانی های خود را به زبان بیاورید. مشاوره زوجین فضایی را برای صحبت آشکار و بدون قضاوت و ایجاد استراتژی هایی برای تغییر باز می کند. شما ممکن است مناطقی را شناسایی کنید که شما و شریک زندگیتان هر دو می‌توانید پیشرفت کنید. همچنین، ممکن است سعی کنید در طول جلسه روان درمانی فقط اشتباهات شریک زندگی خود را بیان نکنید. هنگام کار با یک درمانگر، اغلب در مورد هر دو طرف تعارض صحبت می کنید. مشاور شما ممکن است احساس بهتری برای ارائه پشتیبانی داشته باشد اگر بفهمد برای هر یک از شما چه اتفاقی می افتد.

به نگرانی های موجود پایبند باشید

هنگام بروز اختلاف، به جای آوردن اطلاعات نامربوط، روابط دیگران یا آسیب های گذشته، وضعیت فعلی و علت اصلی آن را در نظر بگیرید. اگر می خواهید در مورد آسیب های گذشته صحبت کنید، این کار را در یک جلسه جداگانه در نظر بگیرید. ممکن است کمک کند که هر مشکلی را یکی یکی بررسی کنید تا شما و شریک زندگیتان بتوانید به طور کامل روی نگرانی های خود تمرکز کنید.

مناطق توافق سالم را بیابید

در حالی که موافقت با اجتناب از یک بحث ممکن است نگرانی ها را حل نکند، شناسایی منطقه ای که در آن در میان یک بحث موافق هستید ممکن است سازنده باشد. به عنوان مثال، شاید زوجی در مورد اینکه آیا اجازه دهند دخترشان تلفن همراه داشته باشد یا خیر، اختلاف نظر دارند. به جای بحث و جدل یا «موافق با مخالفت»، یکی از شرکا می‌تواند بگوید: «می‌دانم که هر دوی ما برای امنیت و رفاه دخترمان ارزش قائل هستیم. بیایید لیستی از مزایا و معایب هر گزینه ایجاد کنیم تا بتوانیم بهترین راه حل را پیدا کنیم. تصدیق یک منطقه توافق ممکن است حس اتحاد را برانگیزد، که می تواند سازش را در طول یک گفتگو آسان تر کند. اگر یافتن زمینه های مشترک دشوار است، می توانید از درمانگر خود بخواهید که به شما کمک کند تا نموداری از مناطقی که ممکن است با آن موافق باشید ایجاد کنید.

وارد کفش های شریک زندگی خود شوید

در طول زوج درمانی، ارزیابی ارزش ها، افکار و باورهای شما نیز می تواند مفید باشد. آنها کجا با شریک زندگی شما مطابقت دارند و در کجا متفاوت هستند؟ مقادیر مختلف می تواند یک مشکل ریشه ای برای برخی نگرانی ها باشد. به این فکر کنید که چرا شریک زندگی تان ناراحت است و به طور موقت به چیزی که باعث شده احساساتتان را احساس کنید بی توجه است. آیا آنها احساس می کنند شنیده نشده، مورد بی مهری قرار گرفته اند یا مورد بی احترامی قرار می گیرند؟ با پا گذاشتن به جای همسرتان، می توانید دنیای پنهانی از دانش را کشف کنید. درک بحث از دیدگاه طرف مقابل ممکن است به شما امکان دهد با همدلی به موقعیت نزدیک شوید. یک درمانگر دارای مجوز می تواند به شما کمک کند تا چالش های فوری رابطه خود را حل کنید و راه حل های طولانی مدتی ایجاد کنید که به ارتباط، تعامل و نمایش عشق هر دو طرف کمک می کند.

couples therapyآیا مشاوره آنلاین رابطه با شریک زندگی شما می تواند اوضاع را بدتر کند؟

دو نفر ممکن است همه چیز را نبینند. با این حال، ممکن است بتوانید مصالحه کنید، به توافق برسید یا یکدیگر را در مورد گزینه دیگری متقاعد کنید. زوج درمانی ممکن است به شما در رسیدن به این نقطه کمک کند. مشاوره آنلاین رابطه اغلب راهی برای بهبود اختلاف نظرهای رابطه است نه بدتر کردن آنها. با این حال، اگر مشاوره منجر به مشاجره های بیشتر یا اصرار برای جدایی شد، می توانید این موضوع را در جلسه بعدی خود مطرح کنید. می توانید دلیل نگرانی خود را به درمانگر اطلاع دهید و بپرسید که چه معنایی برای رابطه می تواند داشته باشد. درمانگر شما ممکن است توصیه های ارزشمندی داشته باشد.

چرا شریک زندگی من از من ناراحت است؟

اگر شریک زندگی شما عصبانی، تدافعی یا ناراحت است و شما نمی توانید دلیل آن را بفهمید، ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد. به عنوان مثال:

 • یک درگیری درونی که به شما یا رابطه ارتباطی ندارد
 • درگیری با یک رابطه دیگر، مانند با دوستان یا خانواده
 • استرس ناشی از یک روز طولانی یا فرسودگی ذهنی
 • علائم یک بیماری روانی، مانند افسردگی  یا اضطراب
 • علائم مربوط به یک درگیری حل نشده در رابطه شما
 • از دست دادن یا اندوه

به جای اینکه رفتار شریکتان را غیرمنطقی فرض کنید، ممکن است سعی کنید ارتباط را باز کنید تا بفهمید چه چیزی اشتباه است. می توانید به شریک زندگی خود بگویید که متوجه تغییر خلق و خوی او شده اید و می خواهید برای حمایت از او در آنجا باشید. اگر حالت تدافعی پیدا کردند، این مکالمه را در طول درمان در نظر بگیرید.

رابطه درمانی چگونه کار می کند؟

زوج درمانی ممکن است به زوجین کمک کند تا راهبردهای رابطه سالم را بیاموزند. شناخت عادات ناسالم شما می تواند به اندازه شناسایی رفتارهای ناسالم همسرتان ضروری باشد. یک زوج درمانگر ممکن است به شما اجازه دهد تا یک بحث پایان باز را با حضور شخص ثالث بی طرف تسهیل کنید.

چه زمانی باید به یک درمانگر مراجعه کنیم؟

زوج هایی که چند هفته با هم بوده اند یا زوج هایی که سال ها با هم بوده اند، همگی ممکن است از مشاوره بهره مند شوند. هیچ الزامی در رابطه با مدت زمانی که برای شرکت در یک جلسه با هم بوده اید وجود ندارد. درمانگر شما احتمالاً در تمام مراحل روابط با زوج ها تجربه خواهد داشت.

آیا شرکا می توانند با هم در جلسات شرکت کنند؟

جلسات زوج اغلب با هم برگزار می شود. در برخی موارد، درمانگر شما ممکن است قبل یا بعد از جلسات با شما هر دو ملاقات کند تا در مورد احساساتی که احساس می‌کنید نمی‌توانید در مقابل شریک زندگی خود بگویید، صحبت کند. از طریق این روش ها، درمانگر شما ممکن است رابطه شما را مشاهده کند و بینشی در مورد نقاط قوت و ضعف شما ارائه دهد. آنها همچنین ممکن است به عنوان یک میانجی بی‌طرف عمل کنند و به شما و شریک زندگی‌تان توصیه کنند که از طریق درگیری‌ها کار می‌کنید. در موارد دیگر، شما و همسرتان ممکن است یک درمانگر فردی خارج از مشاوره زوجین داشته باشید. ممکن است انتخاب کنید که موضوعاتی از جلسات درمانی خود را به زوج درمانی بیاورید، اما این به شما بستگی دارد.

زوج درمانیزوج درمانی چه چیزی می تواند ارائه دهد؟

زوج‌درمانی ممکن است راه‌های مؤثر تعامل و برقراری ارتباط را به شریک زندگی بیاموزد. یک مشاور ممکن است با زوجین در مورد راه هایی برای نشان دادن عشق و حمایت خود از یکدیگر در هنگام درگیری طوفان فکری کند. فوربس نشان می‌دهد که زوج‌درمانی زمانی می‌تواند کارساز باشد که هر دو طرف حاضر باشند، مایل به تلاش و آماده برای ایجاد تغییرات باشند. اگرچه زوج درمانی ممکن است همه تعارضات شما را برطرف نکند، اما اغلب به عنوان ابزاری برای راهنمایی شما در حالی که شما و همسرتان برای حل تعارضات با هم تلاش می کنید، استفاده می شود.

برخی از مزایای درمان با شریک زندگی شما چیست؟

در حالی که زوج درمانی ممکن است برای هر زوجی در هر موقعیتی مفید نباشد، می تواند برای بسیاری از شراکت ها موثر باشد.

رضایت عاطفی

در طول جلسات زوج درمانی و بعد از آن، زوجین تمایل به ابراز رضایت بالایی از درمانگر ازدواج دارند . بر اساس گزارش انجمن درمانگران ازدواج و خانواده، بیش از 90 درصد از زوج های مورد بررسی پس از شرکت در جلسات با یک زوج یا درمانگر ازدواج،  بهبود سلامت عاطفی را گزارش کردند. آنها گزارش دادند که درمانگر ازدواج و خانواده منابع مورد نیاز برای تصمیم گیری موثرتر در مورد روابطشان را در اختیار آنها قرار داده است. توجه داشته باشید که آنچه برای روابط دیگر مناسب است ممکن است به نفع رابطه شما نباشد. زوج درمانی ممکن است به شما کمک کند بدون مقایسه به رابطه خود نگاه کنید. بنابراین، ممکن است درگیری های خود را به شیوه ای شخصی سازی شده حل کنید.

حل تعارضات ممکن است در وقت شما صرفه جویی کند

زوج درمانگران اغلب با زوج هایی با پیشینه ها، فرهنگ ها و سبک های زندگی متفاوت کار می کنند. به همین دلیل اغلب با روش هایی برای موقعیت های مختلف آماده می شوند. علاوه بر این، آنها اغلب تحقیقات به روز در مورد روابط بین فردی در دسترس دارند تا با حقایق و مطالعات از شما حمایت کنند. تلاش برای حل تعارضات به تنهایی ممکن است وقت گیر به نظر برسد، زیرا ممکن است نیاز داشته باشید که بدون حمایت یک حرفه ای، بفهمید که چه چیزی کار می کند. شرکت در جلسات مشاوره هفتگی زوج ها ممکن است به زوجین کمک کند تا با یک برنامه ساختاریافته برای رابطه خود پیش بروند.

ممکن است یک قطعنامه دریافت کنید

گاهی اوقات، مشاوره زوجین ممکن است به شما و شریک زندگیتان نشان دهد که می‌خواهید با هر گونه نگرانی کنار بیایید و با هم پیش بروید. گاهی اوقات، شما یا شریک زندگیتان ممکن است متوجه شوید که این رابطه برای شما مناسب نیست. در هر صورت، زوج درمانی می تواند به شما این امکان را بدهد که در مورد سلامت رابطه خود بیاموزید و راه حلی ارائه دهید. در مشاوره، درمانگر شما ممکن است جدایی یا طلاق را توصیه نکند. در عوض، درمانگر شما ممکن است شما را به سمت یافتن سالم ترین گزینه برای خود راهنمایی کند.

چه تکنیک هایی در طول زوج درمانی استفاده می شود؟

زوج درمانی اغلب بر افزایش ارتباطات مؤثر و تقویت پیوندهای دلبستگی متمرکز است. ممکن است در مورد سبک دلبستگی خود که در کودکی ایجاد شده و نحوه ارتباط آن با سبک همسرتان صحبت کنید.

گزینه های مختلفی برای زوج درمانی وجود دارد. برای مثال، ممکن است در زوج درمانی متمرکز بر عاطفه (EFT) شرکت کنید، که اغلب از تئوری های دلبستگی و پیوند بزرگسالان برای راهنمایی مراجعان استفاده می کند. زوج‌درمانی متمرکز بر عاطفی می‌توانند به زوج‌ها کمک کنند تا پاسخ‌های عاطفی، تعاملات و پیوندهای خود را ارزیابی کرده و تقویت کنند تا در رابطه به پیش بروند.

سایر روش های مشاوره زوجین عبارتند از:

روش گاتمن: این رویکرد ممکن است به زوج ها کمک کند تا صمیمیت، احترام و محبت کلی خود را از طریق “نقشه های عشق” افزایش دهند.

روایت درمانی: در روایت درمانی، زوج ها ممکن است نگرانی های درونی خود را شناسایی و نام ببرند، که ممکن است از زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد و به طور سازنده با آنها کار شود.

روانشناسی مثبت گرا: این یکی از تکنیک های مشاوره زوجین است که درمانگران اغلب از آن برای تاکید بر جنبه های مثبت روابط استفاده می کنند. یک درمانگر ممکن است از شیوه های خوش بینی برای رسیدن به این هدف استفاده کند.

زوج درمانیآیا زوج درمانی برای ما مفید خواهد بود؟

موفقیت یا شکست در درمان ممکن است به میزان تمایل هر دو طرف برای متعهد شدن به تکنیک‌ها و تمرین‌های مشاوره زوجین بستگی داشته باشد. اگر یکی یا هر دوی شما تمایلی به مشارکت و تعهد کامل به این فرآیند نداشته باشید، ممکن است به اندازه یک طرز فکر مثبت سود نبرید. فرآیند مشاوره زوجین می تواند از هر دو طرف تلاش کند. ممکن است در مورد مواردی که در آنها رفتار ناسالم انجام داده اید، یاد بگیرید، که پرداختن به آنها در مقابل یک درمانگر و شریک زندگی شما ممکن است دشوار باشد. شما و شریک زندگیتان ممکن است تصمیم بگیرید که برای تغییر الگوهای رفتاری خود و یادگیری مهارت های جدید به درمان بروید. علاوه بر این، ممکن است بخواهید قبل از پرداختن به مشاوره عمیق، مناسب یک درمانگر را پیدا کنید. سوالات زیر را در نظر بگیرید:

 • چرا باید درمان را امتحان کنیم؟
 • ما می خواهیم از درمان چه چیزی به دست آوریم؟
 • هدف نهایی ما برای هر جلسه چیست؟
 • به دنبال چه نوع درمانگری هستیم؟
 • در جلسه اول درباره چه جنبه هایی از رابطه خود صحبت خواهیم کرد؟
 • آیا موضوعاتی وجود دارد که به دلایلی نخواهیم با درمانگر صحبت کنیم؟
 • آیا موضوع شخصی وجود دارد که یکی یا هر دوی ما نمی خواهیم مطرح شود؟

چه چیزی را نباید به مشاور ازدواج بگویم؟

شما ممکن است هر چیزی را به درمانگر خود بگویید. با این حال، این به شما بستگی دارد که آیا بخشی از اطلاعات را بگویید. شما می توانید اطلاعات خود را به اشتراک بگذارید، اما ممکن است قبل از گفتن هر یک از جزئیات آن به مشاور، با شریک زندگی خود مشورت کنید.

اگر شریک زندگی من از رفتن به مشاوره زوجین امتناع کرد، چه کاری باید انجام دهم؟

اگر شریک زندگی شما از انجام مشاوره امتناع می ورزد، ممکن است درمان فردی را در نظر بگیرید تا با یک مشاور در مورد احساس خود در رابطه خود صحبت کنید. مشاوره فردی ممکن است فقط بر نیازهای شما متمرکز باشد، بنابراین ممکن است در مورد اینکه چگونه این رابطه به شما آسیب می‌زند یا به شما سود می‌رساند، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

آیا شرکا باید به همان درمانگر فردی مراجعه کنند؟

فرض کنید شریک زندگی شما برای شرکت در زوج درمانی احساس راحتی نمی کند اما مایل است درمان را به تنهایی امتحان کند. در این صورت، ممکن است بتوانید به صورت جداگانه به همان درمانگر مراجعه کنید. با این حال، امکان مراجعه به درمانگرهای جداگانه نیز وجود دارد. بستگی به خواسته شما و شریک زندگیتان دارد.

آیا باید به همسرم بگویم که در مورد چه چیزی در درمان صحبت می کنم؟

شما می توانید انتخاب کنید که با همسر خود در مورد آنچه در درمان صحبت می کنید صحبت کنید. انجام این کار ممکن است به آنها کمک کند تا بفهمند در چه زمینه هایی از زندگی یا رابطه شما کار می کنید. با این حال، در صورت تمایل می توانید جزئیات جلسات درمانی خود را نیز برای خود نگه دارید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید