زوال عقل باعث می شود سلول های مغزی سریعتر از حد طبیعی بمیرند و به تدریج بر عملکرد روزانه ما تأثیر بگذارند. درباره این موضوع سلامتی سالمندان بیشتر بدانید.

علائم زوال عقل ناشی از اختلال در مهارت های تفکر مانند حافظه، توجه، جهت گیری، قضاوت و زبان است. این  علائم  بر توانایی فرد برای زندگی و عملکرد ایمن و مستقل تأثیر می گذارد و به  مرور زمان بدتر می شود.

زوال عقل بخش طبیعی پیری نیست و چیزی فراتر از فراموشی است. علائم کمتر شناخته شده دیگری وجود دارد که ممکن است نشان دهنده شروع زوال عقل باشد.

زوال عقلما همیشه تصمیم می گیریم. اگرچه هر کسی هر چند وقت یکبار تصمیم بدی می گیرد، اما اکثر ما قادر به سنجش عوامل مختلف و دستیابی به اقدامات مناسب هستیم.

توانایی قضاوت در افراد مبتلا به زوال عقل کاهش می یابد. آنها کمتر قادر به جمع آوری و استفاده از اطلاعات مرتبط برای تصمیم گیری آگاهانه و درک یا پیش بینی پیامدها می شوند. این یکی از نشانه های زوال عقل است.

نمونه هایی اززوال عقل عبارتند از:

 • ایمنی شخصی – عبور از یک جاده شلوغ بدون توجه به ترافیک، سوار شدن به ماشین غریبه یا خوابیدن با اجاق گاز روشن
 • امور مالی – دادن پول به غریبه ها یا امتناع از پرداخت صورت حساب
 • تعامل اجتماعی – قضاوت نادرست از نیات دیگران، رفتار نامناسب یا بی تدبیری بیشتر
 • لباس پوشیدن و آراستن – خروج از خانه با لباس خواب یا امتناع از رعایت بهداشت شخصی
 • با کاهش هوش، بیماران زوال عقل ممکن است خود را در معرض خطر قرار دهند.

مشکل در انجام وظایف

بسیاری از ما تقریباً بدون اینکه به آنها فکر کنیم، به انجام فعالیت های روزمره خود می پردازیم، مثلاً وقتی دندان های خود را مسواک می زنیم یا یک فنجان چای درست می کنیم.

 • یکی از علائم زوال عقل، افزایش دشواری در انجام کارهایی است که قبلاً آسان و آشنا بودند. این ممکن است به دلایل مختلفی باشد، مانند فراموشی بیشتر و مشکل در به خاطر سپردن یا پیگیری سکانس ها.
 • نمونه هایی از کارهای آشنا که انجام آنها به طور فزاینده ای دشوار می شود عبارتند از:
 • کارهای روزانه – شستن سبزیجات بعد از پختن یا گذاشتن لباس های تمیز در ماشین لباسشویی به جای کمد لباس
 • بهداشت شخصی – دوش گرفتن بدون درآوردن لباس
 • جهت گیری و احساس جهت – گم شدن در یک محیط ناآشنا و مشکل در یافتن راه خانه یا فکر کردن به مسیری که باید انتخاب شود.
 • اینها می توانند با پیشرفت بیماری منجر به مشکلات ایمنی یا سلامتی شوند. اغلب اوقات، افراد مبتلا به زوال عقل به نوعی از کمک یا نظارت در فعالیت های روزمره نیاز دارند.

زوال عقلمشکل در ارتباط و درک اطلاعات

همه افراد گاهی اوقات در یافتن کلمات مناسب مشکل دارند، اما اگر کلمات آشنا مانند “مسواک”، “شانه” یا “چنگال” بیشتر از آنچه که باید از ما فرار کنند، می تواند نشانه ای از زوال عقل باشد.

عملکرد زبان در مغز با پیشرفت زوال عقل بدتر می شود. از آنجایی که فرد مبتلا به زوال عقل در تلاش برای بیان افکار خود یا درک اطلاعات است، ارتباط دشوار می شود:

 • فراموش کردن کلمات – به خصوص کلمات رایجی که روزانه استفاده می شوند
 • مشکل در برقراری ارتباط افکار – صحبت کردن به شیوه ای نامرتب یا توقف در میانه راه در یک مکالمه
 • مشکلات زبان نوشتاری – فراموش کردن نحوه نوشتن کلمات خاص یا سازماندهی نوشتار برایتان سخت است
 • گفتار تکراری – تکرار خود یا پرسیدن چندین سوال
 • در نتیجه، برخی از بیماران مبتلا به زوال عقل می توانند گوشه گیری تر شوند زیرا در انتقال افکار خود به مردم و درک آنچه در دنیای اطرافشان می گذرد مشکل دارند.

زوال عقلزوال عقل پیری طبیعی نیست

مغز نیز مانند بدن پیر می شود و با بالا رفتن سن فرد کند می شود. ممکن است از نظر ذهنی کمتر هوشیار یا انعطاف‌پذیر شوید، یا برای پردازش اطلاعات یا یادآوری حقایق زمان بیشتری صرف کنید. اینها کاملا طبیعی هستند. اگر هر چند وقت یک بار متوجه علائم فراموشی یا سرگردانی در خود یا نزدیکانتان شدید، نیازی به وحشت نیست. شما فقط می توانید خسته، استرس داشته باشید.

با این حال، افراد مبتلا به زوال عقل از بدتر شدن مهارت های تفکر با تغییرات قابل توجه در رفتار خود رنج می برند که به نگرانی برای خود و اطرافیان تبدیل می شود.

اگر احساس می‌کنید که عزیزانتان بیشتر اوقات خارج از شخصیت رفتار می‌کنند و نشانه‌های زوال عقل را نشان می‌دهند، ممکن است بخواهید زودتر برای آنها کمک پزشکی بگیرید. پزشکان می‌توانند سایر عوامل مخدوش‌کننده قابل درمان را که علائم زوال عقل را تقلید می‌کنند (مانند افسردگی، کمبود ویتامین) رد کرده و یک تشخیص مناسب ارائه دهند. مانند سایر بیماری ها، مداخله زودهنگام همیشه کمک می کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید