آیا فصل تابستان نزدیک است یا یک روز خاص. قطعا دلیلی وجود دارد که مردم می خواهند وزن کم کنند و رژیم های شوک این چیزی است که اهداف کاهش وزن مشترک است.

با این حال، نکته ای که نباید فراموش کرد رژیم های شوک است که می تواند به بدن آسیب برساند و مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند.

رژیم شوک

رژیم شوک چیست؟

همه رژیم های شوک ویژگی مشترک آنها این است که آنها یک روش کاهش وزن با محدود کردن بالاترین کالری دریافتی هستند.

به طور معمول، نیاز به کاهش شدید کالری دارد و شما فقط بین 500 تا 1000 کالری در روز تغذیه می کنید.

بیشتر اوقات، روش های کاهش وزن سریع مانند سم زدایی آبمیوه، دیورتیک ها یا قرص های لاغری ترجیح داده می شوند. در حالی که مدت زمان از رژیم غذایی به رژیم دیگر متفاوت است، رژیم های شوک برای کاهش وزن سریع و کوتاه مدت.

چگونه رژیم های شوک درست کنیم؟

رژیم های شوک همانطور که از نام آن پیداست، هدف آن ایجاد یک اثر شوک در بدن با گرسنگی در سطح انقباض است. محدودیت شدید کالری معمولاً در عرض چند روز خود را نشان می دهد، اما بدن چربی را به عنوان سوخت نمی سوزاند، حتی اگر به نظر می رسد به سرعت وزن کم می کند.

در درجه اول از منبع کربوهیدرات ذخیره شده به عنوان گلیکوژن استفاده می کند. از آنجایی که بدن از گلیکوژن استفاده می کند، آنچه به نظر می رسد کاهش وزن قابل توجهی در چند روز اول رژیم باشد، به مرور زمان به عنوان اضافه وزن به شما باز می گردد.

انواع رژیم شوک

تنها چیزی که می توانید بنوشید لیموناد است. هنگام رژیم گرفتن، ممکن است به شدت احساس گرسنگی کنید، حالت تهوع، تحریک پذیری و نوسانات خلقی را تجربه کنید.

رژیم شوک

سم زدایی آبمیوه

سم زدایی آب یک رژیم غذایی مایع است که بدون از دست دادن مواد مغذی اعمال می شود. آب میوه های غنی از فیبر رژیمی و سرشار از ویتامین C مصرف می شود که سموم را پاک کرده و بدن شما را جوان می کند. برای پوست نیز مفید است.

اما از آنجایی که رژیم شوکی است، نمی توان آن را بیش از دو روز ادامه داد.

رژیم غذایی سوپ کلم

رژیم سوپ کلم یک رژیم غذایی سوپ است که عمدتاً با کلم و سایر سبزیجات تهیه می شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که این سوپ را برای کاهش وزن سریع مصرف کنید.

رژیم گریپ فروت

رژیم غذایی گریپ فروت که شامل مصرف نصف گریپ فروت و سایر غذاهای سالم در هر وعده غذایی رژیم شوک می شود.

خوردن گریپ فروت با هر وعده غذایی می تواند باعث کمبود مواد مغذی و فرسایش مینای دندان شود و خوردن تنها یک نوع میوه می تواند بسیار دشوار باشد.

رژیم غذایی هالیوود

رژیم هالیوودی توسط سلبریتی های هالیوود رایج شده است و ادعا می کند که تنها در 10 ساعت باعث کاهش وزن 48 کیلوگرمی می شود. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک معجون گیاهی به نام «رژیم غذایی هالیوود» را بنوشید که در سوپرمارکت ها و آنلاین موجود است.

این یک رژیم غذایی مورد تایید پزشک نیست. بدن شما ممکن است به گیاهان موجود در مخلوط واکنش نشان دهد و فقط نوشیدن این مخلوط در طول روز می تواند شما را عصبی کرده و ایمنی را ضعیف کند.

رژیم غذایی سوپ مرغ

این رژیم شامل نوشیدن سوپ مرغ به مدت هفت روز است. می توانید سبزیجات دلخواه خود را برای غنی سازی سوپ با ویتامین ها و مواد معدنی اضافه کنید. همچنین می توانید آب میوه تازه فشرده شده را به عنوان میان وعده بنوشید.

رژیم شوک

رژیم شوک می تواند باعث کمبود مواد مغذی شود

رژیم های کم کالری بسیار محدود کننده هستند و رژیم غذایی شوک آور هستند بدن نمی تواند مواد مغذی ضروری مورد نیاز برای سلامتی مطلوب را در طول دوره ای که در آن ساخته می شود دریافت کند.

اگر کمبودهای طولانی مدت ادامه پیدا کند، تعدادی از رویدادها ممکن است رخ دهد، مانند شسته شدن مواد معدنی در استخوان ها، ایجاد پوکی استخوان و شکستگی، یا شسته شدن آهن از خون که منجر به کم خونی می شود.

علاوه بر این، رژیم های کم کالری می تواند منجر به از دست دادن مواد معدنی خاصی مانند سدیم و پتاسیم شود. این الکترولیت ها در عملکرد اعصاب و ماهیچه ها استفاده می شوند و نقش مهمی در تنظیم ضربان قلب دارند. سطوح پایین سدیم و پتاسیم می تواند شما را در معرض خطر حمله قلبی قرار دهد.

اثر یویو ممکن است رخ دهد

اگر بدن برای مدت طولانی نیازهای غذایی خود را نداشته باشد، برای صرفه جویی در انرژی به حالت گرسنگی می رود تا زمانی که به رژیم غذایی مناسب بازگردد.

برای صرفه جویی هرچه بیشتر انرژی، متابولیسم طبیعی بدن کاهش می یابد تا کالری کمتری بسوزاند و چربی حفظ شود. به هر حال، شما خود را در مقابل دیوار کاهش وزن خواهید دید و کاهش وزن در این مدت به طور فزاینده ای دشوار خواهد شد.

حتی اگر در طول رژیم شوک وزن خود را کاهش دهید، زمانی که به الگوی غذایی عادی خود بازگردید، بدن شما جایگزین آنچه که داده است را خواهد گرفت. این اثر یویو به نام. پیروی از یک برنامه غذایی متعادل برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض اثر یویو ضروری است.

ممکن است عوارض عاطفی ایجاد کند

رژیم های شوک می توانند بر سلامت جسمانی شما تأثیر بگذارند، اما همچنین تأثیر شدیدی بر سلامت روانی و عاطفی شما دارند.

از آنجایی که بدن مواد مغذی مورد نیاز برای به دست آوردن انرژی را دریافت نمی کند، کالری محدود اغلب باعث می شود افرادی که از رژیم غذایی پیروی می کنند احساس ناامیدی، خستگی و بی حالی کنند.

رژیم های شوک افسردگی ، بی اشتهایی و بولیمیا می تواند منجر به عواقب عاطفی جدی تری مانند اختلالات خوردن شود.

رژیم شوک

باعث کاهش سرعت متابولیسم می شود

کار سریع متابولیسم کلید کاهش وزن است، اما رژیم‌های غذایی شوک می‌توانند میزان متابولیسم را کاهش دهند. تلاش برای کاهش وزن سریع در مدت زمان کوتاه می تواند باعث تحلیل رفتن عضلات شود. اگر بافت عضلانی کاهش یابد، میزان متابولیسم نیز کاهش می یابد.

سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند

در رژیم های شوک، شما خود را از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری محروم می کنید، بنابراین در معرض خطر تضعیف سیستم ایمنی قرار می گیرید. تضعیف سیستم ایمنی باعث بیماری می شود.

ممکن است باعث کم آبی بدن شود

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا رژیم های غذایی خاص، مانند آبمیوه، منجر به کاهش وزن سریع می شود؟ دلیل این امر کاهش وزن آب است.

ذخایر گلیکوژن، منبع انرژی که به آب متصل می‌شود، سریع‌تر از سلول‌های چربی که آب آزاد می‌کنند، تخلیه می‌شوند. بنابراین، هنگامی که دوباره شروع به خوردن می کنید، بدن شما ذخایر گلیکوژن و آب خود را دوباره پر می کند و افزایش وزن به دنبال خواهد داشت.

در نتیجه، خطر کم آبی بدن وجود دارد که می تواند خود را با سردرد و سرگیجه نشان دهد.

می تواند باعث ایجاد مشکلات قلبی شود

رژیم های شوک شما ممکن است عواقب مثبتی مانند کاهش فشار خون، کلسترول و سطح قند خون داشته باشد. با این حال، ممکن است برخی از اثرات بالقوه مضر بر روی قلب در نتیجه افزایش سطح چربی قلب که ممکن است رخ دهد، وجود داشته باشد.

هر کسی که مشکل قلبی دارد، به دلیل خطراتی که در مراحل اولیه رژیم شوک رژیمی ایجاد می کند، باید قبل از شروع با پزشک خود مشورت کند.

می تواند تعادل روده را مختل کند

رژیم های شوک ممکن است باعث برخی مشکلات روده شود. اگر مواد مغذی مناسبی دریافت نمی کنید، این می تواند باعث حرکات نامنظم روده شود.

این می تواند با کاهش انرژی شما احساس خستگی و فرسودگی کند.

رژیم های شوک گرچه می تواند منجر به کاهش وزن شود، اما بیشتر این وزن به دلیل کاهش ذخایر گلیکوژن و آب در بدن است. این می تواند باعث از دست دادن انرژی و احساس خستگی شما شود.

به طور مشابه، رژیم شوک به دلیل کاهش ویتامین ها و مواد مغذی مصرفی در حین انجام آن، بدن نمی تواند انرژی تولید کند و باعث می شود احساس تنبلی کنید.

رژیم شوک

آیا رژیم شوک باید انجام شود؟

رژیم های شوک گرچه به طور کلی توصیه نمی شود، اما در برخی موارد می توان از آن استفاده کرد و بدون آسیب رساندن به بدن از آن پیروی کرد.

برای افراد چاق که به طور جدی در ایجاد شرایطی مانند اضافه وزن، بیماری قلبی یا دیابت نقش دارند، یا تا زمانی که وزن خود را کم نکنند نمی توانند تحت عمل جراحی ایمن قرار گیرند، پزشکان ممکن است رژیم غذایی بسیار کم کالری را تجویز کنند.

با این حال، بسیاری از رژیم غذایی شما شوک برعکس، این رژیم غذایی به دقت محاسبه می شود تا از کفایت تغذیه اطمینان حاصل شود و اگر بیمار عوارض خطرناکی از خود نشان دهد، نظارت می شود.

رژیم‌های بسیار کم کالری با استفاده از یک برنامه غذایی متعادل با مواد مغذی می‌توانند راهی مطمئن برای کاهش وزن و ایجاد فواید برای افراد دارای اضافه وزن باشند، اما فقط باید تحت نظر یا مشورت با یک متخصص تغذیه باشند تا از مهارت‌شان اطمینان حاصل شود.

اگرچه می توان سه یا کمی بیشتر در هفته از طریق رژیم غذایی و ورزش از دست داد، اما برنامه ریزی رژیم غذایی برای اطمینان از اینکه مواد مغذی ضروری نیاز روزانه را برآورده می کند، مهم است.

همانطور که از اینجا می توان فهمید، رژیم های شوک ، استراتژی های تغذیه ای را تشکیل می دهند که اجرای آن دشوار و از نظر سلامتی خطرناک است.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید