مردم معمولاً وقتی در مورد آرتریت روماتوئید یا دردهای عمومی در مفاصل صحبت می کنند، می گویند روماتیسم.

اصطلاح روماتیسم یک کلمه قدیمی است که برای توصیف مشکلاتی که مفاصل و بافت های همبند را تحت تاثیر قرار می دهد استفاده می شود.

در حالی که آرتریت می تواند به بیماری هایی اشاره کند که مفاصل را تحت تأثیر قرار می دهند – مانند استئوآرتریت (OA)، آرتریت روماتوئید (RA)، نقرس، و اسپوندیلیت آنکیلوزان.

در این مقاله همه چیزهایی را که باید بدانید تا یک بار برای همیشه تفاوت بین روماتیسم و ​​آرتریت را کشف کنید، با شما صحبت خواهیم کرد.

روماتیسم چیست؟ آیا با آرتریت فرق دارد؟روماتیسم چیست؟

کلمه روماتیسم از کلمه لاتین متاخر، rheumatismus گرفته شده است. امروزه بیشتر احتمال دارد که روماتیسم درد و درد مفاصل یا شاید دقیق تر، آرتریت روماتوئید را توضیح دهد.

آرتریت روماتوئید چیست؟

بر اساس NHS ، آرتریت روماتوئید وضعیتی است که معمولاً با ایجاد درد، تورم و سفتی در مفاصل، دست‌ها، پاها و مچ‌ها را درگیر می‌کند.

تصور می شود که با این وضعیت دوره هایی وجود خواهد داشت که علائم ممکن است بدتر شوند. این دوره ها به عنوان شعله ور شدن شناخته می شوند.

شعله ور شدن می تواند دشوار باشد اما قابل درمان است و می تواند آسیب طولانی مدت به مفاصل را به حداقل برساند یا از آن جلوگیری کند.

آرتریت چیست؟

کلمه “آرتریت” به معنای “التهاب در مفاصل” است.

تصور یا توصیف التهاب ممکن است مشکلی باشد، که التهاب بخشی از روند طبیعی بهبودی بدن است، درست مانند بهبودی بریدگی یا کبودی.

یک مفصل طبیعی اتصال بین 2 استخوان است. انتهای استخوان‌ها توسط لایه‌ای از غضروف پوشانده شده است که به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کند تا از آسیب استخوان‌ها محافظت کند، که معمولاً ابتدا تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

چه چیزی باعث آرتریت می شود؟

بیش از 200 نوع آرتریت وجود دارد، اما دو مورد از رایج ترین آنها OA و RA هستند. OA معمولاً با گذشت زمان ایجاد می شود و می تواند چندین مفصل مختلف را تحت تأثیر قرار دهد. RA یک بیماری خود ایمنی التهابی است که عمدتا مفاصل و تاندون ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

کارشناسان هنوز دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث آرتریت می شود، اما برخی از اشکال آن در خانواده ها دیده می شود. سبک زندگی شما نیز می تواند بر خطر ابتلا به این بیماری تأثیر بگذارد.

استفاده بیش از حد یا آسیب به یک مفصل خاص به این معنی است که در معرض خطر بیشتری برای مشکلات آینده است، بنابراین ورزشکاران یا کسانی که مشاغلی با اقدامات تکراری مانند تمیزکننده ها دارند، بیشتر در معرض خطر هستند.

حمل وزن اضافی فشار بیشتری را به مفاصل تحمل کننده وزن در کمر، لگن، زانو، مچ پا و پا اضافه می کند.

آرتروز

استئوآرتریت یا همان طور که قبلا ذکر شد OA شایع ترین نوع آرتریت است که نزدیک به 9 میلیون نفر را در ایران تحت تاثیر قرار می دهد.

این بیماری در افراد 40 ساله یا بالاتر شایع تر است و در زنان، به ویژه پس از یائسگی و افرادی که سابقه خانوادگی این بیماری را دارند، شایع تر است.

در ابتدا استئوآرتریت بر روی غضروف صاف مفصل تاثیر می گذارد. این کار حرکت را دشوارتر از حد معمول می کند که پس از آن منجر به درد و سفتی می شود.

هنگامی که پوشش غضروف شروع به زبری و نازک شدن می کند، تاندون ها و رباط ها باید سخت تر کار کنند.

در شرایط شدیدتر، از دست دادن غضروف می تواند منجر به مالش استخوان روی استخوان شود، شکل مفصل را تغییر دهد و استخوان ها را از موقعیت طبیعی خود خارج کند.

روماتیسم چیست؟ آیا با آرتریت فرق دارد؟مفاصلی که بیشتر با علائم روماتیسم درگیر می شوند عبارتند از:

  • دست ها
  • ستون فقرات
  • زانو
  • باسن

روماتیسم مفصلی

آرتریت روماتوئید یا آرتریت روماتوئید بیش از 400000 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و زنان سه برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا هستند.

معمولاً افراد بین 40 تا 50 سال را هدف قرار می دهد. این سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و مفاصل آسیب دیده را هدف قرار می دهد که منجر به درد و تورم می شود.

پوشش خارجی مفصل معروف به سینوویوم اولین جایی است که تحت تاثیر قرار می گیرد. سپس این می تواند در سراسر مفصل پخش شود و منجر به تورم بیشتر و تغییر شکل مفصل شود. این ممکن است باعث شکسته شدن استخوان و غضروف شود.

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید همچنین ممکن است در سایر بافت ها و اندام های بدن خود دچار مشکل شوند.

علائم رایج آرتریت

در استئوآرتریت، غضروفی که از انتهای استخوان‌ها محافظت می‌کند فرسوده می‌شود، بنابراین استخوان‌های برهنه به هم ساییده می‌شوند و مفاصل را سفت، دردناک و لرزان می‌کنند.

هر مفصلی ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد اما زانوها، لگن و مفاصل دست بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند، زیرا کار زیادی انجام می‌دهند.

علائم آرتریت روماتوئید کمی متفاوت است. در آرتریت روماتوئید، مفصل ملتهب متورم و قرمز به نظر می رسد و ممکن است گرم و حساس باشد. RA معمولاً از مچ دست، دست یا پا شروع می شود، اما می تواند به سایر مفاصل بدن گسترش یابد.

بهترین درمان آرتروز

در حال حاضر، هیچ درمانی برای آرتریت وجود ندارد، بنابراین درمان تماماً در مورد مدیریت درد شما است.

فیزیوتراپی، استئوپاتی، کایروپراکتیک و ماساژ همگی به کارکرد مفاصل کمک می کنند. یکی از رایج ترین درمان های دارویی، NSAID ها (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) است، اما با پزشک عمومی خود در مورد سایر داروهای موجود برای نوع آرتریت خود صحبت کنید.

می توانید از مکمل گلوکزامین استفاده کنید ، زیرا گلوکزامین بخش عمده ای از پروتئین است که غضروف مفاصل را تشکیل می دهد.

داروهای ضد التهاب طبیعی شامل زنجبیل، عصاره ماهیچه، بروملین، کورکومین و پنجه شیطان است. سیر جریان خون را در مفاصل آسیب دیده افزایش می دهد که به آرام کردن التهاب مفاصل کمک می کند.

اسیدهای چرب ضروری امگا 3 ، موجود در ماهی های روغنی مانند ماهی آزاد یا مکمل ها، اثرات ضد التهابی دارند و همچنین ممکن است تحرک مفاصل را بهبود بخشند.

منیزیم ممکن است مفید باشد، زیرا به بدن کمک می کند کلسیمی را که استخوان های سالم به آن وابسته است جذب کند. سبزیجات سبز، آجیل و غلات کامل همگی منابع غنی منیزیم هستند یا سعی کنید مکمل منیزیم مصرف کنید.

فعال بودن هم برای پیشگیری و هم برای بهبود علائم آرتریت ضروری است. مطالعات نشان داده است افرادی که به طور منظم ورزش می کنند، حتی چیزی به همین سادگی پیاده روی، نسبت به افرادی که ورزش نمی کنند، درد مفاصل کمتری را گزارش می کنند.

آیا آرتریت روماتوئید قابل درمان است؟

در حالی که هیچ درمانی برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد، درمان‌ها می‌توانند به کاهش التهاب مفاصل، تسکین درد و در برخی موارد کاهش یا جلوگیری از آسیب مفاصل کمک کنند. که ممکن است به شما کمک کند فعال تر باشید.

درمان‌ها معمولاً شامل صحبت با پزشک عمومی و در برخی موارد، متخصصان مختلف آرتریت است که می‌توانند شما را در یافتن داروهای مناسب، ایجاد تغییرات در سبک زندگی، درمان‌های حمایتی و در برخی موارد جراحی حمایت کنند.

آیا می توانید همزمان آرتروز و روماتیسم مفصلی داشته باشید؟

امکان ابتلا به دو نوع مختلف آرتریت وجود دارد. این به عنوان آرتریت ثانویه شناخته می شود، به این معنی که آرتریت ممکن است از آسیب به مفصل یا یک وضعیت پزشکی رخ داده باشد.

وضعیت پزشکی می تواند به دلیل آسیب ناشی از آسیب مفاصل، آرتریت روماتوئید باشد، اما همیشه اینطور نیست که فردی مبتلا به OA در نتیجه به RA مبتلا شود.

همچنین، شایان ذکر است که تشخیص هر دوی این شرایط به طور جداگانه دشوار است و در نتیجه احتمال اینکه هر تشخیصی به جای پرداختن به آنها به طور جداگانه، یکی یا دیگری را پیشنهاد کند، بیشتر است.

روماتیسم چیست؟ آیا با آرتریت فرق دارد؟4 مرحله آرتریت روماتوئید چیست؟

اگرچه ممکن است درمان خاصی برای RA وجود نداشته باشد، درمان زودهنگام برای جلوگیری از مشکلات بیشتر می تواند کلیدی باشد. با توجه به موارد زیر می توانید این علائم را در مراحل اولیه تشخیص دهید:

در مراحل اولیه RA ممکن است علائم زیادی نداشته باشید به جز سفتی در ساعات اولیه صبح، معمولاً در دست ها و پاها، یا گاهی اوقات زانوها.

ممکن است متوجه شوید که سفتی با حرکت بهتر می شود، که راه خوبی برای تمایز آن از آرتروز است.

در بسیاری از موارد RA، متوجه خواهید شد که بدون تشخیص به مرحله دوم می روید. در این مرحله متوجه تورم و التهاب خواهید شد. این به این دلیل است که بدن شما آنتی بادی هایی ایجاد می کند که ممکن است باعث تورم مفاصل شما شود.

همچنین ممکن است متوجه شوید که توده هایی در آرنج ایجاد می شود که به عنوان ندول روماتوئید شناخته می شوند.

در مرحله سوم، شدیدتر – در این مرحله آزمایش‌های خون و عکس‌برداری با اشعه ایکس کمتر مرتبط می‌شوند زیرا علائم بیشتر قابل مشاهده می‌شوند.

انگشتان شما ممکن است خم شوند و در برخی موارد انگشتان ممکن است کج شوند. این بدان معنی است که مفاصل شما ممکن است به اعصاب فشار وارد کنند و در نتیجه شروع به آسیب عصبی کنند.

در بسیاری از موارد نادر و بدون هیچ درمانی، مفاصل از بین رفته و در نهایت جوش می‌خورند. با این حال، بسیار بعید است که به این نقطه برسد.

روماتیسم چیست؟ آیا با آرتریت فرق دارد؟معمولاً اولین علائم آرتریت روماتوئید چیست؟

NHS توضیح می دهد که علائم اصلی آرتریت روماتوئید عبارتند از:

  • درد مفاصل
  • تورم
  • سفتی، سختی
  • التهاب در سایر قسمت های بدن

این علائم ممکن است به تدریج در طی چند هفته ایجاد شوند، اما در برخی موارد می توانند به سرعت در طی چند روز پیشرفت کنند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید