در شرایط اقتصادی این روزها و نوسانات قیمت، چگونگی سرمایه گذاری درست مسئله مهمی است. سرمایه گذاری گستره وسیعی از فعالیت های اقتصادی را شامل می شود. یکی از مهم ترین استراتژی ها در بازار سرمایه گذاری توجه به نرخ جمعیتی است. و بعد مواردی مثل شرایط اقتصادی، سیاست های اتخاذ شده نسبت به پول و اوضاع سکه وطلاست. اگر به دنبال روش های سرمایه گذاری در ایران هستید در ادامه مقاله نجوا نیوز با ما باشید.

راه های سرمایه گذاری در ایران

امروزه بسیاری از مردم با یک سوال اساسی روبه رو هستند، پول خود را در کدام قسمت سرمایه گذاری کنیم. در ایران با توجه به  نوسانات شدید قیمت ها و نرخ تورم، شاخص قیمت بسیار بالا می باشد پس یکی از راه های حفظ ارزش پول سرمایه گذاری می باشد در این میان یادتان باشد که سرمایه گذاری در هربخشی نیازمند به دانش و آگاهی شما دارد.

انواع روش های سرمایه گذاری در ایران

معرفی بهترین روش های سرمایه گذاری

 • خرید کالا

خرید کالاهای فیزیکی مثل جواهرت (طلا و سکه )، اشیای گران قیمت به عنوان سرمایه گذاری مالکیتی محسوب می شوند. یکی از معایب این سرمایه گذاری این است که در صورت آسیب به کالا از ارزش واقعی آن کم خواهد شد.

بیشتر بدانید درباره تشخیص طلا اصل از بدل

 • خرید مسکن

خرید آپارتمان و خانه و اجاره آن به شخص دیگر یک سرمایه گذاری واقعی به حساب می آید. املاک و مستغلات یکی از روش های پرطرفدار در سرمایه گذاری ایران می باشد. وارد شدن به سرمایه گذاری مسکن نیاز به آگاهی در این زمینه دارد چرا که اشتباهات در ورود به سرمایه گذاری مسکن هم کل پول شما را ازبین می برد و هم تورم را وارد بازار مسکن خواهد کرد. به طور کلی ثبات و سوددهی در سرمایه گذاری مسکن خوب ارزیابی می شود.

در ادامه بخوانید : بهترین زمان اجاره مسکن

 • خرید بورس

خرید سهام و یا بورس یکی از روش های سرمایه گذاری در ایران است که در صورت دانش بالا در زمان چگونگی خرید و فروش می تواند شما را به سود قابل ملاحظه ای برساند. برخلاف اوراق مشارکت و اجاره افرادی که در سهام سرمایه گذاری می کنند در سود سالیانه شرکت و افزایش قیمت سهام شریک می شوند. البته زیان های هم در این بازار مشاهده خواهید کرد. از فواید سرمایه گذاری در بورس می توان گفت شما در این بخش می توانید به سرعت اصل پول خود را باز پس بگیرید،  بورس سرمایه شما را در مقابل تورم حفظ می کند و مورد آخر اینکه با هر مبلغی می توانید سرمایه گذاری را انجام دهید.

 

 • حساب پس انداز

از دیگر روش های سرمایه گذاری در ایران سرمایه گذاری در بانک است. پس انداز بخشی از درآمد برای استفاده از امکانات بهتر و رسیدن به استقلال مالی از دیر باز مورد توجه بوده است. شاید سود به دست آمده از این نوع پس انداز کم باشد اما ریسک پذیری کمتری نسبت به سایر روش ها دارد. سرمایه گذاری در بانک به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت صورت می گیرد.

 • خرید ارز

بازار ارز یا دلار بازاری پرحاشیه و ریسک پذیر است. اگر از آن دسته افرادی نیستید که صبور باشید بهتر است قید خرید ارز را بزنید. در مقابل سرمایه گذاری در بازار دلار و یورو در بلند مدت سود زیادی را نصیب شما خواهد کرد. از جمله شاخه های جدید ارز دیجیتال بیت کوین است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

چرا سرمایه گذاری دارای اهمیت است؟

از عواملی که می تواند کیفیت زندگی امروزه افراد را تعیین کند میزان درآمد آن ها می باشد. واقعیت زندگی این است که اگر شما پشتوانه مالی نداشته باشید به طبع شرایط سختی را بگذارنید. در کشور ما با توجه به تغییرات هروز قیمت ها و بی ارزش شدن پول، درامد به تنهایی پاسخگوی نیازها نمی باشد. پس داشتن یک زندگی مرفه نیازمند داشتن سرمایه است. سرمایه گذاری مناسب با سود مداوم پیشنهاد ما به افرادی است که به دنبال سرمایه گذاری هستند.

مزیت های سرمایه گذاری در ایران

 • با سرمایه گذاری مطمئن دوران بازنشستگی راحتری خواهید داشت.
 • با سرمایه گذاری در بخش خصوصی از تورم جلوگیری می شود.
 • با سرمایه گذاری آینده روشن تری را برای خود و خانواده ترسیم می کنید.

بهترین بازار برای سرمایه گذاری

برای انتخاب سرمایه گذاری در بخش های مختلف شما باید بدانید که آدم ریسک پذیری هستید یا خیر. هر شخص بنا به درجه ریسک در زمینه های مالی می تواند فرصت سرمایه گذاری داشته باشد. به عنوان مثال بازار ارزهای دیجیتال غیرقابل پیش بینی و متغیر است. و در مقابل سرمایه گذاری در بانک سود متوسط اما با ریسک کمتری را به شما می دهد. بازار سهام در این روزها افت قابل توجه ای داشته که باعث شد برخی افراد ضررهای زیادی کنند اما به طور کلی سود سهام در بلند مدت نمایان می شود.

اگر پولتان را در مسیر درستی قرار دهید از امکانات بیشتری در آینده برخودار خواهید بود پس در نهایت بلند مدت فکر کنید و براساس ریسک پذیری یا ریسک گریز بودنتان بازار مناسب را انتخاب کنید.

بهترین راه سرمایه گذاری در ایران چیست

سوالات متداول

 • بهترین روش سرمایه گذاری در ایران چیست؟

آمارها نشان می دهد بازار ایران برای سرمایه گذاری بلند مدت در قسمت بورس مناسب تر است.

 • با داشتن 10 میلیون کجا سرمایه گذاری کنم؟

با مبلغ 10 میلیون می توانید در صندوق طلا، سهام و ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید.

 • سرمایه گذاری در مسکن بهتر است یا طلا؟

تفاوت زیادی میان این دو وجود دارد. سرمایه گذاری در مسکن به نقدینگی بالا نیاز دارد و در مقابل نوسانات طلا هم زیاد است. به طور کلی اگر مبلغ و بازدهی کمی مدنظرتان است سرمایه گذاری در طلا پیشنهاد می شود.

چه سرمایه گذاری در ایران خوب است

سخن آخر

با توجه به تورم حاکم در ایران نگه داشتن پول غیر منطقی به نظر می رسد پس سرمایه گذاری بهترین روش پیش رو می باشد. هنگامی که قصد سرمایه گذاری دارید گزینه های مختلفی را در نظر بگیرید. تاثیرات قیمت در سرمایه گذاری شما مطمئا اثر گذار است اما ناامید نشوید و بلند مدت فکر کنید. در این مقاله به معرفی بهترین روش های سرمایه گذاری که شامل بورس، طلا، املاک، حساب پس انداز و ارزهای دیجیتال بود پرداختیم. با سرمایه گذاری می توانید آینده روشن تری را برای خود و خانواده ترسیم کنید.

 

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید