اکثر سازمان ها از تیم ها برای تکمیل پروژه ها و انجام کارهای لازم استفاده می کنند، اما تیم ها تنها زمانی مؤثر هستند که با هم به روشی سازنده کار کنند. نکته کلیدی این است که رهبر یا مدیریت تیم، مشوق هایی را ایجاد کند که اعضای تیم را تشویق کند تا راه هایی را برای تکمیل وظایف به بهترین شکل ممکن بیابند. چنین تکنیک هایی به تیم انگیزه می دهد تا روش های حل مسئله را که برای انجام در سطح بالایی از بهره وری و کمک به اهداف سازمان نیاز دارد، جستجو و اجرا کنند. ما در نجوا نیوز روش ایجاد انگیزه در تیم کاری را به صورت کامل شرح می دهیم تا بتواند در مسیر پیشرفت کسب و کار شما، کمک کند.

 

تئوری ایجاد انگیزه

 

تئوری ایجاد انگیزه

 

تئوری‌های انگیزش کارکنان به دهه‌های 1920 و 1930 بازمی‌گردد، زمانی که پروفسور هاروارد، التون مایو، کشف کرد که تغییر سطح روشنایی در یک کارخانه، بهره‌وری را افزایش می دهد. او آزمایش‌های بیشتری را با استفاده از تیم‌هایی از کارمندان انجام داد و دریافت که تغییر محیط، بهره‌وری را افزایش می‌دهد، اما نظرسنجی از کارکنان در تغییرات حتی مؤثرتر است. این مطالعات منجر به ایده افزایش انگیزه تیم از طریق تأثیرگذاری بیشتر اعضا بر کار و محیط کاری آنها شد و باعث شد در صدد دستیابی به روش ایجاد انگیزه در تیم کاری، برآیند.

 

مدیریت

تکنیک های انگیزش کارکنان شامل ارزیابی توانایی های اعضای تیم توسط مدیریت و تفویض کار و مسئولیت بر این اساس است. مدیران می توانند با استفاده از روش ایجاد انگیزه در تیم کاری، باعث افزایش بهره وری تیم شوند که این کار را با پاداش دادن بر اساس کاری که انجام می دهند یا توجه به نیازهای کارمند خود، انجام می دهند.

 

روش ایجاد انگیزه در تیم کاری

در چارچوب کلی مدیریت، انگیزه اعضای تیم به عوامل مرتبط با کار آنها و عوامل خارجی بستگی دارد. مؤثرترین مدیران، سبک های مدیریت را ترکیب می کنند تا اطمینان حاصل شود که نه تنها اعضای تیم با هم کار می کنند،بلکه  وظایف فردی را در صورت لزوم انجام می دهند. با در نظر گرفتن این نکته ها، می توانید انگیزه را در تیم کاری خود به طور محسوسی افزایش دهید.

 

به اشتراک گذاری دیدگاه و تعیین هدف

 

به اشتراک گذاری دیدگاه و تعیین هدف

 

شما تنها زمانی می توانید انگیزه برای تیم خود ایجاد کنید که بدانند برای چه چیزی تلاش می کنند.این بهترین روش ایجاد انگیزه در تیم کاری است. اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما از چشم انداز شما و اهداف نهایی شما برای کسب و کار، آگاه هستند. این آگاهی همه کارکنان را تشویق می کند تا برای دستیابی به نتایج بهتر، با یکدیگر همکاری کنند. علاوه بر این، به طور منظم اهداف روشن و کوچکتری تنظیم کنید که  قابل مشاهده و ارزیابی باشند؛ به طوریکه این هدف ها در راستای رسیدن به هدف اصلی و کامل شما از کسب و کار باشد و شما و تیم هایتان بتوانید پیشرفت را دنبال کنید، آنها بتوانند موفقیت خود را به شکلی ملموس ببینند. حمایت از همسویی در تیم ها و بین تیم ها باعث افزایش بهره وری می شود و می تواند به کارکنان کمک کند تا احساس ارزشمندی و انگیزه کنند.

 

با کارکنان خود ارتباط برقرار کنید

 

با کارکنان خود ارتباط برقرار کنید

 

بخشی از هدف گذاری واضح،  به ارتباط موثر با تیم شما متکی است. ارتباط یک جاده دو طرفه است و  یکی روش ایجاد انگیزه در تیم کاری تایید شده است.باید مطمئن شوید که یک جریان ارتباطی دائمی بین شما و کارمندانتان وجود دارد. به این ترتیب نه تنها می توانید آنها را در جریان کارهایی که باید انجام شود، نگه دارید، بلکه می توانید به ایده ها، نظرات و بازخوردهای آنها نیز گوش دهید. این در نهایت تأثیر مثبتی بر کسب و کار شما خواهد داشت.

به طور منظم با تیم خود تماس بگیرید و به آنها این فرصت را بدهید که بیایند و با شما صحبت کنند. اطمینان حاصل کنید که برای تماس در دسترس هستید و در نگرش خود به ارتباطات باز و قابل دسترس باشید. این باعث می شود کارکنان شما در کسب و کار و عملیات آن احساس مشارکت داشته باشند که انگیزه بیشتری برای دستیابی به نتایج بهتر در آنها ایجاد می کند.

 

روحیه کار تیمی ایجاد کنید

 

روحیه کار تیمی ایجاد کنید

 

بهترین نوع شرکت ها آنهایی هستند که همه به طور منسجم با هم کار می کنند. تشویق و ترویج کار تیمی بهترین روش ایجاد انگیزه در تیم کاری است و باعث افزایش بهره وری می شود؛ زیرا باعث می شود کارمندان کمتر احساس انزوا کنند و به آنها کمک می کند تا در انجام وظایف خود بیشتر احساس مشارکت داشته باشند. می‌توانید این کار را با برگزاری منظم تمرین‌های تیم‌سازی و فرصت‌هایی برای اعضای تیم خود برای ایجاد پیوند و آشنایی با یکدیگر انجام دهید.

هنگام استخدام کارکنان جدید با در نظر گرفتن اینکه چگونه با تیم و فرهنگ محل کار سازگار می شوند، نیروی خود را انتخاب کنید. حتی اگر فردی در نقشی با تجربه باشد، لزوماً به این معنا نیست که با بقیه کارمندان شما خوب کار خواهد کرد. یک مدیر زیرک همواره رضایت کارکنان خود را اولویت قرار داده و با در نظر گرفتن روش ایجاد انگیزه در تیم کاری، نیروی جدید اضافه می کند.

 

محیط اداری سالم

 

محیط اداری سالم

 

محیط ما تأثیر بسزایی بر بهره وری، رضایت و خلاقیت ما دارد. کارکنان سالم و شاد بیشتر احساس انگیزه و مشارکت دارند. فضایی ایجاد کنید که کار کردن در آن لذت بخش باشد و کارکنان  تمایل داشته باشند وقت خود را در آن بگذرانند.ایجاد محیط ایمن، یکی از مهم ترین ها روش ایجاد انگیزه در تیم کاری است. مراقب حریم خصوصی، سر و صدا، کیفیت هوا، نور طبیعی، مناطقی برای استراحت و محیط باشید. سبک زندگی سالم را با ارائه میان وعده های سالم و دسترسی به ورزش، چه به صورت عضویت در باشگاه یا شرکت در کلاس های ورزشی تیمی، تشویق کنید.

ایجاد سبک زندگی سالم از یک روش ایجاد انگیزه در تیم کاری موثر است که باعث کاهش سطح استرس و حفظ انرژی نیروی کار، می شود. کارمندان دورکار خود را فراموش نکنید. آنها به همان اندازه به توجه و حمایت شما نیاز دارند تا یک محیط کاری سالم برای آنها ایجاد کنید – حتی اگر دفتر آنها در خانه باشد. به خاطر داشته باشید که کارمندانی که از خانه کار می کنند (صرف نظر از اینکه این کار فقط چند روز در هفته باشد یا به طور مداوم) با کارمندانی که روزانه در دفتر می بینید، مشکلات متفاوتی خواهند داشت. مطمئن شوید که به طور منظم آنها را بازرسی کنید تا بفهمید با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند.از این طریق می توانید بهتر از آنها حمایت کنید و به آنها کمک کنید تا یک محیط کاری مثبت و سازنده ایجاد کنند، صرف نظر از اینکه در کجا هستند.

 

بازخورد مثبت و پاداش دهید

 

بازخورد مثبت و پاداش دهید

 

تحسین و تمجید همواره یک روش ایجاد انگیزه در تیم کاری بوده است که باعث ایجاد حس قدرت در کارمندان می شود. طبیعت انسان به گونه ای است که تشویق شدن و مفید بودن را دوست دارد. قدرت ستایش مثبت گاهی نادیده گرفته می شود، اما تحسین دستاوردهای افراد برای اعضای تیم الهام بخش است؛ زیرا می توانند خود را در حال پیشرفت به سمت اهداف شرکت ببینند. هنگامی که کارمندان به نتایجی دست می یابند، تلاش بیشتری می کنند تا کارهای بعدی آن بیشتر قابل توجه باشد. مطمئن شوید که به آنها بگویید سپاسگزار هستید. به تیم خود برای سخت کوشی پاداش دهید، چه به صورت پاداش های پولی، هدایا، امتیازات یا مسئولیت بیشتر و استقلال. القای حس مفید بودن برای یک مجموعه، بهترین روش ایجاد انگیزه در تیم کاری است.

 

فرصت پیشرفت برای اعضا فراهم کنید

اعضای تیم زمانی که در حال یادگیری و افزایش مهارت های خود هستند احساس ارزشمندی بیشتری می کنند. برای ایجاد انگیزه و الهام بخشیدن به تیم خود برای دستیابی به نتایج عالی، باید فرصت هایی برای رشد و توسعه فراهم کنید. این فرصت‌ها باید به‌طور خاص متناسب با هر کارمند طراحی شوند و می‌توانند به شکل آموزش بیشتر، تعیین اهداف چالش‌برانگیز، دعوت از یک کارمند برای تحت الشعاع قرار دادن شما یا صرف وقت خود برای آموزش و راهنمایی دیگران باشند. ایجاد حس پیشرفت و تکامل، مطمئن ترین روش ایجاد انگیزه در تیم کاری است. بر آموزش مهارت های قابل انتقال به تیم خود تمرکز کنید که می توانند در موقعیت های مختلف از آنها استفاده کنند و آنها را تشویق کنید تا برای خود اهداف یادگیری تعیین کنند. انگیزه بخشی ضروری از هر محل کار است و شما باید دائما در تلاش باشید تا کارکنان خود را با انگیزه کنید. اگر این کار را انجام دهید، مطمئناً به نتایج مورد نیاز خود خواهید رسید.

 

وقتی مجموعه ای را تشکیل می دهید، رسیدگی به نیاز کارمندان و افرادی که با آنها کار می کنید همیشه اولویت بالایی دارد. ای اطمینان را داشته باشد که حتی اگر پردرآمدترین شغل های جهان را داشته باشد، بدون آگاهی از روش ایجاد انگیزه در تیم کاری هیچگاه موفق نخواهید شد. متاسفانه یکی از مواردی که در ایران خیلی کمتر در نظر گرفته می شود، روحیه و انگیزه کارکنان مجموعه است. اکثر مدیرها به دنبال سود خود هستند و گاهی فاکتورهای دیگر را فدای سود زیاد خود می کنند. با استفاده از روش ایجاد انگیزه در تیم کاری، قطعا بازدهی بهتر و جامعه شادتری خواهیم داشت.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید