روانشناسی یونگ، که گاهی به عنوان تحلیل یونگ شناخته می شود، شکلی تحلیلی و عمیق از گفتار درمانی است که برای گرد هم آوردن بخش های خودآگاه و ناخودآگاه ذهن طراحی شده است تا به فرد کمک کند احساس تعادل و کامل کند. روانشناسی یونگ از مراجعان می خواهد که به جای خودی که به دنیای بیرون ارائه می کنند، به خود «واقعی» نگاه کنند.

روانشناسی یونگ برگرفته از کار کارل گوستاو یونگ، روانپزشک سوئیسی فعال در اوایل قرن بیستم است. یونگ تحت الحمایه منتخب زیگموند فروید بود، اگرچه این دو بعداً بر سر عقاید متفاوتی در مورد ناخودآگاه از هم جدا شدند. یونگ در کنار فروید یکی از مشهورترین افراد تاریخ روانشناسی است. ایده های او بر بسیاری از انواع درمان های امروزی و همچنین زمینه های هنر، فیلم، موسیقی و فرهنگ به طور کلی تأثیر گذاشته است. مفاهیم « درون‌گرایی » و « برون‌گرایی » از یونگ سرچشمه می‌گیرد، همانطور که ایده داشتن یک «پیچیده» نیز وجود دارد.

روانشناسی یونگتست دروغ سنج امروزی از تمرینات تداعی کلمات یونگ بیرون می آید. هنرمند جکسون پولاک یک پزشک فداکار یونگ درمانی بود و نقاشی های او اغلب نتیجه تلاش های او برای کشف ناخودآگاهش بود. تست شخصیت مایرز-بریگز، اگرچه دیگر علمی تلقی نمی‌شود، اما توسط یکی از دانش‌آموزان یونگ ساخته شده است.

در دهه‌های اخیر، انواع دیگر درمان مبتنی بر تجربه‌گرایی و شواهد بیشتر از روانشناسی یونگ، که شامل عناصر عرفان و ایمان است، رایج شده‌اند. با این حال، روانشناسی یونگ امروزه انجام می شود و پیروان وفادار مشتریان و پزشکان را حفظ می کند.

روانشناسی یونگ

یونگیان سعی دارد تمام روانشناسی انسان را توضیح دهد. به این ترتیب، می توان از آن برای رسیدگی به تقریباً هر بیماری روانی که افراد تجربه می کنند استفاده کرد. در درجه اول، برای درمان موارد زیر استفاده شده است:

  • افسردگی
  • اضطراب
  • غم و اندوه
  • اختلال وسواس اجباری
  • فوبیاها
  • مشکلات رابطه
  • عزت نفس پایین
  • فقدان هدف یا جهت در زندگی

همچنین برای هر کسی که می خواهد درک عمیق تری از خود داشته باشد و مایل به تعهد به کار درگیر در روند درمانی است مناسب است.

چه انتظاری از روانشناسی یونگ داریم

در روانشناسی یونگ، از بیمار خواسته می‌شود که هم ضمیر خودآگاه و هم ضمیر ناخودآگاه خود را با کمک درمانگر کاوش کند تا زمینه‌هایی از شخصیت خود را که در هم راستایی نادرست هستند به تعادل برساند و بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه وحدت ایجاد کند.

یونگ چندین تکنیک را برای یادگیری آنچه در ضمیر ناخودآگاه وجود دارد پیشنهاد کرد، از جمله:

تحلیل رویا: یونگ رویاها را ارتباطاتی از ضمیر ناخودآگاه می دانست. از طریق تجزیه و تحلیل، درمانگران یونگ معتقدند که پیام ها را می توان به عنوان اطلاعات تفسیر کرد و برای کمک به توضیح اینکه چرا بیمار راحت است و کدام جنبه از شخصیت بیمار برای ایجاد تعادل و وحدت نیاز به کار دارد.

روانشناسی یونگتداعی کلمات: در تمرینات تداعی کلمات، یک درمانگر یونگی کلمات خاصی را بیان می کند و مدت زمانی را که بیمار طول می کشد تا با اولین چیزی که به ذهنش می رسد را ثبت کند. درمانگر ممکن است برای بار دوم یا سوم لیست را مرور کند و تغییرات در پاسخ‌ها و زمان‌های پاسخ را یادداشت کند. اعتقاد بر این است که تغییرات در پاسخ‌ها بین آزمایش‌ها یا ناهنجاری‌های زمانی که بیمار برای پاسخ دادن نیاز دارد، برای نشان دادن مناطقی که بیمار در مورد آنها احساس ناراحتی می‌کند، آموزنده است.

هنر یا رقص درمانی: تحلیلگران یونگ معتقدند که نقاشی، طراحی و رقص مجاری هستند که ضمیر ناخودآگاه از طریق آنها می تواند خود را بیان کند و خود تمرینات ممکن است به ترمیم نواحی بیماری های بیمار که از طریق هنرسازی آنها ایجاد می شود، کمک کند.

یونگ درمانی اساساً یک گفتار درمانی است و شامل کاوش در بخش‌های ناخوشایند ذهن یا تجربیات دردناک قبلی (آنچه یونگ “سایه” فرد می‌نامد) با هدف درک کامل مشکلات واقعی شما و چگونگی حل آنها تا حد زیادی است.

بسته به وضعیت خود و توافقی که با درمانگر خود می بندید، برای جلسات برنامه ریزی شده منظم، یک یا چند بار در هفته ملاقات خواهید کرد. یونگ درمانی هیچ توصیه ای برای محدودیت زمانی ندارد. بیماران می توانند سال ها صرف کاوش و کار روی خود کنند.

متاآنالیز اخیر مطالعات تجربی در مورد نتایج روانشناسی یونگ گزارش می دهد که بسیاری با درمان موفقیت آمیز می یابند و “پیشرفت های قابل توجهی” در علائم و مشکلات بین فردی پیدا می کنند. علاوه بر این، تجزیه و تحلیل نشان داد که بهبودها پس از پایان درمان ادامه دارد و بیماران با توجه به آموخته های خود به بهبود خود ادامه می دهند.

روانشناسی یونگچگونه کار می کند

روانشناسی یونگ بیشتر بر منبع یک مشکل تمرکز می کند تا تظاهرات یا علائم آن. یونگ معتقد بود که سایه، تجربیات و خاطرات سرکوب شده یک فرد، در ترکیب با «ناخودآگاه جمعی» یا باورهای پنهان ذاتی که هر کس در یک جامعه معین در یک زمان معین دارد، منجر به عدم تعادل بین آگاهی خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه می شود. که تأثیر مخربی بر زندگی عاطفی فرد دارد.

در تجزیه و تحلیل، بیمار باید این نیروها و تأثیرات را برای دستیابی به وحدت بین ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه بررسی کند. موفقیت در این تلاش یونگ “فردیت” یا تمامیت نامید. یونگ معتقد بود که فردیت نشان دهنده ماهیت واقعی فرد است و بیمار پس از دستیابی به آن احساس رضایت و کامل می کند. او همچنین معتقد بود که فردیت نزدیکترین کسی است که می تواند به خدا بیاید.

بر اساس درمان یونگ، اگر فرد صرفاً سعی در تسکین علائم داشته باشد، مشکلات اساسی حل نمی‌شوند و ناچارند دوباره ظاهر شوند. موفقیت درمان به تعهد مشتری به جلسات برنامه ریزی شده منظم و کار شدید بستگی دارد.

روانشناسی یونگدر یک روانشناسی یونگ به دنبال چه چیزی باشید

یک درمانگر معتبر یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز است که آموزش های پیشرفته را در یک برنامه معتبر توسط انجمن بین المللی روانشناسی تحلیلی تکمیل کرده است. این آموزش فشرده است و برای درمانگر چهار تا شش سال طول می کشد.

درمانگر یونگی را می توان در کلینیک های بهداشتی، مطب خصوصی، و سایر محیط ها و موسسات یافت. علاوه بر یافتن یک پزشک متخصص، مهم است که با فردی که به او اعتماد دارید و در یک محیط درمانی با او احساس راحتی می کنید کار کنید.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید