با وجود تمام تلاش‌های ما برای ایمن ماندن، حوادث ترسناک برق گرفتگی و شوک الکتریکی وجود دارد که ممکن است با آن‌ها مواجه شویم. اگرچه تصادفی است، اما همچنان می تواند تهدیدی جدی برای سلامتی ما باشد. در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید خود را ایمن کنید:

برق گرفتگیبیرون کشیدن سیم به جای دوشاخه – گاهی اوقات هنگام شارژ کردن دستگاه ها یا استفاده از وسایل الکترونیکی مانند صاف کننده ها و لپ تاپ ها، سعی می کنیم به جای گرفتن دوشاخه، آن را با کشیدن سیم ها از برق جدا کنیم. این یک خطر بالقوه برای سلامتی است و می تواند منجر به شوک الکتریکی یا حتی بدتر از آن برق گرفتگی شود.

عدم آگاهی از سیم های فرسوده – سیم های مورد استفاده در لوازم خانگی معمولاً با لاستیک پوشانده می شوند تا یک لایه محافظ ایجاد کنند. استفاده از وسایل الکترونیکی در جایی که روکش لاستیکی فرسوده شده و سیم های فرسوده را در معرض دید قرار می دهد، دستور العملی برای فاجعه ای است که باعث برق گرفتگی یا شوک الکتریکی می شود.

استفاده از وسایل الکترونیکی با دست‌های خیس – چند بار تا به حال بلافاصله پس از شستن دست‌هایمان، چراغ‌های دستشویی خود را خاموش کرده‌ایم، بدون این‌که قبل از خشک شدن آن‌ها دقت کنیم؟ مخلوط کردن وسایل الکترونیکی با آب هرگز خوب نیست و به راحتی می تواند باعث برق گرفتگی و شوک الکتریکی شود.

همیشه فیوز را چک کنید – پس چراغ‌های خانه‌تان خاموش هستند و شما دیوانه‌وار سعی می‌کنید آنها را تعمیر کنید، اما آیا کلید برق را چک کرده‌اید؟ روشن است یا خاموش؟ اطمینان حاصل کنید که قبل از شروع تعمیرات برق خود، برق را قطع کنید. یک اشتباه کوچک می تواند منجر به فجایع بزرگ شود.

راه های موثر برای مقابله با شوک الکتریکی و برق گرفتگی

 1. آرامش خود را حفظ کنید

هراس به کسی کمک نمی کند، فریاد زدن هم کمکی نمی کند. به محض اینکه از وضعیت آگاه شدید، نفس عمیقی بکشید و با شرایط مقابله کنید.

 1. یک منطقه امن ایجاد کنید

اگر قربانی شوک الکتریکی با دستگاه برق تماس داشته باشد، منبع برق باید قبل از تلاش برای مراقبت از قربانی جدا شود. محل حادثه را ایمن کنید تا از آسیب به افراد دیگر جلوگیری شود.

 1. وضعیت را ارزیابی کنید و قربانی را تثبیت کنید

قربانی باید مورد ارزیابی قرار گیرد و کمک های اولیه لازم انجام شود . در صورت لزوم، از حمایت اولیه زندگی استفاده کنید.

 1. سایر آسیب ها را بررسی کنید

در صورت خونریزی، فشار وارد کنید و زخم را اگر بازو یا پا است بالا بیاورید. اگر برق گرفتگی باعث افتادن فرد شد، شکستگی را بررسی کنید.

 1. چه زمانی به دنبال مراقبت های پزشکی باشید

برای شوک های ولتاژ بالا (بیش از 500 ولت یا صاعقه)، با 115 تماس بگیرید. اگر شما یا بیمار از قرار گرفتن در معرض ولتاژ مطمئن نیستید، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

به دنبال شوک ولتاژ پایین، به دلایل زیر با پزشک تماس بگیرید یا به اورژانس بروید:

 • برق گرفتگیاگر از آخرین تزریق کزاز فرد مبتلا بیش از 5 سال گذشته باشد
 • سوختگی هایی که به خوبی بهبود نمی یابند
 • سوختگی با افزایش قرمزی، درد یا تخلیه
 • هرگونه شوک الکتریکی در صورتی که زنی بیش از هفته بیستم بارداری باشد
 • هر گونه سوختگی قابل توجه در پوست
 • هر دوره بیهوشی
 • هر گونه بی حسی، گزگز، فلج، بینایی، شنوایی یا مشکلات گفتاری
 • هر گونه علائم و نشانه های نگران کننده دیگر
 1. در بیمارستان

آزمایش خون ممکن است مورد نیاز باشد. هنگام برخورد با پزشکان یا پرستاران همیشه آرام باشید . پزشک فرد را از نظر سوختگی، شکستگی، دررفتگی و سایر صدمات بررسی می کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید