آموزش مراحل راه اندازی استارتاپ

اولین بار استیو بلنک، روش کسب و کار با سرمایه کم را با عنوان استارتاپ مطرح کرد. برخلاف باور عموم استارتاپ چندان کار پیچیده ای نیست و نیاز دارد که شما راه را مشخص کنید. تهیه چک لیست راه اندازی استارتاپ و برآورد هزینه می‌تواند نقطه شروع شما باشد. ایجاد طرح اولیه همراه با خلاقیت از جمله مواردی هستند که برای ایجاد هرنوع کسب وکاری به آن احتیاج دارید. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه نجوا نیوز باشید.

 

چک لیست راه اندازی استارتاپ ( برآورد هزینه)

استارتاپ به طرح های بزرگی اشاره دارد که در ابتدا به صورت یک ایده مطرح می‌شود و با همت و پشتکار یک تیم قوی در جریان تولید فعالیت خود را ادامه خواهد داد. در ابتدا کاری بسیار سخت به نظر می‌رسد که در نهایت با آزمایش و خطا به نتایج مثبتی تبدیل خواهد شد. برای طی کردن این مسیر شما به چک لیست راه اندازی استارتاپ نیاز دارید تا براساس آن طرح را پیش ببرید. در اینجا به معرفی این مراحل می‌پردازیم.

در ادامه بخوانید :روش های سرمایه گذاری در ایران

ایده برای راه اندازی استارتاپ

ایده خود را داشته باشید

در چک لیست راه اندازی استارتاپ داشتن خلاقیت یکی از شاخص های مهم در کار شماست. خلاقیت با یادگیری، تمرین مداوم و توسعه و گسترش اطلاعات به دست خواهد آمد. بدون ایده و خلاقیت طرح شما عملا بی تاثیر است. در واقع ایده شما همان اهدافی است که در ذهن داشته اید و براساس آن تصمیم به شروع گرفته اید. مطمئنا بدون داشتن برنامه ریزی و هدف گذاری نتایج خوبی را نخواهید گرفت پس روی ایده های خود کار کنید و از مطرح کردن ایده های خود در این مسیر هراسی نداشته باشید.

روش خود را تعیین کنید

بعد از طرح اولیه نیاز دارید تا از چگونگی طی کردن این مسیر آگاهی داشته باشید. برای این کار کاغذ و قلم بردارید و مسیر خود را ترسیم کنید. از خودتان بپرسید که قصد دارید به چه جایگاهی برسید؟ اهداف کلی را به هدف های کوچکتری تقسیم کنید. با این روش انجام فعالیت برای شما راحت تر می‌شود و نکات مهم هم از دست نمی‌دهید. در این باره نظریات خانواده و دوستتان می‌تواند کمک کننده موثری باشد.

 

برای طرح خود نامی تعیین کنید

انتخاب نام تجاری برای کسب و کاری که راه اندازی می‌کنید بخشی از موفقیت شما را تضمین می‌کند. نامی را انتخاب کنید که مشتریان با آن ارتباط خوبی بگیرند و به نوعی با کسب وکاری که انجام می‌دهید تناسب داشته باشد.

با تیم خوبی همکاری کنید

در هر نوع فعالیتی که در فکر راه اندازی آن هستید داشتن یک تیم خوب شرط است. عملکرد درست و رسیدن به موفقیت با کار تیمی گره خورده است. در کار گروهی مهارت های افراد ترکیب می‌شود و نتایج مثبتی مثل خلق یک ایده ناب یا ثبت اختراع را به وجود می‌آورد. افرادی که در تیم مسئولیت پذیر هستند و همیشه به دنبال نمایش بهترین خود هستند سبب رشد کسب و کار شما خواهند شد. پس افرادی را در تیم خود قرار دهید که اهدافشان با شما هم جهت باشد و عملکرد مثبتی داشته باشند.

 

از طرح خود نمونه ی طراحی کنید

با طراحی یک ایده و آزمایش آن می‌توانید از محصول خود درک واقعی تری کسب کنید. همچنین گرفتن بازخورد از مشتریان شما را در این راه مصمم تر خواهد کرد. مهم نیست که کسب و کار شما فیزیکی یا دیجیتالی باشد، ولی ساختن یک نمونه اولیه و به نمایش گذاشتن آن باعث می‌شود کار خود را عقب نیندازید.

 

برای ایده خود مجوز بگیرید

از موارد چک لیست راه اندازی استارتاپ، ثبت ایده استارتاپی است. بدون شک شروع کسب و کار بدون دریافت مجوز پایانی نتیجه ی جز توقف و فیلترشدن ندارد. پس اگر از آن دسته افرادی هستید که مسئله مجوز گرفتن برای شما چندان اهمیتی ندارد باید بگوییم که این عقیده اشتباه است و کسب و کار شما با مشکل حقوقی مواجه می‌شود. مجوزها انواع مختلفی را شامل می‌شوند، پروانه کسب، ثبت علامت تجاری، شناسه الکترونیکی و مجوزهای مربوط به فرهنگ و ارشاد.

 

برای طرح خود دنبال سرمایه گذار باشید

یکی از سخت ترین مراحل در راه اندازی استارتاپ پیدا کردن شخصی است که از پروژه شما حمایت مالی را انجام دهد. برای این مرحله شما نیاز به اعتمادسازی دارید. شما برای پیدا کردن سرمایه گذار باید با شخصی همراه شوید که با شما ارزش ها ونیازهای مشترک در کسب و کار را داشته باشد. یک کارآفرین با افراد زیادی در ارتباط است، به خصوص افراد حرفه ای. پس از اینکه مسائل مالی را با سرمایه گذار مطرح کنید هراسی نداشته باشید. امروزه بسیاری از استارتاپی ها از نزدیکان خود برای سرمایه گذاری استفاده می‌کنند.

 

برای کسب و کار خود بازاریابی کنید

برای شروع تبلیغات کسب وکار بهتر است چند نکته را درنظر داشته باشد. نوع محصول، بازارکسب و کار و مسائل مالی. تمام چیزی که شما در بازاریابی کسب و کار خود به آن نیاز دارید وقت، خلاقیت و انرژی است. اما باید اصول کار را بدانید تا نتیجه مورد نظرتان را به دست آورید. در این مرحله شما با هدف آگاه کردن مشتریان نسبت به محصول وارد بازار می‌شوید. اهمیت این مرحله برای کسب و کار شما اهمیت زیادی دارد.

راهنمای راه اندازی استارتاپ

برآورد هزینه در استارتاپ

راه اندازی استارتاپ با هزینه های روبه رو است که صرف کسب و کار می‌شود. بسیاری از کارآفرینان کسب وکار را با قدرت شروع می‌کنند اما طولی نمی‌کشد که انرژی شان تحلیل می‌رود و هزینه های زیادی روی دستشان خواهد ماند. در واقع کنترل هزینه های استارتاپ نیازمند اصول خاصی است و به دو روش محاسبه خواهد شد.

اولین روش برآورد هزینه های استارتاپ، هزینه های ثابت است. این هزینه ها بدون در نظر گرفتن سود اعمال می‌شوند. مثل بیمه، گرفتن مجوز، استخدام افراد، هزینه های تبلیغات و…

دومین روش برآورد هزینه، هزینه های متغیر است که طبق تولیدات کسب وکار شما دچار تغییر می‌شوند. به طور مثال هزینه های که برای نیروی کار صرف می‌شود، در صورت اهمال کاری با کاهش انگیزه افراد مواجه خواهیم شد.

 

انواع روش ها برای برآورد هزینه

  • روش های سنتی که شامل هزینه های کسب و کار و میزان دارایی اولیه است.
  • روش جدید شامل نرم افزارهای حسابداری برای حساب کردن هزینه ها است.
  • روش آخر ترکیبی از دو روش بالا برای تخمین دقیق تر هزینه های استارتاپ است.

 

سخن پایانی

استارتاپ طرحی جدید که با ایده و خلاقیت شما نتایج مثبتی را رقم می‌زند. متاسفانه بسیاری از کسب وکارها در آغاز به علت آگاهی نداشتن درمورد مراحل راه اندازی با شکست مواجه خواهند شد. برای آگاهی از چک لیست راه اندازی استارتاپ و برآورد هزینه های کسب و کار خود این مقاله را مطالعه کنید.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید