دنیای تجارت الکترونیک نوید بزرگی برای کسب و کارهای کوچک است. در سال 2020، فروش آنلاین رشد بسیار زیاد و قابل توجهی داشته است. البته، همه‌گیری ویروس کرونا ارتباطی با این جهش داشت. با راه اندازی فروش آنلاین محصولات خود، می توانید جهش بزرگی در سود و فروش خود داشته باشید، اما آنچه مهم است، دانستن اصول فروش آنلاین است. از این رو نجوا نیوز راهنمای فروش اینترنتی محصول را برای کاربران فراهم کرده است.

 

راهنمای فروش اینترنتی محصول

برای راه اندزی فروش آنلاین باید کمی تحقیق کنید،باید محصولاتی را که می خواهید بفروشید بیابید، متوجه شوید که خریداران بالقوه شما چه کسانی هستند و تعیین کنید که چگونه آن محصولات را به طور یکپارچه به دست مشتریان خود تحویل دهید. این آماده سازی پایه و اساس یک استراتژی تجارت الکترونیک برنده را فراهم می کند. از این گذشته، زمانی که به نحوه راه اندازی کسب و کار آنلاین فکر می کنید، دانستن نحوه فروش محصول خود ضروری است. برای همین بهتر است از راهنمای فروش اینترنتی محصول استفاده کنید.

 

محصولات خود را پیدا کنید

 

محصولات خود را پیدا کنید

 

یکی از مهم ترین بخش های راهنمای فروش اینترنتی محصول، انتخاب آن است. اکثر فروشندگان آنلاین از 3 روش برای تهیه محصولات استفاده می کنند: خودتان آن را تولید کنید (DIY)، عمده فروشی، و drop-shipping. هر روشی مزایا و معایب خاص خود را دارد. مهم نیست چه روشی انتخاب می‌کنید، وقتی به نحوه فروش آنلاین محصول فکر می‌کنید، به دنبال محصولاتی باشید که به آن علاقه دارید و از طریق آن می توانید نیازی در بازار برطرف کنید.

 

محصول DIY

در راهنمای فروش اینترنتی محصول، نوع DIY محصولاتی هستند که خودتان درست می‌کنید، چه سرگرمی‌های کوچکی باشد که در حال تبدیل شدن به یک کسب ‌و کار هستند، یا یک کارخانه چاپ سه‌ بعدی که در گاراژ خانه احداث کردید. اقلام DIY معمولاً گران‌ترین محصولات برای تولید هستند، اما اگر میل خلاقانه‌ای داشته باشید، می‌توانند لذت‌بخش‌ترین باشند. در بسیاری از موارد، می‌توانید برای اقلام دست ساز یا بسیار تخصصی، حق بیمه دریافت کنید، فقط مطمئن شوید که زمان لازم برای ساخت محصول را در نظر بگیرید. اگر نمی توانید به اندازه کافی برای پایدار کردن کسب و کار هزینه کنیدم، باید استراتژی خود را تغییر دهید.

 

محصولات عمده

مدل سنتی خرده فروشی این است که اقلام را در تعداد زیادی از یک تولید کننده یا عمده فروش خریداری کنید و آنها را به صورت جداگانه بفروشید. چیزی که در این نوع محصول مهم است در راهنمای فروش اینترنتی محصول باید ذکر شود، این است که حتما با تولیدی معتبر کار کنید که از تهیه و ارسال به موقع محصول مطمئن شوید/

 

محصولات Dropshipped

بر اساس راهنمای فروش اینترنتی محصول، در مدل dropshipping، شما محصولات را به بازار عرضه می‌کنید و سفارش‌ها را می‌پذیرید، سپس تامین کننده آن را به شما تحویل می دهد. در ایران اولین فروشگاه اینترنتی که کسب و کار خود را به این صورت آغاز کرد، فروشگاه اینترنتی بامیلو بود که در سال 97 فعالیت خود را متوقف کرد. بعد از بامیلو، سایر فروشگاه ها مانند دیجی کالا، باسلام و … اقدام به چنین سبک فروشی کردند.

 

بازار تخصصی خود را شناسایی کنید

 

شناسایی بازار هدف

 

بازار برای یک فروشنده آنلاین بسیار بزرگ و در عین حال، رقابتی است. بهترین راه برای متمایز شدن، یافتن جایگاه مناسبی است. در مورد بازار تخصصی راهنمای فروش اینترنتی محصول، پیشنهاد می کند موارد زیر را رعایت کنید:

 

آن را جزئی تر کنید

جزئی کردن بازار هدف، بخش مهمی از راهنمای فروش اینترنتی محصول است.به عنوان مثال، اگر می‌خواهید تشک‌های یوگا بفروشید، در مقابل برندهایی قرار می‌گیرید که در حال حاضر به خوبی در بازار تثبیت شده‌اند. اما اگر تصمیم به فروش تشک‌های یوگا که برای سفر طراحی شده‌اند، با طرح‌هایی با دست نقاشی شده‌اند که ممکن است هزینه‌ها را افزایش دهد، می‌توانید مخاطبان خاص‌تری را هدف قرار دهید – مانند زنان جهانگرد بین 40 تا 55 سال.

 

به جایگاه خود فکر کنید

یکی از راه‌های شروع بازاریابی تخصصی این است که به حوزه‌هایی فکر کنید که قبلاً در آن حضور دارید – و شاید علاقه‌مند باشید. راهنمای فروش اینترنتی محصول می گوید شاید بازار تخصصی شما بازاری باشد که قبلاً در آن مشارکت داشته اید. آیا عضو گروه های رسانه های اجتماعی، تابلوهای پیام یا سایر مکان های گردهمایی آنلاین هستید؟ آیا جایی وجود دارد که مردم شما را بشناسند یا مخاطبین زیادی داشته باشید؟ اگر چنین است، این یک مکان معنادار برای شروع ارائه می دهد.

 

مطمئن شوید که قابل اجرا است

بر اساس اصول راهنمای فروش اینترنتی محصول، اطلاع از بازار شما بسیار مهم است. برای شناخت جایگاه خود:

 • از Google Trends استفاده کنید تا ببینید چه چیزی محبوب است.
 • به گروه های رسانه های اجتماعی و جوامع آنلاین مرتبط با بازار خود بپیوندید تا ببینید مردم در مورد چه چیزی صحبت می کنند.
 • رقابت خود را بررسی کنید و ببینید آیا می توانید یک شکاف را پر کنید.
 • از ابزار Google Ads Keyword Planner استفاده کنید تا ببینید بازار برای جایگاه شما چقدر بزرگ است.

 

تحقیقات بازار انجام دهید

 

انجام تحقیقات بازار

 

بخش بسیار مهمی از راهنمای فروش اینترنتی محصول، آگاهی از بازار هدف است. زمان آن فرا رسیده است که بفهمید آیا آن افراد چیزی را که شما قصد ارائه آن را دارید می خرند یا خیر – و اگر چنین است، چقدر مایل به پرداخت هستند. این بدان معنی است که شما باید ارزشی را که می توانید در بازار خود ارائه دهید ارزیابی کنید. سوالات تحقیق در مورد نحوه فروش آنلاین یک محصول عبارتند از:

 • آیا بازار محصولات شما در حال رشد است یا کاهش می یابد؟
 • میزان رضایت مردم از محصولات موجود در بازار شما چقدر است؟
 • چه نیازهایی برآورده نمی شود؟
 • افراد برای چه ویژگی هایی ارزش قائل هستند؟
 • میانگین قیمت محصولات رقبای شما چقدر است؟
 • نقاط درد مشتریان بالقوه شما چیست؟

 

رقبای خود را دنبال کنید

شما باید تعیین کنید که آیا تقاضای پایدار برای محصول شما با قیمتی که می خواهید وجود خواهد داشت یا خیر. در راهنمای فروش اینترنتی محصول پیشنهاد می شود این کار را با نگاه کردن به رقبای خود انجام دهید. آیا رقبای شما خوب کار می کنند و در حال گسترش هستند یا می بینید که شرکت ها از کار می افتند؟ موفق ترین رقبای شما چه کاری را درست انجام می دهند؟ چه چیزی از بازار فروش آنلاین کم است؟

 

از مخاطبان خود بپرسید

انجام نظر سنجی رسمی و غیر رسمی، بخش مهمی از راهنمای فروش اینترنتی محصول است که اطلاعات درستی در مورد نیاز مخاطب می دهد. همانطور که شروع به بیان ایده خود می کنید، در مورد آن در یک گروه رسانه های اجتماعی پست کنید و نظر خود را بخواهید. همچنین می توانید افرادی را در محل کار خود بیابید تا به صورت حضوری مصاحبه کنید و از آنها در مورد نیازهایشان، محصولاتی که دوست دارند و واکنش آنها به ایده های محصول شما بپرسید. نظرسنجی ها و پرسشنامه های آنلاین کمک بزرگی در این زمینه می توانند بکنند.

 

قیمت گذاری درست داشته باشید

قیمت نقشی تعیین کننده دارد، به طوریکه در راهنمای فروش اینترنتی محصول تاکید خاصی بر آن شده است. اشتباه را نکنید که  قیمت کمتر، بهتر است. مردم مایلند برای محصولات باکیفیت قیمت بالایی بپردازند. از سوی دیگر، اگر مشتریان هدف شما احساس می‌کنند که محصولات رقبای شما قیمت بالایی دارند، می‌توانید برای ارائه جایگزین اقتصادی‌تر به آنها وارد عمل شوید.

 

پرسونای خریدار ایجاد کنید

 

 

در راهنمای فروش اینترنتی محصل، تعرف پرسونا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و می تواند مسیر فروش شما را تعین کند. شخصیت خریدار تجسم بازار هدف شما به عنوان یک شخص خاص است. پرسونای خریدار راهی برای اصلاح تفکر شما در مورد نحوه فروش آنلاین یک محصول و شخصی سازی بازاریابی است.

بتسی و لوسی

برا اساس راهنمای فروش اینترنتی محصول، بتسی و لوسی را بازار هدف فروش تشک یوگا قرار می دهیم. اما او کیست؟ ممکن است او را به‌عنوان بتسی تصور کنید، یک علاقه‌مند به تناسب اندام با درآمد احتیاطی بالا که دوست دارد با دوستانش به دریای کارائیب سفر کند. بتسی دوست دارد تشک یوگای بی نظیری داشته باشد که حمل و نقل آن آسان باشد، در شرایط آب و هوایی مختلف به خوبی کار کند و دوستانش در کلاس های یوگا که با هم در استراحتگاه ها و سفرهای دریایی برگزار می کنند، تحسین کنند. یا ممکن است او را به عنوان لوسی تصور کنید، یک مسافر تجاری مکرر که اغلب تا دیروقت شب کار می کند. یک تشک یوگا نقاشی شده با دست به او دلیلی می دهد تا برای خودش وقت بگذارد و از یک تمرین آرامش بخش لذت ببرد.

هر شخص را متفاوت هدف قرار دهید ممکن است تصاویر، زبان و قیمتی که برای بازاریابی به لوسی استفاده می‌کنید با تصاویری که برای رسیدن به Betsy استفاده می‌کنید متفاوت باشد. بتسی احتمالاً به تصویری از کلاس یوگا در استراحتگاه، با ردیف‌هایی از تشک‌های رنگارنگ و یکی زیبا با دست نقاشی شده که از بقیه متمایز است، پاسخ می‌دهد. بتسی برای داشتن آن تشک هزینه بالایی می پردازد. با این حال، لوسی ممکن است به تصویری از یک اتاق هتل مجهز با یک گوشه شمع، جایی که زنی در حال مدیتیشن روی یک تشک رنگارنگ نشسته است، پاسخ دهد.

کسب‌وکار شما می‌تواند بیش از یک شخصیت خریدار داشته باشد، با تبلیغات و حتی خطوط محصول برای هر یک. بر اساس راهنمای فروش اینترنتی محصول، هر شخصیت باید با جزئیاتی مانند:

 • سن
 • جنسیت
 • درآمد
 • سرگرمی ها
 • منافع
 • روابط خانوادگی
 • ارزش های
 • اولویت های
 • کانال های رسانه های اجتماعی مورد علاقه
 • عضویت در باشگاه

 

کسب و کار خود را برند کنید

 

 

هویت برند شما بر اساس لوگو، وب سایت، مواد بازاریابی و سایر ارتباطات شما با مشتریان ساخته شده است. بر اساس راهنمای فروش اینترنتی محصول، اگر انتخاب های درستی داشته باشید، می توانید هویت برند خود را طوری شکل دهید که برای مشتریانتان منحصر به فرد و جذاب باشد.

شخصیت برند

یکی از راه‌های تشخیص هویت برندتان این است که به آن پرسونا بدهید. بر اساس راهنمای فروش اینترنتی محصول، یکی از مهم ترین کارهایی که برای داشتن فروش باید انجام دهید، تعریف پرسونا است. نام تجاری خود را به عنوان یک شخصیت کارتونی تصور کنید: چگونه به نظر می رسد؟ چند سالشه؟ آیا جنسیت دارد؟ صداش چطوره؟ چگونه لباس می پوشد؟ چه نوع کارهایی انجام می دهد؟ آیا این یک موج سوار، یک استاد دانشگاه، یک کرم کتاب، یک هیپی، یک هنرمند، یک عاشق طبیعت است؟ هویت برند شما در نحوه استفاده از زبان، لوگوی شما، تصاویری که انتخاب می کنید و رنگ هایی که انتخاب می کنید بیان می شود. اگر آن انتخاب ها را بدون برنامه انجام دهید، تشخیص برند شما برای مشتریان سخت خواهد بود. راهنمای فروش اینترنتی محصول می گوید برای داشتن هویت برند قوی روی شخصیت آن تمرکز کنید.

هویت بصری

در راهنمای فروش اینترنتی محصول، انتخاب لوگو که ظاهر برند شما را نشان می دهد، اهمیت زیادی دارد. لوگوی شما باید ساده و گویا باشد. طرح های پیچیده زمانی که در فضاهای کوچک چاپ می شوند یا به صورت سیاه و سفید تولید می شوند خوب کار نمی کنند. از آنجایی که لوگوی شما بر روی هر چیزی که ایجاد می کنید خواهد بود، باید با دقت ساخته شود تا هویت برند شما را منتقل کند. می توانید خودتان با استفاده از یک سازنده لوگوی آنلاین رایگان مانند Canva (بیشتر آنها برای دانلود طرحتان هزینه ای از شما دریافت می کنند) ایجاد کنید یا یک طراح گرافیک استخدام کنید.

 

وب سایت تجارت الکترونیک خود را بسازید

 

برای خود وبسایت بسازید

 

بر اساس اصولی که در راهنمای فروش اینترنتی محصول آمده است، کسب و کار خود را با ایجاد یک وب سایت که عناصر هویت برند شما را در خود جای دهد شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که طراحی وب سایت شما یافتن محصولات شما را برای خریداران آسان می کند. تصاویر را آپلود کنید، مشخصات را بنویسید، و جزئیات مربوط به حمل و نقل را بگنجانید تا مشتریان شما دقیقا بفهمند که چه چیزی می‌خرند (و چرا باید). ساخت وبسایت برای راه اندازی استارت آپ نیز، بسیار توصیه شده است.

 

فرآیندهایی را برای پرداخت، حمل و نقل و ارتباط برقرار کنید

 

چینش فرآیند خرید

 

راهنمای فروش اینترنتی محصول اعلام می کند که پایه ای ترین مرحله قبل از احداث سایت فروش محصول، پیش بینی روش جمع آوری و ارسال کالا است. اگر خودتان حمل و نقل را انجام می دهید، برای تنظیم گزینه های حمل و نقل خود در سایت به اعداد دقیق نیاز دارید. مشتریان عاشق حمل و نقل رایگان هستند، اما اگر قصد ارائه آن را دارید، این هزینه ها باید در قیمت محصول شما لحاظ شود. همچنین، هنگام تنظیم ساختار قیمت و نرخ حمل و نقل، هزینه جعبه ها و مواد بسته بندی را فراموش نکنید. هنگامی که شخصی خرید می کند، مطمئن شوید که اطلاعات او با استفاده از نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) ذخیره می شود. به این ترتیب می‌توانید اعلان‌های سفارش را ارسال کنید، پس از خرید آن‌ها را پیگیری کنید و برای ایجاد وفاداری مشتری در تماس باشید.

 

محتوای محصول با کیفیت بالا ایجاد کنید

 

 

برای افزایش فروش در اینستاگرام، محتوای تصویری که تولید می کنید بسیار اهمیت دارد.  راهنمای فروش اینترنتی محصول پیشنهاد می کند برای تولید محتوا، به موارد زیر دقت کنید:

تصاویر

تصاویر شما باید 2 ویژگی را داشته باشند: محصول را مطلوب جلوه دهند و با تصویر برند شما هماهنگ باشند

 • اگر عرضه‌ کننده محصول شما عکس‌های محصول حرفه‌ ای را در اختیار شما قرار می‌ دهد، بررسی کنید که هنگام استفاده از آنها چه قوانینی را باید رعایت کنید. اگر اجازه دارید آنها را تغییر دهید، آنها را برش دهید و لوگوی خود را اضافه کنید تا آنها را برای سایت خود منحصر به فرد کنید.
 • راهنمای فروش اینترنتی محصول می گوید، اگر خودتان قصد عکاسی دارید، به بهترین و گران ترین تجهیزات نیاز ندارید. بسیاری از گوشی های هوشمند امروزی عکس های شگفت انگیزی می گیرند. برای گرفتن عکس های خوب این موارد را در نظر داشته باشید:
 • روشنایی روشن را تنظیم کنید. از چراغ های مغازه استفاده کنید، سایه ها را از روی لامپ ها بردارید و آنها را نزدیک کنید یا از نور طبیعی استفاده کنید. با نزدیک شدن به محصول، اطلاعات دقیق تر و جزئی تری از آن را می توانید ارائه دهید.
 • به جای اینکه از محصول خود از بالا عکس بگیرید، با آن تا سطح چشم پایین بیایید و از نزدیک عکس بگیرید.
 • جزئیات را برجسته کنید. لازم نیست کل محصول را در هر عکس قاب کنید. از جزئیات خاصی عکس بگیرید که نشان می دهد چرا بیننده شما باید این محصول را بخواهد.
 • بر اساس اصول راهنمای فروش اینترنتی محصول، باید هزاران عکس بگیرید. حتی حرفه ای ها صدها عکس می گیرند تا یک عکس عالی بگیرند. اگر می توانید دوربین ها و گوشی های مختلف را امتحان کنید و از زوایای مختلف و در نورهای مختلف عکس بگیرید.
 • برای هر محصول، یک تصویر امضا به علاوه چندین تصویر دقیق انتخاب کنید. برای بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) خوب است که نام فایل های تصویری خود را که شامل کلمات کلیدی هدف شما می شود، در هنگام آپلود آنها یا اضافه کردن متن جایگزین (alt) در اختیار شما قرار دهد.

توضیحات محصول

بر اساس راهنمای فروش اینترنتی محصول، برای محتوای خوب باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • توضیحات محصول شما باید کامل باشد، اما در یک نگاه برای یک فرد پرمشغله به راحتی می توان آن را توضیح داد.
 • فضای تیتر را هدر ندهید از نام‌های توصیفی محصول استفاده کنید که به مردم (و موتورهای جستجو) بگوید دقیقاً چه کالایی است.
 • با یک مرور کلی شروع کنید. در بالای صفحه، در یک جمله یا 2 به افراد بگویید که چرا باید به این محصول اهمیت دهند و چگونه نیازهای آنها را برآورده می کند.
 • مختصر باشید وقتی افراد پرمشغله دیواری از متن را می بینند، اغلب کلیک می کنند. خود را به چند پاراگراف کوتاه محدود کنید.
 • از سرفصل های موضوع استفاده کنید سرفصل ها می توانند صفحه را شکسته و آن را قابل اسکن کنند. برخی از افراد فقط سرفصل ها را مرور می کنند و متن زیر را نمی خوانند، بنابراین کلمات قانع کننده و توصیفی را برای عنوان خود انتخاب کنید و در صورت امکان کلمات کلیدی را وارد کنید.
 • جزئیات را قابل هضم کنید. از لیست های گلوله ای استفاده کنید تا صفحه خود را جذاب و خوانا نگه دارید.
 • درخواست بررسی همیشه مشتریان خود را تشویق کنید تا نظرات خود را بنویسند. ارائه محصولات رایگان در ازای نظرات صادقانه به گروه محدودی از افراد را در نظر بگیرید تا اولین نظرات خود را در صفحه دریافت کنید.

 

محصولات خود را تبلیغ کنید

 

تبلیغ محصولات

 

هنگامی که وب سایت ساخته می شود و آماده فروش هستید، راه های زیادی برای ارائه محصول خود در مقابل مشتریان بالقوه وجود دارد که در راهنمای فروش اینترنتی محصول ثبت شده اند:

رسانه های اجتماعی: از هشتگ ها و تبلیغات پولی برای گسترش دسترسی خود استفاده کنید.

اینفلوئنسر مارکتینگ: نمونه‌های رایگان را برای افراد مشهور در جایگاه خود ارسال کنید.

گروه های فیس بوک: در این پلتفرم با بازار هدف خود ارتباط برقرار کنید.

تبلیغات گوگل: محصولات خود را در معرض دید مردم در سراسر وب قرار دهید.

بازاریابی محتوا: پست های وبلاگ را منتشر کنید تا ترافیک ارگانیک را به سایت خود بیاورید.

تبلیغات دهان به دهان: مشتریان خود را تشویق کنید تا این خبر را منتشر کنند.

ویدیوهای YouTube: کانالی را برای نمایش محصولات خود راه اندازی کنید.

 

اگرچه امکان فروش مستقیم در صفحات رسانه های اجتماعی وجود دارد، اما این تمرین خوبی است که ترافیک را به وب سایت خود هدایت کنید تا بتوانید مشتریان را برای پیوستن به لیست ایمیل خود ترغیب کنید. بر اساس راهنمای فروش اینترنتی محصول، داشتن وبسایت فعال و به روز یکی از بهترین روش ها برای فروش است. انتقال ترافیک به وب سایت شما همچنین به شما این امکان را می دهد که اگر بازدیدکنندگان قبل از خرید هر چیزی سرگردان شوند، ایمیل های سبد خرید رها شده و سایر تبلیغات هدفمند ارسال کنید. همچنین می‌توانید از Google Ads برای هدف‌گیری مجدد بازدیدکنندگانی که سایت شما را ترک کرده‌اند، استفاده کنید و محصولاتی را که به آن‌ها علاقه نشان داده‌اند یادآوری کنید.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید