زندگی می تواند شامل چالش هایی باشد که ممکن است غیر قابل غلبه به نظر برسند. ممکن است احساس فرسودگی و ناتوانی در کنار آمدن داشته باشید یا آنقدر ضعیف باشید که به تسلیم شدن از زندگی فکر کرده باشید. بدانید که در این احساسات تنها نیستید. بسیاری از مردم این احساسات را تجربه کرده‌اند.

دست کشیدن از زندگیدست کشیدن از زندگی به چه معناست

تمایل به تسلیم شدن می تواند پاسخی طبیعی به شرایط مختلف زندگی از جمله استرس، فرسودگی شغلی، بیماری روانی و ترس باشد. تلاش برای عبور از پیچیدگی های زندگی می تواند خسته کننده باشد. ممکن است افکار منفی، علائم افسردگی یا افکار خودکشی را تجربه کنید. شاید شما در غم از دست دادن یکی از اعضای خانواده هستید، یا ممکن است با درد مسائل مربوط به رابطه، جدایی یا طلاق دست و پنجه نرم کنید. بسیاری از اتفاقات ترسناک و آسیب زا ممکن است برای افراد رخ دهد که باعث ناراحتی می شود و شما تنها نیستید.

اگر می خواهید تسلیم شوید، با عزیزان خود تماس بگیرید و به آنها بگویید که به کمک نیاز دارید. اگر ناراضی هستید، درخواست کمک می تواند دشوار باشد، اما سیستم پشتیبانی شما می تواند منبع سالمی باشد. با یکی از نزدیکان خود صحبت کنید و به او بگویید که به کمک نیاز دارید. علاوه بر تماس با شبکه پشتیبانی خود، به دنبال راهنمایی یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز باشید. اگر سیستم حمایتی ندارید، یک متخصص سلامت روان می‌تواند حمایت کند و به شما کمک کند.

افرادی که برای یافتن شادی در زندگی تلاش می کنند ممکن است با  آنهدونیا مواجه شوند که ناتوانی فرد در تجربه لذت را توصیف می کند. این سندرم را می توان از طریق درمان درمان کرد، مانند سایر علائم افسردگی، شرایط مختلف سلامت روان و استرس.

نشانه هایی که می خواهید تسلیم شوید

این تصور غلط وجود دارد که دست کشیدن از زندگی به این معناست که انسان می خواهد بمیرد. با این حال، این گفته لزوما درست نیست. افرادی که وسوسه می شوند این کار را انجام دهند ممکن است خواهان کمک، راهنمایی، شفا، دلیلی برای زندگی یا مداخله ای متناسب با نیاز خود باشند.

تصدیق افکارتان می تواند راهی برای درک بهتر این باشد که چرا میل به تسلیم شدن را حس می کنید. ممکن است افکاری مانند این داشته باشید:

 • چرا باید زندگی کنم؟
 • من دیگر چیزی برای زندگی ندارم.
 • من از زندگی خستم.
 • من به هیچ چیز اهمیت نمی دهم.
 • چه فایده ای دارد؟

چرا مردم از زندگی دست می کشند؟

در زیر چند دلیل وجود دارد که ممکن است فردی زندگی را کنار بگذارد و اینکه چگونه این چالش ها می توانند بر سلامت روان تأثیر بگذارند.

ناامنی مالی

افرادی که با ناامنی مالی مواجه هستند ممکن است بخواهند به دلیل احساس ناامیدی یا فرسودگی شغلی زندگی را رها کنند. مشکلات مالی می تواند بر سلامت روان فرد تأثیر بگذارد. امور مالی اغلب در صدر فهرست موضوعاتی است که افراد در روابط و زندگی روزمره روی آنها تمرکز می کنند و می توانند باعث استرس و بدتر شدن علائم اضطراب یا افسردگی شوند.

تعارض رابطه

جدایی سخت یا طلاق می تواند باعث غم و اندوه و ناامیدی عاطفی قابل توجهی شود. در حالی که برخی به الگوهای مضر مانند افزایش مصرف مواد و رفتارهای تنشی متوسل می‌شوند، جدایی‌ها نیز ممکن است علائم افسردگی را ایجاد کرده یا بدتر کنند. دانستن اینکه این تاثیرات اغلب کوتاه مدت هستند ممکن است مفید باشد. همچنین می توانید از یک مشاور غم و اندوه و از دست دادن راهنمایی بگیرید.

مرگ یکی از عزیزان

برخی افراد پس از مرگ یکی از عزیزان، بازگشت به خود بودن و بازگشت به روال عادی را دشوارتر می دانند. غم و اندوه می تواند باعث افسردگی و انزوا شود. گروه‌های پشتیبانی غم و اندوه ممکن است به شما کمک کنند با دیگرانی که ضررهای مشابهی را تجربه می‌کنند ارتباط برقرار کنید.

تنهایی

در حالی که برخی افراد تنها بودن را ترجیح می دهند، برخی دیگر ممکن است برای کنار آمدن با تنهایی با مشکل مواجه شوند یا با سطحی از تنهایی و انزوا مواجه شوند که باعث ایجاد شرایط سلامت روانی می شود. تنهایی با افسردگی و اختلالات اضطرابی مرتبط است که می تواند انزوا را افزایش دهد. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که انسان‌ها برای سالم بودن به تعامل اجتماعی نیاز دارند ، بنابراین حتی افراد درون‌گرا نیز ممکن است از گذراندن وقت با دوستان و خانواده سود ببرند.

دست کشیدن از زندگیشرایط سلامت روان

احساس ناامیدی ممکن است نشان دهنده یک بیماری روانی از جمله افسردگی باشد . سایر علائم اختلال افسردگی اساسی شامل موارد زیر است:

 • غم و اندوه یا پوچی مداوم
 • کاهش سطح انرژی
 • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید
 • مشکل در تمرکز
 • تغییر در الگوهای غذا خوردن یا خواب
 • افکار خودکشی

افرادی که افسردگی را تجربه می‌کنند ممکن است افکار تحریف شده‌ای در مورد خود، دیگران و جهان داشته باشند و برای دیدن خارج از چشم‌انداز خود تلاش کنند.

اگر فکر می کنید ممکن است علائم افسردگی را تجربه کنید، از یک متخصص سلامت روان کمک بگیرید. افسردگی اغلب با درمان، دارو یا ترکیبی قابل درمان است.

حس عدم تناسب

برخی از افراد خود را بیگانه می بینند. آنها ممکن است درک کنند که به راحتی با یکدیگر سازگار نیستند و هیچ شباهتی با دیگران ندارند. باور به اینکه کسی را ندارید که با او ارتباط برقرار کنید، می تواند بر عزت نفس و اعتماد به نفس شما تأثیر بگذارد. این می تواند شما را از ارتباط با جهان منصرف کند و یک جهان بینی بدبینانه را تقویت کند.

آیا طبیعی است که بخواهم وقتی مشکلی ندارم تسلیم شوم؟

در برخی موارد، کسانی که شغلی را دوست دارند، خانواده ای شاد، همسری فوق العاده و دارایی های مادی فراوان دارند، ممکن است هنوز احساس کنند که می خواهند زندگی خود را رها کنند. در این موارد، ممکن است یک نگرانی اساسی وجود داشته باشد که فرد هنوز آن را کشف نکرده باشد. منبع ناراحتی آنها می تواند به دوران کودکی یا هر تجربه آسیب زا برگردد.

اختلال افسردگی، شرایط ناشناخته زندگی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) یا اضطراب می تواند عاملی در ایجاد این احساسات باشد. در این موارد، درمان می تواند مفید باشد، زیرا یک درمانگر ممکن است به شما در شناسایی علل احساساتتان کمک کند. حتی اگر علتی را مشخص نکنید، درمان همچنان می تواند در درمان علائم موثر باشد.

چگونه با تمایل دست کشیدن از زندگی کنار بیاییم

تمایل به تسلیم شدن اغلب موقتی است. با تلاش، حمایت و درمان، ممکن است متوجه شوید که این احساسات ناپدید یا کاهش می یابد. در زیر چند مرحله وجود دارد که می توانید برای شروع انجام دهید.

اطراف خود را با افراد مثبت احاطه کنید

افرادی که بدبینی، قضاوت و نامهربانی را گسترش می دهند ممکن است باعث آسیب به زندگی شما شوند. سعی کنید زمان بیشتری را با افرادی بگذرانید که از شما حمایت بی پایان و عشق بی قید و شرط ارائه می کنند. علاوه بر این، سعی کنید روابطی با تعادل سالم بین دادن و گرفتن پیدا کنید. به کسانی که دوستشان دارید مراقبت کنید و مطمئن شوید که آنها مراقبت را پس می دهند.

دوستان جدیدی پیدا کنید یا به یک گروه پشتیبانی بپیوندید

گروه‌های پشتیبانی نه تنها برای کمک به شما در مواجهه با بخش‌های پیچیده زندگی مفید هستند، بلکه راهی برای ارتباط با افرادی هستند که با چالش‌های مشابه شما روبرو هستند. افرادی که می توانند با موقعیت شما ارتباط برقرار کنند و آنها را درک کنند ممکن است به دوستان نزدیک یا مربی تبدیل شوند.

دست کشیدن از زندگیانتخاب شغل دوم

اگر چالش های مالی یا شغلی شکست خورده را تجربه می کنید، کار به سمت آینده ای با ثبات تر ممکن است سلامت روان شما را بهبود بخشد. با فداکاری و راهنمایی، ممکن است بتوانید تغییری ایجاد کنید. یکی از راه های انجام این کار این است که با یک مشاور یا مربی شغلی صحبت کنید. این افراد می توانند ایده هایی برای درخواست شغل جدید یا تقویت موفقیت شما در شغل فعلی ارائه دهند.

اگر می خواهید مسیر جدیدی را امتحان کنید، می توانید یک شغل پاره وقت یا کار آزاد را امتحان کنید. کنسرت های کوچک زیادی وجود دارد که می توانید به طور موقت برای پرداخت هزینه های زندگی در زمان های سخت شرکت کنید. علاوه بر این، سعی کنید ارزش خود را در خارج از محل کار به خاطر بسپارید و به خاطر داشته باشید که شغل شما را تعریف نمی کند.

در روابط جبران کنید

اگر جدایی سختی را تجربه کرده اید، مقابله با احساساتتان می تواند سخت باشد. سعی کنید شروع به پردازش احساسات خود کنید. دوستان جدیدی پیدا کنید، زمانی که هنوز خیلی زود است که به روابط دوستی جدید فکر کنید. می‌توانید با افراد همسایه‌تان ارتباط برقرار کنید، برای گردش با دوستان قدیمی برنامه‌ریزی کنید، یا برای شروع به یک گروه ملاقات بپیوندید.

اگر در رابطه زناشویی یا رابطه خود دچار اختلافاتی شده اید، می توانید شروع به جبران کنید. برخی از افراد زوج درمانی را به عنوان قالبی برای دریافت حمایت انتخاب می کنند. یک مشاور ازدواج می تواند به شما در رفع نگرانی ها کمک کند و شما را در تصمیم گیری های سالم راهنمایی کند.

صرفه جویی در پول

اگرچه همه نمی توانند در پول خود صرفه جویی کنند، اما صرفه جویی در هر مقدار ممکن است بهتر از صرفه جویی در هزینه باشد. وقتی پول اضافی دارید، یا یک هدیه نقدی دریافت می‌کنید، آن را در یک شیشه یا جعبه قرار دهید تا برای مواقع اضطراری یا رویدادهای خاص پس‌انداز کنید. صرفه جویی در پول ممکن است با کمک کردن به شما در برابر ترس هایتان استرس را کاهش دهد. اگر از نداشتن پول برای شرایط اضطراری می ترسید، پس انداز کردن پول ممکن است این ترس را تسکین دهد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید