تامین سلامت جسمی و روانی هموطنان، همواره یکی از دغدغه های نجوا نیوز بوده است. از این رو، تصمیم گرفتیم اطلاع رسانی دقیق و درستی در زمینه بیماری هایی که در حال افزایش هستند، داشته باشیم.

 

بیماری ام اس

 

مولتیپل اسکلروزیس (MS) بیماری ناتوان کننده مغز و نخاع (سیستم عصبی مرکزی) است. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به غلاف محافظ (میلین) که رشته های عصبی را می پوشاند حمله می کند و باعث ایجاد مشکلات ارتباطی بین مغز و بقیه بدن می شود. در نهایت، این بیماری می تواند باعث آسیب دائمی یا تخریب فیبرهای عصبی شود. علائم و نشانه های ام اس بسیار متفاوت است و به میزان آسیب عصبی و اینکه کدام اعصاب تحت تأثیر قرار می گیرند بستگی دارد. برخی از افراد مبتلا به ام اس شدید ممکن است توانایی راه رفتن مستقل را از دست بدهند یا کاملا توانایی راه رفتن را نداشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است دوره های طولانی بهبودی را بدون هیچ علامت جدیدی تجربه کنند. در حال حاضر راهی برای جلوگیری از بیماری ام اس وجود ندارد. با این حال، درمان‌ها می‌توانند به تسریع بهبودی پس از حملات، اصلاح دوره بیماری و کنترل علائم کمک کنند.

 

از علائم بیماری ام اس چیست؟

علائم و نشانه‌های مولتیپل اسکلروزیس ممکن است از فردی به فرد دیگر و در طول دوره بیماری بسته به محل رشته‌های عصبی آسیب‌دیده، بسیار متفاوت باشد. علائم اغلب بر حرکت تأثیر می گذارند. مانند:

 • بی حسی یا ضعف در یک یا چند اندام که معمولاً در یک سمت بدن به صورت همزمان رخ می دهد، یا ممکن است این ضعف در پاها و تنه حس شود
 • احساس شوک الکتریکی که با حرکات خاصی در گردن، به ویژه خم شدن گردن به سمت جلو رخ می دهد
 • لرزش، عدم هماهنگی یا راه رفتن نامتعادل

 

بخش دیگری از علائم ام اس اثر خود را روی سیستم بینایی می گذارند. از جمله این علائم می توان به این موارد اشاره کرد:

 • از دست دادن جزئی، یا کامل بینایی. این حالت در یک چشم رخ می دهد و معمولا همراه با درد در هنگام حرکت چشم همراه است
 • دوبینی طولانی مدت
 • تاری دید

 

علائم دیگری که به طور کلی روی بدن تاثیرگذار هستند عبارتند از:

 • لکنت زبان
 • خستگی
 • سرگیجه
 • سوزن سوزن شدن یا درد در قسمت هایی از بدن
 • مشکلات در عملکرد جنسی، روده و مثانه

 

راه های پیشگیری از ام اس

با توجه به اینکه دلایل ابتلا به ام اس هنوز به طور کامل مشخص نشده است، تحقیقات تابحال نتوانسته اند راهی برای جلوگیری از ابتلا به ام اس پیدا کنند. اما مطالعات نشان داده که رعایت یک سری از فاکتورها در تعدیل این بیماری نقش دارند. در نتیجه، با مصرف اصولی آنها و داشتن سبک زندگی سالم، می توان در مسیر جلوگیری از ام اس، قدم های مفیدی برداشت. این موارد عبارتند از:

میزان نمک و شکر را کنترل کنید

 

اثر مصرف قند و شکر بر ام اس

 

برای پیشگیری از ام اس، باید تغذیه سالم داشته باشید. یکی از عواملی که در تمامی غذاهای مصرفی ما وجود دارد و عدم کنترل آن می تواند عواقب غیرقابل کنترلی داشته باشد، مصرف بی رویه نمک و شکر است. بر کسی پوشیده نیست که مصرف کنترل نشده نمک باعث ایجاد مشکلات فشار خون و مصرف شکر، منجر به دیابت می شود. این در حالی است که هریک از این بیماری ها به تنهایی می توانند در روند بهبود بیماری ام اس اختلال ایجاد کنند. در نتیجه برای حفظ سلامت بدن، میزان مصرف نمک و شکر را به حداقل ممکن برسانید.

 

مصرف ویتامین D

 

مصرف ویتامین دی برای جلوگیری از ام اس

 

تحقیقات نشان می دهند که مصرف منظم ویتامین D تا حد زیادی در جلوگیری از بیماری ام اس موثر است. به طور استاندارد، باید در روز 1000 IU (واحد جهانی) به بدن ویتامین D برسد. شما می توانید این میزان را با مصرف قرص ویتامین دی تامین کنید. این ویتامین همچنین از بروز افسردگی نیز، جلوگیری می کند. شما می توانید از طریق مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین دی نیز، این میزان را تامین کنید.

 

سطح استرس را کم کنید

 

کاهش استرس برای جلوگیری از ام اس

 

یکی از بزرگترین ریسک فاکتورهایی که باعث افزایش احتمال ابتلا به ام اس می شود، قرار گرفتن در معرض استرس و بیماری های عصبی است. با توجه به اینکه خود بیماری ام اس، یک بیماری تخریب کننده عصبی است، هرگونه آسیب به اعصاب می تواند زمینه ابتلا به آن را فراهم کند. برای جلوگیری از بیماری ام اس سعی کنید همواره تنش های عصبی را از خود دور کنید. برای این کار پیشنهاد می شود به صورت برنامه ریزی شده با مشاور و درمانگر در ارتباط باشید تا به شما در زمینه مدیریت مسائل مربوط به زندگی، کمک کند. مراجعه به درمانگر می تواند از بروز افسردگی نیز جلوگیری کند. با توجه به اینکه افسردگی نیز زمینه ساز ابتلا به ام اس است، اجتناب از آن نقش مهمی در حفظ سلامت بدن در مقابل این بیماری دارد.

 

به طور منظم ورزش کنید

 

 

ورزش کردن فواید بسیار زیادی دارد. با داشتن برنامه ورزشی منظم و اصولی، نه تنها به سلامت فیزیکی بدن خود کمک می کنید، بلکه با رهایش هورمونها، از ابتلا به بیماری های عصبی نیز جلوگیری می کنید. داشتن تحرک جسمی باعث ایجاد آبشاری از اثرات مفید در بدن می شود که تنظیم هر کدام، سلامت بدن را تامین کرده و باعث جلوگیری از ام اس می شوند. یکی از مهم ترین اثری که ورزش دارد و می تواند نقش به سزایی در جلوگیری از بیماری ام اس داشته باشد، رهایش اندورفین در مغز است. اندورفین هورمون شادی بخش است که به عنوان مخدر درونی شناخته می شود. با توجه به اینکه رهایش هرچه بیشتر اندورفین باعث ایجاد احساس آرامش در بدن می شود، می تواند نقش به سزایی در پیشگیری بیماری ام اس داشته باشد.

به سیگار نه بگویید

قرار داشتن در معرض دود سیگار، می تواند یکی از عوامل اصلی به ام اس باشد و احتمال ابتلا به بیماری را به میزان یک و نیم درصد نسبت به کسانی که سیگاری نیستند بالا ببرد. هر چه بیشتر سیگار بکشید، خطر ابتلا به بیماری هم بالاتر می رود.

در هر حال اگر به بیماری ام اس مبتلا هستید، دلیل بیشتری وجود دارد که آن را ترک کنید. تحقیقات نشان می دهد سیگار کشیدن باعث پیشرفت این بیماری می شود.

امگاس را افزایش دهید

داشتن یک رزیم غذایی سالم و حفظ تعادل وزن بسیار مهم است، اما باید مطمئن باشید که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن برای سیستم ایمنی و عصبی سالم را دریافت می کند. تحقیقات نشان می دهد کشورهای که ماهی بیشتر مصرف می کنند، میزان کمتری این بیماری را می گیرند، که اکثر کارشناش های تغذیه بر این باورند که دلیل اثرات ضد التهابی روغن امگاس می باشد.

با مصرف مکمل های روغن امگاس در افرادی که مبتلا به ام اس هستند را کاهش می دهد و از پیشرفت معلولیت جلوگیری می کند.

امید به آینده

شاید اینطور باشد که به طور کامل به از بین بردن و جلوگیری از ام اس دست پیدا نکرده باشیم، اما قطعا در مسیر درست قرار داریم. پزشکان بر روی برخی از اقدامات پیشگیرانه هیجان انگیز که ممکن است به ما در آینده کمک شایانی کند، کار می کنند.

پس در آخر باید گفت، مراقبت و نگهداری از بدن یکی از بهترین شکل های پیشگیری از ام اس می باشد. به علاوه امید داشتن بله آینده!

سخن آخر اینکه، اولین نکته برای جلوگیری از بیماری ام اس و یا هر بیماری دیگری در بدن، داشتن زندگی سالم و دوری از تنش های روزمره است. البته، با توجه به مشغله هایی که هرروز با آنها دست و پنجه نرم می کنیم، نداشتن استرس کمی دور از تصور به نظر می رسد. نجوا نیوز به شما پیشنهاد می کند که با داشتن سبک زندگی سالم که شامل تغذیه درست، خواب کافی و برنامه ورزشی منظم می شود، تا حد زیادی اثرات مضر تنش های روزمره را جبران کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید