احتمالاً فردی را می شناسید که سیگار می کشد – یک دوست خوب یا شاید یکی از عزیزان – و تعجب می کنید که چرا سیگار را ترک نمی کند. خوب، مبارزه با میل به سیگار کشیدن و ترک سیگار برای همیشه آسان نیست. مسئله صرفاً مصمم بودن به توقف و دور انداختن آن سیگار نیست.

در واقع، بیشتر سیگاری‌ها سعی می‌کنند تاریخ ترک را تعیین کنند و بارها قبل از اینکه واقعاً موفق به ترک این عادت شوند، آن را ترک کنند.

به همین دلیل است که هرکسی که سعی در ترک سیگار دارد به کمک و حمایت هر چه بیشتر نیاز دارد و شما می توانید به او کمک کرده و تشویق کنید.

ترک سیگاربه کسی کمک کنید اولین قدم را برای ترک سیگار بردارد

هر سیگاری دلیل متفاوتی برای سیگار کشیدن دارد. بنابراین چگونه می توانید به او کمک کنید که ترک کند؟ در اینجا یک راهنمای 4 مرحله ای آمده است.

 • مرحله 1: درک کنید که چرا کسی سیگار می کشد
 • مرحله 2: از لحن مثبت استفاده کنید
 • مرحله 3: زمان مناسبی را برای مطرح کردن موضوع انتخاب کنید
 • مرحله 4: نگرش فرد سیگاری نسبت به سیگار کشیدن را بسنجید و بر این اساس به او کمک کنید

مرحله 1: درک کنید که چرا کسی سیگار می کشد

دلایل زیادی وجود دارد که چرا مردم سیگار می شوند. در اینجا 3 دلیل رایج ذکر شده است.

دلیل 1: در ذهن است.

افرادی که به این دلیل سیگار می کشند این کار را به این دلیل انجام می دهند که احساس استرس، ناراحتی، ناراحتی یا حتی بی حوصلگی می کنند. آنها سیگار کشیدن را به عنوان عاملی برای منحرف کردن مشکلاتشان یا راهی برای مقابله با استرسشان شروع می کنند.

دلیل دوم: این یک عادت است.

پس از مدتی سیگار کشیدن، سیگار کشیدن می تواند به یک عادت روتین تبدیل شود. یک فرد سیگاری ممکن است به طور خودکار سیگار را در مکان های خاص، در زمان های خاص یا حتی با افراد خاصی روشن کند. او اغلب ناخودآگاه دستش را به سیگار می کشد تا دستش را مشغول کند.

دلیل 3: این یک اعتیاد است.

سیگار اعتیاد آور است زیرا حاوی ماده مخدر نیکوتین است که به اندازه هروئین و کوکائین اعتیاد آور است. این به سیگاری‌ها احساس «احساس خوب» موقتی می‌دهد و باعث می‌شود که بیشتر هوس کنند. آنها به نیکوتین اعتیاد پیدا می کنند.

ترک سیگارمرحله 2: از لحن مثبت استفاده کنید

نق نزنيد، سرزنش نكنيد، تهديد نكنيد يا موعظه نكنيد زيرا اينها كارساز نيستند! این فقط باعث می شود فرد سیگاری حالت دفاعی بگیرد و او را خاموش کند. همیشه از لحن مثبت استفاده کنید.

مرحله 3: زمان مناسبی را برای مطرح کردن موضوع انتخاب کنید

زمان مناسب را برای مطرح کردن موضوع پیدا کنید – زمانی که سیگاری پذیرای بیشتری باشد. این معمولا زمانی است که او احساس آرامش و راحتی می کند. حمایت و تشویق بدون قضاوت شما در زمان مناسب بهترین کار را خواهد داشت. برخی از مثال‌ها عبارتند از – صرف غذا، استراحت، پیاده‌روی عصرانه.

زمانی را انتخاب نکنید که فرد سیگاری استرس، خسته یا عجله دارد، زیرا ممکن است تلاش شما نتیجه معکوس داشته باشد.

مرحله 4: نگرش فرد سیگاری نسبت به سیگار کشیدن را بسنجید و بر این اساس به او کمک کنید

یک راه خوب برای سنجش نگرش یک فرد سیگاری این است که بپرسید آیا او به ترک فکر کرده است یا خیر، سپس برای حرکت خالص خود برنامه ریزی کنید. به طور کلی، افراد سیگاری در 3 مرحله قرار می گیرند.

مرحله 1 (سیگاری راضی): به ترک فکر نمی کنم یا قبلاً سعی در ترک آن نکرده ام اما علاقه ای به تلاش مجدد ندارم

برای ارائه کمک چه باید کرد؟

به آرامی تشویق کنید

به دیدگاه فرد سیگاری در مورد سیگار احترام بگذارید و درک کنید و او را مجبور به ترک نکنید. به آنها اطلاع دهید که اگر او تصمیم به انجام این کار بگیرد، شما آماده حمایت خود خواهید بود. همچنین می توانید با درک انگیزه سیگار کشیدن آنها به طور نامحسوس سعی کنید درک او از سیگار را در طول زمان تغییر دهید.

اعتماد به نفس او را بالا ببرید

برخی از سیگاری‌ها ممکن است قبلاً سعی در ترک سیگار داشته باشند، اما تلاش‌های ناموفق آنها روحیه آنها را تضعیف کرده و باعث شده احساس کنند نمی‌توانند سیگار را ترک کنند. به آنها اطمینان دهید که بیشتر سیگاری ها قبل از اینکه واقعاً با موفقیت ترک کنند، 3 تا 4 بار تلاش می کنند. به او یادآوری کنید که تلاش مجدد شرم آور نیست.

نگرانی خود را بیان کنید

اگر تلاش شما برای کمک به یک سیگاری در چند بار اول به نتیجه نرسید، ناامید نشوید. برای مدتی موضوع را رها کنید و بعداً دوباره امتحان کنید. به یاد داشته باشید که دوست یا عزیز شما مدتی است که سیگار می کشد و برای ترک سیگار به زمان و تلاش مداوم نیاز دارد.

مرحله 2 (سیگاری بلاتکلیف): به زودی به ترک فکر می کنید

برای ارائه کمک چه باید کرد؟

حمایت خود را نشان دهید

بگذارید سیگاری بفهمد که از اینکه به ترک سیگار فکر کرده است خوشحال هستید. در مورد علاقه و نارضایتی های او در مورد سیگار بحث کنید و از این اطلاعات برای سوق دادن او به سمت تمایل بیشتر به سیگار کشیدن در طول زمان استفاده کنید.

فعالانه کمک کنید

دریابید که چه چیزی او را از انجام تعهد باز می دارد و سعی کنید به رفع موانعی که می تواند اعتماد به نفس فرد سیگاری را متزلزل کند کمک کنید. به فرد سیگاری اطمینان دهید که برای افراد سیگاری طبیعی است که 3-4 تلاش برای ترک موفقیت آمیز سیگار انجام دهند. موارد دیگری را به دوست خود یادآوری کنید که او بیش از یک بار تلاش کرده است تا به موفقیت برسد.

ترک سیگارراه حل هایی برای موانع یا بلوک های ذهنی ارائه دهید

در زیر چند نمونه از موانعی که ممکن است افراد سیگاری با آن مواجه شوند و آنچه می توانید در پاسخ بگویید آورده شده است.

چرا مردم سیگار می کشند؟

یک فرد سیگاری ممکن است بگوید “من نمی توانم سیگار را ترک کنم زیرا …”

آنچه می توانید بگویید:

میترسم چاق بشم

همه افراد با ترک وزن اضافه نمی کنند. تغذیه سالم و ورزش می تواند به جلوگیری از این امر کمک کند.

قدرت اراده ندارم

البته که انجامش میدی. اگر می توانید (مثالی از قدرت اراده او از تجربه خود بیاورید)، می توانید سیگار را ترک کنید. ترک کردن مهارتی است که می توانید آن را یاد بگیرید و من اینجا هستم تا از شما حمایت کنم.

من معتادم

بله، اما نیاز بدن شما به نیکوتین در عرض چند هفته کاهش می یابد. علائم ترک موقتی است و نشان می دهد که بدن شما در حال بهبود است.

آسیب از قبل انجام شده است

هیچ وقت برای ترک سیگار دیر نیست. بدن شما به محض توقف شروع به بهبودی می کند و خطر ابتلا به بیماری ها کاهش می یابد.

سیگار به من آرامش می دهد

نیکوتین ضربان قلب و فشار خون را افزایش می دهد. هنگامی که سیگار نمی کشید، سطح نیکوتین در خون شما کاهش می یابد، بنابراین احساس ناراحتی و تحریک پذیری می کنید. سیگار ناراحتی را تسکین می دهد. در واقع شما را آرام نمی کند.

ترس از علائم ترک را کاهش دهید

علائم ترک ممکن است بر تصمیم فرد سیگاری در هنگام تصمیم به ترک تأثیر بگذارد. در زیر چند نمونه از علائم ترک و نحوه حمایت از آنها در هنگام تلاش برای ترک آورده شده است.

ترک سیگارعلائم ترک:

کاری که می توانستید انجام دهید:

اصرار برای یک سیگار

 • به او بگویید سیگار را در جای دیگری بگذارد تا فرد سیگاری نتواند به طور خودکار دستش را به سیگار بکشد و دوباره شروع به کشیدن سیگار کند.
 • فعالیت هایی را برای انجام با هم برنامه ریزی کنید، در حالی که از افراد یا مکان هایی که وسوسه کشیدن سیگار در آنها وجود دارد دوری کنید.
 • تنقلات کم کالری مانند تخمه آفتابگردان یا میوه ها را تهیه کنید تا در مواقعی که وسوسه سیگار کشیدن وجود دارد میل کنید.
 • از افراد سیگاری بخواهید تا زمانی که احساس بهتری پیدا کند در یک مکان خنک و ساکت استراحت کنند.
 • یک مسکن خفیف ممکن است مفید باشد.
 • سرفه همراه با خلط
 • برای تسکین گلوی فرد سیگاری، قطره های سرفه بدون قند تهیه کنید.
 • او را تشویق کنید که مقدار زیادی آب بنوشد تا سمومی که هنوز در بدن وجود دارد خارج شود.
 • احساس سوزن سوزن شدن در دست و پا
 • به او اطمینان دهید که این حالت موقتی است و در کمترین زمان از بین خواهد رفت.
 • برای او یک توپ لاستیکی کوچک از یک اسباب بازی نرم بخرید تا بفشارد یا با آن بازی کند.
 • تحریک پذیری
 • با استفاده از تکنیک های ساده ای مانند تنفس عمیق، ماساژ یا تمرینات کششی او را تشویق کنید تا آرام شود.
 • به طور منظم با او ورزش کنید تا استرس را به عنوان جایگزینی برای سیگار کشیدن از بین ببرید.

مرحله 3 (آماده برای ترک سیگار): مایل به اقدام برای ترک یا در حال انجام اقدامات برای ترک.

برای ارائه کمک چه باید کرد؟

تشویق را فراهم کنید

یک راه این است که به فرد سیگاری کمک کنید تا در دوره ترک سیگار ثبت نام کند که در آن مشاوران آموزش دیده برای برنامه ریزی سفر به او کمک می کنند.

به آرامی راهنمایی کنید

اگر سیگاری تمایلی به صحبت با یک مشاور ترک سیگار ندارد، از یک برنامه ریز شخصی بدون سیگار به عنوان راهنمایی برای برداشتن گام های ترک سیگار استفاده کنید. در مورد روش های مختلف ترک سیگار مانند درمان جایگزین نیکوتین با هم بحث کنید.

به یاد داشته باشید، ترک کردن کار آسانی نیست. صبور باشید و مدام تشویق کنید تا به فرد سیگاری کمک کنید تا موفق شود.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید