زمان مناسب اجاره مسکن

زمانی که از رهن و اجاره مسکن صحبت می‌کنیم، مهم ترین عامل مبلغ اجاره آن است. آن هم در شرایط اقتصادی این روزها که بازار مسکن دست خوش نوسانات شدید قیمت است، توجه صرف به هزینه هم کافی نیست و شما نیاز دارید عوامل دیگری را هم مدنظر بگیرید. به طور مثال بهترین زمان اجاره مسکن چه موقع می‌باشد؟ برای پاسخ به سوالات خود تا پایان این مقاله نجوا نیوز همراه ما باشید.

بهترین زمان اجاره مسکن؟

با توجه به بالا رفتن قیمت مسکن، خرید خانه برای خیلی از افراد به امری دشوار تبدیل شده است. در کنار آن نرخ اجاره نشینی هم تقریبا چندبرابر شده و با رشد اجاره نشینی در پایتخت و سایر شهرستان ها روبه رو هستیم. البته عده ای از افراد با در نظر گرفتن سرمایه گذاری در زمینه مسکن وارد این قضیه می‌شوند و با خرید ملک و دادن اجاره ویا رهن آن از راکد ماندن پول و سرمایه خود جلوگیری می‌کنند. ب طور کلی برای تصمیم گیری برای اجاره کردن مسکن به دنبال بهترین زمان اجاره مسکن باشید. شما با انتخاب درست می‌توانید عملکرد درستی در اجاره مسکن داشته باشید و دچار ضررهای مالی نمی‌شوید.

در ادامه بخوانید روش های سرمایه گذاری در ایران

فصل اجاره خانه 

یکی از مشکلات مهمی که مالکان و مستاجران همیشه با آن رو در رو هستند، تعیین زمان مناسب برای اجاره یا اجاره خانه است. با افزایش روزافزون اجاره بها در همه شهرها به خصوص در کلان شهرهای بزرگ، یافتن خانه مناسب برای مستاجران به یک کار دشوار تبدیل شده است. و هزینه بالای اجاره ها باعث شده است تا مستاجران بیش از گذشته برای اجاره خانه مناسب برنامه ریزی و دقت کنند.

آیا فصل بهار برای اجاره مسکن مناسب است؟

با شروع سال و هوایی مطلوب بهاری خیلی از افراد در تکاپوی جابه جایی هستند. بهار به علت هوای معتدل از نظر برخی افراد بهترین زمان اجاره مسکن است. جابه جایی و اسباب کشی در این فصل سال سخت نخواهد بود البته درخواست اجاره در بهار نسبت به تابستان کمتر است و صاحبان خانه و آپارتمان به علت متقاضی کم در زمینه اجاره خانه به مبالغ مناسب راضی خواهند شد. پس فصل بهار برای جابه جایی مسکن مناسب ارزیابی می‌شود.

 

آیا فصل تابستان برای اجاره مسکن مناسب است؟

با شروع فصل تابستان و اتمام مدارس، با افزایش جابه جایی مسکن روبه رو هستیم. اجاره نشین ها بیشتر فصل تابستان را برای تغییر مسکن انتخاب می‌کنند به همین علت بازار اجاره مسکن رقابتی و سخت می‌شود. اگر بخواهیم از نظر صاحبان خانه مسئله را بررسی کنیم تابستان برای آن ها بهترین موقع تلقی می‌شود چرا که با وجود جو رقابتی اجاره مسکن با قیمت بالاتری می‌تواند منزل خود را اجاره دهند. طولانی بودن روزهای تابستان باعث می‌شود افرادی که تا دیر وقت سرکار هستند باز هم فرصت این را داشته باشند که به بنگاه معاملاتی مراجعه کنند. بیشترین جابه جایی ها در فصل تابستان در ماه های مرداد و شهریور صورت می‌گیرد.

 

 آیا فصل پاییز برای اجاره مسکن مناسب است؟

برای خیلی از افرادی که صاحب فرزند نیستند و یا فرزندشان به مدرسه نمی‌رود، فصل پاییز بهترین زمان اجاره مسکن است. در این فصل از سال به علت درخواست پایین و کاهش تقاضا با قیمت مناسب هم می‌توانید مسکن اجاره کنید. از آنجایی که افراد صاحب تجربه در زمینه مسکن و مشاوران املاک بهترین زمان اجاره مسکن را شش ماه اول سال معرفی می‌کنند، پاییز می‌تواند زمان مناسبی برای جابه جایی شما باشد. مهر و آبان از جمله ماه های هستند که برای اجاره ملک مناسب هستند.

 آیا فصل زمستان برای اجاره مسکن مناسب است؟

در انتخاب ماه برای اجاره مسکن، فصل زمستان از لحاظ قیمت بسیار مناسب است. این فصل دارای معایب و مزایایی است که شما با شناسایی آن ها می‌توانید دست به انتخاب بزنید. یکی از عیب های این ماه برای جابه جایی سرد بودن هوا و سخت شدن اسباب کشی برای شماست و از جمله مزایایی این فصل برای اجاره مسکن، تست سیستم گرمایشی منزل است. با توجه به درخواست کم و هزینه های مناسب اجاره بها این فصل هم برای جابه جایی می‌تواند گزینه خوبی باشد.

بهترین زمان برای اجاره آپارتمان زمستان است
به دلیل تقاضای کمتر، بهترین زمان برای اجاره آپارتمان در فصل زمستان است. اگر چمدان و اسباب کشی در زمستان به نظر دردسر می آید، شما تنها نیستید. اکثر مردم دوست ندارند در زمستان حرکت کنند. این امر به ویژه در شهرهایی که طوفان های برف و یخبندان جاده ها می توانند باعث تأخیر و تأثیر بر برنامه های سفر شوند، صادق است.

از آنجایی که اکثر اجاره‌کنندگان، جابه‌جایی در زمستان را وحشتناک می‌دانند، بهترین زمان برای اجاره آپارتمان و یافتن قرارداد اجاره بعدی است. تقاضا برای آپارتمان در دسامبر و فوریه به کمترین میزان خود رسیده است.

اجاره نامه به چه معناست؟

قراردادی که میان شما و صاحب خانه نوشته و مکتوب می‌شود تا طبق آن شرایط از طرف شما ماهانه مبلغی واریز گردد. گاهی اوقات اجاره نامه دستی هم نوشته می‌شود اما اجاره رسمی همان طور که از نامش پیداست سندیت بیشتری دارد و در محضر نوشته می‌شود.

نکاتی در رابطه با اجاره مسکن

• سعی کنید خانه های نورگیر با سالن مربع را انتخاب کنید.

• در انتخاب و بازدید از منزل به اندازه در ورودی و در پارکینگ دقت کنید.

• کنتورهای آب و برق را بررسی کنید

• حتما اتصالات برقی، تعداد پریزها و اینترنت را بررسی کنید.

• خانه های خیلی قدیمی را انتخاب نکنید با دردسر روبه رو می‌شوید.

• بهتر است در انتخاب مسکن استیجاری فاصله با محل کار راهم در نظر بگیرید.

• در هنگام بستن قرارداد حتما اصل سند و شناسنامه مالک را مشاهده کنید.

• قبل از به اتمام رسیدن موعد قرارداد با مالک ساختمان صحبت کنید.

سخن پایانی

امروزه با هزینه های بالای زندگی و افزایش قیمت مسکن، خرید خانه بسیار دشوار است و در میان اجاره نشینی بسیار رایج شده است. بهترین زمان برای اجاره مسکن متناسب با شرایط شما سنجیده می‌شود. فصل تابستان به عنوان شلوغ ترین زمان جابه جایی با قیمت بالا شناخته می‌شود. در مقابل فصل زمستان با سردی هوا و کمتر شدن اجاره، صاحبان خانه با نرخ مناسب تری مسکن خود را اجاره می‌دهند پس به نظر می‌رسد فصل زمستان برای اجاره مسکن زمان مناسبی باشد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید