زندگی امروزه ما پیوند عجیبی با اینترنت و دنیای مجازی برقرار کرده است. تقریبا درآمد بیشتر از 50 درصد کسب و کارها از طریق سایت و صفحات مجازی تامین می شود. همین امر داشتن اینترنت خوب و پرسرعت را از ملزومات زندگی همه قرار داده است. یکی از مشکلاتی که همه ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم، نوسانات اینترنت است که گاهی به قدری زیاد و آزاردهنده می شود که تمام برنامه ریزی های ما را به هم می ریزد. ما در نجوا نیوز راه هایی را به شما پیشنهاد می دهیم که به افزایش سرعت اینترنت کمک می کند.

روش های افزایش سرعت اینترنت

استفاده از اینترنت امروزه بیشتر از سیستم هایی مانند لپ تاپ و کامپیوتر، از طریق تلفن های هوشمند و تبلت ها انجام می شود. خصوصا که از زمان فراگیر شدن کرونا تمامی کلاس و دوره ها به صورت آنلاین برگزار می شوند، تقریبا تمامی دانش آموزان کشور نسبت به خرید تلفن همراه کرده اند تا بتوانند در کلاس حضور پیدا کنند.

نوسان اینترنت در سیستم های اداری مشکلات فراوانی را به وجود می آورد. به طور مثال، در داروخانه ها داشتن اینترنت خوب و پر سرعت از واجبات است. با توجه به اینکه نسخه ها الکترونیکی شده اند، داشتن اینترنت خوب خصوصا برای داروخانه های شلوغ و مرجع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.در ادامه راه کار هایی برای بالا بردن سرعت اینترنت  در ویندوز و سیستم اندورید به شما ارائه می کنیم تا با کمک آنها، مشکلات نوسانات سرعت را تجربه نکنید.

بالا بردن سرعت اینترنت در ویندوز

 

افزایش سرعت اینترنت در ویندوز

از آنجایی که به نظر می رسد کار در خانه و دورکاری برای مدت زمان زیادی معمول و رایج شود، داشتن یک باند اتصال پهن از واجبات تمامی کارمندان است. بنابراین اگر اتصال شما به قدری ضعیف و کند است که عملکرد شما را تحت تاثیر قرار می دهد، می توانید از ترفند های زیر استفاده کنید.

مطمئن شوید روتر شما در موقعیت مناسبی قرار دارد

هنگام استفاده از Wi-Fi، بدیهی است که هر چه به روتر نزدیک‌تر باشید، سیگنال شما بهتر، و بنابراین پهنای باند شما سریع‌تر خواهد بود. از آنجایی که سیگنال‌های Wi-Fi نمی‌توانند از میان اجسام بزرگ مانند دیوارهای ضخیم عبور کنند، بسیار مهم است که مسیر روشنی برای انتقال سیگنال به لپ‌تاپ، تبلت یا تلفن هوشمند خود داشته باشید. این کار به بالا بردن سرعت اینترنت کمک زیادی می کند.

بنابراین موقعیتی که روتر خود را قرار می دهید می تواند تفاوت زیادی در سرعت دریافتی شما ایجاد کند. در صورت امکان، سعی کنید:

  • یک مکان مرکزی را انتخاب کنید.
  • بدون هیچ مانعی در اطراف آن قرار دهید.
  • روتر خود را در کمد یا کشو پنهان نکنید.
  • آن را با قاب عکس یا زیور آلات استتار نکنید.

همچنین ارزش این را دارد که مطمئن شوید به بهترین سوکت وصل شده است. سعی کنید از چندین سوکت تلفن استفاده کنید تا ببینید آیا می‌توانید سرعت بهتری داشته باشید، اگرچه وصل کردن روتر خود به طور مستقیم به سوکت تلفن اصلی خود به طور کلی بیشترین اثر را در افزایش سرعت اینترنت را خواهد داشت. فقط به یاد داشته باشید که فاصله بین روتر و دستگاه های شما باید تا حد امکان به حداقل برسد.

با کابل به مودم متصل شوید

 

متصل شدن به مودم با استفاده از کابل

ممکن است استفاده از کابل برای اتصال به مودم در نگاه اول گزینه راحتی به نظر نرسد، ولی در بالا بردن سرعت اینترنت بسیار موثر است. کابل می‌تواند داده‌ها را با سرعتی سریع‌تر از Wi-Fi انتقال دهد، زیرا مانند روترهای بی‌سیم، داده‌ها را رمزگذاری نمی‌کند. مزایای دیگراتصال از طریق کابل، تداخل بسیار کمتر است، بنابراین لازم نیست نگران فرکانس همسایه خود باشید و اتصال مطمئن تر برای دستگاه هایی مانند کنسول های بازی و رایانه های شخصی که نیازی به جابجایی در اتاق ندارند.

روتر خود را از سایر دستگاه ها دور نگه دارید

مانند همه دستگاه‌های بی‌سیم، روترها نیز در معرض تداخل هستند. تلفن‌های بی‌سیم، مانیتورهای کودک، لامپ‌های هالوژن، سوئیچ‌های دیمر، استریو، بلندگوها، تلویزیون‌ها و مانیتورها، همگی می‌توانند سیگنال شما را تحت تأثیر قرار دهند، اگر خیلی به روتر شما نزدیک باشند، بنابراین سعی کنید تا جایی که ممکن است آنها را دورتر قرار دهید. علاوه بر این، اجاق‌های مایکروویو همچنین می‌توانند سیگنال‌های Wi-Fi را کاهش دهند، بنابراین بهتر است ناهار خود را همزمان با یک تماس ویدیویی مهم گرم نکنید. با دور کردن عوامل مداخله گر می توانید کمک بسیار زیادی به بالا بردن سرعت اینترنت خود کنید.

از تقویت کننده های بی سیم استفاده کنید

تقویت‌کننده‌های بی‌سیم برای افرادی که خانه‌های بزرگ دارند یا کسانی که نقاط سیاه سیگنال دارند در جایی که سیگنال به اندازه کافی قوی نیست، طراحی شده‌اند. با این حال، این ابزار فقط سیگنال بی سیم را گسترش می دهد – سرعت یا پهنای باند عمومی شما را بهبود نمی بخشد. اما همین کار می تواند اثر زیادی بر بالا بردن سرعت اینترنت سیستم شما داشته باشد.

اتصال وای فای دستگاه هایی که استفاده ای از اینترنت ندارند را قطع کنید

هر چه دستگاه های بیشتری به وای فای متصل شوند، سرعت کمتری خواهید داشت. حتی اگر اتصال فیبر یا کابل مناسبی داشته باشید! ممکن است فکر کنید که سرعت اینترنت شما خوب و کافی است و نیازی به افزایش سرعت اینترنت ندارید، اما دستگاه‌هایی مانند تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند اغلب در پس‌زمینه کار می‌کنند، بنابراین سعی کنید Wi-Fi را خاموش کنید.

اگر داخل منزل کار می کنید، سعی کنید بیشتر تماس صوتی برقرار کنید

 

به جای استفاده از تماس ویدیویی تماس صوتی بگیرید

اگر در حال برقراری تماس‌های ویدیویی یا جلسات هستید و با مشکل مواجه هستید، خاموش کردن ویدیو و فقط استفاده از صدا حجم کمتری از اینترنت مصرف می کند.  برای اینکه تجربه بهتری از استفاده اینترنت داشته باشید و در کنار آن، بتوانید ارتباط خود را با همکاران حفظ کنید؛ بهتر است که به جای تماس تصویری از ارتباط صوتی استفاده کنید. این کار علاوه بر بالا بردن سرعت اینترنت، باعث مصرف حجم کمتری از بودجه اینترنت ماهانه شما می شود.

برنامه هایی که استفاده زیاد از شبکه دارند را ببندید

اگر هنگام کار کردن با سیستم خود، از چندین برنامه استفاده می کنید که با اتصال به اینترنت کار می کنند بهتر است تا حد امکان برنامه های غیرضروری را ببندید تا میزان مصرف اینترنت کمتر شود. با این کار، فضای بیشتری برای برنامه های ضروری خود ایجاد می کنید و به بالا بردن سرعت اینترنت، کمک زیادی می کنید.

افزیش سرعت اینترنت در اندروید

 

افزایش سرعت اینترنت در گوشی اندرویدی

سیستم عامل اندروید امروزه یکی از بسترهای رایج استفاده از اینترنت شده است. خصوصا برگزاری کلاس های آنلاین بعد از شیوع بیماری کرونا باعث شده تا افراد از همه سنی، یک گوشی تلفن همراه داشته باشند و از طریق آن به اینترنت متصل شوند. استفاده از تبلت و گوشی هوشمند فقط برای اهداف کاری و درسی نیست، اغلب نوجوانان از سیستم خود برای گیمینگ استفاده می کنند. حتی اگر بهترین تبلت های گیمینگ را داشته باشید، نوسان سرعت اینترنت امری اجتناب ناپذیر است. حتما برای همه پیش آمده که به دلیل کم بودن سرعت اینترنت، دچار اختلال در انجام کارهای خود شده اند. برای بالا بردن سرعت اینترنت در گوشی های همراه با سیستم عامل اندروید، می توانید راه های زیر را امتحان کنید.

پاک کردن حافظه پنهان یا کش

با استفاده از تلفن، حافظه کش پر می شود و سرعت گوشی اندروید را کاهش می دهد. برای بالا بردن سرعت اینترنت در تلفن اندرویدی، حافظه پنهان را پاک کنید، که معمولا این کار را از طریق پاک کردن search history (سابقه جست و جو) انجام می دهند.

پاک کردن اپلیکیشن ها

برخی از برنامه‌هایی که حتی ممکن است از آنها استفاده نکنید، در حالی که پهنای باند اینترنت را مصرف می‌کنند، در پس‌زمینه اجرا می‌شوند و سرعت آن را کاهش می‌دهند. برای کمک به باز کردن بخشی از حافظه و بالا بردن سرعت اینترنت، هر برنامه غیر ضروری را از تلفن خود حذف نصب کنید. حتی ممکن است به برخی از برنامه‌ها نیازی نداشته باشید زیرا می‌توانید به‌جای آن از مرورگر به اطلاعات دسترسی داشته باشید.

برنامه ای برای افزایش سرعت اینترنت

اپلیکیشن هایی را دانلود کنید که به بالا بردن سرعت اینترنت کمک می کنند. برنامه‌های مختلفی برای گوشی‌های اندرویدی طراحی شده‌اند که به تقویت اتصال در زمانی که اینترنت تلفن کند است کمک می‌کنند. برخلاف برنامه‌هایی که در بالا ذکر شد، این برنامه‌ها به حفظ اتصال اینترنت همراه شما بدون تخلیه پهنای باند کمک می‌کنند.

مسدود کننده آگهی (Ad Block)

 

بستن تبلیغات پاپ آپ در گوشی ها

تبلیغات پاپ آپ در دنیای اینترنت بلای جان هستند و گوشی ها نیز از این امر مصون نیستند.  بیشتر اوقات، یک پاپ آپ شامل متن و همچنین لینک ها و تصاویر می شود که سرعت بارگذاری صفحه درخواستی شما را کاهش می دهد.

دانلود یک مسدودکننده پاپ آپ، تبلیغات را مستقیماً متوقف می کند و به مرورگر اجازه می دهد تا به بارگیری وب سایت اصلی ادامه دهد و در نتیجه، باعث بالا بردن سرعت اینترنت می شود. فروشگاه Google Play شامل انواع برنامه‌های مسدودکننده تبلیغات است که می‌توانید آن‌ها را در تلفن خود امتحان کنید. به یاد داشته باشید که فقط برنامه ای را نگه دارید که بهترین نتیجه را می دهد و بیشترین اثر را بر افزایش سرعت اینترنت دارد.

استفاده از مرورگر متفاوت

همه گوشی ها با یک برنامه ثابت بهتر کار نمی کنند و همین امر در مورد مرورگر نیز صادق است. این کار می تواند کمی محدودیت ایجاد کند، اما می‌توانید برای بالا بردن سرعت اینترنت از مرورگر دیگری در گوشی اندرویدی خود استفاده کنید. ممکن است متوجه شوید که یک مرورگر سریعتر از مرورگر دیگر کار می کند، و این همان مرورگر است که ممکن است بخواهید از آن استفاده کنید.

 

نوع شبکه

با پیشرفت فناوری تلفن های هوشمند، سرعت های موجود برای کاربران تلفن هوشمند نیز افزایش می یابد. 3G از 4G پیشی گرفت و اکنون برخی مناطق در خارج از ایران 5G دریافت می کنند. در تنظیمات تلفن خود، آخرین نوع شبکه ترجیحی را از قسمت تنظیمات اتصال شبکه تلفن همراه انتخاب کنید. هر زمان که تلفن شما در محدوده نوع شبکه بهتر قرار گیرد، از آن برای بالا بردن سرعت  اینترنت استفاده می کند.

خاموش و روشن دوباره

ساده اما موثر، سعی کنید اتصال اینترنت خود را خاموش و روشن کنید. با انجام این کار، تلفن شما این شانس را دارد که اتصال اینترنت اصلی را به روز کند. هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، شانس بیشتری برای بالا بردن سرعت اینترنت دارید، تقریباً همان کاری که با مودم داخل خانه خود انجام می دهید.

نکات مختلف در بالا به شما  در افزایش سرعت اینترنت کمک می کند. با مدیریت تنظیمات و برنامه های مختلف موجود در تلفن و لپ تاپ خود، می توانید سرعت عملکرد اتصال اینترنت را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید. استفاده از اینترنت تقریبا در تمامی مراحل زندگی ما ریشه دوانده؛ مادرانی که به تازگی زایمان کردند و مانند قبل فرصت حضور در اجتماع را ندارند، برای تناسب اندام بعد از زایمان خود به صورت آنلاین ورزش می کنند؛ افرادی که نیاز به مشاوره دارند و امکان مراجعه حضوری ندارند ارتباط آنلاین با درمانگران خود برقرار می کنند و بسیاری دیگر از کارها از طریق اتصال به اینترنت انجام می شوند.

انجام کارهایی که گفته شد می تواند کمک زیادی به بالا بردن سرعت اینترنت کند. اگر با انجام این کارها باز هم مشکل شما برطرف نشد، بهتر است با پشتیبانی شرکت اینترنتی خود ارتباط برقرار کنید.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید