بسیاری از ما قبلاً کلمه افسردگی را شنیده ایم و اکثر ما حداقل یک ایده کلی از چیستی آن داریم. اگر در گذشته افسردگی را تجربه کرده‌اید، یا فردی را می‌شناسید که دچار افسردگی شده است، از تأثیر مخربی که علائم افسردگی می‌تواند بر زندگی افراد داشته باشد آگاه هستید.

اثرات افسردگی می تواند قابل توجه، دردناک و متأسفانه دائمی باشد. افسردگی یائسگی نوعی افسردگی است که در دوره خاصی از زندگی یک زن رخ می دهد. ممکن است زنانی در زندگی خود داشته باشید که یائسگی را پشت سر گذاشته اند و شنیده اید که در مورد علائمی مانند گرگرفتگی، تغییرات خفیف خلق و خو و مشکل در خواب صحبت می کنند. آنچه بسیاری از زنان در دوران یائسگی نیز تجربه می کنند، افسردگی یائسگی است.

یائسگیخوشبختانه، بسیاری از ابزارهای در دسترس وجود دارد که افراد روزمره برای مدیریت افسردگی معمولی و افسردگی یائسگی از آنها استفاده می کنند.

یائسگی و افسردگی یائسگی چیست؟

یائسگی زمانی را در زندگی زنان نشان می دهد که دیگر بارور نیستند. نشان دهنده پایان قاعدگی است. یائسگی شروع می شود ظرف 12 ماه بعد از آخرین قاعدگی یک زن اینطول متوسط انتقال یائسگی تقریباً هفت سال است. با این حال، می تواند تا 14 سال طول بکشد، و معمولا در زنان بین 45 تا 55 سال رخ می دهد. بسیاری از زنان نیزعلائم یائسگی را تجربه می کنتد مانند گرگرفتگی و نوسانات خلقی برای سالها قبل از آخرین قاعدگی – به این حالت قبل از یائسگی می گویند.

مانند افسردگی پس از زایمان، افسردگی یائسگی نیز می تواند ناشی از تغییرات شدید در سطح هورمون باشد. افسردگی به طور کلی تا25 درصد زنان در برخی از مراحل زندگی خود، که نسبت به مردان بسیار بیشتر است.

محققان معتقدند افسردگی ناشی از تغییرات بیولوژیکی و شیمیایی در بدن و مغز است.سطوح هورمونی و عوامل ژنتیکی می تواند در ایجاد افسردگی نقش داشته باشد و عادات سبک زندگی می تواند بر علائم افسردگی شما تأثیر بگذارد.

مطالعات نشان می دهد که خطر ابتلا به افسردگی شما در طی دوران یائسگی دو برابر می شود (و در برخی موارد حتی سه برابر می شود). علائم افسردگی بالینی می تواند ناتوان کننده باشد و می تواند تأثیر زیادی بر سلامت و تندرستی کلی شما داشته باشد. مهم است که علائم و نشانه های افسردگی یائسگی را بشناسید تا بتوانید به طور موثر آنها را مدیریت و درمان کنید. افسردگی یائسگی یک افسردگی اساسی بالینی است با این تمایز که علائم در دوران گذار یائسگی ظاهر می شوند.

علائم شایع افسردگی یائسگی عبارتند از:

 • بیهدونی یا از دست دادن لذت در فعالیت های زمانی لذت بخش
 • کمبود انرژی و خستگی
 • در اکثر اوقات روز، تقریبا هر روز به مدت حداقل دو هفته، احساس افسردگی می کنید
 • افزایش یا کاهش در فعالیت روانی حرکتی یا نحوه راه رفتن، صحبت کردن و حرکت شما
 • افکار خودکشی و مرگ
 • خواب بیش از حد یا مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب
 • مشکلات تمرکز
 • احساس ناامیدی، بی ارزشی و گناه

یائسگیخطرات افسردگی بعد یائسگی

عادات سبک زندگی، سابقه خانوادگی افسردگی، تغییرات هورمونی، تغییرات عمده زندگی و سابقه ضربه از شایع ترین عوامل خطر مرتبط با افسردگی هستند. اگر در حال گذراندن دوران گذار یائسگی هستید، ممکن است در این مرحله باشید خطر بیشتر افسردگی یائسگی اگر شما:

 • ایجاد افسردگی پس از زایمان
 • در گذشته مبتلا به افسردگی تشخیص داده شده اند
 • در حوالی چرخه قاعدگی خود افزایش افسردگی را تجربه کنید

توجه به این نکته ضروری است که برخی از زنان برای اولین بار در دوران یائسگی خود دچار افسردگی می شوند، اگرچه غیرعادی است، زیرااکثر زنان افسردگی را تجربه می کنند در بیست سالگی یا قبل از آن

یکی دیگر از عواملی که گاهی با افسردگی یائسگی همراه است «سندرم آشیانه خالی» است که یک سندرم فرضی است و یک تشخیص بالینی نیست.”سندرم لانه خالی”به یک دوره انتقالی در زندگی یک زن اشاره دارد که در آن ممکن است بیشتر در برابر احساس غم و اندوه و پوچی آسیب پذیر باشد زیرا فرزندانش بزرگ شده و دور شده اند. این باعث ترکیب دیگر احساس تنهایی و همچنین تغییرات فیزیکی در بدن می شود.

اگر افسردگی یائسگی درمان نشود، خطراتی را به همراه دارد

خطرات زیادی در ارتباط با افسردگی درمان نشده وجود دارد و این در مورد افسردگی یائسگی نیز صدق می کند. خطراتی برای سلامت جسمی، روانی و عاطفی شما ممکن است. اگر افسردگی یائسگی شما درمان نشود و بر توانایی شما برای عملکرد مؤثر در بسیاری از زمینه های زندگی تأثیر بگذارد، تغییرات رفتاری نیز ممکن است رخ دهد. اگر علائم شما درمان نشود، می توانید مشکلاتی را در روابط خود با دوستان و خانواده، شغل و سلامت جسمانی خود تجربه کنید.

افسردگی درمان نشود می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • کاهش یا افزایش وزن قابل توجه
 • تغییرات رفتاری مانند تحریک پذیری و واکنش خشم
 • اشک بیش از حد، احساس ناامیدی و پوچی
 • افزایش میل به کربوهیدرات، پرخوری و کم اشتهایی
 • احساس خستگی، خستگی و مشکل در پردازش اطلاعات
 • مشکلات جسمانی مانند کمردرد، تنش عضلانی و سردرد
 • افکار خودکشی و خودآزاری
 • اقدام به خودکشی و اعمال آسیب عمدی به خود
 • خودکشی کردن

یائسگیاگر متوجه شدید که هر یک از علائم بالا را تجربه می کنید، در اسرع وقت با پزشک متخصص زنان و زایمان خود صحبت کنید. علائم افسردگی بالینی، از جمله افسردگی یائسگی، نباید چیزی باشد که شما به سادگی آن را تحمل کنید. گذراندن این تغییر زندگی از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی سخت است و درخواست کمک می‌تواند عاملی کلیدی در کاهش علائم و عبور موثر از آن باشد.

همچنین می توانید کنترل عادات روزانه خود را به دست بگیرید تا از طریق ورزش، تغذیه سالم، و سایر عادات سبک زندگی کمتر در برابر علائم افسردگی آسیب پذیر شوید.

رفتار

شما و پزشکتان می توانید برای شناسایی گزینه های درمانی مناسب با یکدیگر همکاری کنید. اطمینان حاصل کنید که در مورد فراوانی و شدت علائم خود صادق باشید تا پزشک شما بتواند به طراحی یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای شما کمک کند.

دکتر شما به احتمال زیادانجام یک معاینه فیزیکی و آزمایش خون برای رد هر گونه علل پزشکی دیگر مانند کم کاری تیروئید. ممکن است پزشک شما نیز در این مورد از شما بپرسداسترس های زندگی فعلی، اینکه آیا در گذشته افسردگی را تجربه کرده اید یا سابقه خانوادگی افسردگی. پزشک شما ممکن است گزینه های درمانی مختلفی مانند:

 • داروها، مانند داروهای ضد افسردگی
 • هورمون درمانی
 • تغییر سبک زندگی
 • روان درمانی

یائسگیمحققان به طور مداوم در تلاش برای یافتن درمان های جدید هستند و افسردگی یائسگی نیز از این قاعده مستثنی نیست.مطالعه ای که از سال گذشته انجام شدب ا مشارکت 172 زن یائسه و یائسه اولیه دریافتند که هورمون درمانی ممکن است به پیشگیری از علائم افسردگی بالینی کمک کند.

در واقع، این مطالعه نشان داد که از 172 زن، تنها17 درصد از زنان افرادی که هورمون درمانی دریافت کردند علائم افسردگی بالینی را نشان دادند در حالی که 34 درصد از افرادی که دارو دریافت کردند علائم افسردگی بالینی را گزارش کردند. هورمون درمانی بحث برانگیز است، بنابراین اگر آن را به عنوان یک گزینه درمانی در نظر می گیرید، حتما با پزشک خود صحبت کنید.

گزینه هایی برای کمک به شما برای هدف قرار دادن، مدیریت و به حداقل رساندن افسردگی یائسگی در دسترس شماست. با یک ارائه دهنده پزشکی صحبت کنید تا ببینید چه گزینه های درمانی بر اساس علائم و نیازهای شما در دسترس است.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید