کتاب‌ درمانی یک رویکرد درمانی است که از کتاب‌ها و سایر اشکال ادبیات، معمولاً در کنار روش‌های درمانی است، برای حمایت از سلامت روان بیمار استفاده می‌کند. اگرچه کتاب‌هایی که درمانگران توصیه می‌کنند می‌توانند هر ژانر یا موضوعی را در بر گیرند – از فلسفه گرفته تا خاطرات و خودیاری – کتاب‌درمانگران معمولاً از داستان استفاده می‌کنند.

تصور می‌شود که خواندن بخش‌های خاص ادبیات و صحبت در مورد آنها با یک درمانگر (یا در یک محیط گروه درمانی) به بیماران کمک می‌کند تا دیدگاه‌هایی غیر از دیدگاه خودشان را درک کنند، گذشته دشوار یا علائم ناراحت‌کننده را درک کنند، یا احساس امیدواری، رضایت را تجربه کنند. به طور کلی تر، تصور می شود که خواندن باعث بهبود عزت نفس، خودآگاهی و احساس خودکارآمدی می شود.

کتاب درمانیبرخی در این زمینه دو شاخه مجزا از کتاب درمانی را می شناسند، اگرچه خط تقسیم بین آنها همیشه روشن نیست. کتاب‌شناسی رشدی در محیط‌های اجتماعی یا آموزشی برای کمک به کودکان یا بزرگسالان برای مقابله با چالش‌های رایج زندگی، مانند قلدری ، استفاده می‌شود. کتاب درمانی بالینی یا درمانی استفاده از کتاب ها در زمینه درمانی حرفه ای برای درمان یک اختلال تشخیص داده شده یا کاهش اثرات منفی یک اختلال روانی یا جسمی تشخیص داده شده است.

کتاب درمانی چه زمانی استفاده می شود

کتاب درمانی را می توان برای بیماران مبتلا به اضطراب ، افسردگی یا سایر اختلالات خلقی به کار برد. کسانی که با تروما یا اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند. یا کسانی که در غم و اندوه ، طلاق یا سایر چالش های مرتبط با رابطه هستند.

کتاب درمانی را می توان در جلسات درمانی فردی یا گروهی یا اصلاً بدون راهنمایی درمانگر انجام داد. هنگامی که با یک درمانگر انجام می شود، کتاب درمانی به ندرت به عنوان روش اولیه درمان استفاده می شود. بلکه تمایل دارد که همراه با رویکردهای دیگر مانند درمان شناختی-رفتاری یا روان درمانی استفاده شود.

کتاب درمانی ارزان است و کاربرد آن آسان است. بنابراین، ممکن است به ویژه برای بیمارانی که زمان کوتاهی دارند، کسانی که بودجه محدودی دارند، یا کسانی که نگرانی های سلامت روانشان خفیف تا متوسط ​​است مفید باشد.

کتاب درمانیانتظار چه چیزی از کتاب درمانی دارید

به طور معمول، یک کتاب‌درمانگر کتاب یا کتاب‌هایی را بر اساس روش ترجیحی و چالش‌های خاص بیمار توصیه می‌کند. به عنوان مثال، یک درمانگر شناختی-رفتاری ممکن است یک کتاب کار خودیاری را توصیه کند که اصول CBT را که توسط تحقیقات پشتیبانی می شود، تشریح کند. از طرف دیگر، یک درمانگر متخصص در زمینه تروما ممکن است رمانی را درباره شخصیتی توصیه کند که در دوران کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

سپس بیمار در زمان خودش کتاب را می خواند یا تمرین کتاب کار را طبق دستور کامل می کند. پس از بازگشت به درمان، کتاب یا تمرین مورد بحث قرار می گیرد و به عنوان نقطه پرشی برای کشف مکانیسم های مقابله، تاریخچه شخصی یا سایر عوامل مرتبط با تجربه درمانی استفاده می شود.

از آنجایی که بیماران باید بین جلسات مطالعه کنند، کتاب درمانی به تلاش و هزینه بیشتری در خارج از اتاق درمان نیاز دارد. با این حال، بسیاری از درمانگرانی که از کتاب‌درمانی استفاده می‌کنند، گزارش می‌دهند که این عمل مشارکت و تعهد بیمار را به فرآیند درمانی افزایش می‌دهد.

کتاب درمانی چگونه کار می کند

این ایده که مطالعه کتاب تاثیر مثبتی بر روحیه و ذهن دارد، موضوع جدیدی نیست. در واقع، بسیاری از جوامع باستانی، از جمله یونانیان و مصریان، کتابخانه ها را به عنوان فضاهای مقدس با خواص درمانی می نگریستند.

از آغاز قرن بیستم، روانشناسان شروع به انجام تحقیقات رسمی در مورد فواید بالقوه مطالعه به طور کلی و کتاب درمانی به طور خاص کردند. به طور کلی، ادبیات نشان می‌دهد که خواندن کتاب‌ها – به‌ویژه کتاب‌هایی که دیدگاه جدیدی ارائه می‌دهند یا خواننده را به خارج از منطقه راحتی خود می‌برند – می‌تواند همدلی ، تحمل دیگران و مهارت‌های بین فردی مانند توانایی خواندن احساسات دیگران را افزایش دهد.

کتاب درمانیدر یک محیط درمانی تصور می شود که کتاب درمانی موثر است زیرا راه خروجی اضافی برای بیماران فراهم می کند تا مشکلات را حل کنند و می تواند به فرد کمک کند تشخیص دهد که در مبارزات خود تنها نیست. این فرآیند ممکن است در چهار مرحله رخ دهد:

شناسایی: خواننده با شخصیتی در متن ارتباط برقرار می کند و با مشکلات و اهداف او همذات پنداری می کند.

کاتارسیس: خواننده احساسات، مبارزات و امیدهای شخصیت را از موقعیتی امن و حذف شده تجربه می کند.

بینش: خواننده شباهت‌های بین شخصیت‌ها یا موقعیت‌های متن و شرایط خود خواننده و تصمیم به اعمال ایده‌های متن را در زندگی خواننده تشخیص می‌دهد.

جهانی سازی: خواننده متوجه می شود که تنها نیستند. دیگران چالش‌های مشابهی را تجربه کرده‌اند و راه‌هایی برای عبور از آن‌ها پیدا کرده‌اند.

کتاب درمانی همچنین ممکن است به افزایش مشارکت در فرآیند درمانی کمک کند، که برای موفقیت کلی بسیار مهم است.

در یک کتاب درمانگر به دنبال چه چیزی باشید

درمانگرانی که از روش‌های مختلف استفاده می‌کنند، ممکن است از کتاب‌درمانی استفاده کنند. بنابراین، هنگام جستجوی یک کتاب‌درمانگر، ممکن است مفید باشد که در مورد روش اولیه آنها بیاموزید و با آنها بحث کنید که چگونه کتاب‌درمانی در یک برنامه درمانی گنجانده می‌شود.

برخی از سازمان‌ها، مانند فدراسیون بین‌المللی کتاب‌درمانی/شعر درمانی، گواهی‌نامه‌هایی را برای پزشکان علاقه‌مند ارائه می‌کنند و دستورالعمل‌های رسمی را برای انجام کتاب‌درمانی تنظیم کرده‌اند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید