کبد یکی از بزرگترین اندام های بدن است و وظایف مهم زیادی دارد. اساساً مانند یک کارخانه فرآوری برای بدن شماست. در ساخت و ذخیره قند، ذخیره چربی و خلاص شدن از شر سموم نقش دارد. کبد همچنین صفرا می سازد، مایعی که به بدن شما در هضم چربی ها کمک می کند.

بیماری کبد چرب چیست؟

بیماری کبد چرب زمانی اتفاق می افتد که چربی در کبد جمع شود. این شایع ترین اختلال کبدی است که تقریباً 10٪ از کودکان و حدود 26٪ از کودکان چاق را مبتلا می کند. اغلب به آن بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) می گویند، زیرا این چربی اضافی ناشی از مصرف الکل یا سایر بیماری های کبدی نیست.

NAFLD می تواند از بسیار خفیف جایی که چربی در کبد وجود دارد اما التهاب وجود ندارد – تا یک بیماری جدی تر به نام استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH) متغیر باشد. در NASH کبد چربی و التهاب دارد. این ترکیب منجر به آسیب مداوم و زخم می شود. اگر به آن توجه نشود، NASH در نهایت می تواند منجر به اسکار شدید به نام سیروز شود و باعث شود که برخی از کودکان در بزرگسالی به پیوند کبد نیاز داشته باشند.

علت NAFLD در کودکان چیست؟

علت آن به طور کامل شناخته نشده است، اما این وضعیت به شدت با چاقی مرتبط است. عوامل خطر برای NAFLD در کودکان عبارتند از:

 • چاقی یا اضافه وزن
 • کلسترول بالا
 • دیابت نوع 2 یا پیش دیابت
 • آپنه انسدادی خواب
 • سابقه خانوادگی بیماری کبد چرب

علائم بیماری کبد چرب چیست؟

اکثر افراد مبتلا به NAFLD هیچ علامتی ندارند. کودک شما می تواند آن را داشته باشد یا حتی NASH را داشته باشد و هنوز احساس خوبی دارد. به همین دلیل است که پزشکان اطفال کودکانی را که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، از سنین 9 تا 11 سالگی بررسی می کنند.

بیماری کبد چرب چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک اطفال با استفاده از یک آزمایش خون ساده، کودک شما را غربالگری می کند. این آزمایش سطح آنزیم کبدی به نام ALT را بررسی می کند. اگر این سطوح بالاتر از حد طبیعی باشد، پزشک کودک شما را به یک متخصص – متخصص گوارش یا کبد اطفال ارجاع می دهد.

آزمایش های زیر برای کمک به تشخیص بیماری کبد چرب استفاده می شود. آنها همچنین برای نظارت بر سلامت کبد کودک شما در طول زمان استفاده می شوند:

آزمایش خون برای بررسی سطح آنزیم های کبدی

سونوگرافی شکم

نوع خاصی از MRI ​​به نام MRI elastography که می تواند چربی کبد را اندازه گیری کند

FibroScan، یک دستگاه اولتراسوند غیر تهاجمی است که می تواند جای زخم در کبد را اندازه گیری کند

بیوپسی کبد – این یک روش (نه جراحی) است که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. پزشک از یک سوزن برای گرفتن نمونه کوچک و اسپاگتی مانند از کبد کودک استفاده می کند.

بیماری کبد چرب چگونه درمان می شود؟

درمان اصلی ایجاد تغییرات سالم در تغذیه و فعالیت بدنی است. یکی از اولین گام ها حذف نوشیدنی های شیرین شده با قند مانند نوشابه، آب میوه، نوشیدنی های ورزشی و شیر شکلات است. این می تواند یک چالش باشد، اما بسیار مهم است. این نوشیدنی ها دارای مقادیر زیادی قند هستند. قند بیش از حد می تواند باعث ذخیره چربی در کبد شود.

آیا بیماری کبد چرب قابل برگشت است؟

احتمالا، بله. کبد کودک شما ممکن است به طور کامل عادی نشود، اما قطعا می تواند بهبود یابد.

در کودکان مبتلا به بیماری کبد چرب خفیف، تنها ایجاد تغییر در شیوه زندگی اغلب برای بازگشت سطح آنزیم های کبدی به حالت عادی کافی است. در کودکان مبتلا به NASH، حتی اگر سطوح به حالت عادی برنگردد، تغییرات سبک زندگی همچنان می‌تواند تجمع چربی در کبد را کند یا متوقف کند. با این حال، این تغییرات باید مادام العمر باشد.

بهترین کاری که می توانم برای کمک به فرزندم مبتلا به بیماری کبد چرب انجام دهم چیست؟

دستورالعمل های غذا خوردن و ورزش را از پزشک خود دنبال کنید و ثابت قدم باشید. این بسیار مهم است. اگر کودک شما فقط چند ماه آنها را دنبال کند اما بعد از آن متوقف شود، بیماری کبد چرب می تواند بدتر شود.

بهتر است تمام خانواده این تغییرات را بپذیرند. به این ترتیب، فرزند شما احساس تنهایی نخواهد کرد. و همه افراد خانواده شما از ایجاد عادات سالمی که تا آخر عمر باقی می مانند، سود خواهند برد.

چگونه از بیماری کبد چرب پیشگیری و درمان کنیم؟

 • بهینه سازی وزن به شیوه ای کنترل شده و ایمن
 • اصلاح رژیم غذایی: کالری دریافتی را 15 تا 20 درصد کاهش دهید، کربوهیدرات هایی مانند قند و نشاسته را کاهش دهید و از چربی ها، نوشابه ها، فست فودها و وعده های غذایی سنگین خودداری کنید .
 • یک رژیم غذایی متعادل سالم با میوه ها و سبزیجات بیشتر بخورید
 • از الکل اجتناب کنید
 • دیابت را بررسی کنید و درمان مناسب را دریافت کنید
 • طبق توصیه پزشک فعالیت بدنی، پیاده روی، ورزش را افزایش دهید
 • معاینات منظم توسط متخصص کبد
 • داروهای گیاهی برای درمان گیاهی پاکسازی کبد و برای بهبود کبد چرب و آسیب کبدی

کبد چربعلائم بیماری کبد چرب در بزرگسالان چیست؟

کبد چرب برای اکثر افراد هیچ علامتی ندارد. ممکن است از طریق معاینه فیزیکی توسط پزشک مشخص شود که کبد بزرگ شده است.

علل و عوارض

علل مختلفی برای کبد چرب وجود دارد، از جمله:

اضافه وزن / چاقی

مصرف زیاد الکل

داشتن رژیم غذایی غنی از غذاهای فرآوری شده و کربوهیدرات های تصفیه شده

کبد چرب غیر الکلی (NAFLD). این می تواند ناشی از عوامل دیگری مانند دیابت، هپاتیت C، افزایش کلسترول یا افزایش سطح تری گلیسیرید در خون باشد. گاهی اوقات می تواند به دلیل گرسنگی، سوء تغذیه پروتئین یا عمل های بای پس روده ایجاد شود

متعلق به یک گروه قومی خاص (کبد چرب در هندی ها، چینی ها، مائوری ها و ساکنان جزایر اقیانوس آرام شایع تر است).

عوارض کبد چرب از تجمع چربی که باعث التهاب کبد می شود تا زخم کبد – به نام سیروز – که می تواند ساختار کبد را تغییر داده و منجر به آسیب غیرقابل برگشت شود، متغیر است. در برخی موارد همچنین می تواند باعث بیماری شدید کبد، نارسایی کبد و سرطان کبد شود.

افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی نیز سه برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو و دو برابر خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند.

چه چیزی باعث بیماری کبد چرب می شود؟

 • کبد چرب می تواند ناشی از مصرف زیاد الکل در دوره های طولانی باشد. با این حال، اکثر افراد مبتلا به کبد چرب «بیماری کبد چرب غیر الکلی» دارند که ناشی از الکل نیست.
 • از هر 3 ایرانی 1 نفر کبد چرب دارد. در افرادی که:
 • فشار خون بالا دارند
 • دارای کلسترول بالا و تری گلیسیرید بالا هستند
 • دیابت نوع 2 دارند یا به نظر می رسد که به آن مبتلا خواهند شد
 • اضافه وزن دارند ، به خصوص در اطراف شکم
 • تعداد کمی از افراد به دلیل بیماری های دیگری مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، هپاتیت B مزمن، هپاتیت C مزمن یا هموکروماتوز (ناهنجاری ژنتیکی ذخیره آهن) یا واکنش به داروهایی مانند کاوا یا داروهایی مانند استروئیدها، کبد چرب دارند.
 • برخی از زنان نیز به دلیل عوارضی که در اواخر بارداری ایجاد می شود، ممکن است به کبد چرب مبتلا شوند.

تشخیص بیماری کبد چرب

از آنجایی که کبد چرب اغلب علائم واضحی ایجاد نمی کند، ممکن است تا زمانی که آزمایش معمول علائم ناهنجاری کبدی را نشان ندهد، ندانید که به آن مبتلا هستید.

بیماری کبد چرب چگونه مدیریت می شود؟

 1. هیچ دارویی برای درمان بیماری کبد چرب وجود ندارد. درمان شامل ایجاد تغییراتی در سبک زندگی شماست. این می تواند شرایط را بهبود بخشد و حتی آن را معکوس کند.
 2. اگر کبد چرب شما ناشی از الکل است، مهم ترین کاری که باید انجام دهید ترک الکل است. این مانع از ابتلا به یک بیماری جدی تر می شود.
 3. اگر به بیماری کبد چرب غیر الکلی مبتلا هستید، احتمالاً به شما توصیه می شود:
 4. الکل مصرف نکنید یا خیلی کم مصرف کنید
 5. از رژیم غذایی سالم پیروی کنید و از مصرف شکر پرهیز کنید
 6. کاهش وزن
 7. به طور منظم تمرین کن
 8. قند خون خود را کنترل کنید
 9. اگر کلسترول بالا را دارید درمان کنید
 10. از داروهایی که می توانند بر کبد شما تأثیر بگذارند اجتناب کنید
 11. پزشک شما می تواند به شما کمک کند. آنها ممکن است شما را به یک متخصص تغذیه، مشاور مواد مخدر و الکل یا متخصص ارجاع دهند.
 12. اجتناب از تمام چربی در رژیم غذایی شما ضروری نیست. با این حال، پزشک شما ممکن است توصیه کند از مصرف برخی مواد غذایی مانند غذاهای حاوی فروکتوز (قند موجود در میوه) و چربی های ترانس (نوعی چربی) خودداری کنید.
 13. داروی خاصی برای بیماری کبد چرب وجود ندارد. با این حال، بسته به وضعیت شما، پزشک ممکن است به شما توصیه کند که دارو مصرف کنید تا سطح لیپید خود را کاهش دهید، یا نحوه مدیریت گلوکز را در بدن بهبود بخشد.

آیا می توان از بیماری کبد چرب پیشگیری کرد؟

راه پیشگیری از بیماری کبد چرب غیر الکلی پیروی از همان توصیه های سبک زندگی است که به افرادی که قبلاً به این بیماری مبتلا هستند، از جمله:

 • داشتن یک رژیم غذایی سالم که سرشار از میوه و سبزیجات، غلات کامل و چربی های سالم است
 • حفظ وزن سالم
 • فعالیت بدنی در اکثر روزهای هفته، اگر به طور منظم ورزش نکرده اید، ابتدا با پزشک عمومی خود مشورت کنید.

عوارض بیماری کبد چرب چیست؟

در بسیاری از افراد، کبد چرب به خودی خود مشکلات زیادی ایجاد نمی کند. اما در برخی از افراد کبد چرب ملتهب می شود و باعث بیماری جدی تری به نام استئاتوهپاتیت غیر الکلی یا NASH می شود. التهاب مداوم ممکن است کبد را زخمی کند که می تواند منجر به سیروز شود . این یک بیماری جدی است.تعداد کمی از افرادی که به سیروز کبدی مبتلا می شوند به سرطان کبد مبتلا می شوند. برخی از افرادی که به سیروز کبدی شدید مبتلا می شوند نیاز به پیوند کبد دارند.افراد مبتلا به کبد چرب بیشتر در معرض خطر حمله قلبی و سکته هستند.

چگونه کبد چرب می شود؟

مشخص نیست که چگونه کبد چرب می شود. چربی ممکن است از قسمت های دیگر بدن شما بیاید یا کبد شما ممکن است مقدار بیشتری چربی را از روده شما جذب کند. توضیح احتمالی دیگر این است که کبد توانایی خود را برای تبدیل چربی به شکلی که می تواند حذف شود از دست می دهد. با این حال، خوردن غذاهای چرب به خودی خود باعث تولید کبد چرب نمی شود.

بیشتر بخوانید:مدیریت دیابت

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید