کامپوزیت دندان یک راه رسیدن به لبخند زیبا است، اما باید توجه داشته باشید که در زمان انتخاب مواد کامپوزیت دندان به موارد مختلفی توجه داشته باشید که زیبایی باعث نشود در آینده با مشکلات بسیاری روبرو شوید.

حفظ لبخند سالم به معنای چیزی بیشتر از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه است. متأسفانه، حتی با مراقبت کامل در خانه، دندان های شما همچنان می توانند از پوسیدگی، پوسیدگی یا سایر مسائل رنج ببرند. چک‌آپ‌های منظم مهم هستند، بنابراین می‌توانید دریابید که آیا برای اصلاح یا کاهش این مشکلات باید از طریق کارهای دندانپزشکی بیشتر از سلامت دهان خود حمایت کنید یا خیر. همانطور که برای بسیاری از بیماران معمول است، برخی از اصطلاحات تخصصی مورد استفاده در دندانپزشکی می تواند شما را با سوالاتی مانند “کامپوزیت دندانی چیست؟”

کامپوزیت های دندانی از جمله عبارات رایجی هستند که احتمالاً در صورت نیاز به کارهای جزئی دندانپزشکی می شنوید، اما واقعاً چه هستند؟ شما می خواهید تا آنجا که می توانید آگاه و آماده باشید، بنابراین به خواندن ادامه دهید تا در مورد این مواد کامپوزیت دندان رایج و نحوه اعمال آن در مراقبت از شما بیاموزید.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان مخلوطی از رزین یا ترکیبی از شیشه و پلاستیک است که یکی از پر ساتفاده ترین تجهیزات دندان پزشکی شده است. به دلیل پایداری و ایمنی آن در روش های دندانپزشکی – از جمله پر کردن حفره، ترمیم و تغییر شکل زیبایی – بسیار محبوب است. برخلاف پرکننده‌های فلزی گذشته، کامپوزیت مزیت زیبایی شناختی زیادی نیز دارد. همچنین می‌توان آن را تقریباً یکسان با سایه دندان خود تطبیق داد، به طوری که پس از قرار دادن، تقریباً غیرقابل تشخیص است.

نحوه استفاده از آن

اغلب از کامپوزیت دندان برای پر کردن حفره ها استفاده می شود، اما می تواند برای بهبود ظاهر دندان های تغییر رنگ یا بدشکل نیز استفاده شود. این به صورت لایه ای اعمال می شود، با نور تخصصی برای سفت شدن هر پوشش استفاده می شود، سپس به شکل و جلا داده می شود تا با دندان مطابقت داشته باشد.

این توسط دندانپزشکان ترجیح داده می شود زیرا نتایج طبیعی و چسبناکی را ارائه می دهد. کامپوزیت از ساختار طبیعی دندان پشتیبانی می کند و به محافظت در برابر بریدگی، شکستگی و تغییرات دما (در مورد دندان های حساس) کمک می کند.

پر کردن کامپوزیت دندان چیست؟

هنگامی که شما حفره ایجاد می کنید، دندانپزشک شما پوسیدگی را از روی دندان شما جدا می کند و از یک پرکننده برای پوشاندن یا “پر کردن” ناحیه ای که مواد پوسیده شده است استفاده می کند.

به طور سنتی، پرکننده ها ماده ای نقره ای رنگ بودند که به نام آمالگام شناخته می شد و برخلاف سایه دندان طبیعی کاملاً قابل مشاهده بود. با گذشت زمان، گزینه های دیگری ایجاد شد که یکی از آنها ترکیبی بود.

پرکننده‌های کامپوزیت ترکیبی همرنگ از پلاستیک و سرامیک هستند که آن‌ها را به گزینه‌ای عالی برای دندان‌هایی تبدیل می‌کند که هنگام صحبت یا لبخند در معرض یا قابل مشاهده هستند.

چه زمانی از کامپوزیت دندان استفاده می شود؟

پرکننده های کامپوزیت برای ترمیم دندان های ترک خورده یا شکسته موثر هستند زیرا با دندان شما ترکیب می شوند و ظاهری طبیعی به شما می دهند.

نواحی دندانی که استفاده زیاد را حفظ می کنند، مانند سطوح جویدنی دندان های آسیاب، معمولاً کاندیدهای مناسبی برای پر کردن کامپوزیت نیستند.

برخی از طرح های دندانپزشکی به دلیل کاهش استحکام آنها در مقایسه با آمالگام، هزینه کامپوزیت در این مناطق را پوشش نمی دهند. با دندانپزشک خود صحبت کنید تا مشخص کنید کدام نوع مناسب نیازهای شماست.

مزایای کامپوزیت دندان

پرکننده های کامپوزیت به طور یکپارچه با دندان های طبیعی شما ترکیب می شوند و آنها را تقریبا نامرئی می کند.

این ماده کمی انعطاف‌پذیر است و در نتیجه سوراخ‌کاری کاهش می‌یابد و بیشتر از دندان طبیعی شما حفظ می‌شود.

مواد رزین موجود در پرکننده های کامپوزیت یک پیوند قوی با دندان شما ایجاد می کند.

آنها بادوام هستند و می توانند فشار و استفاده متوسط ​​را تحمل کنند.

آنها برای پر کردن و تعمیرات کوچک مناسب هستند.

کامپوزیت همچنین می تواند برای رسیدگی به سایر تغییرات زیبایی مانند تغییر رنگ یا شکل دندان ها استفاده شود.

عوامل موفقیت طولانی مدت ترمیم های کامپوزیت دندان

مقاومت فشاری: مقاومت یک ماده در برابر شکستن تحت فشار. این امر به ویژه در ترمیم های خلفی اهمیت دارد.

سازگاری و جابجایی: چقدر با دیواره های آماده سازی سازگار می شود؟ دیدن نتایج نهایی خود در رادیوگرافی به نشان دادن میزان موفقیت شما در این زمینه کمک می کند. رسیدگی به ترجیحات شخصی مرتبط است. چقدر می توانید با مواد کار کنید تا به نتایج دلخواه خود برسید؟

شفافیت: از آنجایی که مواد پرکننده حجیم به بازار سرازیر می شوند، شفافیت بالاتری را در ترمیم های خود مشاهده خواهید کرد. پرکننده های حجیم باید شفاف باشند تا در یک لایه تا اعماق بیشتر عمل کنند. این امر می تواند مات و آستر را برای جلوگیری از لکه ها و تقلید از دندان طبیعی ضروری کند. بسته به نیازهای زیبایی شناختی و موقعیت در دهان، این می تواند بر انتخاب مواد تأثیر بگذارد.

جریان پذیری: مواد به چه راحتی می توانند به دیواره های آماده سازی و کف پالپ جریان پیدا کنند.

انقباض: عامل محدود کننده در اثربخشی طولانی مدت و پیش آگهی یک کامپوزیت، انقباض در حین پلیمریزاسیون است. انقباض منجر به مهر و موم ضعیف حاشیه ای، پتانسیل بالاتر پوسیدگی عود کننده و رنگ آمیزی حاشیه می شود.

پولیش پذیری: کامپوزیت های ریز پر شده قابلیت پرداخت بالایی دارند. کامپوزیت های هیبریدی نیز قابلیت پرداخت بالایی دارند. کامپوزیت های نانو پر شده جدیدتر حتی قابلیت پرداخت بیشتری نسبت به هیبریدها دارند. شما ماده ای می خواهید که به خوبی جلا داده و درخشندگی خود را در طول زمان حفظ کند.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید