سلولیت اگرچه نام یک بیماری جدی به نظر می رسد، اما واقعیت به دور از ترس است. در دهه‌های گذشته، ما غرق ایده‌های زیبایی شده‌ایم که از طریق تبلیغات، مجلات و رسانه‌های اجتماعی نشان داده می‌شوند. یکی از افسانه های بزرگ ناشی از این پدیده این است که سلولیت “بد” است، در حالی که در واقع کاملاً بی ضرر است. این باعث می شود که بسیاری از افراد تلاش کنند تا بفهمند چگونه از شر سلولیت خلاص شوند، حتی برای انجام این کار اقدامات شدیدی انجام می دهند.

سلولیتسلولیت چیست؟

سلولیت، که به عنوان ادماتوز چربی نیز شناخته می‌شود، نوعی فرورفتگی پوستی است که اغلب در قسمت بالای ران‌ها (به‌ویژه پشت ران‌ها)، باسن و پایین شکم وجود دارد. این پدیده زمانی رخ می دهد که رسوبات چربی از طریق بافت زیر پوست بیرون زده و بافت کمی برآمدگی ایجاد می کند.

سلولیت که به دلیل بافت و ظاهری که دارد، ” پوست پرتقال” نامیده می شود، در اکثریت زنان وجود دارد اما در مردان کمتر دیده می شود. چرا؟ به این دلیل که بافت مردانه زیر پوست دارای ساختار متقاطع است که به طور موثر ظاهر پوست را می پوشاند. سلول های چربی – بافت زنان عمودی است که سلول های چربی را به میزان قابل توجهی بیشتر در معرض دید قرار می دهد و منجر به سلولیت می شود.

بین 85-98 درصد زنان دارای سلولیت در بدن خود هستند. ورزشکاران، بالرین های سوپرمدل و اسکیت بازان آن را دارند. اگر آنقدر رایج است و چیزی برای ترسیدن وجود ندارد، پس چرا به نظر می رسد که اینقدر شهرت بدی دارد؟ ابتدا بیایید سعی کنیم بفهمیم از کجا آمده است.

چه چیزی باعث سلولیت می شود؟

اینجاست که همه چیز کمی مبهم می شود و دلیل آن این است که دانشمندان هنوز در مورد اینکه دقیقاً چه چیزی باعث سلولیت می شود گیج هستند. عوامل متعددی از جمله سن، ژنتیک، توزیع چربی در بدن، متابولیسم، قومیت و سطح گردش خون در بدن نقش دارند.

پیشرو الف سبک زندگی سالم تر ممکن است ظاهر سلولیت را کاهش دهد، با این حال، با توجه به شیوع سلولیت در اکثریت قریب به اتفاق زنان (از جمله آنهایی که بسیار فعال هستند)، ممکن است یک عامل تعیین کننده برای داشتن یا نداشتن سلولیت نباشد. وقتی صحبت از علل می شود، نظریه ها فراوان است. محققان دریافتند افرادی که چربی، کربوهیدرات و نمک بیشتری می خورند احتمالاً مقادیر بیشتری سلولیت دارند و دریافتند که در افراد سیگاری شیوع بیشتری دارد.

سطوح سلولیت در افراد مختلف و همچنین از نظر شدت متفاوت است.

چگونه از شر سلولیت خلاص شویم

اگر به صورت آنلاین در مورد چگونگی خلاص شدن از شر سلولیت جستجو کنید، احتمالاً با روش های مختلفی برای از بین بردن آن مواجه خواهید شد. از برس‌ها و کرم‌های مخصوصی که ادعا می‌کنند ظاهر خود را کدر می‌کنند تا لیزر، صنعت از بین بردن سلولیت بیش از هر زمان دیگری در حال رشد است.

حقیقت این است : سلولیت برای اکثر ما یک واقعیت زندگی است، و قبل از اینکه از خود بپرسید چگونه از شر سلولیت خلاص شوید، شاید سعی کنید روی پذیرش سلولیت خود تمرکز کنید. پذیرش ویژگی های فیزیکی بدن شما ممکن است زمان ببرد، حتی سال ها. اما باور کنید که این پذیرش می تواند در روحیه و سطح اعتماد به نفس شما تفاوت ایجاد کند. تقریباً هر فردی بخشی از بدن خود را دارد که نسبت به آن احساس خودآگاهی دارد. برای بعضی ها بینی شان، بعضی دیگر سلولیت پشت پاهایشان است. همه اینها بخشی از تجربه مشترک انسانی ما است و شما تنها نیستید.

اکثر درمان هایی که امروزه در بازار ادعا می کنند سلولیت را از بین می برند، گران و بی اثر هستند. اگر مایل به پرداخت هزاران هستید، ممکن است بتوانید درمان هایی را دریافت کنید که تا یک سال طول بکشد، اما این به معنای نگهداری برای سال های آینده است. از سوی دیگر، بسیار ارزان‌تر، عادت کردن به سلولیت و فهمیدن این است که این سلولیت رایج است، خطرناک نیست و حتی در  ورزشکاران و حتی المپیکی‌ها نیز وجود دارد.

سلولیتخوب، می دانیم، گفتن خودپذیری آسان تر از انجام آن است. بنابراین، اگر می خواهید سعی کنید سلولیت را به طور طبیعی کاهش دهید، این نکات را امتحان کنید:

وزنه برداری به خوبی شناخته شده است که تمرین با وزنه می تواند کالری بسوزاند و متابولیسم شما را بهبود بخشد، که می تواند منجر به کاهش چربی و کاهش سطح سلولیت در بدن شود.

هیدراته بمانید.شروع به نوشیدن آب کنید به محض اینکه صبح از خواب بیدار می شوید و در طول روز برای داشتن پوستی انعطاف پذیر به نوشیدن جرعه جرعه ادامه دهید. آب به دفع سموم کمک می کند، که برای پوست مفید است و ممکن است به سلولیت نیز کمک کند.

مسواک زدن خشک. این روش شامل مالش بدن با لوفا گیاهی یا برس بدن برای حذف سلول‌های مرده پوست، تحریک رشد سلولی و کمک به سم‌زدایی بدن است – نتایج در اینجا متفاوت است.

قهوه. ناحیه آسیب دیده را با آن مالش دهید، قهوه- برخی ادعا می کنند که قهوه پوست را سفت می کند و رشد سلول های جدید را تشویق می کند.

چربی های سالم بیشتر دریافت کنید امگا 3 در رژیم غذایی شما، که ممکن است پوست را بهبود بخشد. به علاوه، مصرف نوع مناسب چربی برای بدن مفید است، بنابراین ضرری ندارد!

سلولیتورزش کردن ممکن است کمک کند

اگر نگران این هستید که چگونه از شر سلولیت خلاص شوید، ما این نگرانی را درک می کنیم. یک بار دیگر می خواهیم به شما اطمینان دهیم که هیچ چیز غیرطبیعی یا ناسالم در داشتن سلولیت وجود ندارد. و اگر شما جزو 10 تا 15 درصد زنانی هستید که سلولیت ندارند، این نیز اشکالی ندارد. داشتن آن و نداشتن آن کاملاً بی ضرر است.

برای افزایش اعتماد به نفس، ورزش کردن می تواند دنیای متفاوتی ایجاد کند. حتی یک تمرین سریع 10 یا 15 دقیقه ای می تواند خون شما را پمپاژ کند و اندورفین را بالا ببرد و احساس کاملی را برای شما به ارمغان بیاورد که ما را نسبت به جلسه بعدی هیجان زده می کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید