روز عروسی یکی از مهم ترین و قشنگ ترین روز زندگی هر شخصی است. همه چیز باید در این روز بدون مشکل و کم و کاستی برگزار شود. بعد از گذشت چند ماه شما تمام برنامه ریزی های عروسی را انجام می دهید و درست در روز آخر یعنی روز موعود نگران این هستید که شاید چیزی را از قلم انداخته باشید.

صفر تا صد کارهای عروسیسعی خود را بکنید که دو سه روز مانده به عروسی به خودتان کمی استراحت دهید تا در زمان عروسی از نتیجه همه زحماتی که در طول این همه مدت انجام داده اید لذت ببرید.

اولین کاری که در راستای برنامه ریزی عروسی باید انجام دهید تهیه چک لیست عروسی است. با تهیه این چک لیست برای عروس و داماده کار بسیار راحتر می شود. در نجوا نیوز سعی داریم به ذهن شما نظم بدهیم تا بتوانید برنامه ریزی عروسی خود را به نحوی درست به انجام برسانید.

چک لیست خرید عروسی

صفر تا صد کار های عروسی

اگر در مورد اینکه قبل از عروسی چه کاری باید انجام دهید گیج شده اید، حق با شماست زیرا یا کم تجربه هستید یا تحت فشار و استرس مشغله کاری خود، قدرت تمرکز برای برنامه ریزی و رسیدگی به امور و نیازها را ندارید.

اما دیگر نگران این موضوع نباشید، شما خوش شانس هستید و ما لیستی از مهمترین کارهایی که قبل از عروسی باید انجام دهید را برای شما آماده کرده ایم تا بتوانید بر اساس نیازها و خواسته های خود کارهای لیست را انجام دهید.

کارهایی که باید قبل از عروسی انجام دهید

مشخص کردن تاریخ عقد

بعد از توافقات اولیه بین دو خانواده، یک تقویم آورده می شود و روز عقد را که اصولا روز عید یا ولایت است را به عنوان تاریخ عقد انتخاب می کنند. با تعیین تاریخ عقد، پایه های اولیه عقد شکل می گیرد و باید با برنامه ریزی های دقیق برای باقی موارد پیش رفت.

خرید لباس عقد

در اکثر مواقع جشن عقد و عروسی در یک روز انجام می شود، ولی کسانی هستند که این دو جشن را به صورت جدا برگزار می کنند. اما در سال های اخیر به این صورت شده که جشن عقد در محضر انجام می شود و تاریخ دیگری را برای جشن عروسی در نظر می گیرند. به همین خاطر است که به خرید لباس عقد برای عروس می پردازیم. لباس عقد برای محضر باید به صورت مانتو، شلوار و شال سفید باشد به همراه کفش روشن که خوش یمنی و برکت را به همراه می آورد. شما می توانید از انواع مانتو شلوارها برای جشن عقد استفاده کنید و حتی با سلیقه خود یک مانتو سفید را مروارید دوزی کنید و به آن رنگ و لعاب بدهید.

این موضوع را نباید فراموش کنید که اگر بعد از مراسم محضر یک جشن خودمانی در روز عقد دارید، باید به فکر یک لباس عقد پرنسسی باشید. اصولا خانم ها این لباس را رنگی انتخاب می کنند. به عنوان مثال یک لباس پف دار سبز رنگ یا سرخابی برای چنین مراسمی می تواند عالی باشد.

چک لیست مراسم عروسی

خرید کت و شلوار عقد داماد

برای خرید کت و شلوار عقد حتما باید هماهنگی با لباس عروس انجام شود. به عنوان نمونه اگر لباس عقد عروس به رنگ کرم می باشد بهتر است با کروات داماد ست شود.

خرید حلقه عقد عروس و داماد

برای برگزاری مراسم عقد حتما به حلقه عروس و داماد نیاز است. این حلقه اصولا ست برداشته می شود و از حلقه عروس سبک تر از حلقه اصلی عروسی بوده و قیمت پایین تری دارد. بعضی از زوج ها با خرید رینگ ساده، عقد خود را برگزار می کنند و خرید حلقه پر نگین را به مراسم عروسی موکول می کنند.

خرید زیر لفظی برای عروس

عروس خانم ها توجه داشته باشند که برای بله گفتن در مراسم عقد باید زیر لفظی از داماد بگیرند. این زیر لفظی می تواند یک ربع سکه باشد ویا اگر داماد دست و دلباز باشد، یک نیم ست و یا سرویس کامل طلا است.

انتخاب محضر از مقدمات جشن عقد

انتخاب محضر مورد نظر برای برگزاری مراسم عقد بسیار مهم است. محضری را انتخاب کنید که اتاق عقد زیبایی داشته باشد و برای برگزاری مراسم عقد شما ماسب باشد. در اکثر محضرها سفره عقد آماده است و می توانید از این سفره های عقد برای برگزاری مراسم خود استفاده کنید.

چک لیست مقدمات عروسی

تعیین تاریخ عروسی

برای انتخاب تاریخ عروسی به تقویم نگاه کنید و تا می توانید یک روز مبارک را برای این موضوع انتخاب کنید. حواستان به این موضوع هم باشد که شرایط آب و هوایی را بسنجید.

یک قانون برای تعیین تاریخ عروسی وجود دارد، که اگر می خواهید مخارج عروسی برای شما کمتر شود در یک روز معمولی و وسط هفته عروسی خود را برگزار کنید. با انتخاب تاریخ در روزهای عید و تعطیلی هزینه های شما بیشتر می شود. در نهایت این تصمیم شماست که تاریخ عروسی خود را در چه زمانی بندازید.

تعیین بودجه عروسی

مهم است که قبل از وارد شدن به خریدهای عروسی بودجه خود را مشخص کنید. از آنجای که هزینه مراسم عروسی بر عهده خانواده داماد است، داماد باید بودجه مراسم عروسی را مشخص کند. در بعضی از رسومات خرج عروسی مشارکتی است که به نوعی به داماد و خانواده او فشار وارد نشود. به همین خاطر لازم است بودجه مراسم عروسی مشخص شود و سپس خریدها و هماهنگی های دیگر، بر اصول آن صورت گیرد.

به توافق رسیدن خانواده ها برای تقسیم خرید جهیزیه

در جلسه ای که خانواده دو نفر کنار هم جمع می شوند، لازم است برنامه ریزی تقسیم خرید جهیزیه را انجام دهند. اگر چه این سنت از نسل ها قبل وجود داشته است، ولی باید دید که کدام اقلام برعهده خانواده عروس و چه اقلامی بر عهده داماد است. مشخص کردن این لوازم برای همه یکسان نیست و تعرف مشخص ندارد.

خرید جهیزیه عروس

پس از تعیین لیست جهیزیه عروس حالا نوبت به خرید می رسد. اگر جهیزیه خود را آماده نکرده اید، باید قبل از مراسم عروسی برای خرید جهیزیه آماده شوید. چک لیست جهیزیه خود را از قبل بنویسید و نسبت به آن اقدام کنید.

خرید جهیزیه داماد

اصولا جهیزیه داماد نسبت به جهیزیه عروس خیلی کمتر است. این جهیزیه از قبل مشخص شده است و باید برای خرید آن بودجه مناسبی را در نظر گرفت.

چک لیست جشن عروسی

خرید و یا اجاره خانه از مقدمات عروسی

هم زمان با خرید لوازم جهیزیه باید منزل را آماده کنید، اگر قصد خرید و یا اجاره را دارید، باید آماده سازی های ان را از پیش انجام دهید و همه چیز را قبل از عروسی آماده کنید. انداره گیری پرده، نظافت و … حتی خرید بعضی از اقلام جهیزیه باید با توجه به فضای منزل صورت بگیرد.

مراسم جهازبرون و چیدمان جهیزیه عروس

یکی از جالب ترین مراسم در این دوران مراسم جهازبرون است که پس از آماده سازی منزل و خرید جهیزیه هر دو طرف، نوبت به بردن جهیزیه است . در روز مشخص شده جهیزیه را که آماده کرده اند طی مراسمی به خانه بخت می برند و شروع به چیدن می کنند.

خرید حلقه عروس و داماد برای جشن عروسی

در میان همه این مشغله ها باید برای خرید حلقه عروسی وقت بگذارید. اصولا حلقه عروس نگین دار بوده و حلقه داماد ظاهری ساده و تک نگین می باشد. همان طور که قبلا گفتیم حلقه عقد سبک تر است و قیمت پایین تری دارد، اما برای خرید حلقه عروسی باید سنگ تمام بگذارید و بهترین چیزی که در توان شماست باید خریداری شود.

صفر تا صد برنامه ریزی عروسی

خرید سرویس طلا

تهیه سرویس طلا بر عهده داماد است و باید یک سرویس طلا برای روز عروسی خریداری کند.

خرید ساعت برای عروس و داماد

خرید ساعت عروس و داماد هم در حین خریداری دیگر انجام می شود. یک ساعت برای عروس و یک ساعت هم برای داماد از طرف طرفین به یکدیگر داده می شود. اصولا طبق یک سنت ساعت داماد را پدر عروس به وی داده می شود و به دست او بسته می شودو ساعت عروس نیز از سوی خانواده داماد به عروس هدیه داده می شود.

انتخاب جای عروسی در تالار یا باغ

در مرحله بعدی انتخاب باغ و یا تالار برای برگزاری مراسم عروسی است. برای انتخاب تالار خود حتما به لوکیشن آن توجه داشته باشید و از یاد نبرید که قرار است تمامی میهمان ها به این مکان بی آیند و زیادی پیچ و خم بودن آدرس مشکل ساز می شود. در انتخاب تالار مورد نظز حتما به یک سری نکات توجه کنید مانند تمیزی سالن، جایگاه عروس و داماد، ارتفاع سقف، نداشتن ستون اضافه و …

انتخاب آرایشگاه برای عروس و داماد

انتخاب درست آرایشگاه برای عروس و داماد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به ویژه آرایشگاه برای عروس که می خواهد برای شب عروسی اش تک باشد. بهتر است چند هفته قبل به دنبال آرایشگاه برود و از نزدیک نمونه کارهای انها را ببنبد و سوابق کاری آرایشگاه ها را در بیاورد و با خیال راحت در روز عروسی خود به آرایشگاه برود.

خرید یا کرایه لباس عروس

لزومی ندارد لباس عروس خود را خریداری کنید و می توانید با کرایه کردن لباس عروس، نیاز خود را در شب عروسی برطرف کنید. افرادی هستند که اجاره لباس عروس دست دوم را دوست ندارند، این افراد می توانند لباس عروس دست اول کرایه کنند و دوباره لباس را به مزون پس بدهند. در این صورت هم لباس دست اول به تن کرده اند و هم مبلغ کمتری پرداخت می کنند.

چک لیست هزینه های عروسی

خرید کفش و کت و شلوار برای داماد

در زمان خرید کت و شلوار دقت کنید و لباس شب دامادی خود را طوری انتخایب کنید که کاملا فیت تن تان باشد و هیچ گونه مشکلی نداشته باشد.

انتخاب آتلیه فیلم برداری و عکاسی

برای انتخاب آتلیه فیلم برداری مانند انتخاب آرایشگاه باید به سوابق کاری آنها دقت کنید و نمونه کارهایی که انجام داده اند را ببینید و مورد بررسی قرار دهید. در این صورت است که می توانید آتلیه ای مطابق با سلیقه خود انتخاب کنید و بهترین ثبت خاطرات را در روز عروسی خود داشته باشید.

هماهنگی با گروه موزیک

انتخاب گروه موزیک بسته به سلیقه شما دارد که می خواهید از یک دی جی استفاده کنید و یا در مراسم خود به همراهی ارکستر و خواننده علاقه مند هستید.

هماهنگی ماشین عروس، گل آرایی و دسته گل

در بهترین حالت بهتر است از ماشین شخصی خود به عنوان ماشین عروس استفاده کنید، اما در صورتی که دوست دارید ماشین عروسی شما لوکس و خاص باشد می توانید ماشین عروسی خود را اجاره کنید.

گل آرایی ماشین و دسته گل عروس مرحله بعدی است که باید انجام دهید. مدل های مختلفی برای طراحی ماشین عروس و دسته گل وجود دارد که می توانید طبق سلیقه خود هر کدام را انتخاب کنید.

هماهنگی شام عروسی

هماهنگی شام عروسی را می توانید بر عهده خود تالار یا باغ بگذارید. یا می توانید غذای خود ا به یک کترینگ سفرش دهید، کیترینگ ها اصولا در برگزاری شام عروسی و مجالس بهتر عمل می کنند.

صفر تا صد جشن عروسی

سفارش میوه و شیرینی عروسی

سفارش شیرینی جات و میوه در گام بعدی قرار می گیرد. اصولا خرید این موارد بر عهده تالار می باشد و شما می توانید نوع میوه خود را انتخاب کنید که چه نوع میوه و شیرینی سر میزها قرار بگیرد.

خرید و انتخاب کارت عروسی و پخش کارت

کارت عروسی را طبق سلیقه خود انتخاب کنید و با تهیه فهرست میهمان ها کارت ها را تکمیل کنید. تهیه فهرست میهمان ها باید با حضور خانواده دو طرف صورت بگیرد.

در نهایت پخش کارت عروسی

در نهایت عروس و داماد به همراه یکدیگر به پخش کارت عروسی می پردازند و برای ادای احترام به میهمان ها کارت ها را شخصا بخش می کنند.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید