شما تصمیم گرفتید که زمان کاهش وزن است، زمان و تلاش خود را روی یک روش جدید تناسب اندام یا رژیم غذایی اثبات شده سرمایه گذاری کردید و اکنون اولین ضربه خود را در سفر کاهش وزن خود به دست آورده اید: ترازو. شما تمام تلاش خود را کردید، روال خود را دنبال کردید، اما نتیجه نمی دهد. اعداد روی ترازو کوچکتر نمی شوند – یا بدتر از آن، شما در واقع وزن اضافه می کنید. تو چاق شدی، حالا انگیزه ات از بین رفته است، و بارها و بارها همین سوال ذهنت را درگیر کرده است: چرا وزن کم نمی کنم؟

کاهش وزن یکی از رایج ترین راه حل ها است و وقتی ذهن خود را به آن معطوف می کنید، نا امیدی ناشی از ندیدن نتیجه را درک می کنیم. با این حال، سلامتی بیش از اعداد در ترازو است و ما اینجا هستیم تا به شما نشان دهیم که چگونه تناسب اندام همیشه به معنای کاهش وزن نیست. و اگر واقعاً احساس می کنید که باید بیشتر از وزن خود وزن کم کنید، احتمالاً توضیحی نیز وجود دارد.

چرا وزن کم نمی کنماگر هدف شما کاهش وزن است، مطمئن شوید که از منظر درست به آن می پردازید. آیا می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید زیرا احساس فشار می‌کنید (خواه به خاطر تصاویر غیرواقعی که در رسانه‌های جمعی می‌بینیم، از شخصی در زندگی‌تان یا یک تصویر مخدوش از خود)؟ یا واقعاً نگران سلامتی خود هستید و/یا هنگام ورزش احساس بهتری نسبت به خود دارید؟ استدلال شما باید جایی در این دومی باشد.

پس چرا من وزن کم نمی کنم؟

اول از همه، کاهش وزن نیاز به زمان و ثبات دارد و قطعا یک شبه اتفاق نمی افتد. برای برخی از ما، حتی سخت تر از دیگران است و توضیحاتی در پشت آن وجود دارد. آیا احساس می کنید که اعداد روی ترازو بازتاب واقعی تلاش شما نیستند؟ در اینجا 10 دلیل رایج که مانع از کاهش وزن شما می شود، آورده شده است.

شما به اندازه کافی نمی خوابید

دلیلی وجود دارد که به آن خواب زیبایی می گویند. نداشتن زمان کافی زیر پوشش تأثیر مخربی بر سلامت روحی و جسمی شما دارد. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که پنج ساعت یا کمتر می‌خوابند نسبت به افرادی که بیشتر می‌خوابند بیشتر در معرض افزایش وزن هستند. و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. خستگی باعث می شود احساس گرسنگی کنید، بنابراین احتمال پرخوری و نادیده گرفتن تمرین بیشتر می شود. کمبود خواب همچنین می تواند تعادل هورمونی شما را به هم بزند و بدن شما را تشویق کند تا چربی بیشتری ذخیره کند. برای عمیق تر شدن، سعی کنید نکات ما را دنبال کنید چگونه بهتر بخوابیم.

تو خیلی استرس داری

همه ما این را می دانیم استرس برای ما بد است اما آیا می دانستید که می تواند برای کاهش وزن شما نیز مضر باشد؟ وقتی استرس دارید، بدن شما به حالت زنده ماندن می‌رود و شروع به تولید کورتیزول می‌کند، هورمونی که اشتها را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود بدن شما چربی‌ها را بیشتر نگه دارد. استرس شرایط سختی برای واژگونی است – اینطور نیست که یک کلید خاموش وجود داشته باشد. با این حال، مدیریت استرس یک چیز است و راه‌هایی برای کاهش استرس یا حداقل مقابله بهتر با آن وجود دارد. اینها شامل مدیتیشن، تمرینات تنفسی،یوگا و یا حتی پیاده روی در طبیعت. تمام تلاش خود را برای آرامش انجام دهید.

شما به اندازه کافی آب نمی نوشید

هیدراتاسیون نقش مهمی در کاهش وزن دارد زیرا بدن شما نمی تواند چربی بسوزاند اگر کم آب باشد. نوشیدن آب فراوان نه تنها در صورت ورزش کردن ضروری است، بلکه اگر هدف شما کاهش وزن است، ضروری است. آب یک سرکوب کننده طبیعی اشتها است، به پاکسازی بدن شما از مواد زائد کمک می کند و از احتباس آب جلوگیری می کند. در مورد یک عنصر کم ارزش صحبت کنید! حداقل دو لیتر مایعات در روز مصرف کنید.

شما بیش از حد الکل می نوشید

نوشیدنی‌های الکلی سرشار از قند هستند و از نظر کالری خالی بسیار زیاد هستند. الکل یک ماده مغذی نیست و کالری آن را نمی توان در ماهیچه های شما به عنوان انرژی ذخیره کرد که بدن شما می تواند بعدا بسوزاند. در عوض، آنها به اسیدهای چرب تبدیل شده و به عنوان چربی ذخیره می شوند. الکل همچنین انرژی و عملکرد شما را کاهش می دهد و متابولیسم شما را مختل می کند. بنابراین زمانی که به دنبال کاهش وزن هستید، بهتر است از آن دوری کنید.

چرا وزن کم نمی کنمداری زیاد میخوری

اگر یک سفر تناسب اندام جدید را آغاز کرده اید، احتمالا انرژی و کالری بیشتری می سوزانید. این بدان معنا نیست که شما می توانید با خوردن هر چقدر که می خواهید جبران کنید، حتی اگر غذا سالم باشد. کاهش وزن ارتباط نزدیکی با میزان کالری دریافتی شما دارد و در بیشتر مواقع، ما تمایل داریم این عدد را دست کم بگیریم. در حالی که وسواس در مورد کالری یک استراتژی سالم نیست، اما توجه به اینکه چقدر در طول روز چه مقدار غذا می خورید و پیگیری وعده های غذایی خود بهترین نقطه برای شروع است. و به یاد داشته باشید: اگر بدن شما انرژی کافی برای حفظ سطح فعالیت شما را نداشته باشد، به جای سوزاندن، چربی را ذخیره می کند.

با حوصله جلو بروید

شاید نخواهید این را بشنوید، اما کاهش وزن یک فرآیند است. ما اغلب می‌خواهیم همه چیز همین‌جا اتفاق بیفتد، در حال حاضر، اما وقتی تلاش می‌کنیم وزن کم کنیم، اینطور کار نمی‌کند. اغلب 3-4 ماه طول می کشد تا شروع به دیدن نتایج شود. سرعت آهسته سالم است و باعث می شود کاهش وزن شما پایدار باشد. اگر خیلی سریع وزن کم کنید، به احتمال زیاد اثر یویو را تجربه خواهید کرد و هیچ کس این را نمی خواهد. علاوه بر این، شاید شما واقعاً نتایجی را می بینید که در مقیاس قابل مشاهده نیستند، مانند راحت تر بودن در لباس یا کاهش سایز. این بدان معناست که تلاش های شما در واقع به ثمر می رسد. هر زمان که احساس دلسردی کردید، این بردهای کوچک را نگه دارید.

شما به اندازه کافی خوب غذا نمی خورید

ضرب المثل زیر در حوزه تناسب اندام معروف است: شما نمی توانید از یک رژیم غذایی بد دوری کنید. کاهش وزن همیشه بخشی از فعالیت بدنی و بخشی از تغذیه است، و اگر غذاهای ناسالم می خورید، واقعاً مهم نیست که چقدر با ورزش جبران می کنید. مطمئناً، درمان گاه به گاه خوب است – تا زمانی که واقعاً گاه به گاه باشد. برای جلوگیری از آسیب رساندن به اهداف کاهش وزن خود، در مسیر تغذیه خود باشید. هوس یک میان وعده؟ یک گزینه سالم با پروتئین بالا را انتخاب کنید: مطالعات نشان داده اند که وقتی پروتئین بیشتری می خورید، مدت بیشتری احساس سیری می کنید و کالری کمتری مصرف می کنید.

شما یک وضعیت پزشکی دارید

شاید شما تلاش می کنید اما به دلیل مسائل پزشکی زمینه ای به اهداف وزن خود نمی رسید. کاهش وزن یک مکانیسم پیچیده و ظریف است که ما نمی توانیم تمام جنبه های آن را کنترل کنیم. متابولیسم در سطح فردی تحت تأثیر عواملی مانند سن، جنسیت، ژنتیک و تعادل هورمونی قرار می گیرد. چندین بیماری (به عنوان مثال: مشکلات تیروئید) و داروها (مانند: داروهای ضد افسردگی) با مشکلات کاهش وزن مرتبط هستند. اگر وزن کم نمی کنید و می خواهید هر گونه بیماری پزشکی را رد کنید، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

شما بدن خود را به چالش نمی کشید

هنگامی که یک روال تناسب اندام را شروع می کنید، نتایج می توانند در ابتدا بسیار چشمگیر باشند، فقط به مرور زمان کاهش می یابند و حتی ممکن است متوقف شوند. بدن در ظرفیت خود برای انطباق با یک رژیم ورزشی فوق العاده است: کارآمدتر می شود و کالری کمتری می سوزاند. یکی از راه های دور زدن این واکنش این است که بدن خود را با تغییر مداوم برنامه تمرینی خود یه چالش بکشید.

چرا وزن کم نمی کنمچگونه موفقیت خود را غیر از مقیاس اندازه گیری کنید

اجازه ندهید ترازو به بدترین دشمن شما تبدیل شود. دلایل بسیار بسیار زیادی وجود دارد که چرا اعداد روی ترازو به آن سرعتی که شما می‌خواهید تکان نمی‌خورند – البته اصلاً. در حالی که روی کشف این که چه چیزی باعث می‌شود که به سمت موفق شدن بروید کار می‌کنید، راه‌های دیگری برای اندازه‌گیری پیشرفت و پیگیری موفقیت‌تان وجود دارد (و هیچ‌کدام شامل مقیاس نیست).

سایز اندازه گیری کنید

اگر از ایده نگاه کردن به اعداد برای ارزیابی پیشرفت خود خوشتان می آید، اندازه های قفسه سینه، کمر، شکم، باسن، ران و بازو را یادداشت کنید و بیش از یک هفته در میان چک کنید. شما ممکن است وزن از دست ندهید، اما این احتمال وجود دارد که سایز کم کنید.

لاغر شدی

تغییرات بدن خود را دنبال کنید. ممکن است از شر سلولیت خلاص نشده باشید، ممکن است آنقدر که می خواهید سفت نباشید، اما در مورد اثرات برنامه کاهش وزن خود صادق باشید. در شروع سفر خود عکس های پیشرفت بگیرید. به احتمال زیاد، شما در واقع در حال لاغری هستید.

اگر اصلاً هیچ تغییری نمی‌بینید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که خودتان را بررسی کنید. شاید در وهله اول اهداف شما غیر واقعی باشد. شاید شما فقط نیازی به کاهش وزن ندارید. بیشتر اوقات، بدن شما بهتر می داند. و کاهش وزن ممکن است آن چیزی که نیاز دارد نباشد. به جای تمرکز بر چگونگی کوچک کردن بدن خود، روی همه چیزهایی که آن را زیبا می کند تمرکز کنید.

چرا وزن کم نمی کنمچرا مراقبت از بدن مهم تر از کاهش وزن است؟

تناسب اندام بیشتر از کاهش وزن است. وقتی عادت‌های خود را تغییر می‌دهید تا زندگی سالم‌تری داشته باشید و یک سفر جدید تغذیه و ورزش را آغاز می‌کنید، مزایایی که به‌دست می‌آورید فقط به اعداد در مقیاس مرتبط نیست.

نه، ممکن است یک شبه بدن خود را تغییر ندهید، اما دلایل زیادی وجود دارد که چرا باید بدن خود را با مواد غذایی مغذی تغذیه کنید و آن را با حرکات منظم به چالش بکشید، صرف نظر از اینکه وزن کم می کنید یا نه.

ممکن است از نظر عاطفی احساس بهتری داشته باشید

تناسب اندام برای شما عالی است. هر بار که ورزش می کنید، بدنتان اندورفین ترشح می کند، هورمونی شاد که روحیه شما را برای روز آینده بالا می برد. ورزش منظم یک راه طبیعی برای از بین بردن استرس و اضطراب است.

عضله به دست خواهید آورد

یادتان هست وقتی گفتیم ماهیچه ها از چربی سنگین تر هستند؟ کاهش چربی شما ممکن است در مقیاس قابل مشاهده نباشد، اما با ورزش و تغذیه مناسب، می‌توانید عضلات بهتری بسازید که باعث می‌شود احساس کنید قوی‌تر و آماده‌اید تا هر چیزی که زندگی به شما می‌دهد را تحمل کنید.

انرژی بیشتری خواهید داشت

این یکی از اثرات مثبت مراقبت از بدن شماست. اگر اغلب احساس خستگی یا فرسودگی می کنید، ورزش سطح انرژی فیزیکی شما را افزایش می دهد. تمرکز خود را افزایش داده و تمرکز خود را نیز تیز خواهید کرد.

بهتر میخوابی

تغییر سبک زندگی سالم تر به شما کمک می کند تا شب بهتری استراحت کنید. اگر با بی خوابی دست و پنجه نرم می کنید یا الگوهای خواب عالی ندارید، فعالیت بدنی باعث می شود به خوابی باکیفیت برسید و شما را سرحال و آرام می کند.

اکثر افراد با وزن فعلی خود سالم هستند. اگر این شما هستید، از خود بپرسید که چرا سعی می کنید وزن کم کنید. همه بدن ها یکسان به نظر نمی رسند اما همه آنها زیبا هستند. اگر در مورد اعداد روی ترازو وسواس دارید، ذهنیت خود را از کاهش وزن به مراقبت از بدن خود تغییر دهید. به جای اینکه سعی کنید آن را تغییر دهید، تلاش خود را در این فکر کنید که چگونه با وزنی که دارید راضی باشید. به آن می گویند مثبت بودن بدن.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید