اگر احساس می کنید که داروی ضد افسردگی شما از کار افتاده است، تنها نیستید. معمولاً دارویی که زمانی معجزه می کرد بی اثر می شود، به خصوص اگر برای مدت طولانی از آن استفاده کرده باشید. علائم برای 33٪ از افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند باز می گردند – به آن افسردگی پیشرونده می گویند.

روانپزشک و یکی از مدیران کلینیک اختلالات اضطرابی می گوید: «معمولاً یک داروی ضد افسردگی که برای بیمار مؤثر است، به کار خود ادامه می دهد . اما گاهی اوقات، ممکن است یک دوره جدید افسردگی ظاهر شود که به آن دارو پاسخ نمی دهد، یا ممکن است دارو به طور کلی از کار بیفتد.

داروهای ضد افسردگیچه چیزی باعث می شود که داروهای افسردگی از کار بیفتند؟

عوامل متعددی می توانند نحوه پاسخ بدن شما به یک داروی ضد افسردگی را تغییر دهند، از جمله:

 • مصرف مواد مخدر یا الکل. مصرف غیرقانونی مواد مخدر و الکل می تواند باعث تغییرات شدید خلق و خو شود که می تواند داروهای ضد افسردگی را بی اثر کند.
 • بارداری. وزن بدن و حجم خون شما در دوران بارداری افزایش می یابد. با پزشک خود در مورد مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری و در مورد تنظیم دوز مصرفی خود برای ادامه تسکین علائم صحبت کنید.
 • عوامل استرس زا جدید یک موقعیت استرس زا جدید در خانه یا محل کار می تواند منجر به واکنش خلقی شود که داروی ضد افسردگی نمی تواند آن را جبران کند.
 • سایر داروها. فعل و انفعالات بین داروهای ضد افسردگی و داروها برای سایر شرایط سلامتی می تواند بر عملکرد یک ضد افسردگی تأثیر بگذارد.

با این حال، اغلب اوقات، داروهای ضد افسردگی بدون دلیل به نظر می رسد کار خود را متوقف می کنند.: «هیچ تحقیق خوبی وجود ندارد که نشان دهد چرا ممکن است یک دارو برای کسی اثر نکند. من فکر می‌کنم که این موضوع کمتر به ایجاد تحمل و احتمال تغییر مداوم عوامل استرس‌زا و عوامل در مغز مربوط می‌شود.»

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر علائم افسردگی شما برای بیش از چند روز عود کرد، وقت آن است که به پزشک خود مراجعه کنید. اما حتی اگر احساس می‌کنید که داروی ضدافسردگی شما کار نمی‌کند، مهم است که مصرف آن را تا زمانی که پزشک شما توصیه کند ادامه دهید. ممکن است نیاز به افزایش دوز یا کاهش روند کند داشته باشید. با بسیاری از داروهای ضد افسردگی، توقف سریع مصرف آنها می تواند باعث عوارض ترک شود مانند:

 • سردرد
 • حالت تهوع
 • اسهال یا یبوست
 • اضطراب بیشتر
 • افکار خودکشی

روانپزشک ها می گویند: علائم هشدار دهنده اولیه افسردگی اولیه علائمی هستند که معمولاً هنگام بروز یک دوره افسردگی تجربه می کنید. علائم افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما علائم عبارتند از:

 • احساس ناخوشی
 • تغییر در خواب یا اشتها
 • کاهش معاشرت
 • از دست دادن علاقه به فعالیت های لذت بخش قبلی

اگر علائم شما برگشت، نگران نباشید – تنظیم دوز یا تغییر به یک داروی ضد افسردگی دیگر اغلب مشکل را حل می کند. (توجه: اگر افکار خودکشی دارید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.)

داروهای ضد افسردگیتغییر داروهای افسردگی

اگر شما و پزشکتان عواملی را که می‌توانند با داروهای فعلی‌تان تداخل داشته باشند را رد کرده‌اید، پزشک ممکن است دوز را افزایش دهد، شما را به یک داروی ضد افسردگی دیگر سوق دهد یا به شما توصیه کند که داروی دیگری مصرف کنید. درمان های دارویی برای درمان افسردگی عبارتند از:

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)

داروهای SSRI رایج ترین داروهای ضد افسردگی هستند و اغلب به عنوان اولین خط دفاعی در برابر افسردگی در نظر گرفته می شوند. آنها سطح یک انتقال دهنده عصبی (ماده شیمیایی که پیام ها را از سلول مغز به سلول مغز منتقل می کند) به نام سروتونین را در مغز افزایش می دهند. این انتقال دهنده عصبی با احساس شادی و رضایت همراه است. عوارض جانبی SSRI خفیف است و علائم افسردگی در حدود 60 درصد از افراد مبتلا به افسردگی متوسط ​​تا شدید به طور قابل توجهی بهبود می یابد.

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین نورآدرنالین (SSNRIs)

هر دو داروی SSNRI و SSRI بر سطح سروتونین تأثیر می گذارند، اما داروهای SSNRI بر سطح نوراپی نفرین، انتقال دهنده عصبی دیگری که ممکن است بر خلق و خو تأثیر بگذارد، نیز تأثیر می گذارند. این نوع دارو برای کسانی که خستگی مفرط مرتبط با افسردگی دارند، یا کسانی که عوارض جانبی یا پاسخ ضعیف به داروهای SSRI داشته اند مفید است.

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (TCAs)

داروهای TCA سروتونین و نوراپی نفرین را در مغز افزایش می دهند، اما بر خلاف سایر انواع ضد افسردگی، استیل کولین، یک انتقال دهنده عصبی مرتبط با افزایش استرس، اضطراب و افسردگی را نیز مسدود می کنند. ممکن است عوارض جانبی بیشتری را با داروهای TCA نسبت به داروهای SSRI یا SSNRI تجربه کنید.

داروهای ضد افسرگیمهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs)

داروهای MAOI از تجزیه دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین جلوگیری می کنند که باعث افزایش غلظت آنها در مغز می شود. سطوح پایین این انتقال دهنده های عصبی با افسردگی و اضطراب مرتبط است. داروهای MAOI تعداد بیشتری از عوارض جانبی جدی دارند. افرادی که آنها را مصرف می کنند باید به تداخلات دارو با برخی غذاها و سایر داروها توجه داشته باشند.

بوپروپیون

بوپروپیون روی دوپامین و نوراپی نفرین اثر می گذارد. مزیت اصلی آن این است که مانند سایر داروهای ضد افسردگی عوارض جانبی دردسرساز مانند کاهش میل جنسی و افزایش وزن ایجاد نمی کند. با این حال، ممکن است برای افسردگی با ویژگی های اضطراب کمتر مفید باشد.

اسکتامین

این داروی جدیدتر با افزایش سطح گلوتامات، فراوان ترین انتقال دهنده عصبی در مغز، علائم افسردگی را ظرف چند ساعت تسکین می دهد. اسکتامین به صورت اسپری بینی عرضه می شود که باید در کلینیک مصرف شود زیرا می تواند تا دو ساعت پس از درمان باعث توهم و سایر عوارض جانبی حسی شود. این یک داروی موثر برای کسانی است که به سایر داروهای ضد افسردگی پاسخ نداده اند.

اگر دچار افسردگی شدید هستید، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا دوباره احساس بهتری داشته باشید. “این غیرعادی نیست که داروها اثر خود را متوقف کنند.” “این با انواع دیگر درمان های پزشکی نیز اتفاق می افتد. گاهی اوقات داروی فشار خون شما دیگر موثر نیست و باید تعویض شود. این فقط ماهیت درمان بیماری است.”

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید