ممکن است نام ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه را شنیده باشید، اما کلمه “پیش آگاهی” عموماً چندان شناخته شده یا استفاده نشده است. پیش‌آگاهی عموماً به افکاری اشاره دارد که شما فعالانه به آنها فکر نمی‌کنید، اما با توجه به محرک مناسب می‌توانید به راحتی به ذهنتان بیاورید. در مقابل، افکار ناخودآگاه به حدی سرکوب می شوند که بدون تلاش شدید و کمک تخصصی نمی توانید آنها را به خاطر بسپارید.

ضمیر ناخودآگاه ممکن است با اجازه دادن به ذخیره سازی و دسترسی به حافظه، ارائه درک شهودی و کمک به شما برای کشف راه حل هایی برای مشکلاتی که ممکن است با آن روبرو باشید، برای شما مفید باشد. در درمان، یک متخصص بهداشت روان مجاز ممکن است از پیش آگاهانه برای پیوند خاطرات شما، کمک به یادگیری از تجربیات و تنظیم دقیق آگاهی خود استفاده کند.

پیش آگاهیپیش آگاهی چیست؟

تعریف روانشناسی پیش آگاهی معمولاً از نظریه روانکاوی به عنوان مبنای خود استفاده می کند. یوزف بائر، یک پزشک اتریشی متخصص در مغز، ممکن است این کلمه را ابداع کرده باشد. عموماً اعتقاد بر این است که فروید سال‌ها قبل از اینکه ایده id، ego و superego را به عنوان سه بخش روان بسط دهد، از اصطلاح پیش‌هشیار به طور گسترده استفاده کرده است.

فروید اغلب در مورد افکار خودآگاه، پیش آگاه و ناخودآگاه صحبت می کرد.

افکار آگاهانه را می توان به عنوان افکاری که در حال حاضر از آنها آگاه هستیم تعریف کرد. به طور کلی، ما باید این افکار را فعالانه در ذهن داشته باشیم. اگر این کار را نکنیم، ممکن است در حافظه بلند مدت یا ضمیر ناخودآگاه ذخیره شوند.

ضمیر ناخودآگاه می‌تواند تمام افکاری را که در حال حاضر به آنها فکر نمی‌کنیم، در بر گیرد. فروید می گوید در ضمیر ناخودآگاه معمولا افکاری وجود دارند که نمی توانیم به راحتی آنها را بازیابی کنیم. اینها ممکن است خاطرات آسیب زا یا افکاری باشند که ما سرکوب کرده ایم.

افکار پیش ‌آگاهی عموماً آن‌هایی هستند که اکنون به آنها فکر نمی‌کنیم، اما اگر بخواهیم یا تحریک شوند، می‌توانیم به راحتی به آنها فکر کنیم. ممکن است در این لحظه از آن افکار استفاده نکنیم، اما می توانیم به سرعت و به راحتی آنها را از ذهن ناخودآگاه خود بیرون بیاوریم.

برخی منابع، پیش آگاهی را به عنوان بخشی از ذهن جدا از ناخودآگاه قرار می دهند. این تفسیر از نظریه فرویدی معمولاً بین بخشی از ذهن که به راحتی می‌توانیم به آن برسیم و بخشی که نمی‌توانیم به آن دست پیدا کنیم، تمایز واضحی ایجاد می‌کند. با این حال، چه ضمیر ناخودآگاه بخشی از ناخودآگاه باشد یا نه، هر سه جنبه ذهن می توانند با هم کار کنند، همانطور که ما درک می کنیم و در مورد زندگی خود تصمیم می گیریم.

همانطور که فروید به توسعه نظریه روانکاوی ادامه داد، اعتقاد بر این است که او در اصلاح تعاریف خودآگاه، ناخودآگاه و پیش آگاه با مشکل روبرو بوده است. پس از آن، او به طور کلی بر سه بخش از روان که به عنوان id، ego و superego شناسایی می کرد، تمرکز کرد.

شناسه را می توان به عنوان بخشی از روان که در آن غرایز و انگیزه ها حاکم است تعریف کرد.

سوپرایگو ممکن است بخشی از شخصیت باشد که به کاری که باید انجام دهید مربوط می شود.

ایگو معمولاً بین id و superego واسطه می شود تا اقداماتی را که انجام می دهید تعیین کند. ایگو را می توان در نهایت به عنوان بخشی از تصمیم گیری ذهن شما در نظر گرفت.

فروید همچنین id، ego و superego را به نظریه ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه مرتبط کرد. او عموماً ایگو و سوپرایگو را بخش های آگاهانه شخصیت می دید. شناسه ممکن است حاوی خواسته ها و انگیزه های ناخودآگاه ما باشد که ممکن است از نظر اجتماعی یا در درک ما از درست و نادرست پذیرفته نشوند.

ایگو بیشتر در ضمیر خودآگاه عمل می کند، اگرچه ممکن است ضمیر ناخودآگاه را برای اطلاعات و خاطرات بخواند. سوپرایگو در درجه اول در ضمیر خودآگاه نیز عمل می کند. با این حال، ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که بدون آگاهی از افکار ناشی از آن احساسات، احساس درست و نادرستی داشته باشید.

پیش آگاهیمزایای ذهن پیش آگاهی

ذهن پیش آگاه شما می تواند بسیار مفید باشد. ممکن است چندین مزیت را به همراه داشته باشد که ضمیر خودآگاه به تنهایی قادر به تامین آن نیست. در زیر چند راه وجود دارد که پیش‌آگاه ممکن است برای شما مفید باشد.

ذخیره سازی حافظه

خاطرات درازمدت ممکن است در ضمیر ناخودآگاه شما ذخیره شوند، زیرا ضمیر خودآگاه شما معمولاً فقط خاطرات، افکار، ادراکات و خواسته هایی را که دقیقاً در این لحظه تجربه می کنید، در خود نگه می دارد. از آنجایی که خاطرات نزدیک به هم هستند، قدرت مغز شما ممکن است بسیار فراتر از افکاری باشد که در هر لحظه می توانید در ذهن داشته باشید.

دسترسی به حافظه

ضمیر ناخودآگاه شما معمولاً حاوی تمام خاطرات شماست که بیش از چند دقیقه به عقب باز می گردند. با این حال، شما معمولا نمی توانید خاطرات سرکوب شده را بدون کمک یا یک محرک بسیار قوی از ناخودآگاه خود به یاد بیاورید. ممکن است همه خاطرات درون پیشه‌آگاه شما درست در آنجا باشند و در صورت لزوم منتظر فراخوانی باشند.

فعالیت پس زمینه

یک تصور غلط رایج این است که وقتی مشکلی دارید، نگرانی در مورد آن می تواند شما را به راه حل نزدیکتر کند. با این حال، حقیقت ممکن است این باشد که ذهن پیش‌هوشیار شما می‌تواند آن افکار را نگه دارد و بدون اینکه شما از این فرآیند آگاه باشید، روی آنها کار کند. ناگهان ممکن است پاسخ به شما برسد، حتی گاهی راحت‌تر از زمانی که ذهن خودآگاه خود را فعالانه روی مشکل متمرکز کنید. ممکن است نیازی به نگرانی نباشد. ضمیر ناخودآگاه شما احتمالاً در پس زمینه کار می کند!

درک شهودی

شهود ما معمولاً به عنوان یک احساس ظاهر می شود، اما معمولاً بر اساس افکاری است که ما از آنها آگاه نیستیم. این افکار ممکن است در پیش خودآگاه یا ناخودآگاه ساکن شوند. ما ممکن است آگاهانه دلایل خاصی را ندانیم که چرا احساس می کنیم چیزی درست است یا درست نیست، اما عمیق تر، ممکن است بدانیم. این درک شهودی می تواند برای خود و موفقیت بسیار ارزشمند باشد.

حل مسئله

ما معمولاً سعی می کنیم نتیجه گیری کنیم و تصمیمات خود را بر اساس آنچه که به نظرمان صادق ترین به نظر می رسد استوار کنیم. به طور خلاصه، ما اغلب می خواهیم برای تصمیم گیری های مهم زندگی به منابع درونی خود تکیه کنیم.

شما ممکن است وسعتی از دانش در پیش آگاهی خود داشته باشید که می توانید از آن برای حل مشکلات زندگی استفاده کنید. با فراخوانی این خاطرات و آوردن آن ها به ذهن خودآگاه خود، می توانید از تجربیات و اطلاعاتی که به خاطر سپرده اید بهره مند شوید. شما می توانید مدت ها پس از وقوع رویدادها از آنها یاد بگیرید.

پیش آگاهیچگونه درمانگران با پیش آگاهی کار می کنند

چه در حال تجربه مشکلات عاطفی باشید، چه نیاز به تصمیم گیری مهم داشته باشید، چه مشکلات رابطه را پشت سر بگذارید یا در تلاش برای غلبه بر یک بیماری روانی باشید، درمان می تواند به شما در مدیریت هر یک از این موقعیت ها کمک کند. درمانگران حضوری و آنلاین، چه روش‌های روانکاوی یا سایر انواع درمان را انجام دهند، ممکن است به دلایل متعدد به شما کمک کنند تا به افکار درون ضمیر ناخودآگاه خود بپردازید.

اتصال خاطرات

اغلب، ما دو بیت اطلاعات یا دو تجربه داریم که می‌توانیم آن‌ها را کنار هم بگذاریم تا بینش‌هایی را در اختیارمان بگذاریم که شاید قبلاً هرگز متوجه آن نشده‌ایم. هر دو عامل ممکن است در پیش آگاهی شما باشند، به طوری که شما در حال حاضر از آنها آگاه نیستید.

یک درمانگر ماهر ممکن است شما را ترغیب کند که حقایق و رویدادهایی را به خاطر بسپارید که می توانند به شما در نتیجه گیری خود کمک کنند. اگر روانشناس شما پیشینه شما را می‌داند، احتمالاً ایده‌هایی در مورد اینکه چه نوع تجربیاتی داشته‌اید که می‌تواند در شرایط فعلی اعمال شود، دارد.

برای مثال، اگر در تلاش برای حل تعارض با فرزندتان هستید، ممکن است درمانگر از شما بخواهد که برخی از تجربیات دوران کودکی خود را به خاطر بسپارید. سپس، ممکن است از شما بخواهند زمانی را به خاطر بیاورید که با یک درگیری مشابه بین شما و بزرگسال دیگری روبرو شده اید. با پیوند دادن این خاطرات در ضمیر خودآگاه خود، درمانگر می تواند به شما کمک کند تا تفاوت ها و شباهت های بین درگیری با کودک و درگیری با بزرگسالان را کشف کنید.

آموزش شما از طریق تجربیات خودتان

درمانگران می توانند به شما کمک کنند تا خاطرات را از پیش آگاهی خود به افکار آگاهانه ای که در طول جلسه دارید، متصل کنید. به این ترتیب ممکن است به شما کمک کنند تا منابع ذهنی خود را فعال کنید. همانطور که از اطلاعات ذخیره شده به سمت تفکر آگاهانه حرکت می کنید، ممکن است به راحتی این ارتباطات را به تنهایی برقرار کنید.

پیش آگاهی و درمان

پیش آگاهی ممکن است نقش زیادی در روان درمانی ایفا کند. درمانگران اغلب سوالاتی در مورد زندگی مراجعان خود می پرسند، که اغلب به آنها در خاطرات پیش آگاهانه کمک می کند. این می تواند به مشتریان کمک کند تا خاطرات را در پیش آگاهی خود با درس های جدید ترکیب کنند تا راه حل هایی ایجاد کنند که منجر به تغییرات مهمی شود.

یادآوری حافظه برای کسانی که انواع اختلالات سلامت روانی را تجربه می کنند – از جمله  افسردگی ، اضطراب، اختلال مصرف مواد و غیره – می تواند دشوار باشد، اما یک درمانگر مجاز می تواند به بهبود حافظه و کاهش علائم نامطلوب کمک کند.

مزایای درمان آنلاین

اگر زندگی پرمشغله ای داشته باشید، پیدا کردن زمان برای تنظیم دقیق آگاهی شما می تواند دشوار باشد. این جایی است که درمان آنلاین ممکن است کمک کند. به طور کلی، شما مجبور نخواهید بود که در ترافیک به مطب یک درمانگر بروید و در اتاق انتظار بنشینید. احتمالاً می‌توانید جلسات راحت را خارج از ساعات اداری معمولی نیز برنامه‌ریزی کنید.

اثربخشی درمان آنلاین

اگرچه در حال حاضر تحقیقات زیادی در مورد اثربخشی درمان آنلاین در استفاده از ضمیر ناخودآگاه صورت نگرفته است، بررسی نشان داده است که درمان آنلاین معمولاً به اندازه  درمان حضوری مؤثر است و می‌تواند انواع نگرانی‌های مربوط به سلامت روان را درمان کند. درمان آنلاین ممکن است برای شما مورد توجه قرار گیرد، زیرا ضمیر ناخودآگاه و نحوه عملکرد آن در زندگی بزرگسالی خود را بررسی می کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید