بسیاری از رویدادها ممکن است افراد را مجبور به استفاده از جراحی ایمپلنت کنند. حوادث جسمی مانند تصادف یا بیماری و همچنین جراحی هایی که باعث تغییر شکل بدن یا ایجاد نقص در اندام و بدن می شود. همچنین دلایل زیبایی شناختی و رسیدن به زیبایی و ظاهر مورد انتظار همگی از دلایل انجام عمل های جراحی یا استفاده از پروتز زیبایی هستند. با پیشرفت تکنولوژی این مشکلات با انجام انواع پروتزهای زیبایی برطرف شده است. این نوع جراحی زیبایی توسط جراح زیبایی در کلینیک یا بیمارستان زیبایی انجام می شود.

کاربرد انواع پروتزهای زیبایی بدن و صورت

از آنجایی که پروتزهای زیبایی انواع مختلفی دارند، روش های استفاده از آنها کاملاً متفاوت است. هنگامی که بخشی از بدن به دلیل آسیب یا بیماری از بین می رود، گاهی اوقات امکان بازسازی قسمت های از دست رفته وجود دارد. در قسمت مربوط به اندام های از دست رفته این کار با کمک ارتوپدی و اندام مصنوعی انجام می شود اما در مورد پروتز سینه، هیپ و … برای قرار دادن پروتز نیاز به جراحی است.

میزان برش بسته به نوع پروتز و محل قرارگیری آن متفاوت خواهد بود و بخیه هایی که توسط بدن جذب می شوند اغلب برای بخیه استفاده می شوند. اکثر این جراحی ها با بیهوشی عمومی انجام می شود و پس از آن پروتزی که انواع مختلفی دارد در ناحیه مورد نظر قرار می گیرد. برای رفع چین و چروک های صورت یا پرکردن اندام های صورت مانند گونه ها و چانه، پروتز زیبایی اغلب با تزریق مواد سیلیکونی انجام می شود، تزریق با سرنگ های کوچک انجام می شود و در بیشتر موارد جای آنها قابل مشاهده نخواهد بود.

پروتز زیبایی برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که به دلیل نقص های طبیعی یا مادرزادی در نواحی مختلف مانند سینه یا صورت و باسن از اندام خود ناراضی هستند.

فردی که به دلیل سرطان سینه مجبور به برداشتن قسمتی یا تمام سینه خود شده است

برای افرادی که دارای نقص مادرزادی یا ژنتیکی هستند، به عنوان مثال در موارد کوچک و صاف بودن باسن یا عدم تقارن سینه ها، استفاده از پروتز گزینه مناسبی برای این افراد است.

زمانی که رشد کم استخوان باعث ایجاد نقص در صورت می شود، مانند زمانی که چانه یا استخوان گونه به خوبی رشد نکرده و کوچک هستند.

پروتز زیبایی لب:

بزرگ کردن لب با استفاده از پروتز لب یا تزریق ژل در لب ها باعث می شود لب ها حجیم و برجسته به نظر برسند و این باعث بهبود ظاهر کلی صورت می شود. به ویژه کسانی که لب های نازکی دارند، می توانند از مزایای پروتز لب با تزریق ژل بهره مند شوند.

با افزایش سن، لب های شما نازک تر می شوند و کمتر به چشم می آیند زیرا بدن شما کلاژن کمتری تولید می کند. به این ترتیب می توانید حجم لب هایی که با افزایش سن از بین می روند یا لب هایی که به طور طبیعی نازک هستند را افزایش دهید.

پروتز زیبایی بینی:

با داشتن پروتز در بالا و پایین “برآمدگی” روی بینی (قوز بینی) می توان به راحتی به بینی صاف دست یافت و عیب آن را برطرف کرد. علاوه بر این، با تزریق ژل در اطراف نوک بینی، می توان آن را سفارشی کرد. مزیت اصلی این روش نسبت به روش های جراحی خطر کمتر، دوره نقاهت کوتاه تر، عوارض جانبی کمتر و در عین حال دستیابی به نتایج بسیار مشابه است.

با استفاده از این روش می توان در عرض 5 دقیقه ظاهر بینی را بدون درد تغییر داد. از این روش می توان برای بلند کردن نوک بینی، رفع قوز بینی متوسط، رفع عیوب و فرورفتگی بینی و اصلاح فرم بینی استفاده کرد.

پروتز پا:

یکی از پر استفاده ترین نوع پروتزها در بین پروتز زیبایی، پروتز پا است که می تواند برای تمامی افراد می تواند حتی کودکان نو پا مناسب باشد، شم می توانید برای تهیه پروتز پا که مناسب قد شما و وزن شما را داشته باشد.

انواع جراحی های پروتز بدن

پروتز زیبایی سینه:

امروزه یکی از جراحی ها و پروتزهای زیبایی که در بین خانم ها رشد چشمگیری داشته است، جراحی پروتز سینه است. داروها، اختلالات هورمونی، یائسگی و در نهایت افزایش سن از دیگر عواملی هستند که بر اندازه سینه تأثیر می گذارند. به همین دلایل، بزرگ کردن سینه یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی است که خانم ها در دنیا درخواست می کنند. این روش شامل جراحی است که از پروتزهای مصنوعی برای افزایش اندازه و شکل سینه ها استفاده می کند.

بزرگ کردن سینه باعث بهبود سایز و شکل سینه ها می شود، به خصوص در افرادی که سینه های نامتعادل یا رشد نیافته دارند. بزرگ کردن سینه یک عمل زیبایی ایمن با حداقل تهاجم است که در یک عمل یک تا دو ساعته تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

پروتز زیبایی هیپ:

این پروتز از سیلیکون ساخته شده و از پروتزهای صورت و سینه قوی تر است. انتخاب نوع پروتز هیپ بر اساس سفتی عضله ران در معاینه است. برای افرادی که نیاز به افزایش تن ناحیه لگن دارند، مانند افرادی که پتوز و شلی در این ناحیه دارند، افرادی که ناهنجاری های مادرزادی و اکتسابی در این ناحیه دارند، افرادی که باسن نامتقارن دارند یا افرادی که عمل ثانویه دارند. باسن را بزرگ کنید او از یک پروتز سیلیکونی الاستیک با قوام محکم استفاده کرد.

برخی از زنان و حتی مردان اندام تحتانی را به ارث برده اند و شکل دلخواه را ندارند، در حالی که برخی دیگر به دلیل افزایش سن، باسن صاف شده اند. این افراد می توانند برای بازگرداندن اعتماد به نفس و داشتن فرم بهتر پایین تنه، جراحی پروتز لگن و تزریق چربی را در نظر بگیرند.

مواد پروتزهای زیبایی

در طبقه بندی انواع پروتزهای زیبایی سه دسته داریم:

دسته اول پروتز سیلیکونی است که یکی از قدیمی ترین انواع پروتزهای صورت است که سازگاری آنها با بدن ثابت شده است (بیش از 100 سال از استفاده آنها می گذرد). یکی از مزیت های اصلی نصب پروتز سیلیکونی ارزان بودن، نرمی و حذف بسیار آسان آن توسط جراح پلاستیک است.

دسته دوم پروتزها از گورتکس ساخته شده اند. این پروتزها فوم متراکمی هستند و دارای منافذی هستند که بافت اطراف می تواند در آنها نفوذ کند. از آنجایی که انعطاف پذیری کمی دارند، برای قرار دادن آنها باید برش بزرگتری ایجاد کرد و فشار بیشتری به عضلات و اعصاب اطراف آنها وارد می شود. اگر پروتز به هر دلیلی عفونی شود باید تعویض شود و برداشتن آنها از پروتزهای سیلیکونی دشوارتر است. عفونت بدون علت ناشناخته برای ماه ها پس از کاشت ایمپلنت غیر معمول نیست.

گروه سوم پروتزهای Medpour-Purks هستند که بافت استخوانی سخت و منافذ زیادی دارند. بنابراین بافت اطراف تا حد زیادی در آنها نفوذ می کند. با این شرایط، جایگزینی آنها با آسیب به بافت مجاور پروتز زیبایی همراه است. در صورت عفونت، این پروتزها مشابه پروتزهای گورتکس باید برداشته شوند.

خطرات عوارض پروتز زیبایی

پروتز زیبایی نیز مانند سایر جراحی ها می تواند عوارض و خطراتی داشته باشد، بنابراین انتخاب جراح ماهر و پروتزهایی که از مواد بهتر و استانداردهای لازم برخوردار باشند، می تواند تا حد زیادی این عوارض و خطرات را کاهش دهد.

یکی از شایع ترین عوارض بعد از پروتز درد است که با رعایت کامل موارد توصیه شده توسط جراح به راحتی می توان آن را تسکین داد.

دوام پروتز زیبایی

پروتز زیبایی عموما دو روش خاص برای زیبایی دارند، در روش های تزریقی ماندگاری کمتری دارند که با تزریق مجدد قابل ترمیم است. در روش دیگر که در سینه و باسن کاشته می شود، اغلب بادوام تر و طولانی تر هستند. عمر ایمپلنت ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

سن مناسب برای جراحی پروتز

پروتز زیبایی از 18 سالگی قابل انجام است و هنوز برای بهبود ظاهر صورت و بدن دیر نیست. بنابراین این جراحی زیبایی معمولا تا سن 60 سالگی انجام می شود، در واقع فرد باید بتواند جراحی و بیهوشی و همچنین عوارض احتمالی بعد از جراحی پروتز را تحمل کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید