از خود در برابر عفونت ویروس زیکا محافظت کنید

زیکا به طور کلی یک بیماری خفیف است. ممکن است تب ویروسی مشابه تب دانگ یا چیکونگونیا همراه با تب، بثورات پوستی، بدن درد و سردرد ایجاد کند. اما بسیاری از افراد آلوده به عفونت ویروس زیکا حتی علائمی ندارند.

زنان باردار با علائم عفونت احتمالی ویروس زیکا (تب و بثورات پوستی و سایر علائم مانند قرمزی چشم یا درد مفاصل) باید فوراً به پزشک مراجعه کنند و با پزشک متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنند.

مردانی که زیکا مثبت آنها تایید شده است باید از طریق استفاده صحیح و مداوم از کاندوم رابطه جنسی ایمن تری داشته باشند یا حداقل تا شش ماه پس از بهبودی از رابطه جنسی خودداری کنند.

ویروس زیکاویروس زیکا

برای زنان باردار

در حالی که در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر احتمال ابتلای زنان باردار به ویروس زیکا وجود ندارد، اما اگر یک زن باردار آلوده شود، عواقب آن می تواند جدی تر باشد، زیرا عفونت ویروس زیکا می تواند باعث میکروسفالی در تعداد کمی از جنین های متولد نشده زنان باردار شود.

زنان باردار باید اقدامات احتیاطی جدی در برابر پشه ها اتخاذ کنند. افرادی که در یک منطقه آسیب دیده کار می کنند، درس می خوانند یا زندگی می کنند و شریک جنسی زنان باردار هستند، باید از شیوه های جنسی ایمن (مانند استفاده مداوم و صحیح از کاندوم در حین رابطه جنسی) استفاده کنند یا در طول بارداری زنان پرهیز کنند. زنان بارداری که با شریک مرد خود که تست زیکا مثبت شده رابطه جنسی داشته اند، باید با پزشک مشورت کنند و او را از تماس احتمالی با زیکا مطلع کنند تا او بتواند آزمایش زیکا را ترتیب دهد.

اگر زنی که باردار نیست به ویروس زیکا مبتلا شود، آیا بارداری آینده او در خطر است؟

عفونت ویروس زیکا خطری برای نقایص مادرزادی برای بارداری های آینده ندارد.

برای زوج هایی که برای بارداری برنامه ریزی می کنند

اگر زن و مرد هر دو خوب باشند

آنها باید در برابر نیش پشه اقدامات احتیاطی جدی انجام دهند و اگر سؤالات بیشتری داشتند با پزشک خود مشورت کنند.

اگر زن علامتدار باشد (با تب و بثورات پوستی و سایر علائم مانند قرمزی چشم یا درد مفاصل)

او باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشد و در صورت مثبت بودن زیکا، باید اقدامات جنسی ایمن تری را انجام دهد یا حداقل تا 8 هفته پس از بهبودی، قبل از تلاش برای باردار شدن، از رابطه جنسی خودداری کند.

اگر مرد علامت دار باشد (با تب و بثورات پوستی و سایر علائم مانند قرمزی چشم یا درد مفاصل)

او باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد و در صورت تایید مثبت زیکا، باید رابطه جنسی ایمن را از طریق استفاده صحیح و مداوم از کاندوم انجام دهد یا حداقل تا شش ماه پس از بهبودی از رابطه جنسی خودداری کند.

ویروس زیکامیکروسفالی چیست؟

میکروسفالی یک بیماری مادرزادی است که در آن اندازه سر نوزادی در همان سن، نژاد و جنس بسیار کوچکتر از حد معمول است.

میکروسفالی می تواند ناشی از عوامل ژنتیکی و محیطی مختلفی باشد، مانند سندرم داون، قرار گرفتن در معرض مواد مخدر، الکل یا سایر سموم در رحم. سرخجه و عفونت زیکا در دوران بارداری.

درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد. نوزادان مبتلا به میکروسفالی که تاخیر رشدی را نشان می‌دهند ممکن است از برنامه‌های مداخله زودهنگام یا درمان رشدی، فیزیکی و کار درمانی و همچنین برنامه‌های بین رشته‌ای بهره ببرند.

آیا زیکا باعث میکروسفالی می شود؟

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد زیکا می تواند باعث میکروسفالی شود.

تاثیر میکروسفالی بر روی نوزاد چیست؟

میکروسفالی می‌تواند یک بیماری منفرد باشد، به این معنی که می‌تواند بدون نقص مادرزادی اصلی رخ دهد، یا می‌تواند همراه با سایر نقایص مادرزادی رخ دهد. نوزادان مبتلا به میکروسفالی ممکن است ناتوانی های همزمان داشته باشند.

علائم و سیگنال‌های مختلف مرتبط با میکروسفالی (سر بسیار کوچک، مشکل در تغذیه، گریه‌های بلند، گرفتگی، سفتی دست‌ها و پاها، تأخیر رشد و ناتوانی‌ها و غیره) شرح داده شده است.

نوزادان مشکوک به میکروسفالی باید توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی ارزیابی شوند. علاوه بر ارزیابی بالینی، آزمایش‌های تصویربرداری عصبی برای ارزیابی ناهنجاری‌های احتمالی ساختاری ممکن است مورد نیاز باشد.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید