در طول روز اتفاق ها برایمان می افتد که ما را بسیار مضطرب می کند و باعث افزایش استرس می شود. راه های زیادی برای کاهش دادن استرس وجود دارد که قطعا همه آنها سالم نیستند و حتی برخی از آنها به عادات مخربی مثل مصرف داروهای مختلف، نوشیدن الکل منجر می شود. حرکات یوگا یکی از بهترین راه ها برای مقابله با استرس و اضطراب می باشد، شما می توانید حرکات یوگا را در خانه و در باشگاه انجام دهید و به کاهش استرس خود کمک کنید به علاوه تاثیر یوگا بر وسواس فری نیز قابل توجه است. در نجوا نیوز همراه ما باشید تا بهترین حرکات یوگا برای کاهش استرس را بشناسید.

 

حرکات مدیتیشن برای کاهش استرس

 

 

هر زمانی که ترس به سراغ شما می آید و یا بی میل می شوید و هیچ راهی برای کاهش استرس خود ندارید بهترین راه برای شما حرکات ورزشی یوگا است که به کاهش استرس روزانه کمک به سزایی دارد و باعث آرامش اعصاب می شود. حرکات یوگا شامل تنفس، تمرکز بر روی وضعیت بدن و ساکت کردن ذهن است.

حرکات یوگا برای کاهش استرس

برای آشنای بیشتر شما، اسم حرکات ورزشی برای کاهش استرس را قرار داده ایم. این حرکات برای کاهش استرس طراحی شده اند و هر کسی می تواند آنها را انجام دهد. در مرحله اول لباس راحت به تن کنید و در فضای که حواس شما را پرت می کند قرار بگیرید و حتی می توانید از یک موسیقی آرام بخش و عود برای ملایم تر کردن فضای اتاق خود استفاده کنید. نفس کشیدن عمیق در زمان تمرین یوگا فراموش نشود.

قبل از شروع حرکات یوگا حتما بدن خود را گرم کنید.

تکیه دادن پاها به دیوار

 • ابتدا یک زیرانداز را کنار دیوار جای که می خواهید پاهایتان را قرار دهید پهن کنید.
 • در این مرحله باسن خود را تا جای که می توانید به دیوار بچسبانید.
 • بازوهایتان را شل کنید.
 • حالا چشم های خود را ببندید و دم و بازدم انجام دهید.
 • در این مرحله نفس های عمیق بکشید پنج دقیقه دم و پنج دقیقه بازدم.
 • با انجام دادن این حرکت یوگا برای کاهش استرس ضربان قلب بسیار مفید می باشد.

حرکت وضعیت کودک

 • به یک زیر انداز ضخیم در این حرکت نیاز داریم تا سر زانوها دچار درد نشود.
 • روی زانوهای خود بنشینید
 • دست های خود را تا جای که ممکن است به سمت جلو بکشید.
 • در این مرحله سر، بازوها، گردن، شانه و کمر خود را شل کنید و با بستن چشم ها استرس را از خود دور کنید.
 • اجازه دهید بدنتان بر روی زیر انداز پهن شود سعی نکنید بدن خود را منقبض کنید. با هر دم و بازدم آرامش بگیرید.
 • این حرکت برای آرامش ذهن بسیار مفید است.

 

کاهش استرس با یوگا

خم شدن رو به جلو نشسته

 • بر روی زیرانداز بنشینید و پاهای خود را دراز کنید و سعی کنید کمر خود را روی پا صاف کنید.
 • دستانتان را با ستون فقراتی صاف به جلو بکشید
 • تا جای که می توانید جلو بروید که احساس درد نداشته باشید.
 • اگر شما کمر خود را صاف کنید، همسترینگ مورد فشار قرار می گیرد. اما اگر کمر خود را خم کنید بیشتر کمر شما تحت کشش قرار می گیرد.
 • هر دو حرکت مفید هستند باید ببینید کدام حرکت برای شما مناسب تر می باشد.
 • در آخر می توانید پنجه های خود را صاف کنید و یا خم کنید.
 • این حرکت یوگا برای آرامش اعصاب و رفع سردرد بسیار مفید است.

حرکت گربه

روی چهار دست و پای خود قرار بگیرید. دست‌ ها را زیر شانه‌ها و زانوها را زیر باسن خود قرار دهید. کمر خود را صاف و طبیعی نگه دارید.

دم انجام دهید و بدنتان را رو به پایین قوس دهید. شانه‌ هایتان را به سمت یکدیگر متمایل کنید و سرتان را به بالا بگیرید تا به حالت گاو دربیایید. بازدم انجام دهید، با فشار روی کف دست‌ ها کمر خود را رو به بالا قوس دهید تا به حالت گربه دربیایید. این حرکات را با پیروی از تنفستان انجام دهید.

 • حرکت قوسی رو به بالا و پایین در کمرتان را هنگام دم و بازدم به صورت موزون حس کنید.
 • به آرامی حرکت را انجام دهید و حرکت هر یک از مهره‌ هایتان را حس کنید.
 • اگر این حرکت را به درستی انجام دهید یکی از بهترین حرات یوگا برای اهش استرس است.

پیاده روی کنید، نفستان را با قدم هایتان هماهنگ کنید

به صداها و بوی اطراف و دمای هوا بر روی پوستتان توجه کنید. یک سرعت ثابت پیدا کنید و در صورت امکان کفش خود را درآورید تا پاهایتان را بر روی زمین قرار دهید.اسمش زمینی است و می تواند برای زمانی که اضطراب می گیرید، بسیار قدرتمند شوید.

 

آموزش یوگا برای کاهش استرس

 

حالت ستاره

حرکت ستاره باعث از بین رفتن فشارهای فیزیکی شده و به استراحت ذهن شما کمک می کند. تمرینی است که به بازیافت انرژی کمک می کند. در ابتدا به روی زمین دراز بکشید. پاهای خود را باز کنید و بازوها را در دو طرف بدن رها کنید. سپس زانوها را به سمت دو طرف به داخل خم کنید و کف پاها را به طرف هم بگیرید. سرتان را نیز به سمت پاها خم کنید و جلوی سر را روی پاها قرار دهید. دست ها را روی پنجه پا بگذارید و نگه دارید و سپس به حالت نشسته برگردید.

حرکت صاعقه

دراین تمرین روی زانوهای خود  می نشینید و باسن خود را روی پاشنه قرار می دهید. سپس سر و گردن و ستون فقرات خود را صاف نگه دارید و سر زانو ها  و ران ها را به یگدیگر بچسبانید. آن گاه کف دست های خود را روی زانوها بگذارید و سرشانه را عقب بدهید. یک تا دو دقیقه دراین حالت بمانید و سپس تغییر پوزیشن بدهید. تمرین صاعقه یک حرکت مناسب برای گرفتن نفس عمیق و انجام مدیتیشن است، که باعث تقویت عضلات بالاتنه و کمر می شود و زانو و ران پا کشش می یآیند. انجام صاعقه عضلات کف لگن را نیز تقویت می کند. همچنین به هضم غذا کمک می کند. به همین دلیل انجام آن بعد از غذا توصیه می شود.

وضعیت جنازه

این حرکت به‌قدری ساده است که بسیاری آن را حرکت به‌ شمار نمی‌آورند. برای انجامش هیچ کاری قرار نیست بکنید؛ کافی است بعد از انجام همهٔ تمرین‌ها و حرکت‌های دیگر دراز بکشید و راحت باشید. حرکت جسد به کاهش فشار خون کمک می‌کند، باعث آرامش خاطر می‌شود و بدن را آزاد و راحت می‌کند.

یوگا نوعی ورزش است که بر تنفس، کشش و آرامش تمرکز می کند. به اعتقاد بسیاری از پزشکان، حرکات یوگا برای کنترل علائم اضطراب موثر هستند. در واقع حرکات ورزشی یوگا به کاهش سطح هورمون استرس در بدن و ایجاد احساس آرامش کمک می کنند. یوگا دارای سبک ها و حالت های مختلفی است بهترین حرکات یوگا برای کاهش استرس حرکت های وضعیت جنازه، پیاده روی، حرکت گربه، خم شدن به جلو و … می باشد. توصیه می شود، در صورتی که درگیر استرس و ناراحتی های گوناگون ذهنی هستید، حتما در برنامه روزانه خود این حرکات را تمرین کنید.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید