ورزش مناسب برای نوجوانان

سن نوجوانی پر از آشوب و چالش های متعدد است. نوجوانان در این سن به دنبال آزادی عمل و پیدا کردن توانمندی های شخصی هستند. برای عبور از این مسیر سخت نیازمند است به اینکه بتواند انرژی خود را تخلیه کند. بهترین گزینه از نظر متخصصان بهداشت داشتن ورزش روزانه است. ورزش مناسب برای نوجوانان بستگی به شخصیت، استعداد و علاقمندی آنها دارد. برای آشنایی با ورزش مناسب برای فرزندتان این مقاله نجوا نیوز را مطالعه کنید.

 

چه ورزش هایی برای نوجوانان مناسب است؟

نوجوانی سن گذر از کودکی به بزرگسالی است و بهترین موقعیت برای ایجاد یک سبک زندگی سالم. انجام ورزش های هوازی در کنار تغذیه مناسب از جمله فاکتورهای است که والدین باید به آن توجه کنند. در نوجوانی فعالیت حرکتی جسمی سبب رشد عضلات و تناسب اندام خواهد داشت. تناسب اندام در نوجوانی به علت توجه بر خود یکی از عوامل عزت نفس محسوب می شود. اضافه وزن در این سن امری طبیعی است که با انجام ورزش های مناسب وزن به ثبات خواهد رسید. البته ورزش های در این سن توصیه می شود که اصولی باشد و به رشد آن ها آسیب نمی زند. که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد.

 

ورزش مناسب برای لاغری نوجوانان

 

بهترین ورزش برای نوجوانان دختر

فعالیت جسمی و حرکتی برای دختران نوجوان تعیین کننده میزان فعالیت های هدفمند در زندگی بزرگسالیشان است. نوجوانان دختر شما با ورزش یاد می گیرنند یک خانم با اعتماد به نفس، قوی، متمرکز و خلاق باشند. دختران نوجوانی که ورزش را به صورت روزانه انجام می دهند شاداب تر، پرانرژی تر و حتی در مدرسه نمرات بهتری می گیرند.

ژیمناستیک: علاقه دختران نوجوان به ورزش ژیمناستیک چشمگیر است. این ورزش علاوه بر انعطاف بدنی به تناسب اندام ها هم کمک خواهد کرد.

دو و میدانی: دو و پرش همیشه جز ورزش های جذاب بوده است. این ورزش برای دختران نوجوان فواید بسیاری دارد و سبب قوی شدن عضلات پا و لگن می شود.

نتبال: این ورزش از نظر بازی گروهی و فرم قرار گیری مانند بستکبال است. یک ورزش گروهی جذاب که می تواند میزان همکاری را در آن ها تقویت کند.

در ادامه بخوانید تغذیه سالم برای کودکان

بهترین ورزش برای نوجوانان پسر

انجام فعالیت جسمی حرکتی برای نوجوانان پسر بیشتر با هدف نشان دادن قدرت است. قدرت داشتن و استقامت بدنی در گروه سنی پسران نوجوان یک توانایی منحصر به فرد محسوب می شود که حتی برای انتخاب دوست آن را در نظر می گیرند. پس با این وجود پسران به دنبال ورزش های می روند که توانایی بدنی شان روز به روز بهتر شود.

یوگا: یکی از فواید یوگا برای نوجوانان به وجود آمدن تعادل بین ذهن و جسم است. پسرها نسبت به دخترها  از تمرکز پایین تری برخودار هستند، یوگا این فضا را برای نوجوان پسر فراهم می کند تا توان بدنی را افزایش و از میزان استرس آن ها بکاهد.

قایقرانی: یک ورزش پر از هیجان با طرفدران زیاد. قایقرانی یک رشته قدرتی محسوب می شود و برای پسرهای نوجوان ورزش مناسبی می باشد. قایقرانی استرس و اضطراب نوجوان را کم و به استوار شدن بدن کمک فراوانی خواهد کرد.

فوتبال: در این ورزش به علت تمرین های کششی و قدرتی توان بدنی نوجوان پسر افزایش پیدا می کند. علاوه بر تقویت ماهیچه ها شاهد رشد اسکلتی نوجوان هم خواهیم بود.

 

ورزش و فعالیت های حرکتی متناسب با سن نوجوان

یکی از معیارهای مهم در انتخاب ورزش مناسب برای نوجوانان در نظر گرفتن سن آن هاست. به طور مثال سن 10-12 سال که فرزند شما در مراحل اولیه نوجوانی است بهتر است از انجام ورزش های سنگین مثل وزنه های زیاد جلوگیری شود. در انتخاب ورزش به علاقمندی نوجوان باید توجه شود اما نه به صورتی که آزادانه بدون در نظر گرفتن قدرت بدنی ورزشی را انتخاب کند که آثار بدی را بعدا تجربه کند.

در مقابل ورزشی مثل وزنه برداری که برای نوجوان نامناسب است، شنا یک فعالیت حرکتی مفید تلقی می شود. شنا و اسکوات به علت تقویت عضلات و ماهیچه ها از آسیب های احتمالی در زندگی بزرگسالی جلوگیری خواهند کرد.

از دیگر ورزش های دیگر نوجوانی در گروه سنی 11 تا  14 سال می توان به والیبال، بسکتبال، فوتبال، بدمینتون اشاره کرد.

 

به عقیده کارشناسان ورزش بهترین سن شروع ورزش حرفه ای در نوجوانی 15 سالگی است.

به طور کلی ورزش های که در نوجوانی پیشنهاد می شود:

 • فوتبال
 • شنا
 • اسکیت
 • بدمینتون
 • بسکتبال
 • یوگا

بیشتر بخوانید : بهترین ورزش برای کاهش استرس

ورزش های که به آمادگی جسمی حرکتی نوجوان کمک خواهند کرد

 • هوازی : ورزش مناسب برای نوجوانان ورزشی است که ماهیچه های قلب و شش را تقویت کند و فعالیت های فیزیکی سبب رساندن اکسیژن به عضلات شود. ورزش های هوازی شامل فوتبال، قایقرانی، بسکتبال است. همچنین ورزش های هوازی در دختران نوجوانان تاثیرات مطلوبی داشته است. دختران نوجوان به علت تاثیرات هورمونی در این سن نسبت به پسرها چاقی بیشتری را تجربه خواهند کرد. به همین خاطر ورزش های هوازی گزینه خوبی برای جلوگیری از اضافه وزن آنها است.
 • قدرتی: مطمئنا میدانید که هرچه از عضلات بدن در سن رشد بیشتر استفاده شود قوی تر خواهند شد. داشتن عضلات قوی آن هم در سن نوجوانی یک امتیاز بزرگ به خصوص برای پسرها محسوب می شود. ماهیجه های قوی بدن نوجوانان را در مقابل آسیب مقاوم تر می کند. البته باورهای نادرستی هم وجود دارد مثل انجام حرکات سنگین مثل وزنه برداری، بدون در نظر گرفتن مقاومت بدن.        پس قدرت همیشه به معنای سنگین ترین وزنه و حرکات اضافی نیست و نیازمند است که نوجوانان را در یک مسیر درست راهنمایی کرد. ورزش مناسب برای نوجوانان در زمینه قدرتی شامل دوچرخه سواری، اسکیت، یوگا، کرانچ، دویدن و اسکوات است.
 • انعطاف: از مزایای دیگر ورزش برای نوجوانان بالا بردن انعطاف بدنی است. نوجوانان انعطاف پذیری را می توانند با حرکات کششی ب دست بیاورند. اگر حرکات کششی در ابتدای ورزش به خوبی صورت نگیرد در اجرای تکنیک ها به خوبی عمل نخواهد کرد. انعطاف پذیری را در انواع رقص و هنرهای رزمی مثل کاراته، ووشو، تکونداو می توان به دست آورد.

 

فواید ورزش بر جسم نوجوان

 • بهبود قلب و ریه
 • بالا بردن سیستم ایمنی
 • تحکیم استخوان ها
 • جلوگیری از افزایش وزن
 • کاهش ابتلا به دیابت و فشارخون

 

فواید ورزش بر ذهن نوجوان

 • کاهش استرس و افسردگی
 • بهبود تمرکز و حافظه
 • افزایش روابط دوستانه
 • بالا رفتن اعتمادبنفس
 • یادگیری مهارت های زندگی

 

راهنمایی والدین نوجوان

اگر نوجوانی دارید که کم تحرک، بی انگیزه یا پرخاشگر است، باید بدانید که ویژگی ها فقط مختص به فرزند شما نیست و نوجوانی دوره ای پر از استرس می تواند برای آن ها باشد. آن ها در وهله اول نیاز به حمایت شما دارند و در مراحل بعدی نیازمند زمینه ای برای تخلیه هیجانات هستند. یک فعالیت پر جنب و جوش که بتواند آن ها را به سمت اجتماعی شدن، افزایش عزت نفس و ازهمه مهم تر سبک زندگی سالم هدایت کند.

لازم است که بدانید فرزند نوجوان شما از شما الگوبرداری خواهد کرد. برای تشویق به ورزش با آن ها همراه شوید و به تدریج فعالیت حرکتی را برای او به یک عادت روزانه تبدیل کنید. آنها را تشویق کنید با دوستان خود به دوچرخه سواری و یا پیاده روی بروند.

سخن پایانی

انجام حرکات ورزشی به شکل عادت روزانه تاثیرات زیادی روی رشد عضلات، ماهیچه ها و بهبود قلب دارد. در تعیین ورزش مناسب برای نوجوانان علاقه و رغبت، توانایی و استعداد فردی را در نظر بگیرید. ازجمله ورزش های که می تواند برای نوجوانی موثر واقع شود می توان به شنا، فوتبال، یوگا، اسکیت اشاره کرد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید