ورزش اسپینینگ به فعالیت بدنی با دوچرخه ثابت اطلاق می‌گردد و به‌نوعی یک ورزش هوازی محسوب می‌شود. این ورزش داخل سالن های ورزشی سرپوشیده انجام می شود.ورزش اسپینینگ فواید زیادی دارد و از همه مهم‌تر این که فعالیت بدنی را برای بسیاری از ما که محدودیت وقت داریم ممکن می‌سازد.

ورزش اسپینینگ چیست؟ اگر اسپینینگ را جست‌وجو کنید افرادی را می بینید که داخل باشگاه هستند و با یک دوچرخه مشغول تمرین کردن و رکاب زدن هستند، اما آیا دوچرخه اسپینینگ همان دوچرخه ثابت است؟ در نجوا نیوز می‌خواهیم به سوالات مختلف شما درباره ورزش اسپینینگ پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشید.

 

ورزش اسپینینگ

ورزش اسپینینگ چیست؟

اسپینینگ، ورزشی هوازی است که همراه با موزیک و یک دوچرخه از دهه ۸۰ میلادی در آمریکا آغاز شد و در ایران از سال ۸۶ بطور رسمی زیر نظر فدراسیون ایروبیک و آمادگی جسمانی فعالیت خود را آغاز کرد. اسپینینگ اسم مستعاری است که از اسپین  یعنی چرخیدن گرفته شده است و معنای همان دوک نخ ریسی را می دهد. در واقع هدف از اسپينينگ، شبيه سازي يك مسير جاده اي، به صورت هاي مختلف در يك محيط سالني سرپوشيده است به همراه موزیک و رقص نور می باشد.

فرق اسپینینگ و دوچرخه ثابت

تصور خیلی از ما ها این است که بین دوچرخه ثابت و اسپینینگ تفاوتی وجود ندارد ولی باید به شما بگم تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد.برخلاف تصور بیشتر افراد و متاسفانه برخی از مربیان که معتقدند دوچرخه اسپینیگ تفاوت چندانی با دوچرخه های ثابت ندارد، در صورتی که ظاهری این دوچرخه ها با هم متفاوت است. شکل ظاهری دوچرخه های اسپینینگ همانند دوچرخه های کورسی است و همچنین دارای تنظیماتی است که در صورت استفاده از آن فرد در شرایطی مشابه با دوچرخه سواری بر روی شیب های تند را تجربه می کند.

 

اصول ورزش اسپینینگ

 

اصول ورزش اسپینینگ

این ورزش یک تمرین جسمانی است که سلامت جسمی و روحی شما را بهبود می‌بخشد. در اینجا به چندین مزیت این ورزش اشاره می‌کنیم:

کالری سوزی بالا

سوخت و ساز چربی ها زمانی اتفاق می افتد که ضربان قلب شما به 65 الی 75 درصد از حداکثر ممکن برسد. شما می توانید تعداد ضربان قلب خود را به صورت دستی و یا با استفاده از مانیتور در دوچرخه های اسپینینگ اندازه گیری کنید، با اندازه گیری صحیح ضربان قلب، از دوچرخه می توان برای کاهش چاقی های موضعی و در نتیجه کاهش وزن خود بهره ببرد.

افزایش قدرت ذهنی

درحقیقت همراهی با گروه موسیقی و ورزشی، از شما انرژی زیادی خواهد برد. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که چنین ورزش‌هایی بسیار برای تقویت عملکرد مغز و بهبود شناخت ذهنی شما مفید است و راهی برای کُند کردن روند پیری مغز است.

تقویت سیستم قلبی

از دیگر فواید ورزش اسپینینگ این است که هم می تواند قلب و شش، سیستم قلبی عروقی را تشکیل می دهند و اسپینینگ عملکرد آنها را ارتقاء می دهد. این به معنای بهبود گردش خون، و در نتیجه اکسیژن رسانی مطلوبتر. از سوی دیگر نیز به عنوان یک ورزش هوازی و با بالا بردن ضربان قلب، عضلات قلب و عروق را تقویت کرده و توان آن ها را بهبود می بخشد. در تمرینات اسپینینگ با تنظیم و کنترل تنفس هنگام رکاب زدن می توان وضعیت شش ها را نیز بهبود بخشید.

فرم دهی و تناسب اندام

مربیان اسپینینگ همیشه باید در مورد تکنیک ها و وضعیت صحیح نشستن به ورزشکاران یادآوری کنند. قرار گرفتن در وضعیت درست برای کار روی عضلات ضروری است. علاوه بر عضلات اصلی پا که در طول کلاس اسپینینگ به کار گرفته می شوند، عضلات شکمی نیز به کار گرفته می شوند و تمرین داده می شوند و باعث فرم دهی و تناسب اندام فرد می شود.

کاهش خطر آسیب دیدگی

مزیت دیگر دوچرخه اسپینینگ این است که یک ورزش بدون تحمل وزن محسوب می گردد. نشستن کامل در اسپینینگ سبب کاهش فشار بر روی مفاصل ها می شود و کاهش خطر آسیب دیدگی را تا حد زیادی کم می کند. به طور مثال در زمان دویدن، بدن در مقابل خطرات محافظت نمی شود.زیرا کل وزن بدن بر روی پاها بخصوص زانو ها است.

 

مضرات ورزش اسپینینگ

 

در کلاس های اسپینینگ چه اتفاقی رخ می دهد؟

تصور کنید داخل یک کلاس ورزشی پر از دوچرخه های اسپینینگ که ورزشکاران در حال پدال زدن هستند با رقص نور رنگارنگ و موزیک، کاملاً فضای سالن را پر کرده است و مربی روی دوچرخه، بوسیله یک هِدسِت در حال راهنمایی ورزشکاران می باشد.

ورزشکاران آنقدر پدال می زنند تا خیس عرق می شوند. اسپینینگ یک ورزش جدید است که ورزشکاران به صورت گروهی در آن شرکت کرده و بطور معمول بین 30 الی 45 دقیقه طول می کشد. کلاس ها، بوسیله مربی ورزشی در مراحل مختلف آن هدایت و رهبری می شود، از گرم کردن گرفته تا مراحل سخت و در پایان خنک کردن ورزشکار

مضرات ورزش اسپینینگ

  • درد ناشی در ناحیه پایین کمر
  • عدم رعایت فرم صحیح بدن می تواند باعث درد ستون فقرات و گرفتگی قسمت پایین کمر شود
  • خطر فشار بر کلیه
  • آسیب به زانو

آیا ورزش اسپینینگ مضر است؟

خطرات گفته شده هیچ ارتباط مستقیمی با مضرات ورزش اسپینینگ ندارد و به میزان تلاش فردی که در این کلاس شرکت می‌ کند، بستگی دارد. همان‌ طور که گفته شد، هرچه تلاش فرد بیش از حد توان‌ او باشد، خطر ابتلای او به بیماری‌ ها و آسیب دیدگی افزایش خواهد یافت. نکته‌ ی مهم این است که این کلاس‌ ها را باید آرام و بدون تحمیل فشار اضافی بر بدن انجام داد. مخصوصاً اگر برای اولین بار آن را امتحان می‌ کنید.

کالری سوزی با اسپینینگ چقدر است؟

این ورزش، فعالیت بدنی بالایی ایجاد می‌کند ولی در سطوح مختلف می‌توان آن را انجام داد. بسته به زمان رکاب زدن و سرعتی که دارید، می‌توانید در هر جلسه تمرین، بین 400 الی 600 کالری بسوزانید.

باور غلط در مورد اسپینینگ

برخلاف تصور بشتر مردم و متاسفانه برخی از مربیان که معتقدند دوچرخه اسپینیگ تفاوت چندانی با دوچرخه های ثابت ندارد، نه تنها در شکل اجرای تمرینات بلکه شکل ظاهری این دوچرخه ها با هم متفاوت است.

شکل ظاهری دوچرخه های اسپینینگ همانند دوچرخه های کورسی است و همچنین دارای تنظیماتی است که در صورت استفاده از آن فرد در شرایطی مشابه با دوچرخه سواری بر روی شیب های تند را تجربه می کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید